خانه / بارداری / تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

روان شناسان و متخصصین علوم رفتاری معتقدند استرس زیاد در دوران بارداری می تواند در آینده موجب ابتلای کودک به مشکلات روانی و رفتاری بشود و این ناهنجاری بعد از تولد کودک به وضوح قابل مشاهده است. جدید ترین پژوهش های انجام گرفته نشان می دهد که استرس و محیط های استرس زا حتی اگر از جانب همسر یا مادر باردار به او وارد شود بسیار آسیب رسان و زیان آور است.

کارشناسان علوم رفتاری در این باره می گویند: مقادیر بالای هورمون استرس موسوم به کورتیزول می تواند از جفت عبور کرده و به جنین برسد. وجود کورتیزول زیاد در مایع آمینوتیکی که جنین در داخل رحم در این مایع نگهداری می شود، با بروز این آسیبب های روانی هماهنگی دارد. بررسی ها نشان می دهد:

:: کودکانی که در طول مدت رشد جنینی در رحم مادر در تماس با هورمون کورتیزول زیادی قرار داشته اند در 18 ماه نخست اول زندگی، ضریب هوشی پایین تری دارند. این کودکان بیشتر در معرض ابتلا به اختلالاتی چون اضطراب، نگرانی و ترس زیاد هستند.

:: زنانی که همسران خشن و پرخاشگر دارند در طول دوران بارداری بیشترین استرس را به جنین خود منتقل می کنند و به این ترتیب بیشترین آسیب به روند رشد کودک در آینده وارد می شود. پس روحیه و شخصیت همسر نقش بسیار مهمی در این زمینه ایفا می کند.

۲ علت عمده مرگ نوزادان

متأسفانه از هر ۵۰ زن باردار یک نفر به علت استرس بارداری مبتلا به اختلال در خوردن می‌شود. اهمیت این قضیه هم در ارتباط این اختلال با تولد نوزاد کم وزن و نارس است. بد نیست بدانید که این‌ها ۲ علت عمده مرگ نوزاد پس از تولد و بیمار شدن کودک در آینده است. منظور از اختلال خوردن بی‌اشتهایی عصبی (آنورکسیا) است که در آن فرد از ترس چاق شدن، غذا نمی‌خورد و همچنین بولیمیا که پس از خوردن برای اینکه چاق نشود، خود را وادار به استفراغ می‌کند.

جالب است بدانید اثر استرس مادر در بارداری در جنین دختر و پسر متفاوت است. محققان دانشگاه مگدیبورگ آلمان اثر استرس در ۳ماهه سوم بارداری موش‌ها را بررسی کرده و متوجه شدند فرزندان چنین موش‌هایی ارتباطات مغزی کمتری بین دو نیمکره مغز داشته و در نتیجه کمتر قادر به کنترل احساسات خود هستند. علاوه بر این در سایر نواحی مغزی هم الگوی متفاوتی از انشعابات عصبی نسبت به شرایط طبیعی مشاهده شد که البته در دختر و پسر با هم فرق داشت.

پسر‌ها در برابر استرس کم طاقت ترند!

بعضی تحقیقات نشان داده که استرس بارداری باعث دختر شدن کودک خواهد شد. این اولین بررسی است که ارتباط استرس با جنس جنین را نشان داده‌است. آنچه محققان دانمارکی در مجله پزشکی تولید مثل انسان چاپ کرده‌اند حاکی از این است که احتمال دختر شدن نوزاد در مادران باردار پر استرس تا ۵ درصد بیشتر از مادرانی است که آرامش خیال دارند. از آنجا که کروموزوم پدری تعیین‌کننده جنسیت جنین است، امکان دارد سطوح بالای هورمون استرس لانه‌ گزینی جنین پسر را در رحم سخت کرده و باعث سقط جنین‌های پسر شود.

بهداشت روانی در دوران قبل و بعد از تولد

در این دوره سهم عوامل ارثی و مادرزادی در ایجاد اختلالات روانی بیش از سایر عوامل است. همچنین عوامل محیط، شرایط اقتصادی خانواده، نگرانی ها و اضطراب های دوران حاملگی، بیماری های مادر در دوران حاملگی، ضربه های قبل از تولد و ضربه های زایمان و سایر عوامل جسمانی و روانی مادر ممکن است در تعیین سرنوشت کودک موثر واقع شده و صدمات جبران ناپذیری به وجود آورد.

از نظر بهداشت روانی راهکارهای پیشگیری از این عوامل عبارتند از: جلوگیری از ازدواج خویشاوندی و ازدواج های زودرس، تشخیص و تعیین عوامل ارثی بیماری زا و جلوگیری از ازدواج افرادی که نسل معیوب به وجود می آورند، مراقبت از سلامتی مادر در دوران بارداری و جلوگیری از نگرانی ها، اضطراب ها و فشارهای روانی او، ایجاد امکانات برای تغذیه کافی و ممانعت از کمبود مواد پروتئینی، ویتامین ها، ابتلا به بیماری ها و عفونت ها، همکاری با متخصصین بیماری های زنان و زایمان در مورد اجرای موازین بهداشتی دوران حاملگی. تنظیم طرح ها و راهکارهای لازم به منظور دادن آموزش کافی به مردم و آشنا ساختن آنان به زیان های جبران ناپذیری که ممکن است در نتیجه کوچکترین اهمال در این دوره به وجود آید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی چهلم بارداری و مراحل زایمان

هــفتـه ی چـهلــم داستان درون حالا بچه ی شما حسابی چاق و تپل شده است …