خانه / بارداری / تعیین زمان تخمک گذاری

تعیین زمان تخمک گذاری

تعیین زمان تخمک گذاری

تعیین زمان تخمک گذاری

از آنجائی که هیچ روش صددرصد مطمئنی برای تعیین زمان تخمک گذاری وجود ندارد، اما تقریبا هر زنی می تواند با به کارگیری همه یا یکی از این شیوه ها، تا حدودی از علائم تعین زمان تخمک گذاری آگاه شود.

به طور تقریبی تخمک به مدت 24 ساعت و اسپرم تا 48 ساعت قدرت لقاح خود را در دستگاه تناسلی زن حفظ می کنند. چرخه قاعدگی هر زنی از اولین روز قاعدگی (روز شروع خونریزی) تا اولین روز قاعدگی بعدی وی است و طول این چرخه بین 21 تا 35 روز در هر زنی متفاوت است. اغلب تصور می شود که تخمک گذاری چهارده روز پیش از قاعدگی بعدی صورت می گیرد، اما زمان این اتفاق، در بیشتر زنانی که چرخه 28 روزه دارند نیز متفاوت است.

روش های تعیین تخمک گذاری

1- اندازه گیری درجه حرارت بدن:

در زمان تخمک گذاری میزان هورمون پروژسترون افزایش یافته و باعث تولید حرارت زیادی در بدن می شود و با اندازه گیری دقیق درجه حرارت بدن در طی یک سیکل ماهانه می توان زمان تخمک گذاری را مشخص کرد. چون زمان تخمک گذاری پایین ترین دمای بدن در روز است. برای ثبت درجه حرات بدن باید هر روز به محض بیدار شدن از خواب و قبل از اینکه از تختخواب بیرون بیایید و غذایی بخورید، اقدام به این کنید. زیرا با خوردن صبحانه تغییرات آشکاری در دمای بدن به وجود می آید. برای انجام این کار دماسنج را پنج دقیقه یا بیشتر در دهان نگهدارید، البته اگر دماسنجی را از طریق مقعد و یا مهبل انجام می دهید سه دقیقه کافی است، پایین ترین دمای بدن در روز معمولا 36/2 تا 36/3 درجه سانتی گراد است که در زمان قاعدگی درجه حرارت بدن بیشتر می شود اما از دماسنج های ویژه ای که در داروخانه ها وجود دارد و اعداد درج شده بر آنها بزرگ تر است و اندازه گیری را آسان تر می کند، استفاده کنید.

دماسنجی نمودار حرارتی بدنتان را از اولین روز قاعدگی شروع کنید و زمان پایان خونریزی را نیز در آن علامت بزنید. زمانی که تخمک گذاری شروع می شود، دمای بدن شما تا 36/7 سانتیگراد بالا می رود و علت آن بیشتر شدن سطح هورمون پروژسترون در خون است. پس باید اندازه دمای بدن خود را هر روز در جدول علامت بزنید. بعد از تخمک گذاری و تا شروع قاعدگی بعدی، دمای بدن بالا می ماند. اما اگر قاعدگی در زمان مورد انتظار شروع نشد و دمای بدن بالا ماند، باید به شما تبریک بگوییم، چرا که شما احتمالا باردار هستید.

گاهی اوقات ممکن است افزایش دمای بدن ناشی از بروز بیماری تب باشد که دمای بدن را افزایش می دهد. بنابراین نباید آن را با افزایش دمای بدن در روز تخمک گذاری اشتباه کرد. ضمن اینکه عوامل دیگری مانند: بروز احساسات، عواطف، تنش مداوم، کشمکش های خانوادگی و پرخاشگری و مصرف زیاد و مداوم غذاها و خوراکی هایی که طبیعت گرم دارند (انواع چای،گردو)، همچنین مصرف دارچین، زنجبیل، خرما، زرده تخم مرغ، سیر و پسته، بادام می تواند تولید حرارت کرده و مانعی در روند تعیین روز تخمک گذاری ایجاد نمایند. تخمک گذاری ممکن است در روز چهاردهم یا دو روز قبل و یا حتی دو روز بعد رخ دهد و به ندرت اتفاق می افتد که تخمک گذاری روز هشتم و یا روز بیستم قاعدگی به وجود آید.

2- درد در ناحیه زیر شکم:

این درد را 25 درصد از زنان تجربه نمی کنند و زنانی که آن را احساس می کنند این درد را شدید تر از درد قاعدگی می دانند و معتقدند که انگار سیخی را به درون تخمدان آنها فرو می کنند و یا اظهار می دارند که درد خفیفی است که در پشت کمر احساس می شود و تقریبا یک ساعت ادامه دارد. البته تا زمانی که شما مشخصات چرخه قاعدگی خود را نشناسید، پیش بینی اینکه تغییرات فوق چند روز پیش از تخمک گذاری ظاهر می شوند بسیار سخت و دشوار است. تغییرات دیگری که زنان بعد از تخمک گذاری احساس می کنند عبارتند از: بالا رفتن وزن که ناشی از جذب آب بیشتر در بافت ها است، همچنین دردناک شدن پستان ها که به لحاظ افزایش شیر در آنها رخ می دهد و افزایش ترشح سطح هورمون پروژسترون در خون.

3- شناسایی ترشحات ورودی رحم:

ترشحات در این مرحله که تیره رنگ بودند، اکنون روشن تر شده و حالت کش دار به خود گرفته اند. این ترشحات شبیه به سفیده تخم مرغ است و هرچه به زمان تخمک گذاری نزدیک می شوید مقدار آنها بیشتر می شود و به راحتی می توان آنها را مشاهده کرد.این ترشحات ورود اسپرم به تخمک را آسان تر می کند.در پنج روز اول قاعدگی خونریزی وجود دارد و دو روز بعد از آن هیچ ترشحی وجود ندارد.اما از روز نهم ترشحات شروع می شود که مقدار آن ناچیز است و از روز دهم به تدریج ترشحات دهانه رحم غلیظ تر و کدرتر می شود تا روز چهاردهم که به بیشترین مقدار خود می رسند و بعد از سپری شدن تخمک گذاری به حالت قبلی بر می گردند و دوباره به رنگ کدر و غلیظ می شوند. مقدار پروژسترون خون پس از تخمک گذاری به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد، ولی این امر نشان دهنده آن است که تخمک گذاری انجام شده است.

4- آزمایش سونوگرافی:

شاید بهترین وسیله تشخیص تخمک گذاری انجام آزمایش سونوگرافی باشد که اندازه فولیکول در تخمدان را به دقت مشخص می کند و با منحنی درجه حرارت می توان از زن خواست که یکی دو روز قبل از زمان احتمالی وقوع تخمک گذاری برای اندازه گیری فولیکول مراجعه کند، در صورتی که تخمک گذاری تحریک نشده باشد فقط یک فولیکول در یکی از تخمدان ها وجود دارد و زمانی که اندازه آن به 22 تا 21میلیمتر برسد نشان می دهد که اوول رسیده است و فولیکول به زودی پاره می گردد. رشد فولیکول تقریبا یکنواخت نیست و ممکن است در روز ها و ساعات نزدیک به تخمک گذاری به طور سریعی صورت گیرد، اما از آنجائی که برای تولید پسر تخمک گذاری تحریک نمی شود ولی برای دختر تخمک گذاری تحریک می شود. ممکن است چند فولیکول با هم شروع به رشد کنند و معمولا اولین و بزرگترین فولیکول برای لقاح انتخاب می شود.

5-کیت های پیش بینی تخمک گذاری:

روش دیگر تعیین زمان تخمک گذاری،استفاده از کیت های آزمایشگاهی است که در این روش (LH) هورمون لونئوتروفید در زمان تخمک گذاری افزایش می یابد و باعث می شود تخمک به درون لوله های رحمی هدایت شود.

وسایل تعیین کننده زمان تخمک گذاری

این وسایل در داروخانه ها و فروشگاه های تجهیزات پزشکی وجود دارند و استفاده از چنین وسایلی ممکن است برای زنان که زمان دقیق این واقعه مهم بدن را به دشواری تشخیص می دهند بسیار مفید باشد.از جمله:

نمودار های حرارتی:

شیوه کار با این نمودار بسیار ساده و روشن است.حتی احتمال دارد که آنها را در برخی از مراکز مشاوره و تنظیم خانواده نیز بیابید.

دماسنج های باروری:

تقسیمات و عددهای درج شده بر این دماسنج ها بزرگ تر از دماسنج های قدیمی است و به همین دلیل خواندن آنها نیز آسان تر است.

دماسنج های الکترونیکی دیجیتالی:

دماسنج های دیجیتالی گوناگونی در داروخانه ها وجود دارد و ارقام این دماسنج ها آسان تر و سریع تر از دماسنج های جیوه ای خوانده می شود. این دستگاه ها درجه دمای بدن را به صورت ارقام برجسته،روی صفحه کوچکی نمایش می دهند و شما می توانید آنها را ثبت کنید. ضمن اینکه با استفاده از این ارقام دقیق، تکمیل و تهیه نمودار حرارتی نیز آسان تر می شود.

شاخص بار الکتریکی:

اگر این وسیله کوچک الکترونیکی را که به نام اوین شناخته می شود. بالای زانو و روی پوست قرار دهیم، مقدار و نور بار الکتریکی بدن را مشخص می کند. بار الکتریکی مثبت علامتی است که نشان می دهد تخمک گذاری در شرف وقوع است. در روزهای معمولی، بار الکتریکی بدن از نوع منفی است، اما در زمان تخمک گذاری نوع بار تغییر می کند. در واقع اگر صبح و شب بار الکتریکی بدن را اندازه بگیریم، می توانیم زمان دقیق تخمک گذاری را مشخص کنیم.

اثر شیوه های جلوگیری از حاملگی در تشخیص زمان تخمک گذاری

یکی از اقدامات بسیار مهم و اساسی در تعیین جنسیت کودک، تعیین زمان تخمک گذاری است، اما این کار لازم است چند ماه قبل(تقریبا سه تا چهار ماه) از بررسی شروع شود، به این معنی که اگر زنی جهت جلوگیری از بارداری از قرص های ضد حاملگی استفاده کرده است باید از مصرف آن خودداری نموده و یا اگر از وسایل ضد بارداری نظیر دیافراگم یا هر وسیله دیگری بهره می برده است از مصرف آنها پرهیز نماید تا اثرات آنها طی سه تا چهار ماه کاملا از بین برود و بعد از سپری شدن چند ماه از کنار گذاشتن وسایل ضد بارداری، علائم تخمک گذاری نظیر، درد قسمت تحتانی زیر شکم و ایجاد حرارت زیاد در زمان تخمک گذاری به وضوح خود را نمایان می کند و فرد به راحتی می تواند روز تخمک گذاری را تعیین نماید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

هفته ی چهلم بارداری و مراحل زایمان

هــفتـه ی چـهلــم داستان درون حالا بچه ی شما حسابی چاق و تپل شده است …