خانه / بارداری / هفتم هشتم بارداری و مسائل مربوط به آن

هفتم هشتم بارداری و مسائل مربوط به آن

هفتم هشتم بارداری و مسائل مربوط به آن

هفته هشتم بارداری

داستان درون

جنین، تا پایان ماه دوم بارداریتان ، تنها زیر 5/2 سانتیمتر طول و 14 گرم وزن خواهد داشت در حالی که در این دوره، سیستم عصبی مرکزی و اندام های اصلی تقریبأ تکامل یافته اند. قلب 4 محفظه دارد و تقریبا قوی شده است و 160 بار در دقیقه می زند. این درست ضربان قلبی است که شما بعد از یک ورزش سنگین و پر از عرق به آن می رسید.

سر جنین رو به بالا و سمت راست است که تقریبا هم اندازه بدنش است . پوست با این که شکل گرفته ، اما تقریبا ضفاف است . اگرچه اندام اصلی جنین شروع به شکل گیری کرده است ، اما هنوز تشخیص جنسیت از طریق عکس های سونوگرافی تقریبا غیرممکن است . ساختار چشم نوزاد ، مامل شده است و نرمه های گوش ، مچ ، آرنج قابل مشاهده است . همه مشخصات نوزاد شما ، همانی خواهد بود که در نهایت خواهد شد ، موجودی در اندازه کوچک در اصطلاح پزشکی ، او آرام آرام ، از مرحله نطفگی به جنینی می رسد و شروع به حرکت می کند.

اولین جلسه سونوگرافی

اکثر خانم ها با انجام یک آزمایش سونوگرافی طبق نظر دکتر موافق هستند و بیشتر زنان ، سونوگرافی را تست دوره بارداری می دانند . سونوگرافی ، آزمایش تشخیص بدون دردی است که غالبا بر امواج صوتی تکیه دارد و اغلب خانم ها یک بار این آزمایش را دوران بارداری خویش انجام داده اند . معمولا اولین آزمایش سونوگرافی بین 18 تا 20 هفتگی انجام می شود . امکان دارد برای تثبیت وضعیت حاملگی تان در هفته 12 نیز یا آزمایش سونوگرافی انجام دهید .اگر بارداری پرخطری دارید ، یا دچار خونریزی و درد می شوید با سابقه تولد نوزاد با مشکلات مادرزادی داشته اید ، یا اگر آزمایشات و معاینات پزشکی وجود چیز غیر طبیعی را نشان دهد ، ممکن است این آزمایشات یک یا چند بار تکرار شوند . بنابراین اگر شما دچار بیماری های مزمنی مثل دیابت یا کیست یا فیبروئید تخمدان هستید ، باید سونوگرافی های بیشتری انجام دهید .

سونوگرافی ، معمولا در مطب یا بیمارستان ها انجام می شود . امکان دارد پزشک برای انجام سونوگرافی بخواهد که به پشت دراز بکشید تا بتواند ژل گرمی را روی شکمتان بمالند، ژل ، حرکت پروسداروی بدن می دهد و امواج صوتی ساطع شده از جنین را ثبت می کند . در واقع ذ، امواج صوتی به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شوند و به صورت تصویری روی صفحه مانییتور در می آید . سونوگرافی هیچ گونه خطری برای سلامت شما و جنین تان ندارد در حالیکه برای کنترل وضعیت در دوران بارداری فواید بسیاری نیز دارد .

سونوگرافی در سه ماهه دوم ( حدود 18 هفته ) می تواند جزئیات سر ، صورت ، ستون فقرات ، قلب ، شکم ، دست و پاها و جفت را نشان دهد.

پزشک ، به دنبال مشخصه های جسمانی است که ممکن است ناهنجاری هایی را آشکار کند . سونوگرافی نمی تواند همه نواقص مادرزادی را مشخص کند و یک سونوگرافی سالم ، لزوما تولد یک نوزاد سالم را تضمین نمی کند .به هر حال ، سونوگرافی وسیله تشخیص بسیار شگفت انگیزی است که می تواند این اطمینان خاطر را در شما ایجاد کند که وضعیت جنین خوب است و بارداری شما در مسیر درستی است .

سرماخوردگی

احتمال زیادی وجود دارد که شما در دوران بارداری سرما بخورید . مطمئن ترین راه برای درمان آن ، استراحت ، و نوشیدن مایعات است . نوشیدنی های گرم مثل سوپ جوجه یا چای بدون کافئین نیز کمک زیادی به برطرف شدن آبریزش بینی تان می کند . کمپرس آب سرد نیز می تواند باعث تسکین سردرد ها یا درد عضلانی شود .

اگر از آبریزش بینی رنج می برید از قطره های بینی استفاده کنید که در هر مرحله از بارداری ایمن شناخته شده اند. یا از محلول نمک ، شامل یک چهارم قاشق نمک با 8 ( انس ) استفاده کنید .چند قطره محلول بینی را در بینی خود بچگانید و ده دقیقه صبر و سپس خارج کنید . اگر آبریزش بینی تان با قطره نمکی جواب نداد حتما پزشک توصیه می کند که از اسپری بنی استفاده کنید .

تنها داروی بی خطر برای درمان سرماخوردگی ها ، استامینوفن است که نتایج ایمنی در دوران بارداری داشته است . از مصرف هر گونه کاهش دهنده سرفه ی دارای ید پرهیز نمایید. ” ید ” می تواند باعث مشکلات اساسی تیروئیدی در جنین تان شود . از آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن ( تسکین دهنده درد ، موترین و آدویل ) و ناپروکسن ( حاوی آلو ) استفاده نکنید . مطالعات حاکی از آن است که استفاده این داروها در سه ماهه اول بارداری خطر نواقص مادرزادی را افزایش می دهد.

حساسیت

اگر بخاطر حساسیت ، آبریزش بینی دارید اتاق خواب خود را مرطوب سازید یا از ” بخور صورت ” استفاده کنید . شما می توانید در مورد مصرف آنتی هیستامین ها مثل : کلوفینرامین که مدتی است توسط خانم های باردار مصرف می شود و هیچ گونه عوارض جانبی روی جنین ندارد ، با دکتر مشورت کنید . همچنین ممکن است پزشک برای حساسیت های شدید فصلی ، استروئید های تنفسی تجویز نماید .

در صورت مشاهده هریک از موارد زیر باید با پزشک مشورت کنید :

  • اگر با بیماری آنفولانزا ضعیف شده اید ، ممکن است پزشک بخواهد آن را با آنتی بیوتیک مداوا کنید .
  • اگر بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها همچنان تب شما بالاتر از 39 درجه بود .
  • اگر مشکل تنفسی داشتید .
  • اگر انقباضاتی دارید و خونریزی می بینید .

خطرات محیط کار که باید در مورد آنها نگران باشید

با بررسی محیط کار از مواد یا شرایط خطر آفرین برای جنین ، سعی کنید تا در مسیر حفاظت از فرزند خود گام بردارید . از لباس ایمنی ، دستکش ، ماسک چشم و بینی استفاده کنید . دستتان را بشویید . برای کار گذاشتن سیستم تهویه مناسب اصرار داشته باشید و اگر امکان دارد به یک مکان امن تر بروید .

مواد شیمیایی

محیط اطراف خود را از نظر وجود مواد شیمیایی خطرناک بررسی کنید . اگر در صنایع و مراکز بهداشتی کار می کنید ، ممکن است در معرض خطر موادی مثل : داروهای شیمی درمانی ، گازهای بیهوش کننده و اکسی اتیلن ( برای استریل کردن تجهیزات پزشکی ) قرار بگیرید . این داروها با سقط جنین مرتبط هستند و داروهای شیمی درمانی ، خطر به وجود آمدن نواقص مادرزادی را افزایش می دهد.

آیا کار کردن شما در دندان پزشکی ، مطب یا دامپزشکی که همراه کار با اکسید ازت است ، خطر نواقص مادرزادی را افزایش می دهد ؟ آیا اگر با حلال ها ، رنگ ها ، محصولات تمیز کننده ، عطر ها ، سموم ، آفت کش ها ، مواد شیمیایی مانند جیوه ، منو اکسید کربن یا فرم آلدوئید ها ، کار می کنید باید از آنها پرهیز کنید . سایر موادی که باید از آنها اجتناب کنید شامل حلال های ارگانیک ، استون ( لاک پاک کن ) تینر ( رقیق کننده رنگ ) می باشند . بر اساس تحقیقات انجام شده مادرانی که در سه ماهه اول بارداری با این مواد کار می کنند بیشتر احتمال دارد فرزندانی با نواقص و مشکلات مادرزادی داشته باشند . اگر شما کارگر کارخانه ، طراح گرافیک یا تکنسین آزمایشگاه هستید ، این امکان وجود دارد تا در معرض چنین موادی قرار بگیرید .

تشعشعات یونیزه کننده

محققان آزمایشگاهی که با ابزار هایی کار می کنند که تشعشعات یونیزه کننده ساطع می کنند ، همواره در معرض خطر سقط جنین قرار دارند . همچنین تکنسین هایی که با اشعه ایکس کار می کنند نیز در مقابل خطرات بیشتری قرار دارند ، به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند که مادران همواره از چنین تشعشعاتی دور باشند .

سرب

سرب همواره با خطر بالای سقط جنین با تنش های شدید عصبی در دوران بارداری مرتبط است . اگر شما با سرب ، فرزندتان را در معرض نواقص مادرزادی و مشکلات عصبی شناخته شده ای قرار می دهد. چنانچه در صنعتی کار می کنید که از سرب استفاده می شود ، کار با سرب را محدود کنید .

خود شما

هوشمند و ایمن کار کنید

اگر همواره بیرون از خانه کار می کنید ، از همان ابتدای بارداری خود در مورد شرایط بهداشتی با هرگونه عوامل مربوط به کار که بر روی شما تاثیر دارد و ادامه ی کارتان با پزشک خود مشورت کنید . ادامه ی کار شما بستگی به عواملی مثل : سلامت خودتان و جنین ،سن بارداریتان ،تعداد حاملگی های پیش از این و هرگونه مشکلی که قبلا در دوران بارداری داشته اید دارد . از کار بیش از 8 ساعت در روز و 5 روز در هفته اجتناب کنید و از تمامی ساعت استراحت و نهار استفاده نمایید .

نشستن طولانی مدت

اگر برای مدت طولانی پشت میز می نشینید ، حداقل هر چند ساعت یکبار مثانه تان را خالی کنید و هر 1 ساعت یکبار بلند شوید و خود را کش و قوس دهید تا به این صورت دردهای کمری ، رگ های واریسی ، لخته های خونی را کاهش دهید . در محیط کار ، همواره ، از صندلی های دسته دار و قابل تنظیم و طبی و از تشک طبی برای پشتتان استفاده کنید . همچنین وقتی روی صندلی می نشینید ، زیر پایتان ، زیر پایی قرار دهید .

ایستادن طولانی مدت چنانچه کاری دارید و باید تمام روز روی پا بایستید ، هر 15 دقیقه بنشینید .

به جای ایستادن در یک مکان یک پای خود را روی جعبه یا چهارپایه بگذارید ، تا فشار به پشت تان کم شود و همواره کفش های پاشنه کوتاه یا بدون پاشنه بپوشید .

نگرانی های بهداشتی

اگر بیماری های مزمنی مثل کلیه یا مرض قند یا مشکلاتی در اثر بارداری مثل کمر درد و فشارخون بالا دارید ممکن است مجبور به کاهش ساعت کار یا قطع کامل آن شوید . اگر چند قلو حامله هستید یا سابقه زایمان هایی را دارید که همراه پیچیدگی ها و مشکلاتی بوده اند ، باید هرچه زودتر کار را متوقف کنید .

خواب های عجیب و ترسناک

رویاها و خواب های دوران بارداری غالبا شبیه فیلم های ترسناک هستند . آنها امکان دارند عجیب ترین خوابهایی باشند که تا کنون دیده اید . تصاویر عجیب مثل صحبت کردن با حیوانات ، تصادف ماشین کاملا در دوران بارداری عادی هستند . ترکیب هورمون ها و اختلالات خواب در این دوران باعث می شود که خواب های سبک و طولانی تری نسبت به قبل داشته باشید .

در سه ماهه اول بارداری ، خواب دیدن حیوانات عجیب کاملا عادی است زیرا شما به زودی باید مراقب یک مخلوق کوچک و شکننده باشید . بسیاری از خواب های وحشتناک ممکن است دربارهد عشق های پیشین ، ستارگان سینما یا همسایگانتان باشد ، زیرا می توان گفت که شما به سوی تغییر مهمی در زندگیتان گام بر می دارید که درهاییی را برای همیشه بر روی گذشته می بندد.

بسیاری از خواب های دوران بارداری مملو از تصاویر وحشتناک است .

شما ممکن است در مورد تولد یک نوزاد معلول یا بدون دست خواب ببینید یا وقتی از خواب بلند می شوید ، بخواهید نوزاد خود را از قطار بیرون بیندازید . این خواب ها از احساسات و افکار شما در طی بارداری نشات می گیرد که آیا نوزاد سالمی به دنیا خواهید آورد و آیا مادر خوبی خواهید بود .

نیاز به مصرف دو برابر آهن

آهن یکی از مواد معدنی است که برای ساخت گلبول های قرمز خون ، ضروری است و وقتی حامله می شوید بدنتان به آهن دو برابری نیاز دارد . بدون آهن کافی ، شما دچار کم خونی و فقر آهن می شوید . نوزادانی که از مادرانی با کم خونی بسیار شدید متولد می شوند ، بیشتر در معرض خطر وزن کم و تولد زودرس قرار دارند . کم خونی می تواند باعث خستگی و بیحالی در شما شود .

ویتامین های دوران بارداری می تواند شامل آهن نیز باشد ، اما ممکن است برای بسیاری از خانم ها کافی نباشد . اگر سطح آهن شما کم باشد ، دکتر به شما توصیه می کند تا از مکمل های دوران بارداری استفاده کنید . اگر دکتر به شما توصیه کرد که از آهن بیشتری مصرف کنید به یاد داشته باشید ، مکمل های آهن می تواند باعث یبوست شود . نوشیدن آب کافی و مصرف غذاهای پر فیبر می تواند باعث رفع یبوست شود .

برای جذب و دریافت آهن در وعده های غذایی خود ، غذاهای حاوی آهن مانند ، گوشت قرمز لخم ، ماهی ، مرغ ، خشکبار ، اسفناج ، لوبیا و غلات غنی شده با آهن بخورید . ویتامین ها ، میزان جذب آهن را می تواند بیشتر کند . بنابراین غذاهای حاوی ویتامین C مثل آب پرتقال یا توت فرنگی در کنار غذاهای غیر آهن مصرف کنید .

آیا به اندازه دو نفر غذا می خورید ؟

آیا اگر بارداری به شما اجازه دو برابر غذا خوردن را بدهد ، خوب نیست؟ طبق گفته های قدیمی یک زن حامله باید به اندازه دو نفر غذا بخورید . اگر دقت کنید ، متوجه می شوید شما تنها در دوران بارداری ، به اندازه یک نفر غذا می خورید ، شما باید مصرف تنقلات را کنار بگذارید و تنها بیش از 300 کالری در روز دریافت نکنید .

اگر در دوران بارداری به اندازه 2 نفر غذا بخورید ، اضافه وزن پیدا می کنید .

کالری های خود را هوشمندانه از مواد مغذی کسب کنید . در فهرست زیر انتخاب هایی برای دریافت غذاهای سالم ارائه شده است .

  • 1 فنجان ماست ، معمولی بدون چربی و یک سیب کتوسط
  • یک عدد سیب زمینی تنوری شده با 30 گرم پنیر کم چرب و نصف فنجان کلم بروکلی و گل کلم
  • یک تکه نان تست با دو قاشق چایخوری کره بادام زمینی
  • یک ساندویچ بوقلمون و 2 تکه نان گندم سبوس دار ، 60 گم گوشت بوقلمون و کاهو و گوجه فرنگی
  • یک فنجان کشمش ، نصف فنجان شیر بدون چربی و یک موز کوچک

شما دوستان عزیز می توانید جهت خرید کاندومخرید ژل و خرید اسپری به فروشگاه لوازم زناشویی مجاز بادکنک ها به آدرس www.badkonakha.com مراجعه نمائید، لازم به ذکر بوده تمامی محصولات موجود در فروشگاه مجاز بوده و دارای کد مجوز می باشند، که در قسمت توضیحات هر محصول در سایت ثبت شده و قابل مشاهده هستند، همچنین فروش این محصولات نیاز به نسخه پزشک نداشته و فروش آن کاملا مجاز بوده و به صورت OTC در دسترس همگان می باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …