خانه / بارداری / هفته بیستم بارداری و تنش های همیشگی

هفته بیستم بارداری و تنش های همیشگی

هفته بیستم بارداری و تنش های همیشگی

هفته بیستم
داستان درون
جنین شما در حال حاضر واقعا در حال شناختن خویش است و با پاها و مشت هایش به شما لگد می زند ، هرگاه دوست دارد می چرخد یا در خودش جمع می شود و ظاهرا بیشتر شب ها این اتفاق می افتد تا طی روز . او در این زمان ، هنوز فضای کافی برای پشتک و وارو دارد .
جنین حدود 10 اینچ ( 25 سانتیمتر ) دارد که روز به روز شبیه انسان واقعی می شود . برای هرکدام از حواس پنج گانه اش ، فضایی در مغزش اختصاص یافته است و لایه های مختلفی روی پوست وی تشکیل می شود . رشد موها و ناخن های وی همچنان ادامه دارد .یک سونوگرافی می تواند جنین را در حالی که مایع کیسه جنین را فرو می برد ، نشان دهد. این عمل ، به تکامل چهار هاضمه وی کمک می کند . بر اساس نتایج تحقیقات ، مایع آب همراه با مواد غذایی در رشد جنین موثر هیتند .
اگرچه هنوز ریه های جنین به قدر کافی رشد نکرده اند ، تا بتواند در دنیای بیرون زنده بماند ، اما شما می توانید صدای تاپ تاپ قلب وی ری طی معاینه پزشکیتان بشنوید . صدای ضربان قلب جنین شبیه فیش فیش اسب در پایان خط است .

رحم منبسط شونده

فکر کنید رحم تان شبیه کیسه پلاستیکی بزرگی است که بر اساس نیاز بدن بزرگ می شود . این اندام ماهیچه ای ، در بالای مثانه و جلوی مقعد قرار دارد . رحم توسط رباط های بسیار قوی در جای خود باقی می ماند که در دوران بارداری حدود 500 برابر کشیده می شود . وزن رحم بین 60 تا 900 گرم خواهد شد که بعد از زایمان به حالت اول خود باز می گردد .
درد رباط گرد : اگر نمی دانستید که بدنتان دارای رباط گردی است ، به زودی متوجه خواهید شد . عموما ، این رباط ها از اطراف لگن خاصره به رحم متصل هستند . وقتی رحم بزرگتر می شود ، رباط ها هم با آن ها کشیده می شوند . درد رباط گرد ، بین هفته های 16 تا 20 بسیار رایج است و ممکن است درد ملایمی در پایین شکم حس کنید یا شبیه درد شدید و کشنده ای باشد که بین لگن و کشاله ران شما وجود دارد . این درد های آزار دهنده ، طبیعی و بخشی از بارداری هستند . درد بیشتر خانم ها با بالا قرار دادن پاهایشان و خوردن استامینوفن آرام می گیرد .
هنگام غلتیدن در خواب دقت کنید و اگر درد واقعا شدید است به پزشک اطلاع دهید که معمولا این درد تا هفته 21 از بین می رود .

تقویت شدن حس بویایی
حالا در سه ماهه دوم قرار دارید ، ممکن است حس بویایی تیز و تقویت شده شما به حالت طبیعی خود باز گردد و یا به همین منوال تا آخر دروان بارداری باقی بماند . در همه خانم ها، حس بویایی در دوران بارداری خیلی بالا نمی رود. اگر حس بویایی شما قوی شده است ، نگران نباشید . بینی شما دیر یا زود به حس اولیه خود باز می گردد . بارداری پرخطر شناخته شده اند ، که بیانگر بارداری های سالم ” کم خطر ” اغلب بارداری ها هستند و در مسیر یکنواختی پیش می روند ، این یکی از زمان هایی است که عادی و یکنواخت بودن ، خیلی خوب است . معمولا به بارداری هایی ” پرخطر ” گفته می شود که مادر و جنین مشکل بهداشتی دارند ، یا مسئله ای وجود دارد که حاملگی و زایمان را خطرناک تر از یک زایمان طبیعی می شازد .
چه کسانی بارداری های پر خطری دارند ؟
مادرانی که در معرض حاملگی پر خطر قرار دارند که پیش از حاملگی به دیابت مبتلا بوده اند ، یا چاق هستند یا چند قلو باردارند . همچنین خانم هایی که از طریق لقاح مصنوعی یا دیگر روش های مصنوعی باردار شده اند . برخی از پزشکان هر گونه حاملگی بالای 40 سال را پر خطر می دانند .
همه پزشکان ، چنین باوری ندارند ، بلکه برخی از آن ها مسئله سلامت مادر و تناسب اندام وی را مهمتر می دانند . با توجه به چنین نظراتی ، اگر از سلامت جسمی برخوردار هستید و 42 سال سن دارید ، بارداری کم خطری نسبت به خانمی دارید که جوان تر است . اما از سلامت و تناسب اندام برخوردار نیست .
احتیاط ها : اگر بارداری شما پرخطر باشد ، باید به طور متناوبی تحت نظر قرار بگیرید و آزمایشات و معاینات پزشکی بیشتری انجام دهید . در مواردی ، پزشک به شما توصیه می کند که ورزش را متوقف سازید ، رژیم غذایی خود را تغییر دهید ، یا میزان فعالیت های خود را کاهش دهید ، تا طی دوران بارداری آسیب کمتری به شما و جنین وارد شود .
شاید پزشک به شما توصیه کند به یک متخصص در زمینه زایمان های پر خطر یا پزشک دیگر مراجعه نمایید . ” متخصص زایمان های پر خطر ” پزشکی است که آموزش کافی دیده تا از عهده مشکلات پر خطر دوران بارداری برآید . شاید پزشک به شما بگوید در بیمارستان هایی زایمان کنید که آموزش های آن بر پایه آموزش های دانشگاه است یا دارای بخش های شدید مراقبت های نوزاد و مجهز به تجهیزاتی است که سلامت شما و جنین تان را تامین می کند .

خودتان
تنش همیشگی
دانشمندان با اطمینان نمی انند که استرس مداوم و بالا تا چه حد ، بارداری و جنین شما را در معرض خطر قرار می دهد . بر اساس تحقیقات ، استرس خیلی بالا می تواند باعث زایمان زود رس یا کمبود خون در نوزادان شود .
بنابراین دلایلی وجود دارد که مشخص می کند استرس ، ممکن است تاثیراتی روی جنین تان داشته باشد .
تا چه حد استرس خیلی بالاست ؟
جواب این سوال مثل زیبایی است که تنها بستگی به نظر خود فرد دارد .
واکنش جنین تان : اگر چیزی مثل استرس برایتان رخ می دهد ، بدنتان واکنش های فیزیکی جدی و خیلی واقعی انجام می دهد این همان ” جنگ در برابر جنگ ” نامیده می شود . زیرا این واکنش ها معمولا وقتی با خطری روبرو می شوید و از آن می گریزید ، ایجاد می شود. به طور مثال وقتی کنار استخر نشسته اید و کودکی درون آب می افتد ، سیستم های بدنتان فورا سعی می کند با شرایط پراسترس کنار بیاید ، قلبتان مثل دیوانه ها ، می تپد و خون با شدت وارد ماهیچه هایتان می شود . هورمون های استرس وارد جریان خونتان می شوند ، سیستم ایمنی بدنتان و هضم غذا افت می کند و مغزتان در وضعیت فوق هشدار قرار می گیرد ، شما حالا این قدرت را دارید که به سوی استخر بروید ، درون آب بپرید و بچه را نجات دهید .
بعد از این که کودک را نجات دادید و در آغوش مادرش گذاشتید و روی صندلی راحتی کنار استخر برگشتید ، سیستم ایمنی بدنتان به وضعیت قبلی بر می گردد .
اگر استرس مدام برایتان اتفاق بیفتد ، بدنتان پیوسته در وضعیت هشدار بارها و بارها اتفاق بیفتد ، ” جنگ در برابر جنگ ” باقی می ماند و اگر واکنش دیگر این شانس را ندارید تا بدنتان به حال اول باز گردد . ضربان قلبتان ، تعداد تنفس هایتان ، گرفتگی عضلاتتان همچنان بالا می ماند . بدنتان با هورمون های استرس فوران می کند . سیستم ایمنی بدنتان فروکش می کند ، و توانایی مقابله در برابر بیماری ها را از دست می دهد . در عوض جریان خون بالا می رود و به رگ های خونی تان ، فشار وارد می کند .
پزشکان برای محافظت از جنین و مادر ، به خانم های باردار توصیه می کنند تا از شرایط و افراد استرس آور پرهیز نمایند . برای کاهش استرس ، خواب کافی داشته باشید ، خوب غذا بخورید ، به طور منظم ورزش کنید و وقت کافی را با دوستان و خانواده تان بگذرانید ، ورزش یوگا یا هر ورزش دیگر را انجام دهید .

دل پیچه بعد از ارضاء شدن
اگر بعد از ارضاء جنسی احساس دل پیچه و درد رحم کردید ، آسوده باشید که این امر کاملا طبیعی است و آن را به گردن همسرتان نیندازید . این مساله تاثیری منفی بر روی جنین یا خودتان ندارد .
اگر دل پیچه برای چند دقیقه طول کشید و دوباره شروع شد ، مثلا هر شش دقیقه ، به پزشک اطلاع دهید . شاید آن چیزی که احساس می کنید ، در واقع زایمان زود رس باشد . اگرچه لکه بینی بسیار کم آن ها در اوائل بارداری تا قبل از 18 هفته ، جایی برای نگرانی ندارد اما به لکه بینی در دوران بارداری ، بعد از ارضا شدن یا هر زمان دیگر باید توجه کرد و به پزشک اطلاع داد .

رژیم غذایی و ورزش
تداوم ترش کردن معده
هرچه بارداری شما در مسیر خود پیش می رود ، سوزش معده می تواند به یک شکل اساسی تبدیل شود .مصرف آنتی اسید ها در دوران بارداری می تواند مطمئن باشد ، اما از بی کربنات سدیم به دلیل وجود سدیم ، باید اجتناب کرد . اگر سوزش معده بر خلاف اصلاح برنامه غذایی خواب و مصرف آنتی اسید ها همچنان وجود داشت ، باید به پزشک اطلاع داد .

ویتامین های گروه ” ب ” بهترین دوست شما
هشت نوع ویتامین ” ب ” وجود دارد که به آنها خانواده ” ب ” گفته می شود . اسید فولیک ، مهم ترین ویتامین گروه ” ب ” است ، زیرا مانع بروز نواقص لوله عصبی در جنین می شود ، اما هفت ویتامین دیگر نیز مهم هستند . آنها به بدن کمک می کنند که انرژی و مواد غذایی را دریافت کند . بهترین روش استفاده از مواد غذایی ، خوردن است ، بنابراین از جدول راهنمای مصرف مواد غذایی استفاده کنید .

همسرتان چه نقشی می تواند در دوران بارداریتان داشته باشد ؟
از آنجایی که همه اتفاقات درون شکم مادران اتفاق می افتد ، پدران بیچاره احساس می کنند حسابی کنار گذاشته شده اند . شما می توانید آنها را از حاشیه بیرون بیاورید و به درون زندگی کودکتان وارد کنید .
از وی بخواهید که در جلسات معاینه پزشکی همراه شما باشد . وقتی در اتاق انتظار نشسته اید ، کتابی در مورد پدر شدن به وی بدهید تا اورا مشغول سازید .
نظرات وی را در مورد تصمیمات مختلف جویا شوید ، مثلا کدام تخت را بخرید ، یا اتاقش را چه رنگی کنید . حتی اگر وی با اشتیاق تمام آن را به شما واگذار کرد ، اما دوست دارد که در این موارد نظر وی را بپرسید . در دوران بارداری خود ، به او نقش هدایتی بدهید . اجباری وجود ندارد که او تحت حرف ها و دستورات مادر ، خواهر یا دوست شما قرار گیرد . با وی درباره پدر بودن خودش صحبت کنید . از وی بپرسید که تا چه حد با پدر خودش تفاوت خواهد داشت .
او را تشویق کنید تا دست روی شکم تان بکشد . برخی از زوج ها از انجام این کار دوری می کنند . اما با قرار دادن دست هایش روی شکم خود از وی استقبال کنید .زمان هایی که جنین تان لگد می زند کنار همسرتان باشید . بسیاری از جنین ها شب هنگام وقتی دراز می کشید ، فعال می شوند و مدام لگد می زنند . وقت خود را به گونه ای برنامه ریزی کنید که قبل از این هر دو کنار هم بخوابید تا همسرتان بتواند حرکات جنین را حس کند .
از وی بخواهید که با جنین تان صحبت کند . بر اساس تحقیقات ، نوزادان وقتی متولد می شوند ، صدای والدین خود را می شناسند . کارهایی را به موسیقی تهیه کند تا در CD همسرتان واگذار کنید . مثلا از وی بخواهید که زمان بیکاری به آن گوش دهید .

سوالات رایج
چطور می توان از نظر احساسی با بارداری پرخطر خود کنار بیایم ؟ نحوه ی کنار آمدن با مشکل بستگی به ماهیت آن دارد .
کسب اطلاعات شخصی : هر چه قدر بیشتر در مورد مشکلتان بدانید ، بهتر می توانید با آن کنار بیایید . مثلا با چه تغییری در زندگیتان ، آن را بهتر سازید .
سوال هایتان را بپرسید : سوال هایتان را بنویسید و جواب آن ها را از پزشکتان بگیرید . اگر به پزشکان متخصص مراجعه می کنید ، جلسات گفت و گویی با وی داشته باشید که سوال هایتان را بپرسید .
از دیگران کمک بگیرید : طبق توصیه پزشکان بیمارستان ، مراکز نگهداری به سراغ خانواده ، دوستان ، همسایگان و گروههای متشکل در کلیسا یا هرکس دیگر بروید . افرادی وجود دارند که می خواهند کمک کنند ، اما نمیدانند شما چه کمکی نیاز دارید .
پیوستن به گروه های حامی : کمک های شخصی و گروه های اینترنتی از راه دور برای کسب اطلاعات و کم شدن احساس تنهایی بسیار مفید هستند .
سراغ مددکاران اجتماعی بروید : اگر خودتان احساس افسردگی می کنید و فکر می کنید ، قادر نیستید با مشکلاتتان کنار بیایید ، صحبت کردن با متخصص به شما کمک زیادی می کند .
سونوگرافی نشان می دهد که چند قلو حامله هستم ، حالا باید چه کار کنم ؟
جواب : اگر سونوگرافی های اولیه شما نشان دهنده دو یا چند قلویی حاملگی شما بود ، به ذنبال خرید لازم دوبرابر نباشید . زیرا اگرچه سونوگرافی های شما در هفته ششم نشانه دو یا چند قلویی باشد ، و ممکن است بارداری شما بارداری ” خودکاهنده ” باشد . این بدین معناست که یک ( یا چند جنین ) به خاطر ناهنجاری های ژنتیکی یا به دلیل عدم دریافت مواد غذایی بمیرد . در واقع تعداد جنین هایی که متولد می شوند کمتر از جنین هایی هستند که لقاح یافته اند . زیرا چند قلوها به خاطر ” خودکاهندگی ” موجود در دوماهه اول بارداری ، قبل از این که سونوگرافی انجام داده باشند ، از بین می روند . بنابراین بسیاری از خانم ها نمی دانند ، از اول دو یا چند قلو حامله بوده اند .
بنابراین اگر سونوگرافی را در هفته 12 انجام دادید احتمال دارد یک جنین وجود داشته باشد .
سونوگرافی هفته 12 : اگر سونوگرافی این هفته نشان داد که چند قلو حامله هستید ، احتمال زیادی وجود دارد که جنین ها زنده بمانند ، اما هنوز مشخص نیست . بنابراین روی دو یا چند قلویی خود تا قبل از هفته هجدهم ، زیاد حساب نکنید . بعد از گذشت هفته هجدهم ، شانس تولد سالم دو یا چند قلو خیلی بیشتر می شود .
مراحل بعدی : داشتن بیش از یک بچه می تواند شما را شوک زده کند ،اگر سابقه چند قلویی در خانواده خود را ندارید یا مادر جوانی هستید ( هر چقدر سنتان بالاتر باشد ، احتمال چند قلویی در شما بیشتر است ) چند قلویی می تواند بر مشکلات بارداریتان بیفزاید . به طور مثال ، چند قلوها احتمال دارد زودتر به دنیا بیایند . اگرچه تفکر درباره دو یا سه بچه می تواند عذاب آور باشد ، اما در واقع مراقبت از دو یا چند بچه به طور همزمان خیلی سخت خواهد بود . پزشکان به شما نکاتی بهداشتی توصیه می کنند مثل این که چه مقدار باید وزن بگیرد ، چقدر برنامه غذایی یا ورزشتان را برای چند قلو تنظیم نمایید .
برخی از خانم ها برای دریافت حمایت احساسی ، با مادرانی که دو یا چند قلو حامله بوده اند ، صحبت می کنند . بنابراین دوستان و آشنایانی را پیدا کنید و از آن ها بخواهید که تجربیاتشان را در اختیار شما قرار دهند .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …