خانه / بارداری / هفته بیست و دوم بارداری ( لخته های خونی _ شب بیداری )

هفته بیست و دوم بارداری ( لخته های خونی _ شب بیداری )

هفته بیست و دوم بارداری ( لخته های خونی _ شب بیداری )

هفته بیست و دوم
داستان درون
الان هفته ای است که به سراغ کتاب های کودک بروید . از آنجایی که دراین هفته استخوان های گوش داخلی وی به طور کامل شکل گرفته اند و می تواند ارتعاشات را به خوبی تشخیص دهد ، صدای شما را به خوبی می شنود . برخی از مطالعات حاکی از آن است که اگر شما برای جنین تان کتاب بخوانید ، او با میل و رغبت بیشتری غذا می خورد ، پس چرا این کار را انجام نمی دهید ؟ این روش جالب و خوبی برای برقراری ارتباط با جنین تان است .
جنین شما سخت مشغول کشف حواس خود است و با دست کشیدن روی صورتش می خواهد خودش را بشناسد . حالا ناخن های او به اندازه کافی بالا آمده اند ، که روی انگشتان وی را بپوشانند و کبدش قادر است گلبول های قرمز از بین رفته او را از خودش بردارد . بدن بچه هایی که در دوران جنینی قادر به انجام این کار نبوده است ، بعضی اوقات یرقان می گیرد و هنگام تولد زرد به نظر می رسند .
ضربان قلب جنین چنان قوی است که شما تنها با گوشی پزشکی می توانید صدای آن را بشنوید . جنین در این مرحله به تمرین بعدی ادامه می دهد و مایه کیسه آب را قورت می دهد ، او این کار را برای جذب مواد غذایی انجام نمی دهد بلکه می خواهد با باز و بسته کردن دهان ، عضلات فک و زبانش را به کار بیندازد .
از آنجایی که هر چیزی که شما میخورید از جفت عبور می کند ، غذاهای شما ، آب کیسه را طعم دار می کند . سونوگرافی ها نشان می دهد ، جنین بعد از این که شما سیر یا غذاهای پر ادویه می خورید ، ابروانش را درهم می کشد و این طعم ها باعث می شود که جنین بعد از تولد ، شیر مادر را که طعمی منحصر به فرد دارد به سایر طعم ها ترجیح دهد .

لخته های خونی و خون لختگی در عروق عمیق
تغییرات جزئی در رگ ها _ میل خطوط ارغوانی یا سرخ دانه ای ممکن است در زیر پوستتان در دوران بارداری ایجاد شود که خیلی جدی نیستند و اغلب بعد از زایمان محو می شوند و در صورت ناپدید نشدن می توانید از متخصص پوست کمک بگیرید و به شکل ایمنی آنها را بردارید . شاید شما در این مرحله از بارداری متوجه رگ های واریسی شوید که این مشکل به خاطر شناور بودن خون اضافی در رگ هایتان است که معمولا در ناحیه پاها مشاهده می شوند . اگرچه این رگ های واریسی ، ناراحت کننده هستند ، اما شما جز با استراحت ، بالا نگه داشتن پاها و پوشیدن جوراب های واریسی نمی توانید آنها را درمان کنید .
به هار حال ، گاهی تغییراتی در رگ های خونی باعث ایجاد مشکلاتی در دوران بارداری می شود . خانم های باردار y برابر سایر افراد در معرض وجود لخته های خون رگ های بزرگ هستند که این وضعیت ، لختگی خون در عروق عمیق ( DVT ) شناخته می شود . شاید یکی از جدی ترین و نوع این مشکل زمانی به وجود می آید که لخته ای خون جدا می شود و به سوی ریه می رود . غیر قابل درمان DVT آمبولی ( لختگی خون در ریه ها ) باشد .
خون شما معمولا برای بند آوردن خونریزی یا کمک به بهبود بدنتان ، بعد از جراحی یا زخم ، لخته می شود . DVT زمانی اتفاق می افتد که روند لخته شدن خون در محل یا زمان نامناسبی اتفاق می افتد . اغلب افراد در سنین بالا دچار لختگی خون می شوند ، ولی برای زنان باردار نیز این خطر وجود دارد . زیرا فشار رحم باعث کاهش جریان خون می شود . علاوه بر این خون آنها دارای فاکتور های بیشتری برای لخته شدن است . همچنین از آنجایی که خانم های باردار کم تحرک هستند ، این عامل نیز یکی از فاکتورهای DVT است . اگر شما سابقه لختگی خون در بین اعضا خانواده داشته باشید با یکی از فاکتورهای چاقی ، عفونت جدی ، آسیب جدی در حوادث ، زایمان سزارین را داشته اید بیشتر در معرض DVT قرار دارید .
خوشبختانه نشانه های DVT کاملا واضح و روشن هستند . ساق پا یا ران شما ، سرد و رنگ پریده می شود ، ولی منطقه ای که لخته خونی شکل می گیرد متورم و سرخ و داغ خواهد شد . احتمال دارد که این قسمت هنگام پیاده روی دردناک باشد و در صورتی که پنجه پایتان را به سمت زانویتان خم کنید ، صدمه ببینید . در صورت مشاهده هریک از علائم فوق به پزشک اطلاع دهید . شما می توانید با سونوگرافی و روش های درمانی آن را برطرف سازید . روش درمان این مشکل شامل : بستری شدن در بیمارستان و مصرف قرص های heparin است که این قرص ها خون را رقیق می سازد . شما می توانید قرص های رقیق کننده را در حین بارداری بعد از تولد جنین نیز مصرف نمایید .

خداحافظ دور کمر متناسب
در ماه ششم ، شما دیگر نمی توانید شکم تان را که به اندازه یک توپ بسکتبال است ، زیر لباستان پنهان کنید . رحم تان تا بالای شکم تان به اندازه 2 سانتی متر یا بیشتر ورم می کند ، شما بزرگی و تورم شکم تان را وقتی روی پنجه پایتان می ایستید یا روی پاهایتان خم می شوید ، بهتر احساس می کنید .
در این ماه رحم تان حدود 20 سانتی متر است و پزشک در هر جلسه معاینه دور کمرتان را اندازه می گیرد ، تا مطمئن شود که رشد جنین تان تقریبا طبیعی است .
احتمالا نگرانی های شما در مورد زمین افتادن شروع شده است . در حال حاضر شما جنین کوچولویی را احساس می کنید و رحم تان بالای لگن خاصره رشد پیدا کرده است و محیط اطراف آن را وقتی راه می روید ، سخت تر میکند . رحم که بین مایع آب کیسه و دیواره های عضلانی شکم شما قرار دارد ، در محیط امنی قرار گرفته است . در صورتی که شما آسیب جدی دیده باشید ، به جنین تان آسیب می رسد .

ریختن ادرار
در دوران بارداری آماده بروز یکی از ناخوشایند ترین اتفاقات ، آن هم از دست رفتن کنترل ادرار باشید . گاه گاهی ممکن است ریزش کمی ادرار داشته باشید ، معمولا وقتی عطسه می کنید یا می خندید ، کنترل ادرارتان را از دست می دهید که نمی توانید جلوی آن را بگیرید .
علت ریزش ادرار در دوران بارداری چیست ؟ مثانه معمولا کیسه ای است که ادرار را داخل خود نگه می دارد. وقتی که ادرار می کنید ، عضلات مثانه منقبض می شوند تا ادرار را به بیرون برانند و سپس به حالت اول خود باز می گردند . بالا رفتن وزن و افزایش فشار رحم بر روی مثانه ، عضلات این اندام را ضعیف می کند ، بنابراین باعث نشت ادرار می شود . بهترین روش برای جلوگیری از این مشکل این است که قبل و بعد از بارداری نرمش کژل را که پیش از این شرح داده ایم ، انجام دهید تا عضلات مثانه تان قوی شوند . اگر این ورزش چندان مفید نبود و نشت شما آنقدر زیاد است که لباستان را خیس می کند با پزشکتان صحبت کنید تا وی مطمئن شود که این ، ادار است یا مایع کیسه آب . باید بدانید این مشکل به خودی خود بعد از زایمان برطرف می شود و اگر از بین نرفت ، پزشکان راه های درمانی زیادی رابرای آن سراغ دارند.

شب بیداری
آه ، به دوران مادر شدن خوش آمدید ، دوره ای که شب و روز دیگر برایتان یکسان است . حالا شما در سه ماهه دوم بارداریتان قرار دارید ، و روز به روز شکم تان بزرگ می شود ، جنین تان وقتی دراز می کشید ، لگد می زند و شما هم هر 2 دقیقه باید بروید دستشویی همه این ها خود باعث شب بیداری های بیشتر می شوند . شما در شرایط همزیستی مسالمت آمیز قرار دارید . تعداد کمی از خانم های باردار خواب شبانه دارند . طبق برخی از نظرات قدیمی ، این شب بیداری ها راه حل طبیعی برای عادت کردن مادران به مسائل و مشکلات فرزند جدید است .
بی خوابی اصلا آسیبی به جنین تان وارد نمی کند ، اما شما ممکن است به خاطر عدم خواب کافی در شب ، با مشکلاتی در طول روز مواجه شوید . در اینجا نکاتی وجود دارد که به خواب بهتر شما در شب کمک می کند . خنک شدن هوا : از آنجایی که دمای بدنتان در دوران بارداری بالا است و برای اینکگه بهتر بتوانید بخوابید ، هواساز کوچکی را در اتاق خواب خود قرار دهید .
رعایت در مصرف برخی مواد غذایی : اگر بدن شما نسبت به ادویه جات یا غذاهای شیرین واکنش نشان می دهد ، بهتر است از مصرف آن در وعده شام پرهیز نمایید . بنابراین حرکات جنین کمتر می شود و شما می توانید بهتر بخوابید .
استفاده از مرطوب کننده هوا : در این مرحله از بارداریتان ، خروپف های همسرتان احتمالا نمی تواند بلند تر از خروپف های شما باشد . مرطوب کردن هوای اتاق می تواند ، باعث کاهش خروپف های دوران بارداری شود .
استفاده از چند بالش : راحتی و آسایش در هنگام خواب شبانه ، آن هم در سه ماهه دوم بارداری ، خیلی مشکل است ، بنابراین از بالش هایی به عنوان تکیه گاه در موقع خواب استفاده کنید .
نوشیدن شیر گرم با عسل یا ساندویچ بوقلمون کوچک قبل از خواب می تواند باعث کاهش خواب بهتر شود .
کاهش ضربان قلب : با استفاده از بالش و تکیه دادن به آن ، روی پهلوی راست و کمی رو به بالا بخوابید که ضربان قلبتان کاهش یابد .
اگر از خواب بیدار شدید و خوابیدن دوباره کمی برایتان مشکل است ، دستتان را روی شکمتان قرار دهید ، چندین نفس عمیق بکشید و تصور کنید که جنین تان داخل رحم تان خواب است .
لالایی بخوانید : جنین شما در حال حاضر صدای شما را می شنود ، بنابراین اگر برای او لالایی بخوانید ، او مثل شما احساس خواب آلودگی می کند و این بهترین روش برای شناخت صدایتان است . وقتی پشت میز می نشینید ، کش و قوسی به گردنتان بدهید .
اگر برای مدت طولانی پشت میز می نشینید یا اگر همه فشار بدنتان روی گردنتان جمع شده است و مثل این که گردنتان خشک شده است ، ماهیچه های گردنتان را بکشید . کشش عضلات گردن می تواند باعث شود ، احساس بهتری داشته باشید ، اما کشش گردن باید به طور صحیح انجام شود .
بسیاری مردم ، برای کشش گردن ، آن را 360 می گردانند ، اما متخصصان می گویند که خم کردن پشت گردن باید طوری باشد که انگار دارید ، به سقف نگاه می کنید . برای برخی مردم خطرناک است ، بخصوص برای افرادی که دردهای استخوانی ، آرتروز یا سابقه آسیب های گردنی دارند . در اینجا دو روش مطمئن برای کشش عضلات گردن وجود دارد .
به صورت صافی پشت میز بنشینید ، صورت روبرو باشد ، دستانتان زیر بغل باشد ، کف پاهایتان روی زمین باشد و حرکات زیر را انجام دهید . سرتان را به آرامی به سمت راست بچرخانید ، تا گوش هایتان به شانه تان برسد ، ( شانه هایتان را بالا نیاورید که به گوشتان برسد ) تا سه ثانیه بشمارید . باید کششی در سمت چپ گردنتان حس کنید دوباره این حرکت را برای سمت چپ تکرار کنید ، و برای هر 2 تا 3 دقیقه استراحت نمایید .
سرتان را به آرامی خم کنید تا چانه تان به روی سینه برسد و در همین وضعیت ، سرتان را به سمت چانه راست بچرخانید ، بدون این که احساس درد کنید . 3 الی 6 دقیقه در این حالت بمانید . شما باید کشش را در سمت چپ گردنتان احساس نمایید . گردنتان را دوباره به حالت اول برگردانید و این کار را برای سمت چپ تکرار نمایید و 2 الی 3 دقیقه استراحت کنید .

سوالات رایج
من در ماه ششم حاملگی هستم ، به نظر می رسد که همه اطرافیانم به آنفولانزا مبتلا شده اند ، آیا دریافت واکسن آنفولانزا مشکلی ندارد ؟
این کار را انجام دهید . مدارکی وجود ندارد که نشان دهد واکسن آنفولانزا بر روی جنین تاثیر منفی دارد و آسیب رسان است . مراکز کنترل بیماری های ویروسی ، به خانم های باردار توصیه می کنند که واکسن آنفولانزا دریافت کند . ممکن است برخی از پزشکان از تزریق واکسن آنفولانزا به خانم بارداری که در سه ماهه اول بارداری قرار دارد ، خودداری کنند . اما نگران نباشید ، مشکلی وجود ندارد . خانم هایی که در سه ماهه دوم و سوم بارداریشان قرار دارند ، بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های تنفسی هستند ، زیرا سیستم ایمنی بدنشان در دوران بارداری ضعیف شده است . تنها چیزی که الان به آن نیاز دارید یک هفته استراحت کنید .
چرا اگر اولین زایمان سزارین باشد زایمان های بعدی هم باید سزارین باشد ؟
تاریخچه سزارین در دهه 1960 و میزان سزارین از آن زمان تا سال 1978 ، حدود 6 درصد است ، به طوری که عمل سزارین روندی صعودی تا 15 درصد داشت . خانم هایی که اولین بار عمل سزارین دارند ، به دنبال آن زایمان های بعدی آنها نیز سزیرین خواهد بود ، زیرا این کار مانع از ایجاد خطر پارگی رحم می شود .
دلایل بسیاری برای بالا رفتن میزان سزارین وجود دارد ، مادران و کودکانی که خیلی چاق و بزرگ هستند ، چند قلویی ها و جنین هایی که موقعیت بریج دارند ، به ندرت از طریق واژن متولد می شوند .
در چند ساله اخیر یعنی سال های 1985 تا 1996 ، زایمان VBAC ( زایمان طبیعی بعد از سزارین ) کاملا طبیعی است . تا کنون مطالعات بسیار زیادی نشان داده است ، حتی درصد کمی از خانم هایی که بریدگی در قسمت زیر شکم داشته اند ، با نتایج وحشتناکی در پی عمل VBAC موجه شده اند .
موسسه تحقیقات در مورد زنان و زایمان اعلام کرد : عمل VBAC در مطمئن ترین جای ممکن برای مادر و جنین انجام شود . این بدین معناست که تیم جراحی کاملا ماهری همواره آماده باش هستند ، تا در صورت لزوم کودک از طریق سزارین متولد شود .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …