خانه / بارداری / هفته بیست و سوم بارداری (فراموشی _ سل پوستی )

هفته بیست و سوم بارداری (فراموشی _ سل پوستی )

هفته بیست و سوم بارداری (فراموشی _ سل پوستی )

هفته بیست و سوم
داستان درون
در این هفته ، جنین شما آنقدر شلوغ است که احساس می کنید دور کمرتان راه می رود . شما چه حدسی می زنید ؟ دقیقا همان کاری است که او انجام می دهد. او پاهایش را به دیواره رحم فشار می رود تا برای برداشتن اولین گام های خود به تنهایی آمادگی داشته باشد .
در این زمان ، جنین شما حدود 28 سانتیمتر طول و بیش از 500 گرم وزن دارد ، او به قدر کافی رشد کرده است که شانس زنده ماندن در خارج از بدن شما را با مراقبت شدید داشته باشد . سوراخ های بینی او باز هستند و او قادر به تنفس عضلانی است . اما ریه های وی نیاز به زمان دارند تا به رشد خود ادامه دهند .
سایر اندام های وی تقریبا رشدشان کامل شده است . پانکراس او قادر است که انسولین تولید کند و چنانچه در معرض فشار خون بالای شما قرار گیرد ، می تواند انسولین بیشتری تولید کند . مغز وی ، درون جمجمه اش که از چهار صفحه استخوانی تشکیل شده است ، قرار گرفته که هنوز کاملا بسته نشده اند تا اجازه رشد مغز را دهند که رشدش کامل شود . حتی پس از تولد جنین ، این صفحات استخوانی جمجمه کاملا بسته نخواهند شد ، زیرا مغز استخوان در نخستین سال های زندگی ، سه برابر می شود . لب های جنین بیشتر شکل گرفته اند و چشم هایش به صورت پرشس ، گاه گاهی باز می شوند ، گرچه او نمی تواند آنها را تا ماه هفتم کاملا باز کند .
او در این ماه رنگدانه های بیشتری در پوستش دارد ، و لایه های چربی بیشتری زیر پوستش قرار می گیرد .

بدن شما
کم خونی و خستگی و کوفتگی بدن
اگر به صحبت خانم هایی که تازه مادر شده اند ، گوش داده باشید ، می دانید که شما باید در سه ماهه دوم بارداریتان چندین هزار کیلو انرژی داشته باشید . اما گاهی به طور ناگهانی برای چند دقیقه احساس خستگی می کنید که نمی توانید روی کاری که انجام می دهید ، تمرکز نمایید . چه اتفاقی رخ می دهد ؟
خانم های باردار به دو برابر آهن نسبت به قبل از حاملگی شان نیاز دارند . یکی از علل خستگی بعد از هفته بیستم کمبود آهن است که باعث ایجاد فقر آهن و کم خونی می شود . کم خونی فقر آهن یکی از متداول ترین نوع کم خونی در سراسر جهان است . این کم خونی به دلیل مصرف ناکافی گوشت قرمز ، مواد غذایی دارای آهن و ویتامین ب 12 روی می دهد . اگر گمان می کنید دچار فقر آهن شده اید ، از پزشک بخواهید که آزمایش فقر آهن را برای شما تجویز نماید .
اگر ذخیره آهن بدنتان کم است ، گلبول های قرمز خونتان آهن کافی برای محافظت از عضلات شما و جنین تان را ندارند . بسیاری از خانم ها این بیماری را در سه ماهه دوم تجربه می کنند ، زیرا جنین به سرعت رشد می کند و آهن بیشتری از خونتان می گیرد . چنانچه کمبود آهنتان درمان نشود ، شما از تپش بیش از حد قلب به خاطر هموگلبین ناکافی و عدم اکسیژن کافی در خون ، مقاومت کمتر در برابر عفونت ها ، کمبود خون طی عمل جراحی زایمان رنج خواهید برد . اگر دچار فقر آهن خون هستید ، جنین تان نیز به آن مبتلا خواهد شد .
خوشبختانه این مشکل به آسانی درمان می شود . پزشک شما مکمل های آهن را تجویز می نماید . وقتی مکمل های آهن مصرف می کنید ، دچار یبوست می شوید ، بنابراین مصرف مایعات را بالا ببرید و فعال باشید .

فراموشی
ممکن است در این هفته به طرز عجیبی ، برای سومین بار کلید ماشین تان گم شده باشد ، ممکن است برای خرید شیر به سوپر مارکت رفته باشید ، اما در بازگشت همه چیز خریده باشید جز شیر ، . شما نمی توانید به چیزهای جزئی کارتان تمرکز کنید . یکی از مشکلاتی که خانم های باردار از آن شکایت دارند ، حواس پرتی است . شما حواس پرت نشده اید ، فقط کمی تمرکز خود را از دست داده اید .
این حواس پرتی موقتی است ، اما این مشکل در بسیاری از خانم های باردار وقتی ماه های حاملگی شان بالا می رود ، بیشتر می شود . این مشکل تا حدودی به بالا رفتن هورمون ها باز می گردد ، که در دستگاه انسان سازی درون شما نقش دارند . حواس پرتی شما تا حدودی به این خاطر است که شما بیشتر به درون شکم تان توجه و تمرکز دارید ، مثلا به این فکر می کنید که آیا جنین تان خوابیده است یا حرکات و لگد های ظریف او را در شکم تان احساس می کنید .
برنامه ریزی می تواند کمک زیادی به شما در این دوره کند . کلید های زیادی از سویچ ماشین ، اداره و خانه تهیه کنید . به دست دوستان مطمئن خود بسپارید یا در جایی بگذارید که در صورت گم کردن کلیدتان به سراغ آن بروید ، دفترچه ای را در کیف تان بگذارید و کارهایتان را در آن یادداشت کنید و چک کردن آن را برای هرچند ساعت یکبار به صورت عادت در آورید.
فهرست کارهای خود را با وقتی که دارید ، هماهنگ کنید . علاوه بر این یاد بگیرید به تنهایی از عهده کارهای خود برآیید ، زیرا شما لحظه به لحظه به سوی مرحله ای از زندگی گام بر می دارید که باردارشدنتان پرمشغله تر می شود .

سل پوستی
تنها 26 سال پیش به خانم هایی که مبتلا به سل پوستی بودند ، هشدار داده می شد که حامله نشوند . سل پوستی نوعی بیماری است که کرم کبد وارد سیستم ایمنی بدن می شود و این کرم باعث التهاب رباط ها و اندام ها می گردد.
اگرچه مادرانی که در حال حاضر به سل پوستی مبتلا هستند ، با خطرات بهداشتی و احتمال بیشتر مرده زایی و تولد زود رس نسبت به سایر خانم ها مواجه هستند اما مراقبت های پیشرفته پزشکی ، تولد نوزادان سالم را برای خانم های مبتلا به این بیماری تا حدودی ممکن ساخته است .
گاهی ممکن است برخی از خانم ها التهابات سل پوستی بیشتری نسبت به دیگران داشته باشند ، برخی التهابات چنان ملایم هستند که با مصرف مقداری corticosteiids درمان می شود . اگر کبدهایتان به این بیماری مبتلا شده بیشتر در معرض preeclampsia قرار دارید . در چنین شرایطی پزشک بیشتر روی افزایش فشار ناگهانی خون یا پروتئین موجود در ادرار توجه دارد ، زیرا این مشکلات ، بسیار جدی هستند .
اگرچه این مادران ، با خطرات بالای زایمان زود رس یا مرده زایی روبرو هستند ، اما نوزادان این مادران نسبت به سایر نوزادان در معرض مشکلات زایمان قرار ندارند . تعداد کمی از این نوزادان در هنگام تولد ، دارای سل پوستی نوزادی هستند که معمولا در 6 ماه اول از بین می رود و بندرت دچار چنین علائم و بیماری می شوند .

رژیم غذایی و ورزش
کنترل وسوسه خوردن غذاهای بی فایده در مواقعی که هوس خوردن غذاهایی مثل چیپس ، کیک ، غذاهای حاضری و شکلات را دارید . شکستن رژیم پرهیز از غذاهای بی فایده ، سخت است .
سعی کنید که غذاهای ناسالم را کلا از رژیم غذایی خود کنار بگذارید ، اما ممکن است بعد از دو یا سه روز خسته شوید . به جای آن ها از غذاهای جدول زیر استفاده کنید که جایگزین مناسبی هستند و هوس شما را بدون افزودن کالری بیش از حد برطرف می سازد .
غذای جایگزین غذاهای هوسی
چوب شور که چربی کمتری دارد چیپس سیب زمینی
همبرگر کوچک چیزبرگر
خودتان در خانه نیمرو بپزید . در رستوران ها ، کمترین سفارش نیمرو شامل 10 تخم مرغ است . نیمروی فرانسوی
از نوشیدنی هایی که حاوی عصاره میوه هستند استفاده کنید و اگر طعم نوشابه را دوست دارید ، مقداری نوشابه را با آب میوه مخلوط کنید . نوشابه
بیسکویت هایی را انتخاب کنید که دارای شکلات کم چرب هستند . بیسکویت های با تکه های شکلاتی
مصرف بسته های کوچک پف فیل ، اما بهتر است که نوع ساده آن را انتخاب کنید . بسته های بزرگ پف فیل های کره ای
شکلات های بسته ای و قالبی کوچک ، یا 1 قاشق سوپ خوری تکه های شکلات قالب های بزرگ شکلات
پیتزاهای خانگی را تهیه کنید که دارای نان آماده ، پنیر پارمیزان ، و تکه های سبزیجات تازه است . پیتزا با فلفل و پنیر شوزارلا
یخمک _ ماست کم چرب یخ زده ، بستنی بدون چربی ، یا بستنی های صد در صد میوه ای بستنی

سوالات رایج
من مجبور بوده ام که چندین سونوگرافی انجام دهم نگران هستم که سونوگرافی ها به بچه ام صدمه زده باشد . آیا انجام چندین سونوگرافی ، اشکالی ندارد ؟
جواب : دانشمندان سعی کرده اند که ارتباطی بین انجام سونوگرافی و احتمال بروز هرگونه مشکل ، از سرطان خون گرفته تا ناتوانی های جسمی را ، برای جنین در رحم بیابند ، اما هنوز تاثیرات مضری را کشف نکرده اند .
البته این بدین معنا نیست که پزشک می تواند انجام سونوگرافی را به عنوان بخشی از معاینات هفتگی خود قرار می دهد ، هرگاه سونوگرافی از جنین به شما پیشنهاد شد ، حتما علت آن را جویا شوید . معمولا سونوگرافی برای تعیین تاریخ و سن بارداری ، عدم مشکلاتی در رابطه با جفت یا وضعیت قرار گیری جنین ، تشخیص چند قلویی ، و کنترل روند رشد انجام می شود .
اگر سونوگرافی دارید ، به پزشک و متخصص خود بگویید که به دنبال چه اطلاعاتی هست و چه اطلاعاتی را در حال حاضر نمی خواهید بدانید .
چنانچه یک ناهنجاری در سونوگرافی مشاهده شد ، با پزشک تان صحبت کنید .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …