خانه / بارداری / هفته بیست و ششم بارداری و نکاتی در مورد چربی ها

هفته بیست و ششم بارداری و نکاتی در مورد چربی ها

هفته بیست و ششم بارداری و نکاتی در مورد چربی ها

هفته بیست و ششم
داستان درون
شاید شما عاشق اولین حس کردن ، حرکات و لگد های جنین تان باشید ، اکنون احتمالا قد جنین شما بیش از 35 سانتیمتر است و وزنش حدود 900 گرم می باشد .در وافع حرکات جنین شما آنقدر محکم است که همسرتان نیز می تواند آن ها را به راحتی احساس کند . حتی اگر سرش را روی شکم شما بگذارد ، می تواند صدای ضربان قلب او را بشنود . این احتمال وجود دارد که جنین شما در حال حاضر رو به بالا ( وضعیت بریچ ) باشد ، زیرا در این صورت رحم گلابی شکل شما جای بیشتری برای پاهایش در اختیار وی می گذارد .
اگرچه جنین حالت حلزونی دارد ، اما وی در حال حاضر به 25 درصد از وزن خود رسیده است و در 2 ماه آینده ، چندین گرم به وزنش اضافه می شود . در حال حاضر نخاع وی قوی تر می شود و اگر همین الان به دنیا بیاید ، احتمال زنده ماندن او 80 درصد است . او در حال حاضر تنها می تواند دم و بازدم داشته باشد و حتی گریه کند . آن موهای کرک مانند ( لانگو ) که قبلا روی بدنش تشکیل شده بودند ، به سرعت در حال نابود شدن است و احتمالا در پایان ماه هفتم چیزی جز مقداری مو روی پشت و شانه هایش باقی نمی ماند . چشمان جنین در این مرحله حساس تر از قبل شده اند و اگر نوری را به شکم تان بتابانید ، وی متوجه می شود .

بی نظمی در ضربان قلب جنین
آرتیمی ، یک بی نظمی در ضربان قلب است که معمولا پزشکان آن را از روی سونوگرافی داپلر ، ( دستگاهی که صدای ضربان قلب جنین را بلند و تقویت می کند ) و گوشی پزشکی تشخیص می دهند . بی نظمی به این صورت است که انگار قلب برای لحظه ای ضربان ندارد . این مسئله چندان جای نگرانی نیست ، بچه ها معمولا بی نظمی ضربان قلب را پیش از زایمان پشت سر می گذارند و هنگام تولد قلب هایی سالم دارند .

بدن شما
بهترین وضعیت خوابیدن
وقتی شکم تان به اندازه ی یک توپ بسکتبال بزرگ شده است ، دیگر وضعیت مناسبی برای خوابیدن کمی مشکل می باشد . خوابیدن روی شکم اصلا مناسب و راحت نیست . خوابیدن طولانی مدت بر روی پشت می تواند باعث ایجاد احساس تهوع در شما شود ، زیرا رحم شما روی رگ بزرگی به نام سیاهرگ ، فشار وارد می آورد . پس بهترین وضعیت خوابیدن چیست ؟ خوابیدن به پهلو است .
به پهلوها و ترجیحا به پهلوی چپ دراز بکشید ، زیرا رگ های خونی اصلی شما در سمت راست نخاع تان قرار دارد و خوابیدن بر پهلوی چپ به خون اجازه می دهد آزادانه درون رگ ها جریان داشته باشد . برخی از خانم ها متوجه شده اند که با قرار دادن بالش هایی در اطراف بدن خود ، بهتر می توانند بخوابند . اگر از خواب بیدار و متوجه شدید که روی پشت خوابیده اید ، مشکلی نیست ، به پهلوی چپ برگردید و بخوابید .
معمولا به پشت دراز کشیدن ، به صورت خود به خود باعث بیدار شدن از خواب می شود . اگر در حین خواب ، جریان خونتان با وضعیت دراز کشیدنتان مشکل داشته باشد ، شما کم کم احساس ناراحتی می کنید و بدنتان به طور خودکار ، چه بیدار باشید یا خواب ، تغییر وضعیت می دهد .

انقباضات براکستون هیکز
انقباضات براکستون ، معمولا مثل گلوله های آتش هستند . که در شکم می پیچند . این انقباضات اصلا به معنای زایمان نیستند ،بلکه آنها بدنتان را برای زایمان آماده می کنند . این انقباضات ملایم ، که به صورت فشرده شدن و سفت شدن رحم احساس می شوند ، تقریبا در نیمه ی دوم بارداری آغاز می شوند . آنها به طور نامنظم هستند و 30 ثانیه تا 2 دقیقه طول می کشند . این انقباضات ، به نام براکستون ، پزشکی که اولین بار آن را تعریف کرد ، شناخته می شود .
انقباضات براکستون در بین خانم ها و بارداری های مختاف متفاوت است . برخی از خانم ها ، آن را چندین بار در طول روز احساس می کنند ، و برخی اصلا آن را حس نمی کنند .
این انقباضات معمولا بعد از ورزش و روابط جنسی بیشتر اتفاق می افتد . بنابراین هرچقدر از بارداری تان می گذرد ، این انقباضات بیشتر می شوند و چندین بار در روز اتفاق می افتند .
نکته ی قابل توجه و مهم این است که نباید انقباضات براکستون را با انقباضات واقعی زایمان اشتباه گرفت . انقباضات براکستون نامنظم ، ولی انقباضات زایمان به صورت منظم هستند . اگر انقباضات شما هر 10 دقیقه یا بیشتر از 16 انقباض در ساعت باشد ، ممکن است شما در وضعیت زایمان باشید .

خود شما
آموزش مراقبت از جنین
هرچند شنیده باشید که برخی از بزرگان می گویند که نوزادان از روی کتاب به دنیا نمی آیند اما بیشتر بیمارستان ها و مراکز بهداشتی ، کلاس های مختلفی برای مادران و پدران چشم به راه فرزندانشان برگزار می کنند . حضور در کلاس ها اصلا اجباری نیست ، اما با حضور در این کلاس ها می توانید به خوبی دوران بارداری ، زایمان و شروع زندگی جدید کودکتان را تحت کنترل بگیرید . برخی از بیمارستان ها ، کلاس ها را به صورت رایگان برگزار می کنند و برخی هزینه های پایینی را برای آن در نظر می گیرند .

آموزش زایمان
یادگیری آموزش هایی در مورد زایمان می تواند ترس شما را از ناشناخته ها از بین ببرد . آموزش در این کلاس ، معمولا توسط یک پرستار یا ماما انجام می شود که معمولا در بعدازظهرها و طی چندین هفته برگزار می شود . بهترین زمان برای شرکت در کلاس ها ، هفته های 34_36 بارداری تان ، بعضی 4 تا 6 هفته قبل از پایان دوره بارداری تان است .
شما در دوره های آموزشی زایمان دیگر متوجه می شوید که چه اتفاقی برای شما در حین زایمان می افتد و پرسنل بیمارستان چه کارهایی برای شما انجام می دهند ، و چه زمانی به بیمارستان برده می شوید ، چه طور با روش های آرامش بخش و تنفسی می توانید کمی از درد های خود را تسکین دهید . و اطلاعات جزئی درباره ی دارو ها دریافت می کنید و از اتفاقات غیره منتظره ای که ممکن است حین زایمان با آن مواجه شوید ، آگاه می شوید .

آموزش های شیردهی
شاید آموزش های شیردهی تا حدودی برایتان خنده آور باشد ، آیا این تجربه طبیعی است که به راحتی به دست می آید ؟ متاسفانه گاهی پاسخ این سوال می تواند ” نه ” باشد . در کلاس های آموزش شیردهی ، شما درباره ی فوائد شیردهی ، چه اتفاقی ممکن است در حین شیردهی روی دهد، وضعیت های قرار گیری نوزاد در حال شیر خوردن ، چه داروهایی در دوران شیر دهی مفید یا مضر هستند ، چه طور می توانید از شیر دوش برای دوشیدن و ذخیره کردن آن برای کودکان استفاده کنید ، چه طور مانع هدر رفتن شیر شوید و خوردن چه غذاهایی برای افزایش شیرتان مناسب است ، آگاه شوید .

رژیم غذایی و ورزش
نکاتی در مورد چربی
برخی از افراد همواره با این فکر بزرگ شده اند که همه ی چربی ها بد هستند . شاید با خود فکر کنید برای کنترل وزن خود باید همه ی چربی ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید . در واقع این بهترین برنامه نیست ، زیرا چربی ، ماده ی غذایی ضروری و در عین حال ، حیاتی برای شما و جنین تان است . چربی انرژی لازم برای بدن تان را تامین می کند و ویتامین های A ، K و E و D را وارد خون تان می کند .

چربی های خوب
چربی های غیر اشباع ( چربی های غیر اشباعی تک یا چندگانه ) از انواع چربی های خوب هستند زیرا پزشکان معتقدند که این چربی ها سطح کلسترول مفید خون ( HDL ) را بالا می برند ، این نوع چربی ها در سبزیجات ، آجیل و خشکبار ، روغن زیتون و سایر گیاهان یافت می شوند .

چربی های بد
چربی های بد شامل کلستروا ، چربی های اشباع و چربی های هیدروژنه هستند که به آن ها چربی های ” نیمه اشباع ” نیز می گویند .
چربی های اشباع و کلسترول در مواد غذایی حیوانی مثل : گوشت چرب ، پوست مرغ ، کره ، زرده ی تخم مرغ و لبنیات پرچرب وجود دارد . درست است همه این ها غذاهای لذیذی هستند ، اما چربی های بد با افزایش سطح کلسترول خوب ( LDL)
و کاهش چربی های غیر اشباع یا همان کلسترول خوب ( HDL) به قلب تان آسیب می رساند . شما می توانید مصرف این مواد را به آسانی با انتخاب مواد لبنی بدون چربی ، گوشت بی چربی ، ماهی ، مرغ ، محدود کردن مصرف تخم مرغ به یک عدد در روز ، و خود داری از مصرف کره کاهش دهید .
نوع دیگری از چربی ها که باید از مصرف آن اجتناب کنید ، چربی های هیدروژنه هستند که حاوی اسید های چرب یا نیمه اشباع هستند و بیش تر از چربی های اشباع یا کلسترول به قلب تان آسیب می رساند . راهنماهای رژیم غذایی در جهان به مردم پیشنهاد می کنند که همواره مراقب دریافت چربی های هیدروژنه باشند و تنها چند گرم در روز از این چربی ها را دریافت کنند. این راهکار بسیار ساده ای نیست ، زیرا چربی های هیدروژنه ، معمولا در غذاهای آماده مثل کیک ها ، بیسکوییت ها و غذاهای سرخ کردنی و مرغ های سوخاری وجود دارد .
اگر برچسب های ماده ی غذایی نشان نمی دهد که دارای چند گرم ، چربی هیدروژنه است به دنبال کلماتی مثل ” حاوی روغن گیاهی هیدروژنه ” یا ، ” روغن شیرینی پزی گیاهی ” باشید که این کلمات وجود روغن هیدروژنه در آن ماده ی غذایی را نشان می دهند . بهترین راه کاهش برای مصرف چربی های نیمه اشباع برای شما ، کاهش مصرف غذاهای آماده بیرون از خانه و ترجیح دادن غذاهای تازه خانگی به آنهاست .

میوه ها و سبزیجات رنگی و سرشار از مواد غذایی

رنگ غذاها مواد غذایی
پرتقالی پر رنگ هویج ، کدو تنبل ، سیب زمینی ترش ویتامین A  ، بتا کاروتن ، و سایر آنتی اکسیدان ها
زرد _ پرتقالی روشن مرکبات و میوه ها ( پرتقال ، گریپفورت ، لیمو ) طالبی ، ذرت و موز *ویتامین های C و دیگر آنتی اکسیدان ها در میوه ها و مرکبات

*ویتامین A در طالبی

*لوتئین در ذرت ( سلامت چشم را بالا می برد )

*زیاکسانتین در مرکبات ( عامل ضد سرطان )

*ویتامین B در موز

*بیوفلاونوید ها در مرکبات ( ضد سرطان و تقویت کننده ی سیستم ایمنی بدن )

قرمز فلفل های قرمز _ توت فرنگی _ گوجه فرنگی *فیبر

*ویتامین K

سبز روشن برگ کلم ، کاهو ، نخود سبز ، کلم بروکلی *فیبر ، ویتامین K

*اندول در کلم بروکلی ، کلم برگ و مارچوبه ( ضد سرطان )

سبز تیره اسفناج ، سبزیجات ، کلم بروکلی *ویتامین K ، فولیک اسید ، *زیاکسانتین و دیگر آنتی اکسیدان ها *سولفارنان در کلم بروکلی ( عامل ضد سرطان سینه )
آبی تیره تمشک ، تمشک سیاه
، انگور سیاه
ویتامین C  در توت ها

*آنتی اکسیدان ها در انگور

 

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …