خانه / بارداری / هفته بیست و پنجم بارداری ( مشکلات تنفسی _ زایمان زودرس )

هفته بیست و پنجم بارداری ( مشکلات تنفسی _ زایمان زودرس )

هفته بیست و پنجم بارداری ( مشکلات تنفسی _ زایمان زودرس )

فصل سوم
سه ماهه سوم بارداری
شما در آخرین مرحله ی نگهداری از جنین داخل رحم تان قرار دارید . بی شک از تصور روبه رو شدن با نوزادتان ، هیجان زده و تا حدودی سردرگم هستید . آیا او موهای قرمز پدرش را خواهد داشت ، شما باید بیشتر صبر کنید . شما ممکن است در این دوران مشکل خواب داشته باشید ، زیرا شکمتان خیلی بزرگ شده است و انگار شب ها هنگام بازیگوشی فرزند شماست . خوشبختانه راه های زیادی برای گذراندن این هفته ها ، مثلا شرکت در دوره های مراقبت از کودک تا خرید ، وجود دارد .

هفته بیست و پنجم
داستان درون
در این مرحله جنین شما دوره های خواب و بیداری کاملا مشخصی دارد . او در حال حاضر نحیف تر از هنگام تولدش خواهد بود ، اما او همچنان چاق تر می شود ، تا آخر این هفته ، وزن او احتمالا به 700 گرم خواهد رسید . چشمان او در حال حاضر باز هستند و شاید پلک هم بزند و هنگامی که می خوابد ، آنها را می بندد . اعصاب اطراف دهان جنین حساس تر می شود تا این آمادگی را داشته باشد که پس از تولد بتواند از سینه ی مادر ، شیر بخورد و مواد غذایی لازم را برای بدنش تامین کند .
در حال حاضر جنین هنوز از بدنتان تغذیه می کند ، بنابراین خون از طریق یک سیاهرگ و دو سرخ رگ موجود در بدنتان مواد غذایی به او می رساند . ژل دارتون که ماده چسبناک و ژلاتینی است ، مانع پیچ خوردگی و گره بند ناف می شود ، مخصوصا وقتی جنین در حال حرکت و تکان خوردن است .
هرچقدر جنین شما بزرگتر می شود ، مغز او هم رشد می کند و شکاف ها و چین خوردگی های عمیقی ، در قشر مغز وی در حال شکل گیری است . وظیفه این شکاف ، کنترل بخشهای اصلی مثل توانایی دیدن ، شنیدن ، بویایی ، صحبت کردن و راه رفتن خواهد بود . مغز او در این وهله سه فعالیت منظم یعنی تنفس ، هضم غذا و دمای بدن را کنترل می کند ، زیرا این فعالیت ها برای ادامه حیات جنین در دنیای بیرون بسیار مهم هستند .

بدن شما
سینه های بزرگ و بزرگ تر
آیا از این که سینه هایتان تا این حد بزرگ شده اند ، تعجب کرده اید ؟ سینه ها حتی در سه ماهه سوم هم بزرگتر می شوند . شما احتمالا احساس می کنید که وقتی می نشینید ، سینه هایتان ، روی شکم تان قرار می گیرند . شاید این احساس جالبی نباشد ، اما حداقل فایده آن ، این است که سینه هایتان برای شیردهی آماده می شوند و می توانند بعد ها بچه شما را سیر کنند .
اگر شکم تان بعد از تولد جنین کوچک می شود ، اما سینه هایتان تا مدتی هم چنان بزرگ باقی می مانند . در واقع حدود 24 تا 48 ساعت بعد از زایمان تان ، سینه هایتان پر از شیر خواهد شد . ( این مرحله ای است که به نام ” پایین آمدن ” یا ” وارد شدن شیر ” می نامند . ) شیر دادن یا دوشیدن سینه ها باعث می شود که سینه هایتان تا نوبت بعدی شیردهی کوچک بمانند و سپس دوباره پر از شیر خواهد شد.
سینه هایتان بعد از آن که بچه را از شیر گرفتید ، دوباره به اندازه ی قبلی خود باز می گردند .

تنگی نفس
شما ممکن است در سه ماهه آخر بارداریتان بیشتر احساس تنگی نفس کنید ، چرا ؟
همینطور که جنین بزرگتر می شود ، فضای بیشتری از شکم تان را می گیرد ، سایر اندام های بدنتان فشرده می شوند و به کناری می روند . در این مرحله ، ریه هایتان ، فضای کافی ندارند تا به طور کامل باز شوند و بتوانید نفس عمیق بکشید . دیافراگم شما نمی تواند به شما کمک زیادی بکند ، زیرا فشرده می شود . ( این شکل صدمه ای به شما وارد نمی کند . بعد از تولد جنین ، وضعیت اندام هایتان به حالت اول خود باز می گردد . )
نگران نباشید ، اگرچه ممکن است احساس کنید به سختی نفس می کشید ، اما وجود پروژسترون بالا به شما کمک می کند نفس عمیق بکشید و اکسیژن بیشتری به بدنتان وارد کنید . از آنجایی که حجم خونتان در دوران بارداری زیاد است ، با دم و بازدم شما اکسیژن بیشتری به جلو و عقب و درون جفت می رود .

نشانه های تنگی تنفس
اگر در طول روز از نفس افتادید ، برای چند دقیقه از فعالیت دست بکشید ، تا نفس تان به حالت عادی برگردد . سعی کنید صاف بنشینید تا ریه هایتان فضای بیشتری برای باز شدن و نفس کشیدن داشته باشد . شما باید آگاهانه نفس بکشید ، به طوری که قفسه سینه تان بالا بیاید ، که بر دستان تان فشار وارد کند . در این دوره ، احتمالا هنگام شب احساس نفس تنگی می کنید کمی می توانید این مشکل را با قرار دادن چندین بالش در اطرافتان حل کنید . اگر تنگی نفس تان همراه با درد قفسه سینه باشد ، به پزشک اطلاع دهید .
اغلب خانم ها بعد از زایمان از تنگی نفس خلاص می شوند . هنگامی که سر جنین در هفته های 2 تا 3 قبل از وضع حمل در کانال زایمان قرار می گیرد ، دیافراگم تان بیشتر باز می شود و بهتر می توانید نفس بکشید .

بیماران آسمی
خانم هایی که مبتلا به آسم هستند ، علائم و شدت بیماری شان در سه ماهه ی آخر بیشتر می شود . اگر آسم تان بدتر شد ، با پزشک تان صحبت کنید . پزشکان معمولا ترجیح می دهند داروهای تنفسی تجویز کنند ، زیرا تاثیر موضعی بیشتری دارند .
اگر در قفسه ی سینه تان احساس تنگی نفس می کنید ، به پزشک اطلاع دهید .

سایر مشکلات تنفسی
شما نباید هرگونه تنگی نفس را در دوران بارداری جدی بگیرید ، اما اگر تنگی نفستان به طور ناگهانی ، همراه با درد قفسه سینه یا شدت ضربان قلب باشد فورا به پزشک خود اطلاع دهید . شاید به خاطر این باشد که لخته های خون در ریه های شما قرار دارد که معمولا مشکل نادری است ، اما در عین حال برای خانم های باردار خطرناک است ، به ویژه خانم هایی که لخته های خون در پاهایشان وجود دارد .
مراقب باشید ، زیرا گاهی مشکلات تنفسی در اثر ابتلا به ذات الریه ایجاد می شوند که معمولا با تب ، درد قفسه سینه و سرفه همراه است . ذات الریه سومین علت مرگ و میر در خانم های باردار است . علت اصلی ذات الریه ، می تواند ویروس یا باکتری باشد و با هریک از آن ها مشکلات جدیدی مثل : نقص دستگاه تنفسی ، زایمان زود رس یا عفونت ایجاد می شود که می تواند به جنین شما آسیب برساند .

درد دنده ها
اگر قفسه ی سینه تان بزرگتر شده شده مشکلی وجود ندارد ، زیرا فضای بیشتری برای باز شدن ریه هایتان ایجاد می کند تا اکسیژن بیشتری برای جنین تان فراهم کند و از این طریق پاهایش را رو به بالا و زیر دنده ها فشار می دهد . برخی از خانم ها در این دوران دردی را در گوشه ی بالا و راست شکم شان ، تقریبا در قسمت آخرین دنده خود احساس می کنند . این درد شاید به خاطر تورم غضروف هایی است که به دنده ها چسبیده اند . تغییر حالت بدن شما می تواند در این وضعیت ، باعث کاهش درد در شما شود ، زیرا جنین تان در وضعیتی قرار می گیرد که کمتر احساس درد می کنید . برای جلوگیری از درد ، سعی نمایید در طول روز صاف در حالی که با بالشهایی در اطرافتان و روی صندلیتان قرار دارد ، بنشینید تا فشار بر روی کمرتان کم شود و بهتر بتوانید نفس بکشید . در این دوران ، حمام گرم یا کیسه ی آب بسیار مفید است .
در هفته های آخر حاملگی ، شما کمتر احساس درد قفسه ی سینه می کنید ، زیرا جنین به سمت پایین حرکت می کند .

زایمان پیش از موعد
یک بارداری طبیعی معمولا 37 تا 42 هفته طول می کشد که 40 هفته به طور میانگین است . بچه ها معمولا نزدیک تاریخ خود یا یکی دو هفته دیرتر یا زودتر متواد می شوند . 12 درصد از نوزادان در آمریکا ، حدودا قبل از هفته سی و هفتم متولد می شوند که به عنوان زایمان زودرس شناخته می شود .

خطرات زایمان زودرس برای جنین
بیشتر رشد جنین در سه ماهه ی سوم اتفاق می افتد که اگر زود به دنیا بیاید ، با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد . زایمان زودرس یکی از علل مهم ، مرگ و میر در نوزادان است . نوزادانی که زنده می مانند بیش از نوزادانی که دوره ی کامل را طی کرده اند ، دچار مشکلات بهداشتی نظیر : تاخیراتی در رشد ، ناشنوایی ، نابینایی ، بیماری ریوی ، فلج مغزی طی دوران زندگی شان می شوند . حدود 25 درصد نوزادانی که پیش از موعد به دنیا می آیند ، از مشکلات نواقص رشد مغزی رنج می برند .

احتمال زایمان پیش از موعد
زنانی که فاکتورهای زیر را دارا می باشند بیشتر در معرض زایمان زودرس قرار دارند .
*زنانی که سابقه زایمان زودرس دارند .
*خانم هایی که بیش از یک زایمان داشته اند .
*خانم هایی که از دیابت یا فشار خون بالا رنج می برند .
*اضافه وزن یا کمبود وزن زیاد ، پیش از بارداری داشته اند .
*خانم های سیگاری
*عفونت هایی نظیر ، باکتری های مهبل ، مجرای ادراری یا سابقه عفونت های انتقال یافته در دوران بارداری
*خانم هایی که زیر 17 یا بالای 35 سال سن داشته اند .
*استرس های مداومی در دوران بارداری داشته اند .
*وجود نواقص خاصی در گردن رحم یا رحم
*درد های شدید در دوران بارداری

پیشگیری
چنانچه سابقه زایمان پیش از موعد را دارید ، در حال حاضر بیشتر در معرض زایمان زودرس قرار دارید ، به همین علت پزشک به شما پروژسترون ( IVP ) تجویز می کند . طبق مطالعات اخیر ، تزریق هفتگی پروژسترون در بین هفته های 16 تا 20 ، حدود 33 درصد زایمان زودرس را کاهش می دهد . این دارو برای استفاده ی همه ی زنان ، نتیجه یکسانی ندارد ، با پزشک خود صحبت کنید .

علائم هشدار دهنده ی زایمان زودرس
در مواردی ، داروهایی می توانند زایمان زودرس را به عقب بیندازند و به جنین فرصت بیشتری برای رشد دهد . چنانچه هر چه سریعتر تحت درمان قرار بگیرید ، بهتر جواب می بینید . بنابراین همیشه به علائم زایمان زودرس توجه داشته باشید . اگر هریک از علائم زیر را مشاهده کردید ، به پزشک خود اطلاع دهید . بهتر است خیلی مراقب باشید تا درصد زایمان زود رس را افزایش ندهید .
*وجود انقباضات در هر 10 دقیقه
*وجود ترشحات یا خون از رحم
*فشار در لگن ، به طوری که احساس می کنید جنین شما در حال پایین آمدن است .
*تغییری در رنگ ترشحات از سفید به ترشحات کرمی غلیظ و چسبنده
هنگامی که به پزشک تلفن می زنید ، وی در مورد علائم و سن حاملگی تان سوالاتی می پرسد ( هفته های حاملگی تان را دقیق به خاطر داشته باشید ) . وی ممکن است از شما بخواهد به مطب یا بیمارستان بروید و تحت نظر قرار بگیرید ، تا مطمئن شود . که آیا گردن رحم تان در حال باز شدن است یا نه . اگر انقباضات با باز شدن گردن رحم همراه باشد ، شما زایمان زودرس خواهید داشت .

راهکارهای درمانی
اگر علائمی از زایمان زودرس در شما وجود داشته باشد ، پزشک به شما توصیه می کند که این آزمایش سطح که آزمایش فیبرونکتین جنینی ( FFN ) انجام دهید ، یک نوع پروتئین خاص را در دهانه ی گردن رحم اندازه گیری می کند . اگر جواب آزمایش منفی باشد ، پزشک مطمئن می شود که تا 2 یا 3 هفته آینده زایمانی رخ نمی دهد .اگر تست مثبت باشد با اطمینان نمی توان گفت که شما در مرحله زایمان زودرس قرار دارید . از طرفی ، آزمایش مطمئنی وجود ندارد که بتوان زایمان زودرس را در خانم ها پیش بینی کرد . بنابراین گاهی اوقات وضعیت عصبی ” انتظار ” وجود دارد .
برخی از پزشکان برای جلوگیری از زایمان زودرس ، به شما توصیه می کند تا استراحت نمایید ، اگرچه در تحقیقات به عمل آمده مدرکی دال بر تاثیر استراحت برای جلوگیری از زایمان زودرس وجود ندارد . بنابراین با توجه به قطعی نبودن این موضوع ، پزشکان محتاطانه برخورد می کنند و برای جلوگیری از زایمان زودرس ، استراحت را پیشنهاد می کنند .
اگرچه پزشکان نمی توانند جلوی زایمان زودرس را بگیرند ، اما می توانند ” توکولیتیکس ، را تجویز کنند که این دارو ، زایمان را برای دو تا سه روز به تعویق می اندازد . هر چند این مدت شاید زمان کمی باشد ، اما می تواند بسیار موثر باشد زیرا ماندن جنین حتی برای چند روز ، شانس زنده ماندن او را افزایش می دهد .
اگر در هفته های 24 تا 34 بارداری ، هستید ، به شما ” کورتیکوستروئید ” داده خواهد شد که میزان فعال کنندگی سطحی را در ریه های جنین افزایش می دهد .
فعال کننده ی سطحی ، به جنین این امکان را می دهد که آسان تر تنفس کند و زمان کمتری در زیر دستگاه بماند .
بعد از آن که شما کورتیکوستروئید دریافت کردید ، لازم است برای بهره مندی بیشتر از دارو ، جنین برای 48 ساعت در رحم بماند . چنانچه کیسه آب پاره شود ، آنتی بیوتیک هایی را دریافت می کنید تا از بروز عفونت های گروه ب جلوگیری کند و زمان ماندن در رحم ، افزایش پیدا کند .

مراقبت های بهداشتی بعد از زایمان زودرس
پس از تولد ، نوزاد نارس به بخش مراقبت های شدید کودکان ( NICU ) می رود که مجهز به تجهیزات پزشکی است و به تنفس او کمک می کند ، وی را گرم نگه می دارد و او را تغذیه می کنند . در بخش NICU نوزادان تحت نظر پزشک متخصص ، اعصاب و اطفال قرار می گیرند . نوزادان نارس بسته به این که چقدر زود به دنیا آمده اند و چه مشکلی دارند ، بین چند روز تا چند هفته در بخش مراقبت نوزادان ( NICU ) می مانند .

چندقلویی
تولد چند قلوها می تواند تیتر جالب روزنامه ها باشد که اصلا جای تعجبی نیست . در طول 25 سال گذشته ، تعداد دو قلوها در آمریکا تا حدود 65 درصد افزایش یافته است ، و تعداد چند قلوها طبق آمار موسسه ملی بهداشت حدود 3 درصد بوده است . که از هر 100 کودک ، سه تا از آنها چند قلو هستند .
چرا این اتفاق می افتد ؟ دلیل آن ، این است که سن بارداری در میان خانم های آمریکایی در حال بالا رفتن است . هر چقدر سن خانم بالاتر می رود ، میزان چند قلو شدن بارداری افزایش پیدا می کند . روش های مصنوعی لقاح نیز می تواند میزان چند قلویی ها را در بارداری ها افزایش می دهد . به طوری که حدود نیمی از بارداری هایی که در اثر لقاح مصنوعی شکل گرفته اند ، چند قلو هستند .

احتمال چند قلویی
چند قلوها اغلب در خانم هایی وجود دارد که سابقه چند قلویی در خانواده شان وجود دارد . طبق مطالعات اخیر ، قد و وزن مادر نیز ، نقش مهمی ایفا می کنند.در حالی که خانم های قد بلند یا چاق و هیکلی بیشتر از خانم های لاغر و کوتاه در معرض حاملگی چند قلویی قرار دارند . دو قلویی ، متداولترین نوع چند قلویی هاست .
اکثر حاملگی های چند قلویی ، دو قلوها هستند . دوقلویی 95 درصد از زایمان های چند قلویی را شامل می شود . دوقلوها یا همسان هستند یا غیر همسان . دو قلوهای همسان ، که حدود یک سوم دوقلوهایی را شامل می شوند ، به این گونه شکل می گیرند که یک تخمک بارور شده در اوایل حاملگی تقسیم و به دو نطفه تبدیل می شوند. در حالی که دو قلوهای غیر همسان از دو تخمک و اسپرم جداگانه شکل می گیرند . دو قلوهای همسان از یک جفت و کیسه آب برخوردارند در حالی که دو قلوهای غیر همسان هر کدام جفت و مایع آب خود را دارند .
شانس داشتن دو قلوهای همسان هیچ ارتباطی به سن ، سابقه فامیلی ، یا عامل شناخته شده ی امروزی ندارد ، بلکه داشتن دو قلوهای همسان کاملا تصادفی و غیر قابل پیش بینی است . تشخیص بارداری چند قلویی در گذشته ، مادر تنها زمانی که پزشک نوزاد را به دنیا می آورد ، متوجه می شد که نوزاد دیگری نیز وجود دارد و او چند قلو حامله بوده است . اما امروزه ، سونوگرافی ها احتمال چند قلویی را خیلی زود ، و در هفته ششم نشان می دهند و بیش از 95 درصد چند قلویی ها را می توان در اوایل سه ماهه دوم تشخیص داد . اگر تاکنون سونوگرافی انجام نداده اید ، یا در اواخر بارداری تان انجام خواهید داد ، ممکن است پزشک با شنیدن صدای بیش از یک ضربان قلب ، احتمال چند قلویی را در شما تشخیص دهد . چنانچه در دوران بارداری بیش از حد معمول اضافه وزن داشته باشید ، یا اگر ناخوشی صبحگاهی دارید ، امکان دارید که چند قلو حامله باشید . چنانچه در هفته های بعدی حاملگی تان زمانی که آزمایش ” تست چهارگانه ” یا کیسه آب را انجام دادید و نتیجه آن غیر طبیعی بود ، احتمالا چند قلو حامله هستید .

خطرات و مراقبت های لازم
خانم هایی که چند قلو حامله هستند ، معمولا باید بیشتر تحت نظر قرار گیرند، زیرا بارداری شان پرخطر محسوب می شود و معمولا درصد بالاتری برای سقط یک یا چند جنین وجود دارد . همچنین آنها ، بیشتر در معرض زایمان زودرس ، دیابت حاملگی ، تشنج بارداری ، کم خونی ، کوچک بودن رحم در طول بارداری قرار دارند که کوچک بودن رحم می تواند نشانه رشد ضعیف جنین باشد . میزان تولد زودرس جنین در چند قلوها باهم متفاوت است : در دو قلوها 60 درصد ، در سه قلوها 90 درصد و معمولا تمامی چند قلوها بیش از سه تا خیلی زودتر به دنیا می آیند . اما بر اساس یک قانون ، جنین های تک قلو در 40 هفتگی ، دو قلوها در 36 هفتگی ، سه قلو ها در 32 هفتگی و چهار قلوها در 28 هفتگی به دنیا می آیند .
چند قلوها ، معمولا با سزارین به دنیا می آیند ، زیرا به ندرت سر آن ها رو به پایین ( وضعیت ورتکس ) است . معمولا دوقلوها به صورت طبییعی به دنیا می آیند به خصوص اگر بچه ی A ( بچه ای که اول به دنیا می آید ) سرش رو به پایین باشد و بچه ی دیگر کوچک یا هم اندازه ی بچه ی A باشد .

رژیم غذایی و ورزش
میزان مصرف غذا در چند قلویی
وقتی دو یا چند قلو حامله هستید ، احتمالا دیگران بیشتر تشویق تان می کنند که به سراغ یخچال و مواد غذایی در طول روز بروید . پزشک احتمالا تشویق تان می کند که کالری بیشتری دریافت کنید و وزن بیشتری بگیرید . معمولا خانم هایی که یک جنین دارند ، باید اضافه وزن طبیعی داشته باشند ، اما اگر دوقلو حامله هستند توصیه می شود 16 تا 20 کیلوگرم و سه قلو ها 23 تا 29 کیلوگرم وزن اضافه کنند .
برای افزایش وزن بیشتر باید حدود 500_450 کالری در روز بیشتر دریافت کنید و اگر خیلی فعال هستید باید بیشتر از این مقدار کالری مصرف کنید .
رژیم غذایی خود را با غذاهایی مثل میوه ها و سبزیجات ، پروتئین ، غلات ، خشکبار ، لوبیا ، لبنیات کم چرب تقویت کنید . با پزشک تان در مورد این که نیاز به چه مکمل های ویتامیینی اضافی دارید ، صحبت کنید .
اگر بارداری تان بدون هیچ مشکلی روند طبیعی خود را دارد ، احتمالا پزشک به شما اجازه می دهد که به تدریج ورزش کنید . در غیر این صورت شاید پزشک از شما بخواهد که ورزش را برای مدتی متوقف سازید ، به ویژه اگر بارداری تان از نیمه اول گذشته باشد .

لذت بردن از فرم جدید بدنتان
برخی از خانم ها ، شکل فیزیکی بارداری شان را دوست دارند و از بزرگ شدن اندام شان لذت می برند ، اما برخی از خانم ها از بزرگ شدن دور کمرشان ناراحت می شوند زیرا در گذشته برای تناسب آن خیلی زحمت کشیده اند .
اگر شکل بدنتان شما را ناراحت می کند ، به هدف تان فکر کنید و بگویید شما روز به روز بزرگ و بزرگ تر می شوید تا نوزادی با زندگی و حیات جدیدی را به دنیا بیاورید . اگر ناراحت هستید که وزن تان از شوهرتان بیشتر شده و وقتی روی صندلی کامپیوتر یا قطار می نشینید به جای دو نفر جا می گیرید و احساس درماندگی می کنید ، این احساسات را از خود دور و مهار کنید و از آن ها برای تقویت اراده ی خود استفاده کنید که شما را وسوسه می کند که مقدار زیادی شکلات بخورید یا از ورزش کردن کناره بگیرید ، باید به خاطر داشته باشید که تغییرات فیزیکی بدنتان موقتی است .

چه زمانی ورزش مضر است ؟
چنانچه پزشک از شما بخواهد که ورزش را قطع کنید ، باید نسبت به سلامت دوره ی بارداری تان شک کنید . پزشکان معمولا با توجه به شرایط ، فواید و مضرات ورزش در این باره تصمیم می گیرند . خانم هایی که مشکل چندانی ندارند ، می توانند ورزش کنند ، زیرا فواید آن بیش از خطرات احتمالی آن است . به هر حال اگر بارداری تان را با مشکلات خاصی آغاز کرده اید یا با مشکلی مواجه شده اید ، پزشک احتمالا تشخیص می دهد که ورزش برای تان خیلی مناسب نیست . در این وضعیت بهتر است ورزش نکنید زیرا خطرات آن بیش از فوائد آن است . ماساژ بارداری یکی از بهترین کارهایی که می توانید در دوران بارداری انجام دهید ، ماساژ است .
هرچقدر که دور کمرتان بزرگتر می شود ، ماهیچه شانه و کمرتان باید سفت تر باشد تا بتواند صاف باشد .
ماهیچه هایی که تحت فشار و کار زیادی قرار دارند ، معمولا منقبض و سفت می شوند که ماساژ بهترین راه برای شل کردن آن ها است افراد متخصصی که کار ماساژ درمانی انجام می دهند ، دارای تخت هایی با صفحات تو رفته مخصوص خانم های باردار هستند که خانم ها می توانند روی شکم بخوابند ، به طوری که درد کمتری احساس کنند .
شما می تونید روی صندلی ماساژ بنشینید و فرد ماساژ دهنده روی شانه ها و کمرتان بمالد یا در حالی که نشسته اید و کمرتان خم شده و سرتان را روی صفحه ای تکیه داده اید ، بدنتان را ماساژ دهد .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …