خانه / بارداری / هفته بیست و یکم بارداری (نکات قابل توجه در سفر _ انعطاف پذیری بدن )

هفته بیست و یکم بارداری (نکات قابل توجه در سفر _ انعطاف پذیری بدن )

هفته بیست و یکم بارداری (نکات قابل توجه در سفر _ انعطاف پذیری بدن )

هفته بیست و یکم
داستان درون
به شما تبریک می گوییم شما در نیمه راه بارداری خود هستید ! بچه شما هم نصف وزن خود را گرفته است . به طور باورنکردنی قد وی حدود 23 تا 25 سانتیمتر است و سریعا در حال رشد است . حالا که به قدر کافی بزرگ شده است ، کمتر می خوابد و در واقع چندین بار در ساعت لگد می زند و بیشتر بیدار است تا بیشتر لگد بزند . از آنجایی که وی هنوز فضای کافی برای حرکت درر رحم را دارد ، شما لگد های اورا در سمت های مختلف احساس می کنید . در این مرحله شما به سختی می توانید لگد را از مشت تشخیص دهید .
همینطور که نوزاد روز به روز چاق تر می شود ، بیشتر شبیه یک عروسک با مژگان بلند به نظر می آید . وی در حال حاضر با پوششی سفید و ژل هایی که شبیه پنیر است پوشیده شده است . اما باید بدانید بیشتر این مواد قبل از تولد از بین می روند ، به استثنای قسمت های مشخصی مثل چین های پشت گردن و پشت زانوانش ، تا این مرحله ، کبد و نخاع وی تقریبا نیمی از سلول های خونی بدنش را ساخته اند . در حالی که کبد تا بعد از تولد این کار را ادامه می دهد ، در حال حاضر مغز استخوان وی به سرعت ، سلول خونی تولید می کند .
باید بدانید که کغز جنین شما به سرعتی همانند سایر قسمت های بدن در حال رشد است ، این رشد تا چندین سال بعد از تولد جنین نیز ادامه خواهد داشت . در همین زمان ، کلونیوم ( ماده ای چسبناک و سبز و سیاه رنگ است هفته بیست و یکم که درون دستگاه هاضمه جنین به وجود می آید ) در حال شکل گیری است و بعد از تولد جنین با اولین مدفوع او دفع خواهد شد .
از آنجایی که حواس پنج گانه جنین شما در حال رشد است ، وی به طور فزاینده ای از خوردن ، عادات خواب ، نور و صدای محیط بیرون آگاه می شود .

سفر در وسط دوران بارداری
الان بهترین زمان برای مسافرت در دوران بارداری است . زیرا احتمال سقط جنین بسیار کم است . ناخوشی های صبحگاهی دیگر تمام شده اند و خیلی بزرگ و چاق نشده اید که نتوانید راه بروید .

نکات قابل توجه در سفر
در حین سفر نیز راه بروید . بزرگترین مشکلی که می تواند در حین مسافرت روی دهد خواب مردگی است و از آنجایی که لازم است در سفر برای مدت طولانی در اتوبوس ، اتومبیل یا هواپیما بنشینید ، احتمال بروز این مشکل بیشتر می شود . در زمان سفر ، هر چند ساعت یکبار بلند شوید و راه بروید . در حین نشستن ، پاهای خود را به صورت ضربدری روی هم قرار ندهید ، به ویژه اگر رگ های واریسی دارید ، جوراب های مخصوص بپوشید .
لباس و کفش های راحت در سفر همراه داشته باشید ، اگر قرار است برای مدت طولانی بنشینید ، کفش های راحت بپوشید .
با نوشیدن مایعات بیشتر از بی آبی ماندن بدنتان جلوگیری کنید ( بیشتر آب بنوشید تا نوشیدنی های کافئین دار ، زیرا خود کافئین باعث کمبود آب می شود ) ، بخار آب داغ فنجان خود را تنفس کنید .
از آنجا که اغلب شرکت های هواپیمایی اجازه میدهند ، خانم های باردار زیر 36 هفته پرواز کنند ، اما اگر احتمال زایمان زود رس و مشکلات رحمی وجود دارد ، از سفر با هواپیما خودداری کنید .
سفر با تورهایی که چند مقصد را در برنامه خود دارند ، فراموش کنید . تنها یک مقصد و منطقه را برای سفر انتخاب کنید ، طوری که وسط روز در آنجا بتوانید راه بروید .
سفر به مناطق سردسیر را ترجیح دهید ، زیرا در این دوران بخاطر سوخت و ساز بالای بدنتان خود به خود دمای درونتان زیاد است . مگر این که مطمئن باشید که هتلتان مجهز به دستگاههای سرد کننده هوا است و شما می توانید از گرما در امان باشید .
در حین سفر ، عادت های خود و برنامه هایتان را همچنان دنبال کنید . ویتامین های بارداری خود را بخورید و برنامه غذایی خود را رعایت نمائید و هر روز ورزش کنید .
چمدان و ساک های خود را با احتیاط حمل کنید ، در کنار چمدان بایستید ، روی زانوهای خود خم شوید و دستگیره آن را بگیرید و صاف بایستید از همسر یا باربر در این مواقع در خواست کنید که وسایلتان را جابه جا کند . اگر دچار تورم مچ یا پا می شوید ، کفش های راحت بپوشید .
اسم و آدرس مراکز درمانی و بیمارستان های محل اقامت خود را تهیه کنید و پرونده پزشکی و دفترچه خود را همراه داشته باشید .
با پزشک خود در مورد بروز مشکلات احتمالی در حین سفر و کارهای لازم تا قبل از رسیدن نیروهای امدادی صحبت کنید .
مکان های امن را برای سفر انتخاب کنید . الان اصلا زمان مناسبی برای سفر به مناطقی که آب سالم ندارند ، و خطر بیماری های عفونی یا ناامنی های شهری وجود دارد ، نیست . اگر قرار است به خارج از کشور سفر کنید و مسئولان مرکز کنترل بیماری ها به شما پیشنهاد می کنند که باید واکسن هایی را دریافت کنید ، در مورد تاثیر این واکسن ها بر روی جنین با پزشکتان مشورت کنید .
اگر آب منطقه هایی که به آن سفر کردید ، چندان مطمئن نیست آن را ننوشید و در آن شنا نکنید و سبزیجات و میوه ها را با پوست نخورید . در حین سفر با اتومبیل ، کمربند و شانه بند ایمنی خود را ببندید ، به طوری که شانه بند به کمر یا گردنتان فشار وارد نکند .
به همراه خود چندین بالش داشته باشید . این بالشتک های دستی برای راحتی کمر و پاهایتان به کار خواهند آمد .

بیماری های روانی و داروها
افسردگی ، عصبانیت یا سایر بیماری های روانی در زنان باردار خیلی متداول است ، اگر با هر یک از این مشکلات روبرو هستید و برای کنترل آن دارو مصرف می کنید ، ممکن است لازم باشد به خاطر سلامت جنین ، تا مدتی مصرف داروها را قطع نمایید .
داروهای ضد افسردگی : افسردگی بیش از 25 درصد از افراد بزرگسال در آمریکا را تحت تاثیر قرار می دهد که این اندازه در خانم ها ، دوبرابر آقایان است . یکی از اصلی ترین افسردگی ها ممکن است در دوران بارداری خانم ها روی دهد . بر اساس مصرف چند ساله داروهای ضد افسردگی در زنان باردار تعدادی از پزشکان استفاده از داروهای ضد افسردگی مثل ترسسیک ( الاوی ، SSRI ، Norpvamin ، Pemeloy ) و ( مثل پروازک و زولفات ) را مجاز می دانند در حالی که ( Norpramin ، Pamelor ) ، برخی از پزشکان مصرف چنین داروهایی را از آنجا که مبادا آسیب به جنین وارد کند ، توصیه نمی کنند .

رژیم غذایی و ورزش
بادام زمینی و حساسیت
بادام زمینی غذای بسیار مفیدی در دوران بارداری است که حاوی فیبر ، ویتامین های E ، folate چربی های تک اشباع مفید برای سلامت قلب می باشد . تحقیقات حاکی از آن است که بادام زمینی و کره آن می تواند باعث پایین آوردن کلسترول و قند خون شود . همچنین بادام زمینی ارزش غذایی زیادی دارد و می تواند به کنترل وزن کمک کند و نسبت به غذاهایی که کربوهیدرات زیادی دارند ، جلوی گرسنگی را میگیرد . وقتی تصمیم دارید که غذا یا برشتوک و میان وعده بخورید ، به یاد داشته باشید که کره بادام زمینی کالری بالایی دارد . و یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی به اندازه یک ساندویچ و برابر 190 کالری ، انرژی دارد .
حساسیت غذایی : حدود 2 تا 5/2 درصد از بزرگسالان دارای حساسیت غذایی هستند . حساسیت به بادام زمینی مثل حساسیت به سایر مواد غذایی ( تخم مرغ ، غلات ، سویا ، لنیتن ، آجیل ها ) طبیعی است . اگر حساسیت غذایی دارید ، باید از مصرف همیشگی بادام زمینی ، به خصوص در دوران بارداری پرهیز نمایید . آیا با خوردن کره بادام زمینی در دوران بارداری، خطر ابتلا به حساسیت های غذایی و بادام زمینی در جنین بالا می رود ؟ در جواب باید بگوئیم که پاسخ روشنی به این سوال وجود ندارد . تحقیقات نشان می دهد ، پروتئین بادام زمینی که مادر مصرف می کند ، وارد شیرش می شود ، به همین دلیل محققان پیش بینی می کنند همانطور که پروتئین ، بادام زمینی وارد شیر می شود به احتمال فراوان از جفت هم عبور می کند .

مصرف روی
روی یکی از مواد معدنی است که به ساخت و ساز سلول ها کمک می کند و یکی از مواد اساسی در دوران بارداری است . اگر از فرآورده های حیوانی استفاده می کنید ، به قدر کافی از روی برخوردار خواهید شد . روی در غذاهایی مثل شیر ، گوشت ، پنیر ، تخم مرغ ، ماست و احتمالا ویتامین های دوران بارداری وجود دارد .
اگر گیاه خوار هستید و از فرآورده های حیوانی استفاده نمی کنید ، می توانید از گیاهانی که حاوی روی هستند ، استفاده نمائید ، که در غلات و سبزیجات وجود دارند . دریافت مکمل های روی بیشتر ، تنها باید تحت نظر پزشک باشد .

ویتامین ب 12
ویتامین ب 12 که به نام ” کبالامین ” هم شناخته می شود ، ماده غذایی اساسی است که اغلب در فرآورده حیوانی یافت می شود . رژیم غذایی فقیر از نظر ب 12 ، می تواند در ابتلا به کم خونی دخیل باشد . بنابراین شما باید از رژیم غذایی استفاده کنید که شامل سبزیجات جاوی ب 12 ، مثل برشتوک های آماده صبحانه باشد .

نرم و انعطاف پذیر ماندن
در دوران بارداری ، بدنتان از عضلات می خواهد که بیش از قبل کار کنند . آنها هم معمولا از عهده این کار بر می آیند ، اما گاهی خشک و سخت می شوند . انجام نرمش های زیر به عضلات پرکار شما کمک می کند که نرم و منعطف باقی بمانند .
وقتی بدن خود را می کشید به باد داشته باشید ، تا حدی این وضعیت را ادامه دهید که کشش کمی را احساس کنید نه کشش بیش از حد ، در حالت کشش ، نفس بگبربد . اگر با انجام عمل کششی خاصی ، احساس ناراحتی می کنید ، آن را انجام ندهید .
بهترین زمان برای انجام حرکات کششی بعد از نرمش است ، زیرا در این وضعیت ماهیچه هایتان گرم و منعطف شده اند .
حرکت کششی گربه / شتر : وضعیت قرار گیری به این شکل است که کف زمین به حالت 4 دست و پا قرار می گیرید . دست هایتان باید به عرض شانه هایتان و زیر شانه هایتان قرار گرفته باشند ، و زانوان باید به عرض باسن ها و درست زیر آن باشند .
حرکت : در حالی که آرام چانه هایتان را به سمت قفسه سینه می آورید ، کمرتان را به آرامی رو به بالا بگیرید تا عضلات شکم تا آخرین حد بالا بیایند . برای 20 ثانیه در این وضعیت بمانید ، کششی در ناحیه کمر خود احساس می کنید . سپس به آرامی سرتان را به حال اول بازگردانید و باسن تان را پایین بیاورید و عضلات شکم تان را شل کنید . تا 20 ثانیه در این وضعیت بمانید . این حرکت را 2 یا 3 بار در روز انجام دهید .
حرکت کششی : calf ، thigh وضعیت قرار گیری به این شکل است که در فاصله 3 قدمی از دیوار می ایستید .
حرکت : پشت پاهایتان باید صاف باشد ، سپس یکی از پاهایتان را جلو بگذارید و زانویتان را کمی خم کنید . پای جلویی باید نصف فاصله دیوار تا پای دوم باشد . کف دستانتان را روی دیوار بگذارید ، شانه هایتان را بالا بیاورید و آرنج هایتان زا خم کنید . آرام آرام خودتان را به سمت دیوار ، جلو بکشید تا احساس کششی در پشت پایتان کنید ، در حالی که باید پاشنه هایتان روی زمین باشد تا 20 ثانیه در این وضعیت باشید و این کشش را برای پای دیگر تکرار کنید . این نرمش را برای هر پا 2 یا 3 بار تکرار کنید .
کشش باز و قفسه سینه : وضعیت قرار گیری به این صورت است که در یک قدمی دیوار قرار می گیرید ، پاها باید به عرض شانه باز شوند . در این وضعیت دیوار باید در سمت راستتان باشد . کف دستتان را روی دیوار قرار می دهید ، و انگشتتان را رو به بالا می گیرید .
حرکت : به آرامی ، از دیوار خلاف جهت خود را بکشید ، در این وضعیت کششی را در بازوها و قفسه سینه تان حس می کنید . برای 20 ثانیه در این وضعیت بمانید و این حرکت را برای هر کدام از بازوها 2 یا 3 بار تکرار کنید .
کشش هردو بازوها و شانه ها : وضعیت قرار گیری به این صورت است که به عرض شانه می ایستید و کمی زانوها را پایین می آورید و دست ها در دوطرف بدن قرار دارند .
حرکت : در حالی که کف دست ها روبروی هم هستند ، بازوهایتان را به آرامی بالا می آورید ، بالای سرتان نگه می دارید ، آرنج هایتان نباید خم شوند . حدود 10 الی 20 ثانیه در این وضعیت بمانید و سپس به حالت اول بازگردید ، این نرمش را 2 یا 3 بار تکرار کنید .
کشش Quadriceps : وضعیت قرار گیری به این شکل است که باید در مقابل یک میز یا صندلی بایستید و با دستانتان آن را بگیرید ، تا بتوانید تعادلتان را حفظ کنید .
حرکت : پای راستتان را محکم به زمین فشار می دهید ، پای چپتان را از عقب بالا می آورید تا جایی که نزدیک رانتان بالا بیاید و با دست چپ تان آن را می گیرید . شما باید کشش ملایمی را روی جلوی رانتان حس کنید . به مدت 10 الی 20 ثانیه در این وضعیت بمانید و سپس آن را برای پای دیگر تکرار کنید . این نرمش را 2 یا 3 بار برای پای دیگر تکرار نمایید.

سوالات رایج
سوال : ناف من خیلی بیرون زده و درد می کند ، آیا مشکلی وجود دارد ؟ چرا این اتفاق افتاده است ؟
در دوران بارداری ، رحم فشار زیادی به شکم وارد می کند ، به همین دلی ناف بیرون می زند ، اما بعد از تولد جنین به حالت اول خود باز می گردد .
بخاطر این فشاری که از درون رو به بیرون وارد می شود ، ناف به طور عجیبی بیرون می آید و در تماس با لباستان احساس ناراحتی ایجاد می کند .
بنابراین لباس های نرم ، شل ، قابل تنفس بپوشید و هیچ گاه با شکم تان به چیزی تکیه ندهید .
سوال : جنین خیلی بد لگد می زند ، آیا لگد های او به بدن من آسیب می رساند ؟
جواب : کوچولوی ژیمناستیک کار شما در حال امتحان کردن عضلات دست و پاهای خود است و الان زمانی است که باید کنترلی بر آنها داشته باشد . از آنجایی که او داخل رحم توپی برای بازی کردن ندارد ، خودش را تا حدودی سرگرم می کند . اصلا میزان درد اهمیتی ندارد . احتمال کمی دارد این لگد ها و مشت های او آسیبی به شما بزند . اگر حاملگی اولتان است ممکن است دردها سنگین و شدید به نظر برسد ، اما هیچ گونه آسیبی در پی ندارند .
برای این که کودکتان را کمی آرام کنید . سعی کنید غذاهای مختلف بخورید و از چیزهایی که باعث ایجاد تحرک او می شود ، پرهیز نمایید . شما می توانید برای کوچولوی عزیزتان قصه بگویید ، آهنگ بخوانید ، و شکمتان را آرام بمالید ، تا او را آرام کنید ، یا وضعیتش را تغییر دهید تا لگدهایش فقط در یک نقطه نباشد .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …