خانه / بارداری / هفته دهم بارداری (کیست_ رابطه جنسی _ رگ های عنکبوتی )

هفته دهم بارداری (کیست_ رابطه جنسی _ رگ های عنکبوتی )

هفته دهم بارداری (کیست_ رابطه جنسی _ رگ های عنکبوتی )

هفته دهم
داستان درون
جنین تان آنقدر کوچک و ریز است که در حال حاضر جای کافی برای حرکت و رشد در داخل کیسه آب دارد . اکنون جنین 15 سانتیمتری طول دارد . اگر می توانستید او را ببینید ، از وجود تناسب موجود در بدن وی بسیار احساس قدرت می کردید ، زیرا سر وی در مقایسه با سایر بدن او چنان بزرگ به نظر نمی رسد . مچ دست ها و پاها شکل گرفته اند و انگشتان دست و پای وی قابل مشاهده هستند .
سونوگرافی ها در این ماه نشان می دهد ، ساک حاملگی جدا شده و بند ناف که از کیسه به جنین متصل شده ، نیز دیده می شود .ئ روده های جنین در حال حاضر بخشی از بند ناف هستند که کم کم به درون شکم می روند و سپس روی آن را می پوشانند . در حال حاضر برخی از اندام های اصلی جنین تان شروع بکار کرده اند . غده تیروئید که کنترل مواد شیمیایی بدن جنین را بر عهده دارد ، حالا شروع به فعالیت کرده است . پانکراس ، آنزیم های گوارشی می سازد ، و صفرا ترشح می کند . این اندام ها و ترشحات آنها برای خوردن و هضم غذا بعد از تولد کاملا ضروری هستند .
بافت های ریه جنین ، در حال رشد هستند و استخوان های او حتی در انگشتان دست و پا مشغول شکل گیری هستند . سلول هایی در حفره های کوچک است ، استخوان جنین شروع به ساختن سلول های خونی می کنند ، که تا قبل از این وظیفه کبد و طحال بوده است . در این دوران صورت جنین بیشتر شبیه یک کودک شده است ، حتی ممکن است اولین جوانه دندان های دائمی زیر لثه او وجود داشته باشد و بزودی قادر خواهد بود که دهان و زبان خود را حرکت دهد و طولی نمی کشد آن زبان صورتی کوچکش را تکان دهد .

بدن شما
چه موقع حامله به نظر می رسم ؟
ممکن است عجیب به نظر برسد ، اما مرحله ای از زندگی تان است که دوست دارید افزایش وزن داشته باشید . پس چه موقع حاملگی شما به چشم می آید ؟ پاسخ این سوال بستگی به اندازه شما دارد . به طور میانگین حاملگی شما حدود هفته 20 معلوم می شود ، در خانم های لاغر و ریز ، کمی زودتر و برای خانم های چاق و بزرگتر کمی دیرتر مشخص می شود . اگر قبلا حاملگی داشته اید ، در عرض چد هفته آینده شکم تان بیرون می زند .اگرچه تاکنون چیزی معلوم نبوده ، اما بدنتان به شدت در حال تغییر است .
شاید متوجه شده اید که شلوارهایتان در قسمت دور کمر تا حدودی تنگ شده اند ، ممکن است هنوز وزن چندانی نگرفته باشید ، اما اندام های داخلی شکمتان شروع به کنار رفتن کرده اند تا فضای کافی برای رشد جنین ایجاد کنند .
زمانی که هیچ یک از لباس هایتان دیگر اندازه تان نیست شما وارد مرحله شده اید که نه لباس های خودتان مناسبتان است و نه لباس های حاملگی ، زیرا برای لباس های خودتان بیش از حد بزرگ شده اید و برای لباس های حاملگی تان خیلی بزرگ نشده اید . ممکن است وقتی در چند هفته آینده به سراغ کمد لباس هایتان بروید و به داخل آن نگاهی بیندازی ، سرگردان بمانید ، چرا که نمی دانید چه چیزی بپوشید . موقعی که در خانه با شلوار و تی شرت راه می روید مشکلی نیست ، اما چنانچه بخواهید برای کار یا مراسمی ، خوب به نظر برسید ، باید چیز دیگری بپوشید . زیاد نگران نباشید ، این وضعیت برای مدت زیادی طول نمی کشد.

کیست های کورپوس لوتیوم ( Corpus Iuteum )
بسیاری از اصطلاحات پزشکی ، کلمه ” کیست های کورپوس ” عملا از مانند چیزی که هست ، وحشتناک تر به نظر می رسد . هرماه توده ای از سلول ها به نام ” کوربوس لوتیوم ” داخل تخمدان شکل می گیرد و سپس از هم می پاشد ،چنانچه این توده سلولی از بین نرفت ، به یک کیست تخمدان تبدیل می شود . گاهی توده سلولی کورپوس لوتیوم باعث درد و ناراحتی در اطراف شکم و حتی خونریزی می شود . بیشتر خانم ها تا زمانی که سونوگرافی انجام نداده اند ، اصلا نمی دانند که چنین کیستی دارند . در بسیاری از مواقع این کیست در سه ماهه دوم بارداری از بین می رود .
آسم : آسم مزمن می تواند تا حدودی وضعیت بارداری را پیچیده کند ، اما اگر آن را تحت کنترل در آورید ، شما و جنین تان سالم خواهید بود . آسم وضعیتی است که در آن مسیرهای هوا در ریه ها توسط انقباض عضلانی ، تجمع خلط ، تورم جداره ، مسیر هوا مسدود می شود . طی یک حمله آسمی شما احساس تنگی در قفسه سینه می کنید و خسخس ، تنگی تنفس ، درد سینه و سرفه خواهید داشت.
آسم می تواند با مواد حساسیتزا ، پودر ، مو ، پرز حیوانات ، گرد و غبار شروع شود . برخی از خانم ها که آسم دارند ، متوجه می شوند علائم آسم آنها در دوران بارداری تا حدودی بهبود یافته است در حالی که برخلاف آن در برخی خانم ها بدتر می شود . بسیاری از خانم ها نیز متوجه می شوند که علائم آسم آنها در دوران بارداری تغییر نکرده است .
آسم کنترل نشده می تواند منجر به مشکلاتی مثل افزایش میزان خطر مرگ و میر پیش از زایمان ( preeclampsia ) زایمان زودرس و نوزادان ، کم وزن شوند .

رابطه جنسی
مانند بسیاری از تغییراتی که در دوران بارداری روی می دهد ، هورمون ها نیز دگرگونی هایی را نیز در سطح تمایلات جنسی ایجاد می کند . برای برخی خانم ها ، بارداری حس جدید تمایل بیشتری به عشق بازی ایجاد می کند . در حالی که برای بعضی خانم ها این قضییه کاملا متفاوت است و آن ها را دچار ناراحتی می کند .
عده ای از خانم ها یک روز کاملا احساسی و روز بعد به خاطر تغییرات در سطح هورمون هایشان کاملا سرد و خشک هستند .
باید بدانید که تمام این واکنش ها طبیعی هستند . اگر علاقه چندانی به رابطه جنسی با همسرتان ندارید ، صبور باشید . این وضعیت تا پایان سه ماهه دوم ، زمانی که کمتر احساس خستگی می کنید از بین خواهد رفت . اگر میل جنسی شما در دوران بارداریتان بیشتر شده است ، باید بعد از زایمان تا 6 هفته از ایین عمل پرهیز نمایید .

مو و پوست
اگر پوست شما برایتان مشکل ایجاد کرده به صورت خودسرانه از مصرف داروهای قبلی خود اجتناب نماییید . با دکتر خود در مورد روش های بیی خطر درمان پوستتان صحبت کنید ، زیرا برخی از داروها باعث نواقص مادرزادی می شوند . اگر داروهای قبلی پوستتان را که تاثیر خوبی داشته اند در قفسه های دارو دارید ، حتما باید در جلسه بعدی با پزشک خود در این مورد صحبت کنید .

ماهی ، غذایی مطمئن
ماهی یکی از غذاهای بسیار عالی و منبعی از پروتئین است که چربی های ، اشباع شده کمی دارد و غنی از اسیدهای چرب امگا 3 می باشد ( امگا 3 ساخت و نگهداری مغز و سیستم عصبی کمک می کند . ) ماهی به سلامت قلب شما کمک می کند . نکته قابل توجه این است که تمام ماهی ها و صدف ها ، حاوی رگه هایی از جیوه هستند . برای اکثر بزرگسالان این مقدار از جیوه با مصرف ماهی خطری برای سلامت آن ها ایجاد نمی کند . در حالی که این موضوع می تواند برای خانم های حامله خطرناک باشد ، زیرا امکان دارد به سیستم عصبی جنین آسیب برساند . طبق تحقیقات موسسه حفاظت محیط زیست ( EPA ) زنان باردار ، شیر ده ، و کودکان خردسال نباید از برخی گونه های ماهی و صدف استفاده کنند .
• گوشت کوسه ، نیزه ماهی ، ماهی مهره دار ، نخورید ، زیرا حاوی سطح بالایی از جیوه هستند . ماهی های پررنگ که عمر طولانی دارند ، خطرناک تر هستند ، زیرا فرصت جمع شدن جیوه در بدن آنها بیشتر است .
• در هفته ، 30 گرم ماهی یا صدف دارای جیوه کم بخورید ، ماهی هایی مثل میگو ، تن کنسرو شده ، ماهی آزاد ، گربه ماهی بخورید ( ماهی تن سفید نسبت به ماهی تن سبک دارای جیوه بیشتری است ) . ماهی های دیگری که جیوه کمتری دارد عبارتند از : آنشور ، عروس دریایی ، ماهی کلم ، ماهی روغن ، اطلس ماهی ، ماهی پهن ، سفره ماهی ، پلیس ، کفشک ماهی ، ماهی خال دار ، ماهی تیغ دار ، صدف خوراکی ، ماهی خاردار لوتی اقیانوسیه ، کولی ، ساردین ها ، صدف های گرد خوراکی ، ماهی مرکب و ماهی قزا آلای تازه.
• از افراد محلی در مورد ماهی هایی که خانواده یا همسرتان از دریاچه ، رودخانه یا برکه محلی صید کرده اند ، سوال کنید . اگر اطلاعاتی در این زمینه پیدا نکردید ، بیش از 30 گرم ماهی در هفته نخورید . اگر در مورد مصرف برخی از آنها ، شک دارید از مواد پروتئینی دیگر استفاده کنید .
• اگر در یک هفته بیش از مقدار توصیه شده ماهی مصرف کرده اید ، در هفته های بعدی مقدار مصرف ماهی خود را کاهش دهید .
• هرگز ماهی خام مصرف نکنید .

رگ های عنکبوتی
رگ های عنکبوتی یکی از بخش های غیر جذاب ، ناراحت کننده و مزاحم در دوران بارداری هستند . این خطوط قرمز یا آبی در واقع رگ های بزرگ شده اند . آنها در همه جای بدنتان وجود دارند که معمولا بیشتر روی سینه ها ، صورت و پاها ظاهر می شوند . گاهی اوقات چندین رگ در یک محدوده برجسته می شوند . که الگویی شبیه یک تار عنکبوت را ایجاد می کنند ، به همین علت به رگ های عنکبوتی معروفند . بعضی وقت ها رگ های عنکبوتی باعث درد یا سوزش می شوند ، ولی معمولا درد ندارند .
با پوشیدن جوراب مناسب ، کنترل وزن در سطح طبیعی ، ورزش منظم ، کفش های پاشنه تخت و غذاهای پر فیبر از ایجاد رگ های عنکبوتی جلوگیری کنید . آفتاب گرفتن و ورزش مانع ایجاد رگ های عنکبوتی در صورت می شود .
با لیزر درمانی یا ” اسکلروتراپی ” ( روشی که در آن پزشک ، دارویی را داخل رگ ها تزریق می کند ) می توان رگ های عنکبوتی را درمان کرد ، بعد از گذشت چند هفته یا چند ماه ، رگ های عنکبوتی به بافت خونی تبدیل می شوند که جذب بدن می گردد . طبق تحقیقات متخصصان پوست در آمریکا ، بعد از این درمان ، می توان یک بهبود 50 تا 90 درصدی را انتظار داشت .

بهترین کار این است که درمان این رگ ها را تا بعد از تولد جنین به تعویق بیندازید . این موضوع در مورد رگ های واریسی نیز صدق می کند .

لیستریوزیس
این بیماری را به فهرست مواردی که ممکن است در دوران بارداری با آن مواجه شوید ، اضافه کنید. همواره سعی نمایید غذای خود را که حاوی گوشت است . قبل از خوردن گرم کنید . چرا ؟ زیرا این کار ، از بیماری لیستریوزیس جلوگیری می کند ، که به وسیله باکتری ” مونوسیتوژن لیستریا ” ایجاد می شود و از طریق گوشت ، سبزیجات و پنیر ها خود را به غذای شما می رساند . این بیماری خیلی رایج و متداول نیست نیست و تنها 2500 آمریکایی در سال این بیماری مبتلا می شوند . طبق تحقیقات موسسه کنترل بیماری ها تنها حدود یک پنجم این بیماران فوت می کنند . زنان باردار به دلیل تغییراتی که در سیستم ایمنی بدنشان به وجود می آید ، 25 برابر از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند .
لیستویوزیس، برای خانم های باردار و جنین شان بسیار خطرناک است و حتی اگر علائمی از بیماری وجود نداشته باشد ، بیماری از طریق جفت به جنین منتقل می شود .لیستریوزیس در دوران بارداری ، منجر به مشکلاتی از قبیل : زایمان زودرس، سقط جنین ، یا بیماری و مرگ نوزاد بر اثر عفونت می شود .
مراقب نشانه هایی شبیه آنفولانزا مثل : تب ، لرز ، دردهای عضلانی ، اسهال ، بهم ریختگی معده باشید . شدت و ضعف این علائم ممکن است باهم فرق داشته باشد . اگر عفونت به سیستم عصبی برسد ، ممکن است دچار سردرد ، گرفتگی گردن ، گیجی ، عدم تعادل یا تشنج شوید . بهترین روش پیشگیری دوری از خوردن غذاهایی است که احتمال دارد به باکتری لیستریا آلوده شده باشند .
• هات داگ و گوشت نیمه آماده را مصرف نکنید ، مگر این که کاملا داغ و مغز پخت شده باشند .
• پنیرهای نرم نظیر : کامامبر و فتا مکزیکی را نخورید و به جای آن از پنیرهای سفت ، نیمه نرم مثل تکه های پنیر پرورده و پاستوریزه ، موتزارلا ، خامه ای و لو استفاده کنید .
• گوشت چرخ کرده منجمد را نخورید .
• غذاهای دریایی دودی منجمد شده را نخورید ، مگر این که محتویات یک بسته را در یک وعده بپزید .
• غذاهای دودی و منجمد دریایی شامل ماهی آزاد ، قزل آلا ، سفید یا تن یا ماکوره می باشند که با برچسب های تجاری مختلفی بسته بندی می شوند . ماهی های بسته بندی مثل : آزاد ، تن از سال مترین ماهی های دودی هستند .
• هرگز شیر یا آب میوه خام ( غیر پاستوریزه ) ننوشید . غذاهایی که حاوی مواد غیر پاستوریزه هستند را نخورید .
• همه میوه ها سبزیجات را قبل از خوردن بشویید .
• از آنجا که باکتری لیستریا در دمای زیر 5 درجه سانتی گراد و پایین تر رشد می کند ، از مواد غذایی فاسد شدنی که از قبل پخته شده و یا آماده خوردن هستند ، استفاده نمایید .

چرا همه کالری ها، مناسب نیستند
اگر پزشک به شما پیشنهاد کند ، برای صبحانه 400 کالری مصرف کنید ، شما کدام گزینه را انتخاب می کنید ؟ گزینه اول یک فنجان کشمش ، یک فنجان شیر بدون خامه و یک لیوان آب پرتقال . گزینه دوم یک تکه نان
شیرینی برشته با روکش شکلات . یک مشت آبنبات شکلاتی به همراه یک بطری نوشابه ، هر دو این وعده غذایی حدود 400 کالری دارند . اما اجباری نیست که شما یک پزشک تغذیه باشید تا بدانید که کشمش برای شما بهتر است .
در تمام کالری ها با هم یکسان نیستند .برای مقدار مشابه کالری شما می توانید از یک وعده غذایی مغذی یا یک وعده بی فایده استفاده کنید . شما با مصرف 2500 کالری از غذاهای مغذی یا غیر مغذی به یک اندازه اضافه وزن پیدا می کنید . تفاوت در آن است که با مصرف مواد غذایی بی فایده ، بدن خود و جنین تان را از دریافت مواد غذایی مفید محروم کرده اید .
آیا منظور این بحث آن است که تمام وعده های غذایی شما کاملا باید مغذی و سالم باشند و نباید از غذاهای بی فایده استفاده کنید ؟ نه ، اما بهتر است تا جای ممکن برای سلامت خود و جنین تان ، غذای خوب و مفید را انتخاب کنید .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …