خانه / بارداری / هفته دوازدهم بارداری و مشکلات بدن

هفته دوازدهم بارداری و مشکلات بدن

هفته دوازدهم بارداری و مشکلات بدن

هفته دوازدهم
داستان درون
جنین در این هفته می تواند غذا ببلعد و حتی سکسکه کند ! وی تقریبا 7 سانتیمتر طول دارد و سرش که در ماه گذشته ، نصف اندامش بود حالا تقریبا یک سوم بدنش شده است . جنین حالا کمی خم شده ، صورتش کمی شکل گرفته است و بینی ، پلک ها و گوش هایش رشد کرده اند، حتی لب پایینی نیز دارد . خون شما که حاوی مواد غذایی و اکسیژن است از طریق جفت و بند ناف به جنین می رسد . بند ناف در جهت معکوس نیز کار می کند و حالا که با شروع به کار کلیه ، ادرار ایجاد می شود ، می تواند بدن شما را از مواد زائد پاک کند . حالا تمام سیستم اندام های اصلی در پایان سه ماهه اول شکل گرفته اند و فقط باید بزرگتر شوند . در این هفته ، جنین 2 انگشت شست را هم دارد و آنها را به صورت هدفمند تکان می دهد . برخی از محققان معتقدند ، با بررسی حرکات جنین می توان به دگرگونی های شخصیتی وی در بزرگسالی پی برد . مثلا آیا کودک شما فردی آرام خواهد بود و یا پرجنب و جوش و یا انگشتش را می مکد یا نه . در حالی که بیشتر حرکات جنین در این مرحله انعکاسی هستند . عضلات وی شروع به پاسخگویی به فرمان های مغز می کند و می تواند لگد بزند و انگشتانش را بچرخاند . اگر شما می توانستید هم اکنون دست های جنین را بگیرید ، احتمالا در واکنش به این عمل شما ، بسته می شدند و انگشتانتان را محکم می گرفت .

فیبروئید های رحمی
غدد ریز غیر سرطانی رحم ، بندرت مشکل جدی را در دوران بارداری ایجاد می کنند . به طوری که از هر 4 خانم ، یک نفر فیبروئید رحمی دارد . ولی از آنجا که این غده ها خیلی کوچکند، برای بیشتر خانم ها هیچگونه علائمی وجود ندارند . وقتی غده ها بزرگتر می شوند و یا تعداد آنها افزایش می یابد ، مشکلاتی مثل : درد ، تغییرات در روزهای عادت ماهانه و نازایی به وجود می آورند .
اگر سابقه فیبروئید دارید و درد یا فشار غیر طبیعی در شکم احساس می کنید ، به پزشک اطلاع دهید . در موارد نادری ، فیبروئید ها باعث سقط جنین یا پیچیدگی های بارداری می شوند .

بدن شما
مشکلات خواب و راهکار های آن
بعضی از خانم های باردار در این دوران مثل بچه ها می خوابند ، غلت می زنند و می چرخند . برخی خانم ها در اوائل بارداری ، خواب شبانه خوبی دارند که در ماه های آخر دست نیافتنی می شود . در زیر به روش هایی برای بهتر خوابیدن در شب اشاره می شود .
• در شب مایعات کمتری بنوشید ، یکی از عوامل به هم ریختن خواب تکرر ادرار است . بیشتر خانم ها مجبور می شوند 1 یا 2 بار و حتی بیشتر برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار شوند . شما می توانید با مصرف مایعات در روز و محدود کردن آن به بعد از صرف شام ، میزان رفتن به دستشویی را کاهش دهید .
• با اجتناب از مصرف مواد غذایی ادویه دار و چرب در آخر روز، و صرف شام سبک ، از سوزش قلب پیشگیری کنید . با قرار دادن یک بالشت اضافه زیر سر ، آن را بالا نگه دارید .
• کارهای خود را خیلی زودتر انجام دهید . نرمش به شما کمک می کند تا بهتر بخوابید ، اما انجام کارهای روزانه نزدیک موقع خواب باعث می شود که خوابتان نبرد .
• سعی کنید روی پهلو خوابیدن را تمرین کنید ، اصلا بعد از هفته 24 طاق باز نخوابید ، زیرا این کار باعث اختلال در خون رسانی به رگ های اصلی می شود و ممکن است دچار تهوع شوید .
• وراقب شکمتان باشد، هرچه از بارداریتان می گذرد ، افزایش وزن جنین می تواند به قسمت های التهابی بدن شما فشار وارد کند . برخی از خانم ها با استفاده از بالش های بزرگ بارداری آرامش پیدا می کنند .
• آرام باشید و اگر استرس و فشار باعث شده که خوابتان نبرد ، قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید ، ورزش های تنفسی و هوازی را انجام دهید یا از همسرتان بخواهید به آرامی ماساژتان دهد .

مشکلات غده ی تیروئید
تیروئید ، غده ای پروانه ای شکل در پایه گردن است . این غده هورمون هایی را ترشح می کند که سوخت و ساز بدن را کنترل می کند . عملکرد ایین غده در زنان باردار و غیر باردار کاملا رایج است .
مشکل زمانی پیش می آید که این غده ، هورمون های تیروئید کم یا زیاد ترشح کند . ترشح کم هورمون تیروئید ، سوخت و ساز بدن شما را کاهش می دهد و شما احساس خستگی و بی حالی و خواب آلودگی می کنید . هم چنین ممکن است پوست و مویی خشک داشته باشید .ترشح بیش از حد این هورمون ، سوخت و ساز غذا را در بدن شما سرعت می بخشد و شما را پرهیجان و فعال می کند و ممکن است تپش قلب شدید ،بی خوابی ، تنگی نفس ، عدم تحمل گرما ، دفع بیش از حد مدفوع داشته باشید .
از آنجایی که بسیاری از غلائم تیروئید با اثرات بارداری اشتباه گرفته می شوند ، تشخیص این بیماری مسأله مهمی است. تشخیص مهم و دقیق بیماری در دوران بارداری بسیار مهم است . عدم عملکرد صحیح غده تیروئید به جنین آسیب می رساند . پرکاری تیروئید ، ممکن است با خطر بالای وضع حمل زودرس و سقط جنین همراه باشد و کم کاری تیروئید سبب تشنج حاملگی ، سقط جفت ، تولد نوزاد کم وزن و کاهش ضریب هوشی کودک می شود .نکته مهم این است که تیروئید را به راحتی می توان درمان کرد . تیروئید کم کار ، با قرص های هورمونی درمان پذیر است . پرکاری تیروئید نیز با داروهایی که فعالیت آن را کم می کند ، قابل درمان است .اگردر دوران بارداری به بیماری تیروئید مبتلا شدید یا چنانچه قبلا این بیماری را داشته اید ، پزشک هر 6 یا 8 هفته آزمایش خونی انجام می دهد ، تا سطح هورمون تیروئید را اندازه گیری کند.

گرفتگی بینی و خون دماغ
بارداری در تمام قسمت های بدن شما ، حتی روی بینی تان تاثیر می گذارد .هورمون های بارداری می تواند باعث گرفتگی بینی شود،اگرچه برخی خانم ها در دوران بارداری مشکل تنفسی ندارند . اگر دچار گرفتگی شدید بینی ، درهنگام خواب می شوید ، یک بخور روشن کنید . اسپری های نمکی هم می توانند در این شرایط مفید باشند ، ولی از داروهای آبریزش بینی یا سایر داروها استفاده نکنید .اگر دربینی خود احساس خشکی می کنید ، آن را با مالیدن وازلین نرم کنید .

فشارخون همیشگی
اگر شما جز 5 درصد از زنانی هستید که تا قبل از حاملگی فشارخون بالا داشته اید ، ممکن است در بارداریتان کمی مشکل داشته باشید . بچه هایی که از مادران با فشارخون بالا متولد شده اند در مقابل خطر تولد نارس و وزن کم قرار دارند . شما با مراقبت از خودتان ، شانس بالایی برای تولد نوزاد سالم خواهید داشت .
مسدود کننده های درد را اصلا استفاده نکنید . این داروهای فشارخون در دوران بارداری ، به خصوص ماه های دوم و سوم ، بسیار خطرناک هستند .
این داروها ممکن است باعث فشارخون ، نارسایی کلیه و پتاسیم بالا در خون شوند که موجب مرگ جنین می شود . بهتر است قبل از حاملگی مصرف مسدود کننده های درد را متوقف کنید . اگر با پزشک تماس بگیرید ، حتما داروهای شما را با داروهای امن جایگزین خواهد کرد . مصرف داروها را بدون نظر پزشک قطع نکنید .
خانم هایی که فشارخون بالا دارند ، معمولا در معرض تشنج قرار می گیرند . 25 درصد از خانم های باردار که فشارخون بالا دارند ، عموما بعد از هفته 28 ، به این بیماری که مسمومیت خونی نیز شناخته می شود ، مبتلا می شوند . هم چنین فشارخون بالا در زنان باردار موجب سقط جفت می شود . سقط جفت و یا جداشدن آن از دیواره رحم ، برای مادر وجنین خطرناک است . این مسأله باعث خونریزی بعد از هفته بیستم می شود . شما در این مرحله باید کاملا تحت نظر پزشک قرار بگیرید و ادرارتان باید از نظر میزان سطح پروتئین ها آزمایش شود . برخی دکترها از بیماران می خواهند که در خانه دستگاه فشارخون داشته باشند . شما با توجه به میزان فشار وزنتان ، مصرف منظم داروها و ورزش می توانید خطرات و مشکلات را کاهش دهید .

بارداری و شکل و ظاهر بدن
13 کیلوگرم ،بر روی شکل / بزرگ شدن شکم و افزایش وزنی در حدود 5 کیلوگرم بربدنتان تاثیر می گذارد . بزرگ شدن شکم ، بدنتان را به جلو می کشاند و لگن ها را عقب می راند که در این صورت کمرتان خم می شود . بدن هایی که ضعیف هستند با بارداری دچار درد هایی در گردن ، شانه ها ، کمر و باسن می شوند. شکل بدنتان را چندید بار در طی روز بررسی کنید . شانه هایتان را به عقب هل دهید تا قفسه سینه تان باز شود و شانه ها در راستای باسن باشند . عضلات شکم را به داخل و لگن ها را بیشتر به جلو بکشید .
سرخود را بالا نگه دارید و چنانچه شانه تان بیرون می زند آن را به طرف گردن و عقب بکشید .

میان وعده های مناسب
بسیاری از خانم ها فکر می کنند که اصلا نباید از میان وعده ها استفاده کنند ، اما متخصصان رژیم غذایی به خانم های باردار ، مصرف میان وعده ها را توصیه می کنند . صرف 6 وعده غذای کم به جای سه وعده در روز می تواند مانع ترش معده شود و سطح قند خون را متعادل نگه دارد . خوردن میان وعده ها در روز به معنای این نیست که مدام به سراغ شکلات و آبنبات بروید . میان وعده های غذایی باید بین صبحانه ، نهار ، نهار و شام و قبل از خواب باشد که فرصت بهتری برای دریافت ویتامین ها ، مواد معدنی ، پروتئین ها ، فیبر و دیگر مواد مغذی دارد .
• ماست ، سبزیجات و میوه تازه بخورید .
• آب میوه کاملا طبیعی و خنک
• پنیر کم چرب و بیسکوییت های سبوس دار
• فلفل های قرمز ، سبز همراه با سس
• نان های حلقه ای با میوه های طبیعی
• تکه های میوه با کره بادام زمینی

سوالات رایج
اگر بیفتیم یا آسیب ببینیم ، چه اتفاقی روی می دهد ؟
وقتی باردار هستید و حادثه ای رخ می دهد ، با دواتفاق درونی مواجه می شوید : در ابتدا مرکز ثقل بدنتان تغییر می کند و تعادلتان به هم می خورد و سپس تغییرات هورمونی بدنتان ، رباط های شما را شل و آماده آسیب می کند . وقتی روی یخ یا سطوح لغزنده راه می روید، مراقب باشید و از دیگران کمک بگیرید . از پوشیدن کفش های پاشنه بلند ، چوبی ، دمپایی و کفش هایی که تعادلتان را به هم می زند ، اجتناب کنید . هنگام پایین آمدن از پله ها و بیرون آمدن از وان حمام ، دوش گرفتن ، تراشیدن موهای پاهایتان عجله نکنید . از بالا رفتن بر روی نردبان خودداری کنید .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …