خانه / بارداری / هفته سیزدهم بارداری (رژیم غذایی و ورزش)

هفته سیزدهم بارداری (رژیم غذایی و ورزش)

هفته سیزدهم بارداری (رژیم غذایی و ورزش)

فصل دوم
سه ماهه دوم بارداری

به یکی از لذت بخش ترین مرحله های دوره بارداری خوش آمدید . شما در این دوره شور و اشتیاق فراوانی برای خوردن و زندگی دارید و بدون احساس تهوع ، مجددا انرژی و اشتهای خود را باز می یابید .
هنگامی که مهم ترین نقش در چرخه آفرینش را بازی می کنید ، لذت می برید . در دنیای اطراف خود بیشتر احساس شادی می کنید . هیجان آورترین مرحله رشد ، حرکت جنین تان است . در ابتدا شما احساس حرکت نرم در شکم تان می کنید ، طوی که گویی با قلم مویی به شکم تان ضربه وارد می شود، بعدها چند لگد محکم می زند که حتی همسرتان متوجه تکان خوردن جنین نیز می شود .

هفته سیزدهم
داستان درون
جنین شما به سرعت رشد می کند . در حال حاضر تمام اندام های اصلی وی شکل گرفته اند ، ولی هنوز اکسیژن مورد نیاز خود را از طریق جریان خون تامین می کند . اما ریه هایش را ورزش می دهد و ماهیچه قفسه سینه اش را بکار می گیرد .دراین مرحله کلیه ها نیز به کار افتاده اند و کیسه آب ، حاوی ادرار است .
جفت به اندازه جنین شما کار می کند و هورمون های خونی می سازد .
در این دوره پوست ، ضخیم تر می شود . ضربان قلب وی کاهش پیدا می کند اما آنقدر قوی هست که در ویزیت های پیش از زایمان صدایش را بشنوید . مغز وی همچنان رشد می کند . اعضای بدن جنین ، چنان رشد سریعی دارند که تقریبا در پایان سه ماهه دوم به دو برابر خود می رسد .

بدن شما
مراقبت از دندان
شاید فکر کنید وقتی کارهای هیجان آور دیگری برای انجام دادن دارید رفتن برای دندان پزشکی خوب نیست . این کار ممکن است سخت به نظر بیاید ، اما اهمیت آن در این مرحله به جنین نیز ربط دارد . بارداری همانطوری که بر سایر قسمت های بدنتان تاثیر می گذارد بر روی دندان ها و لثه ها نیز اثر می گذارد . بدون در نظر گرفتن زیبایی خنده تان ، مراقبت از دندان ها طی این دوره که هورمون ها افزایش یافتند ، بر سلامت شما و جنین تاثیر دارد .
بله بارداری حتی بر روی دندان هی شما تاثیر می گذارد ، زیرا در این دوره شما بیشتر غذا می خورید و هورمون ها باعث شده اند که بافت لثه ، نرم تر و حساس تر شوند . مجموعه این عوامل موجب می شود که بیشتر در معرض تورم و خونریزی لثه که به آن التهاب بارداری می گویند، قرار بگیرید . باید بگوییم که تقریبا نیمی از خانم های باردار دچار این مشکل می شوند . التهاب لثه در دوران بارداری در اثر پلاک ایجاد می شود ( پلاک ، لایه ای چسبنده و بی رنگ است که روی لثه جمع می شود و باعث پوسیدگی دندان می گردد ) دندان هایتان را به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا از ایجاد پلاک های دندانی جلوگیری کنید . برای از بین بردن پلاک دندانی یا کاهش خونریزی دندان از مسواک نرم استفاده کنید و روزی دوبار دهان خود را با دهان شویه ضدعفونی کنید . علاوه بر این در برنامه غذایی خود ، موادی مانند C را بگنجانید که حاوی کلسیم و ویتامین می باشد .

خطرات پیوره لثه
پزشک با بررسی دندان های شما متجه می شود که آیا در معرض پیوره قرار دارید یا نه . پیوره عفونت جداره لثه است که می تواند باعث خراب شدن فیبر ها و استخوان های دندانی شود . مادران باردار ، که پیوره لثه دارند ، بیشتر از خانم های باردار احتمال دارد که زایمان زودرس و نوزادان با وزن کم داشته باشند . زیرا هورمون ” بردستانگلاندین ” که در باکتری های دهان وجود دارد ، باعث زایمان زود رس می شود . اگر پزشک پیوره را در شما تشخیص داد ، باید بگوییم که عملیات جرم گیری و پاک سازی لثه کار ساده و بدون نیاز به جراحی است .
این کار باعث می شود که جرم ها از دور دندان پاک شوند و ریشه ها از سموم باکتری ها دور بمانند و در نتیجه موجب کاهش زایمان زودرس می شود و ورم و التهاب لثه را از بین می برد . جرم گیری لثه و بی حسی موضعی برای انجام این کار اصلا مشکلی برای بارداریتان به وجود نمی آورد ، اما در مورد بارداریتان حتما با پزشک مشورت کنید تا جای ممکن از هرگونه اقدام احتیاط آمیز پرهیز نکند. باید بگوییم دندان های شما بر دندان های جنین نیز تاثیر می گذارد . گاهی بین ماه سوم و ششم ، دندان های شیری جنین در زیر لثه شروع به شکل گیری می کنند . بنابراین لازم است از رژیم غذایی مناسب حاوی پروتئین ، کلسیم ، فسفر ، ویتامین های A ، C ، D استفاده نمایید ، زیرا این مواد برای تقویت دندان ها بسیار مفید هستند . فلوراید ، یکی از مواد معدنی بسیار مهم است که بر سلامت دندان های جنین تاثیر می گذارد و باید آن را به وعده های غذایتان بیفزایید . ایجاد عادت های مناسب در مراقبت از دندان هایتان برای خودتان موثر است . از آنجایی که نوزادان هیچ گاه ، با باکتری پوسیدگی دندان متولد نمی شوند ، احتمالا مادران مهم ترین منبع انتقال باکتری های دندانی به جنین هستند .

رژیم غذایی و ورزش
دقت به برچسب مواد غذایی
شاید خواندن برچسب مواد غذایی به اندازه بخش ها و ستون های خبری روزنامه یا مجله برایتان جالب نباشد ، اما می تواند راهنمای خوبی برای انتخاب مواد غذایی باشد .
محاسبه دقیق کالری مواد غذایی که می خورید اصلا لزومی ندارد ، اما خوب است از میزان کالری ها آگاه باشید تا بدانید چه مقدار باید بخورید . اندازه وعده های غذایی : وعده های غذایی اغلب کمتر از آن چیزی است که انتظارش را دارید. برای مثال کاسه غلات شما ممکن است به اندازه 2 وعده باشد تا یک وعده .
قندها : قندهای غذایی که در انواع مختلفی از مواد غذایی یافت می شوند شامل لاکتوز شیر ، فراکتوز میوه ها و قندهای افزودنی مثل شکر ، شیره ذرت ، دکستروز می باشد . با برچسب هایی که نوشته شده اند ” بدون قند افزودنی ” دچار اشتباه نشوید ، حتما آن محصول حاوی مقداری قند طبیعی است . به طور مثال آب سیب 100% طبیعی است ، فشارخونتان را بالا می برد .
فیبر : به اندازه 25_ 35 گرم را در برنامه غذایی خود در نظر بگیرید .
ویتامین ها : برچسب های غذایی شامل همه ویتامین ها هستند . از این برچسب ها به عنوان راهنمایی در هنگام خرید مواد غذایی استفاده کنید . همه ویتامین ها مهم هستند اما ویتامین ای ، ب ( ریتامین ، ریبو فلاوین ، B6 فولیک اسید ،B 12 بیوتین ، B 5 مهم تر می باشند .
مواد معدنی : برچسب غذایی ، حاوی مواد معدنی موجود در غذاست . به دنبال غذاهای غنی از کلسیم ، روی ، منیزیم باشید .
سدیم : شما با طلاع از میزان سدیم موجود در برخی از غذاها کاملا متوجه می شوید ، زیرا این مقدار زیاد از سدیم را در یک بسته چوب شور یا چیپس انتظار دارید ، اما در کمال تعجب ، یک وعده کشمش خشک یا یک فنجان شیر بدون خامه ( 475 میلی گرم ) سدیم ، بیشتر از یک بسته چوب شور دارد . اصلا لزومی ندارد که میزان سدیم غذای خود را کم کنید . اگر در بارداری های قبلی تان فشارخون بالا داشتید ، باید سطح سدیم بدنتان را در حد متوسط نگه دارید .
ورزش : اگر در سه ماهه اول بارداریتان ورزش کرده اید ، خیلی به نفع شماست . بسیاری از خانم ها چنین نیستند و ناخوشی های صبحگاهی و خستگی آنها را از ورزش دور نگه می دارد .
اگر در طول سه ماهه اول ورزش نکرده اید ، از همین حالا شروع کنید ( البته زیر نظر پزشک ) . پیاده روی از ورزش هایی است که به تناسب اندام خانم ها کمک می کند ، حتی خانم هایی که قبل از بارداری ورزشکار نبوده اند و هیچ گونه برنامه ورزشی را دنبال نکرده اند . اگر تا قبل از بارداریتان پیاده روی می کردید ، می دویدید ، شنا می کردید ، یا به کلاس ایروبیک می رفتید ، در حال حاضر نیز می توانید فعالیت های خود را ادامه دهید . اما باید در حین ورزش به ندای بدنتان توجه کنید . اگر احساس راحتی دارید آن را ادامه دهید . در حالی که ، امکان دارد وسط ورزش که پیش از این از آن لذات می بردید، به نفس نفس بیفتید ، به این خاطر است که شما به جای دونفر نفس می کشید .

سوالات رایج
در بارداری قبلی ، تمام مدت بیمار بوده ام و زایمان دردناک داشته ام ، آیا این بار هم ، چنین خواهد شد ؟
نه اینطور نیست . تمام بارداری ها مثل هم نیستند . امکان دارد شما در دوران بارداری قبلی همیشه مریض بوده اید ، اما این بار کمتر دچار تهوع می شوید .
تفاوت بین بارداری اول و بارداری های بعدی این است که اغلب زنان کوچکترین حرکت جنین را در بارداری های بعدی تشخیص می دهند . کسی که برای اولین بار حامله می شود معمولا در هفته 20 متوجه فعالیت های جنین می شود ، اما مادرانی که چندین حاملگی داشته اند ، حدود هفته شانزدهم حرکات جنین را تشخیص می دهند و این بدان خاطر نیست که بچه های دوم و سوم قوی تر هستند ، بلکه این مادران به خوبی حرکات جنین را احساس می کنند .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …