خانه / بارداری / هفته ی سی و سوم بارداری و تغذیه مغز جنین

هفته ی سی و سوم بارداری و تغذیه مغز جنین

هفته ی سی و سوم بارداری و تغذیه مغز جنین

هفته ی سی و سوم
داستان درون
در این هفته های پایانی، جنین وارد مرحله ی نهایی می شود. این مرحله بدین معناست که اندام های جنین، استخوان ها و بدن به خوبی شکل گرفته اند، اما هنوز زمان لازم است که جنین برای دنیای بیرون، آماده شود. در حال حاضر وزن جنین حدود 2 کیلوگرم (5/4) پوند است و بیش از 43 سانتی متر قد کشیده است و ارتفاع رحم تان به قفسه ی سینه تان رسیده است.
مایع کیسه ی آب تان در بالاترین سطح خود قرار دارد. جفت در حال حاضر، اکسیژن مورد نیاز جنین را از بدن شما و بند ناف تامین می کند. اما بچه ی شما در حال تمرین نفس کشیدن است و وقتی دهانش را باز و بسته می کند، مایع کیسه ی آب را می بلعد و با این حرکات عضلات دیافراگم خود را ورزش می دهد. جنین در حال حاضر به ذخیره ی اهن در کبدش ادامه می دهد و رابط های بین سلول های مغزی مثل شاخه ی درختان در حال شکل گیری هستند. نورون ها و سیناپس ها بین سلول های مغزی شکل می گیرند، که این ارتباط، توانایی رانندگی را در انسان به وجود می آورد.

بدن شما
جغرافیای شکم شما
اگر شش خانم باردار را که در یک زمان حامله شده اند و افزایش وزن یکسانی داشته اند کنار هم جمع کنید، شاهد تفاوت هایی موجود در بین آن ها خواهید بود. شکم یکی بالا، یکی پایین و دیگری فقط از جلو بارداریش مشخص است، در حالی که دیگری وقتی از همه طرف نگاهش می کنید، بارداریش نشان می دهد. برای یکی شکمش کاملا بیرون زده است در حالی که شکم دیگری کاملا صاف به نظر می رسد که انگار همه چیز طبیعی است.
شکل بیرونی شکم به خاطر اندازه و وضعیت قرار گیری جنین، قد و ساختار بدن، ناحیه ای که افزایش وزن داشته اید، کاملا متفاوت است. شکل شکم شما ، جنسیت جنین تان را مشخص نمی کند، حتی اگر دیگران قسم بخورند که با بالا و پایین قرار گرفتن شکم می توانند پسر یا دختر بودن آن را تشخیص دهند.

عللی که به خاطر آن ها، نباید شیردهی انجام شود
همه ی خانم ها نمی توانند به نوزادان خود شیر بدهند. اگر کمبود وزن دارید، به مواد مخدر یا الکل معتاد هستید و از داروهای خاصی استفاده می کنید که وارد شیرتان می شود، باید با شیشه، کودکتان را تغذیه نمایید. برای مثال داروهای سرطان، فشار خون، یا برخی بیماری ها مثل ایدز، عفونت PROLACTIN، از شیر وارد بدن می شود. اگر شما قبلا عمل سینه یا توده داشته اید، در مورد شیرده با پزشک تان مشورت نمایید.

تولد نوزادان استثنایی
اگر چنانچه هرگونه نارسایی یا مشکلی در جنین شما تشخیص داده شده است، در مورد نحوه ی زایمان این کودکان با پزشک تان یا متخصص مشورت کنید. اگرچه کودکانی که دارای نارسایی هستند معمولا به طور طبیعی به دنیا می آیند، اما برخی از آن ها به روش سزارین متولد می شوند و زمان و نوع زایمان شما بستگی به شرایط و وضعیت جنین دارد. برای مثال اگر جنین دچار نارسایی قلبی مادرزادی باشد، زایمان طبیعی بهتر است. اما اگر دوشاخگی ستون فقرات داشته باشد، سزارین بهترین روش خواهد بود، زیرا صدمات کمتری به ستون فقرات وی وارد می شود. اگر جنین دچار نارسایی دریچه ی قلب باشد، زایمان در یک زایشگاه یا یک بیمارستان خصوصی بهتر می باشد، زیرا پزشکان متخصص و مجرب برای درمان های تخصصی وجود دارند.
شاید پزشک شما برنامه ی زمان بندی خاص را برای سزارین در هفته های سی و هفتم یا سی و هشتم قبل از پایان دوره ی بارداری بدهد. اگر پزشک تست مایع کیسه ی آب بدهد، برای انجام آن به اندازه یک یا دو قاشق از کیسه ی آب نمونه می گیرد تا وجود ماده ای را که نشان دهنده ی تکامل ریه است مورد بررسی قرار دهد. در این مرحله از بارداری، آزمایش کیسه ی آب خطراتی مثل زایمان یا پاره شدن کیسه آب را به همراه دارد.

تغذیه ی مغز جنین
در پایان سه ماهه ی سوم، مغز جنین سه یا چهار برابر، اولین هفته ی سه ماهه ی سوم رشد کرده است. مغز جنین برای رشد و عملکرد جهشی اش در این دوران، نیاز به مواد غذایی مازاد دارد. یکی از مواد غذایی بسیار مهم برای تغذیه ی مغز اسید چرب امگا 3 (DNA)، است که غالبا در ماهی وجود دارد. این ماده ی حیاتی به رشد سلول های مغزی و پوشش محافظ MYELIN که به تولید مسیرهای ارتباطی مغز سرعت می دهد کمک می کند. اسید های چرب در مغز جنین جمع می شود، بنابراین فرصت خیلی خوبی است که با مصرف ماهی، روغن CANOLA یا دانه های روغنی، به بالا بردن اسید چرب امگا 3 در مغز، جنین کمک کنید.

سوالات رایج
آیا در زمان زایمان احیانا باید برش فرج داشته باشم؟
اکثر خانم ها نیازی به برش فرج (برش کوچکی درون پرینیوم که محدوده ی بین مهبل و مقعد است) برای بازکردن مهبل ندارد. برش فرج معمولا برای تسهیل زایمان یا جلوگیری از پارگی بافت داخلی رحم انجام می شود.
اگرچه برش فرج برای یک قرن معمول و رایج بوده است اما در حال حاضر کم تر اتفاق می افتد. بر طبق تحقیقات موسسه زنان و زایمان در بین سال های 1983 و 2000، برش فرج از 70 درصد به 20 درصد کاهش یافته است.
سال ها قبل، این باور وجود داشت که برش فرج از پارگی رحم و آسیب به کف لگن جلوگیری می کند. به هر حال مطالعات اخیر نشان می دهد که پارگی رحم موجب درد و خونریزی کمتر نسبت به برش می شود. با انجام برش فرج، احتمال آسیب به کف لگن خاصره بیشتر می شود.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.




مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …