خانه / بارداری / هفته ی سی و نهم بارداری و فورسپس ها

هفته ی سی و نهم بارداری و فورسپس ها

هفته ی سی و نهم بارداری و فورسپس ها

هفته ی سی و نهم
داستان درون
سرانجام، بچه ی شما آماده ی ورود به این دنیا می شود، حالا او حالا بسیار کامل و زیبا به نظر می رسد. تمام اجزای چهره ی او کامل و بی نقص شده، چشمانی کاملا باز، گوش ها در دو طرف سر قرار گرفته و ممکن است سرش پر از مو باشد، اما لطفا اگر رنگ موهایش غیرطبیعی است، تعجب نکنید. بسیاری از زوج ها با موهای روشن، بچه های با مویی تیره دارند؛ همچنین زوج هایی با موی تیره گاهی نوزادانی خواهند داشت که روی سرشان تنها با کرک های روشن و بی رنگ (مانند کچل ها) پوشیده شده است.
حالا رشد بدن بچه کامل شده و با اندازه سر او مطابقت دارد. سر او، یک چهارم بدنش وزن دارد این در حالی است که در هفته های نخستین بارداری اندازه سر او به بزرگی کل بدن او بود. گردی سر بچه ی شما به اندازه ی گردی شکم اوست و دانستن این موضوع به ما کمک می کند تا دریابیم چرا گاهی اوقات عبور سر نوزاد از یقه ی لباس، کاری دشوار به نظر می رسد.
به هرحال بچه، کیسه ی آب را ترک خواهد داد و شناور بودن درآب را از یاد خواهد برد. او جایش تنگ شده و برای باز کردن جا، به اندام های شکمی شما فشار می آورد و به آن ها لگد می زند. خوشبختانه هرچقدر هم که بچه درشت باشد، این لگد ها آسیب زننده نیست. سر او به هنگام تولد، نرم شده و کش می آید تا درون مجاری تولد جا بگیرد. البته به هنگام تولد سر او مخروطی شکل و خنده دار می شود که به زودی به حالت طبیعی و دوست داشتنی خود بر می گردد و طی 24 ساعت بعد از تولد، گرد و زیبا خواهد شد.

پیش بینی وزن نوزاد به هنگام تولد
وزن نوزاد شما به هنگام تولد چقدر خواهد بود؟ به طور میانگین، وزن یک بچه ی سالم که 9 ماه کامل در شکم مادر رشد کرده باشد، حدودا بین 2700 تا 3600 گرم می باشد. اغلب نوزادان وزن شان نزدیک 3300 گرم است. به طور میانگین پسرها 100 گرم وزن شان بیشتر از دخترها است. اما باید بدانید بچه ی شما تا زمانی که در شکم شماست همچنان وزن اضافه می کند. طبق نتایج حاصل از تحقیقات در می یابیم که وزن مطلوب بچه در هنگام زایمان، نه تنها زمینه ای مناسب برای داشتن بچه ای سالم تر و زایمانی آسان تر به شمار می آید، بلکه کودکی و بزرگسالی او نیز همراه با سلامتی خواهد بود.
تجربه ثابت کرده است، بچه هایی که وزن شان به هنگام تولد کمتر از 2500 گرم باشد در معرض خطر ابتلا به بیماری های مختلف در دوران طفولیت می باشند.
عکس این قضییه هم صادق است، یعنی بچه هایی که وزن شان به هنگام تولد بیشتر از 4300 گرم است، در معرض خطر چاقی هستند و به احتمال زیاد این مشکل در دوران کودکی و بزرگسالی با آنان همراه خواهد بود.

فورسپس ها و مکش با خلاء
با وجود این که فورسپس ها ظاهر ناخوشایند و ترسناکی دارند، اما وسیله ای کاربردی در حدود 10 تا 15 درصد از زایمان ها کاربرد دارند و در مقایسه با زایمان سزارین عوارضی ندارند. این دستگاه ها خروج بچه را آسان تر و راحت تر می کنند. شما می توانید از پزشک تان بخواهید، در مورد این دستگاه ها و موارد استفاده از این وسایل برای شما توضیح دهد. بنابراین حال اگر پزشک شما قصد استفاده از این وسایل را برای تسهل زایمان شما دارد بدون هیچ نگرانی می پذیرید.
دلایل استفاده: چنانچه مرحله ی دوم زایمان با 2 تا 3 ساعت زورزدن مادر، بدون کمترین پیشرفتی به دلیل خستگی وی به تاخیر بیافتد، از فورسپس یا مکنده استفاده می شود و یا در شرایطی که بچه در حال خارج شدن است، اما به دلیل کاهش ضربان قلب و برای حفظ جان وی نیاز به خروج سریع باشد از این وسیله استفاده می کنند. اما باید بدانید تا زمانی که دهانه ی رحم کاملا باز نشده باشد و سر بچه 5 سانتی متر بالای مجرای واژن قرار نگرفته باشد از هیچ یک از این ابزار نباید استفاده کرد.
انتخاب دستگاه: این که پزشک شما کدام یک از دستگاه ها را مورد استفاده قرار دهد به توانایی خودش بستگی دارد. سابقه ی کاربرد هر دو ابزار (فورسپس و مکنده خلاء) به سال ها پیش بر می گردد. فورسپس از قرن 16 مورد استفاده قرار می گرفت، ظاهری شبیه انبرک های سالاد با سری خمیده دارد که برای گرفتن سر بچه به کار می رود.
نخستین مکنده ها وسیله ای شبیه پیستون با تلمبه است که اولین بار در سال 1705 مورد استفاده قرار گرفت. امروزه، تغییرات فاحشی در ظاهر این ابزار به وجود آمده است. کاسه های نرم انعطاف پذیر از جنس کائوچوی مصنوعی به جای کاسه های فلزی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت. هم اکنون در کشور ایالات متحده به وفور از دستگاه مکنده، جهت کمک به زایمان طبیعی استفاده می شود.

رژیم غذایی و ورزش
چرا نوشیدن بسیار زیاد مایعات بسیار مهم است؟
هر چقدر که احساس ورم در بدنتان می کنید یا هرقدر که زیاد به دستشویی می روید تا مثانه ی خود را تخلیه کنید و این که معده ی شما پر است، به نوشیدن آب ادامه دهید. آب زیاد نوشیدن در پایان بارداری امری است حیاتی. وجود آب فراوان در بدن شما به هنگام زایمان، انرژی و آرامش شما را در تحمل درد افزایش می دهد و برعکس این امر، در زمانی که بدن شما از آب محروم است، صادق می باشد. اگر بدن شما به میزان کافی آب دریافت کرده باشد شاید به سرم وریدی نیاز کمتری داشته باشید.
از موادغذایی زیر استفاده نمایید:
آب، شیر، قهوه ی بدون کافئین، آبمیوه، خوردن تکه یخ یا میوه های یخ زده، یخ در بهشت، میوه های پرآب مانند هندوانه، انگور و هر چیزی که به میزان 8 لیوان آب و مایعات وارد بدن شما کند.

پیاده روی در اواخر بارداری
چنانچه قادر هستید، پیاده روی خود را تا قبل از موعد زایمان ادامه دهید. زیرا موجب تقویت عضلاتتان خواهد شد و باعث تنظیم قندخون، تقویت قلب و ریه ها، تقویت روحه و حس خوب ورزیدگی و نیرومندی در جسم و روح شما خواهد شد. مسیرهایی را برای پیاده روی انتخاب نمایید که مکان هایی برای توقف و استراحت همچنین دستشوی رفتن داشته باشید. چنانچه زود به زود خسته می شوید چندین مسیر کوتاه را به جای یک مسیر بلند انتخاب کنید تا کمتر خسته شوید.

سوالات رایج:
سوال: مادرم مرا خیلی سریع به دنیا آورده، من بسیار نگرانم که وضعیت مشابه مادرم داشته باشم و قبل از این که به بیمارستان برسم ، بچه ام در خانه یا در اتومبیل به دنیا بیاید، اگر واقعا این اتفاق بیفتد، چگونه اوضاع را در دست داشته باشم؟
جواب: پیش از هر چیز باید گفت ممکن است برای شما چنین اتفاقی نیفتد و آگاهی شما از پیشینه ی زودزایی ژنتیکی، به شما کمک می کند به انقباضات و دردهای خود ، قبل از آغاز زایمان اصلی دریابید و در مسیر بیمارستان خونسردی خود را حفظ کنید و حتی الامکان از زورزدن و فشار آوردن بپرهیزید چون به سرعت تولد بچه کمک می کند. به هر حال بچه ها خودشان چه در بیمارستان و چه در تاکسی، یا آشپزخانه، ماشین، آسانسور و یا حتی در یک کلبه ی چوبی به خارج شدن خود به خوبی کمک می کنند. بنابراین آمادگی خود را برای یک زایمان اضطراری حفظ کنید. سعی نمایید آرامش خود را در خانه حفظ کرده و به خود این اطمینان را بدهید که خودتان به خوبی از پس زایمان خود برخواهید آمد و اوضاع را روبه راه خواهید کرد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …