خانه / بارداری / هفته ی سی و چهارم بارداری و حرکات جنین

هفته ی سی و چهارم بارداری و حرکات جنین

هفته ی سی و چهارم بارداری و حرکات جنین

هفته ی سی و چهارم
داستان درون
حالا در این هفته افزایش وزن بدن جنین شما در نتیجه ی ذخیره چربی است که این لایه، از بچه شما در مقابل هوای سرد دنیای بیرون محافظت می کند. وزن او تقریبا 2300 گرم شده و این افزایش وزن، حرکت وی را در خانه ی کوچکش کمتر کرده است. حرکت جنین تبدیل به مشت و لگد می شود. همچنین او به هنگام خواب چشمانش را می بندد و وقتی بیدار است چشمانش را باز می کند. او پلک زدن را آموخته است.
در ان زمان رشد مغز وی تا جایی است که قدرت بینایی، شنوایی، یادگیری و یادآوری دارد. وی، شخصیت خود را یافته و شما به زودی ان شخصیت دوست داشتنی را در آغوش خواهید گرفت.

بدن شما
استفراغ و تهوع بیشتر
تهوع و استفراق صبحگاهی در سه ماهه پایانی بارداری در نتیجه ی فشاری است که رحم به معده می آورد یا در اثر کاهش انقباضات معمول شکمی رخ می دهد. چاره ی کار، خوردن بیسکوییت یا کاهش حجم وعده های غذایی است. در صورتی که این کارها جواب نداد، ممکن است این دل آشوبگی ناشی از وجود مشکل گوارشی باشد که مطمئنا به جنین شما آسیبی نخواهد رساند.
باید بدانید مشکلات کبدی نادری وجود دارند که موجب بروز تهوع و استفراغ در بدن می شوند (مراجعه شود به هپاتیت و بارداری) چنانچه راهکارهای پیشنهادی فوق، کاهش تهوع شما را در پی نداشت حتما با پزشک خود مشورت کنید.
بر خلاف آن که مشکلات کبدی نادرند اما غیر قابل چشم پوشی نیستند، پس لطفا تهوع خود را جدی بگیرید و از عدم مشکل کبدی اطمینان حاصل کنید.

علائم بروز مشکل
در صورت بروز علائم زیر به پزشک خود مراجعه نمایید: تورم ناگهانی پاها، صورت یا دست ها، تورم در بارداری معمولا تدریجی و بی خطر است، اما چنانچه این تورم به یکباره رخ دهد ممکن است، از علائم بروز بیماری تشنج بارداری باشد، پس هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.
کاهش حرکت جنین: اگر جنین کمتر ازحد معمول حرکت می کند یعنی بدون هیچ حرکت طبیعی بعد از 2 ساعت، حتما برای معاینه به پزشک خود مراجعه نمایید.

کاهش حرکات جنین
همزمان با افزایش رشد جسمی یک جنین سالم، تحرک و جنب و جوش وی نیز بیشتر خواهد شد. حال آن که در هفته های پایانی بارداری به دلیل افزایش وزن و حجم جنین در محیط فشرده ی رحمی متفاوت تر خواهد بود. شرایط شناوری شما در وان حمام، مشابه شرایط محیط جنین برای جنب و جوش در بدن شماست. اگر روند حرکات جنین، شما را نگران می کند، می توانید حرکات و ضربات و را بشمارید. بعد از صرف غذا یا میان وعده، با آرامی در محیطی ساکت نشسته یا دراز بکشید، ابتدا زمان را در نظر بگیرید. سپس، بشمارید که بچه چند بار حرکت می کند، لگد می زند و می چرخد، یا آرنج خود را به شش های شما می فشارد.
توجه کنید، سکسکه ها را نشمارید. با این روش شما در می یابید جنین در طول یک ساعت چند بار حرکت می کند و هر 10 حرکت وی چند دقیقه طول می کشد. اگر میزان حرکات کمتر از 10 حرکت بود، مجددا در زمان دیگر امتحان کنید، شاید جنین شما در آن موقع خواب بود. حداکثر زمان برای 10 ضربه، نباید بیشتر از یک ساعت طول بکشد. شما می توانید هر روز تعداد ضربه ها و مدت زمان آن ها را یادداشت کنید و متوجه روند افزایش این حرکات در طول زمان شوید. در غیر این صورت اگر این روند سیر نزولی داشت، حتما با پزشک خود مشورت نمایید. شاید بچه ی شما بیمار باشد یا این که در کل، کم تحرک و آرام است، اما در چنن شرایطی برای کسب اطمینان از سلامت جنین خود، به پزشک مراجعه نمایید. زمانی که جنین پایین می آید.
همزمان با نزدیک شدن به تاریخ وضع حمل، مادر متوجه تغییراتی در حرکت و راه رفتن خود می شود که این تغییر، نتیجه ی پایین آمدن جنین در لگن می باشد. البته این امر”سبک شدن یا درگیر شدن” نیز نامده م شود که برای همه ی جنین ها اتفاق نمی افتد و اگر بچه ی شما پایین نیاید، اصلا نگران نباشید، زیرا این اتفاق به ویژه در مادرانی که سابقه ی زایمان قبلی داشته اند، کمتر رخ می دهد.

رژیم غذایی و ورزش
چاقی در دوران بارداری
بهتر است از چاقی در دوران بارداری اجتناب کنید، اما تکلیف آن اضافه وزنی که تاکنون داشته اید و یا دکتر به شما توصیه می کند چیست؟ مطمئنا چاقی مفرط در دوران بارداری خطر ابتلا به دیابت، کمردرد و یا زایمان سزارین را در شما افزایش می دهد. بیشتر خانم هایی که افزایش وزن طبیعی در دوران بارداری خود داشته اند، زایمانی بی خطر و نوزادی سالم خواهند داشت. اگر به سرعت در حال افزایش وزن هستید، به دقت دلایل آن را پیدا کرده و آن کنترل نمایید.
آیا شما هر آنچه میل دارید، می خورید؟ نرمش های خود را هر روز انجام می دهید یا به کلی ورزش را رها کرده اید؟ صرف نظر از دلیل چاقی، سعی در رفع آن و جلوگیری از افزایش وزن آن را داشته باشید. هیچ گاه برای انتخاب روش تغذیه ی هوشمندانه دیر نیست. سعی نمایید یک رژیم غذایی صحیح را دنبال کنید تا با کاهش وزن خود، بارداری و زایمانی توام با آرامش داشته باشید. تنها با رعایت این الگوی غذایی است که می توانید وزن خود را، بعد از تولد نوزاد تعدیل بخشیده و به راحتی به اندام قبل از بارداری باز گردید.

افزایش انرژی با میان وعده های غذایی
بچه ی شما در هفته های پایانی بارداری در حال رشد روز افزون و سریع است. حال آن که وجود 5 تا 6 وعده غذای مقوی و کم حجم در طول روز بسیار موثرتر از 2 یا 3 وعده غذای پر حجم در طی روز است، زیرا غذاهای سنگین و پرحجم موجب ترش و سوزش معده می شود. میان وعده های مفید و انرژی زا شامل پروتئین ها و کربوهیدرات ها هستند که در مواد مغذی همچون، جوجه کباب، به همراه نان سبوس دار، دوغ، میوه، پنیر و بیسکویت، حبوبات به همراه شیر، انواع معجون های مغزدار و کشمش، یک لیوان شیر به همراه تکه هایی از انواع میوه ها همچنین تکه سیب های آغشته به کره ی بادام زمینی یا لوبیا، برنج و مواد نشاسته ای به وفور یافت می شود.

سوالات رایج
سؤال: آیا در سه ماهه ی پایانی بارداری، باید سونوگرافی انجام داد؟
پاسخ: در سه ماهه ی پایانی معمولا انجام سونوگرافی ضرورت ندارد، مگر این که دکتر تشخیص دهد. مثلا مواقعی که جنین کوچک تر یا بزرگ تر از حد معمول به نظر برسد و یا اگر پزشک شما تشخیص دهد بچه با پا در لگن قرار گرفته است. اگر جفت پایین بیفتد و بیش از حد به دهانه ی رحم نزدک شود و یا این که دکتر شما متوجه نقص در ظاهر جنین شود، در این صورت بررسی و معاینه از طریق سونوگرافی ضرورت می یابد.
بهترن زمان انجام سونوگرافی برای تعین وضعیت بچه در لگن هفته ی 36 خواهد بود. در صورتی که سونوگرافی نشان داد کودک با پا در لگن قرار گرفته ، زمان آن است تا عمل چرخشی انجام داد (مرحله ای که جنین از حالت پا به حالت عادی و صحیح می چرخد). چنانچه بارداری شما به دلیل بیماری هایی از قبیل دیابت یا فشارخون، پیچیده و مشکل شده باشد، پزشک ترجیح می دهد هر 3 یا 4 هفته یکبار از طریق سونوگرافی جنین شما را معاینه کند تا از هر مسئله یا مشکل احتمالی آگاه شود.
سوال: زایمان ازکمر چیست و چرا همه می گویند خیلی سخت و وحشتناک است؟
پاسخ: در حالت عادی وقتی شما به هنگام زایمان طاق باز دراز می کشید، صورت جنین رو به پایین و به طرف کمر شما قرار می گیرد (این وضعیت را جلویی یا پیشین استخوان پس سری نامیده می شود) و گاهی صورت بچه رو به بالا یا شکم شماست که (وضعیت پشتی یا خلفی استخوان پس سری) است. زایمان با وضعیت خلفی جنین را “زایمان کمری” می نامند که بسیار دردناک تر و طولانی تر از وضعیت جلویی است. در چنین شرایط درد موجود به خاطر فشار زیاد، استخوان پس سر بچه به ستون فقرات کمر مادر است. مادرانی که با این وضعیت دردناک کمری، زایمان داشته اند معتقدند، درد کشنده ای را تجربه کرده اند که کاملا با درد زایمان طبیعی وضعیت جلویی جنین، متفاوت است. گاهی لازم است بچه هایی که در وضعیت خلفی قرار گرفته اند توسط پزشک یا ماما با دست چرخانده شوند، به ویژه مادرانی که رحم آن ها با بی حسی نخاعی کاملا باز و منبسط نشده است. اگر گاهی اوقات بچه در وضعیت خلفی باقی بماند و در کانال تولد قرار بگیرد، به ناچار باید با همین وضعیت وی را به دنیا بیاورید و درد را تحمل کنید چون امکان چرخش برای وی وجود ندارد. در مواردی که بچه در این وضعیت، در فضایی تنگ در کنج لوله ی زایمان گیر بیفتد دکتر، سزارین را پیشنهاد می دهد.
چنانچه در چنین وضعیتی قرار گرفتید، توصیه های زیر را جهت کاهش درد به کار ببرید.
سعی نمایید حالت نشستن یا دراز کشیدن خود را تغییر دهید، زانو زده چهار دست و پا شوید، غلت زده و به طرف دیگر دراز بکشید یا سرپا بنشینید. ماما یا پرستار شما با گرم یا سرد کردن کمر و ماساژ دادن این قسمت و با وارد کردن فشار به وسیله ی یک جسم کروی شکل مثل توپ تنیس می تواند به شما در کاستن درد کمر کمک کند. این عوامل که خود به عنوان ضد فشار، عمل می کنند گاهی در کاهش درد کمر حین زایمان نقش چشمگیری دارند. همچنین داروهای مسکن یا بی حس کننده نیز به کاهش درد کمک می کنند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …