خانه / بارداری / هفته شانزدهم بارداری و ترک های پوست

هفته شانزدهم بارداری و ترک های پوست

هفته شانزدهم بارداری و ترک های پوست

هفته شانزدهم
داستان درون
با رو به پایان رفتن ماه چهارم بارداری تان ، باید آماده اتفاقات مهیجی باشید ، شما در این هفته کم کم حرکات جنین را حس می کنید . با این حرکات ، متوجه می شوید که انسانی درونتان رشد می کند و از این طریق ، خود را به شما نشان می دهد . جنین شما به قدری کوچک است که به زحمت به اندازه کف دست شما می شود . ار آنقدر سریع رشد می کند که طولش 10 سانتی متر و وزنش حدود 150 گرم است . پوست شفاف وی که لایه روی لایه تشکیل می شود ،ته مایه صورتی دارد . او می تواند با پاهای ظریفش لگد بزند و دستانش را مشت کند و چنگ بزند . در این مرحله چشم های وی کاملا به نور حساس هستند.
در این مقطع ، تمامی عضلات و ماهیچه ها ، در جای خود قرار دارند و سیستم عصبی وی شروع به کنترل بدن او می کند .
جنین با بند ناف که همانند بند زندگی است به جفت متصل شده است و همچنان که نیاز های وی بالا می رود ، این بند ضخیم تر می شود . خون ، دائما در بند ناف جاری است و از این طریق مواد غذایی را به جنین می رساند و مواد سمی کیسه آب جنین را دفع می کند تا هربار که جنین دهانش را باز می کند ، نای وی از این مواد پر نشود . جفت به دلیل وجود رگهای خونی بسیار ، مدام بزرگ می شود ، تا حجم زیادی از مواد مغذی و اکسیژن را بین بدن شما و جنین تان مبادله کند .

بدن شما
انرژی شما باز می گردد
هفته شانزدهم، نقطه تغییر در دوران بارداری تان است به طوریکه بعد از یک روز پرکار، شما همچنان انرژی دارید که به خرید لوازم بچه ، یا ملاقات دوستان و آشنایانتان بروید . در این مرحله بسیاری از خانم ها احساس می کنند ، انرژی شان بازگشته است ، حالت تهوع شان کمتر شده و کمتر احساس خستگی می کنند . حال که ترشحات هورمون های بارداریتان کاهش یافته است ، دیگر آرام شده اید و احساستان تحت کنترل هستند .
اگر احساس گریه یا فریاد زدن می کنید ، شما به شکل موفقیت آمیزی می توانید با این احساسات کنار بیایید ، زیرا از نظر جسمی شرایط بهتری دارید .
علیرغم ، این که در این مقصع تا حدودی به زندگی عادی برگشته اید : اگر گاهی اوقات احساس خستگی و افسردگی کردید ، اصلا تعجب نکنید . اگر این بچه اولتان است ، احتمال دارد گاهی این احساس را داشته باشید که آمادگی مادر شدن را ندارید ، اگر قبلا بچه داشته اید ، امکان دارد با تلاش به دنبال این باشید که از عهده کارهایی برآئید که فکر می کنید بعدا قادر به انجام آنها نیستید . مدام درباره تصمیم هایی که گرفته اید ، با همسرتان مشورت کنید مثل این که قرار است با شیشه نوزاد شیر دهید ، یا سینه ، تا شش ماه اول چه کسی خانه را تمیز می کند . یا تا چه مدت می خواهید مرخصی کاری بگیرید ، و هنگامی که سرکار می روید یا بیرون خانه هستید ، چه کسی مراقب بچه خواهد بود.

ترک های پوست
همانطور که بدنتان همراه با بدن جنین رشد می کند ، پوست شما نیز کشیده می شود . ممکن است در سه ماهه دوم و سوم متوجه خطوطی روی سینه و شکم شوید. این خطوط که نشانه های کشش هستند ، در واقع خراش های ریزی هستند که به دلیل کشیدگی پوست ، در زیر لایه پوست ایجاد می شوند . زنانی که پوستی خیلی نازک و تیره دارند ، معمولا دچار ترک های پوستی می شوند .
همه ترک های پوستی بعد از دوران بارداری محو نمی شوند ، اما بیشتر آنها از بین می روند . در واقع به جز امیدوار بودن به اضافه وزن تدریجی و داشتن وزن های خوب راهکار پیشگیرانه ای برای این موضوع نمی توان داشت اگرچه بسیاری از خانم ها برای جلوگیری از ایجاد ترک های پوستی به کرم های گرانقیمت و ویتامین E متصل می شوند . اگر دوست ندارید ، ترک های پوستی بعد از باردری روی بدنتان بماند ، می توانید با لیزر درمانی آنها را کم رنگ کنید.

تغییرات پا
کفش های دلخواه را جمع کنید و ته کمد بگذارید ، زیرا اصلا اندازه پایتان نیست . بالا رفتن سطح هورمون های بدنتان باعث می شود که آب بیشتری جذب کنید و به همین خاطر پاهایتان متورم می شود .
برای جلوگیری از هرگونه ناراحتی و مشکل ، چندین بار در روز به مدت 20 دقیقه ، پاهایتان را بالاتر از قلبتان بالا ببرید تا به این روش ، خون از پاهایتان به سوی قلب بازگردد. می توانید بنشینید و یک پای خود را بالا ببرید ، مچ پای خود را دوبار در هر جهت بچرخانید ، سپس پاهایتان را عوض کنید . هر زمان که می نشینید ، مچ های خود را به این صورت بچرخانید ، بعد سعی کنید با حرکت پاهایتان حروف الفبا را به آرامی بنویسید .
سعی کنید روی پهلوی چپ بخوابید تا فشاری به سیاهرگ بزرگ تان وارد نشود . ( بزرگترین سیاهرگی که خون را به سوی قلب باز می گرداند ) افزایش بیش از حد وزن در دوران بارداری ممکن است وضعیت پاهایتان را بدتر کند ، بنابراین مراقب افزایش وزنتان باشید . به خاطر داشته باشید که هنگام تماشای تلویزیون یا حتی خواب شب ، پاهایتان را بالتر از قلبتان قرار دهید . برای کاهش فشار به پاهایتان هر ساعت به مدت 20 دقیقه روی آن یخ بمالید . شاید مجبور شوید در اواخر دوره بارداریتان کفش های بزرگتری بخرید ، بنابراین هرگز مفش های بند دار نخرید ، زیرا بستن بندهای آن برایتان مشکل می شود . سقط جنین دیر هنگام ، سقط های دیر هنگام به ندرت اتفاق می افتد و فقط 2 درصد حاملگی ها را شامل می شود . این نوع سقط ها معمولا در بین هفته های 14 و 20 روی می دهد . واقعا بسیار سخت و درد آور است که جنین را تا این مرحله حمل کرده باشید و حالا سقط شود . شاید شما در مورد باردار شدنتان به دوستان و آشنایانتان گفته باشید ، آزمایشات پیش از زایمان مطمئنی انجام داده اید و تکان و حرکات جنین را حس کرده باشید . گاهی اوقات می توان علت این مشکل را تشخیص داد و وضعیت بارداری های آینده را پیش بینی کرد . علائم سقط دیر هنگام همانند سقط های اولیه هستند و معمولا همراه با دل پیچه و خونریزی شدید می باشند ، که گاهی لخته های بزرگ بافت خونی در خونریزی ها وجود دارد . اگر هرکدام از این علائم را مشاهده کردید ، با پزشک خود مشورت کنید . اگرچه برای نجات جنین تا حدودی دیر شده ، اما ممکن است پزشک برای حفظ سلامت شما دستور بستری شدن در بیمارستان را به شما بدهد تا مطمئن شود که دیگر خونریزی ندارید . اگر بعد از خارج کردن جنین و جفت همچنان خونریزی داشتید ، شما باید تحت عمل دیگری به نام ” دی سی ” قرار بگیرید تا هرگونه لخته و باقی مانده ی جنین از رحم برداشته شود .
پزشک به دنبال سقط جنین دیر هنگام ، برای جلوگیری از سقط های بعدی ، سعی می کند تا علت سقط جنین را مشخص کند . به طور مثال اگر دهانه رحم خیلی باز شود و موجب روز زایمان زودرس گردد ، پزشک احتمالا با روش سرکلدر ( دوختن و بستن گردن رحم ) از سقط دیر هنگام در هنگام بارداری بعدی جلوگیری میکند .
در چنین مواقعی پزشک ، تست های تشخیصی و آزمایشگاهی را برای مشخص شدن علت سقط انجام می دهد. دلایل سقط جنین بعد از سه ماهه اول بارداری :
• مشکلات آناتومی جنین مثل : مشکلات نخاع و نواقص قلبی مادرزادی
• مشکلات مربوط به جفت ، مثل کورتاژ یا غیر طبیعی بودن جفت
• عفونت هایی که بچه را می کشد مثل : پارو ویروس ، سیتومگا
• ویروس ، توکسوپلاسمایزیس.
• عفونت هایی که باعث نشت مایع آب کیسه یا زایمان زودرس می شوند .
• عدم توانایی گردن رحم ، به طوری که آنقدر ضعیف باشد که نتواند جنین را نگه دارد.
که در این حالت ، خون ، ( AaPs ) مشکل وجود پادتن های آنتی فسفولیید حاوی مقدار زیادی آنتی فسفولید است . حدود 15 درصد از خانم با سقط جنین های مکرر ، معمولا این پادتن ها را دارند که باعث ایجاد لخته های خون در جنین می شود .

خون شما
سوالاتی در مورد هویت خودتان
ممکن است شما این احساس را داشته باشید که به درون زندگی فرد دیگری قدم می گذارید . بدن شما و هم چنین افکار شما درباره جهان پیرامون مدام در حال تغییر هستند . شاید تا قبل از بارداریتان ، روزهای یکسان و یکنواختی داشته اید و درحال حاضر شاید احساس بهتری دارید ، از خواب بلند می شوید ، سرکار می روید ، به بچه های بزرگترتان می رسید و سپس ناهارتان را آماده می سازید و تلویزیون تماشا می کنید، لباسهایتان را می شوئید و برای ناهار خوردن با دوستانتان بیرون می روید . بنابراین ، همچنان که بدنتان تغییر می کند ، شما شروع به تفکر درباره خودتان می کنید ، شما چطور مادری خواهید بود ؟ شما چه فردی خواهید بود ؟
در واقع شما مدت هاست که پاسخ این سوال ها را نمی دانید ، اما مطرح سازی این پرسش ها مهم است . وقتی باردار هستیید ، انقلابی درونتان در حال وقوع است .
این انقلاب به طرز چشمگیری فکر را درگیر خود می کند چه شما ، کودکان بزرگتری داشته باشید یا نه ، چه بارداری و وضع حمل آرامی داشته باشید ، اصلا اهمیتی ندارد الان کجا زندگی می کنید ، اما وقتی بارداری به اتمام می رسد همه چیز عوض می شود .
شما باید لیست اولویت های خود را از نو تنظیم کنید . الان تنها وظیفه شما این است که آن چیزی را که بیشتر باعث خوشحالی شما و همسرتان می شود ، انجام دهید هر چیزی که در حال حاضر به آن تمرکز کرده اید ، بعد از تولد همسرتان عوض خواهد شد .
اگر بعد از چند هفته مرخصی زایمان به سرکار خود برگردید و همسرتان یا افراد دیگری زمان بیشتری با فرزندتان در خانه بگذرانند ، تنها چیزی که برایتان مهم است ، آن است که به سوی فرزند دلبندتان بازگردید .
در واقع تغییرات علمی در برنامه الویت های کاریتان روی خواهد داد . وقتی از سر کار به خانه بر می گردید ، باید در نحوه شستن لباس ها، جارو کردن خانه ، و تنهایی همسرتان تغییراتی اعمال کنید . بعد از این که کودک شما متولد می شود شما باید در خدمت کسی باشید که به سختی وزنی بیش از یک کیسه شکر دارد ، اما ارزش دارد به این فکر کنید .

رژیم غذایی و ورزش
مصرف دارو یا جوشانده های گیاهی بدون کافئین ، بخاطر آرامش بخش بودن ،کاملا مطمئن نیستند .بنابراین ، برچسبی که نوشته ” گیاهی یا ” طبیعی ” دارد ، ضمانتی برای مطمئن بودن آن نیست . کسی نمی داند جوشانده گیاهی که تحقیقات ضعیفی روی آن ها انجام شده ، چه تاثیری روی بدن دارد . مقدار زیادی از جوشانده گیاهی باعث انقباضات ادراری می شود و احتمالا خطر سقط جنین و زایمان زودرس را بالا می برد .
بنابراین بهتر است که از مصرف چای یا گیاهان دارویی مثل سونسبر ، برگ تمشک ، پرهیز نمایید .

با انگیزه ماندن نسبت به ورزش
از ورزشگاه گاه گاهی و بدون برنامه فواید چندانی حاصل نمی شود ، اما از تلاش و ورزش منظم روزانه فواید بسیار به دست می آید . این گونه ورزش منظم ، نیازمند انگیزه است که بعضی اوقات سخت به دست می آید .اگر انگیزه کافی برای ورزش ندارید ، سعی کنید مراحل زیر را انجام دهید .
• هر روز برنامه ورزش خود را تنظیم کنید . برای انجام ورزش با خودتان قول و قرار بگذارید . برنامه ورزش خود را در دفترچه یادداشت بنویسید و با آن مانند یک قرار ملاقات با پزشک برخورد کنید .
• مراحل پیشرفت خود را بنویسید . دفترچه ای را برای این کار کنار بگذارید و مدت زمان های ورزش روزانه خود را در آن بنویسید . مطمئنا با دیدن این که چقدر سریع زمان های برنامه تان افزوده شده است ، متحیر خواهید شد .
• پیوسته ورزش کنید . اگر برای ده روز به طور مداوم ورزش می کنید . دادن انگیزه به خودتان برای پیاده روی در روز یازدهم ، آسانتر خواهد بود .
ورزش ها و نرمش ها را باهم ترکیب کنید . با انجام نرمش ها و ورزش های مختلف مانع از ایجاد کسالت خودتان در حین ورزش شوید . ورزش را جزئی از برنامه روزانه خود در آورید . به جای اینکه برای ملاقات دوستانتان به شیریینی فروشی بروید به سراغ پیاده روی شادی بخش بروید .
• به خودتان اجازه بدهید . هدفی را در برنامه ورزشی خود تعیین کنید و زمانی که به آن رسیدید دسته گل یا هدیه ای برای خود بخرید .
• ورزش را برای تفریح انجام دهید . اگر به ورزش به صورت یک کار سخت نگاه می کنید ، تمایلی برای انجام آن ندارید ، بنابراین فعالیت هایی را انتخاب کنید که باعث تفریح و لذتتان می شود .

شنا و ورزش های آبی
بهترین ورزش در دوران بارداری شنا است . شنا ، ورزش کم فشاری است و بدون این که عضلات و سیستم قلبی و عروقی را خسته کند ، مفاصل و ربات هایتان را به کار می اندازد . در این ورزش ، احتمالا آسیب و خطر خیلی کمی است و احساسی از بی وزنی به وجود می آید که برای خانم های باردار که سنگین شده اند ، خیلی شیرین است . تا زمانی که پزشک به شما دستور توقف ورزش نداده ، می توانید به شنا بپردازید . اگر لباس شنای قبل از بارداریتان تنگ شده ، می توانید به دنبال لباس شنای حاملگی بزرگتر باشید .
به یاد داشته باشید که قبل و بعد از ورزش شنا ، آب بنوشید . وقتی شنا و ورزش تان طولانی شد ، استراحت های کوتاهی برای نوشیدن مایعات داشته باشید . شنا همانند هر ورزش هوازی دیگری ، نیاز بدن شما را به آب افزایش می دهد. مراقب باشید که در حین شنا ، آب استخر را نخورید ، زیرا ممکن است حاوی بکتری های خطرناکی باشد .

سوالات رایج
اگر در سه ماهه دوم دچار تب شدم ، چه کار باید بکنم و چه اتفاقی می افتد ؟
وقتی میزان سوخت و ساز و سطح هورمون ها در این دوران بالا می رود طبیعتا بیش از قبل احساس گرما می کنید . بنابراین اگر دمای بدنتان به بالای 38 درجه رسید ، چنانچه علائمی از سرماخوردگی با آنفولانزا ندارید ، احتمالا تب بالای شما به خاطر وجود ویروس است ، که عطسه یا سرفه می کنید . در سه ماهه دوم ، نسبت به سه ماهه اول احتمال بسیار کمی دارد که تب ، موجب آسیب به جنین شود . بنابراین سعی نمایید با مصرف استامینوفن آن را پایین بیاورید . آب نیمه ولرم و هوای خنک هم می تواند باعث پایین آمدن تب شود .
بنابراین اگر تب تان بالای 38-37 درجه بود و علائمی از سرماخوردگی یا آنفولانزا نداشتید ، حتما با پزشک صحبت کنید .
سوال : کمک ! دیشب بعد از عشق بازی ، کمی خون به صورت لک دیدم و حالا می ترسم که نکند جنین سقط شود ؟
جواب : اگر کمی خون دیدید و دل درد و دل پیجه ای نداشته اید ، اصلا نگران نباشید لکه بینی بعد از نزدیکی در سه ماهه دوم یا سوم امری رایج است . از آنجا که خون افزایشی دوران بارداری در گردن رحم و جداره مهبل وجود دارند ، این بدین معناست که رگهای خونی در این قسمت ها پر از خون هستند و در حین نزدیکی پاره می شوند ، به ویژه نوک گردن رحم ، جایی که این رگ ها هنگام دخول آلت تناسلی تماس پیدا می کنند . حالا که در سه ماهه دوم بارداری قرار دارید ، وقت آن رسیده که وضعیت های نزدیکی جدید را به کار بگیرید ، تا بتوانید عمق دخول زوج خود را کنترل کنید .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …