خانه / بارداری / هفته ششم بارداری و مسائل مربوط به آن

هفته ششم بارداری و مسائل مربوط به آن

هفته ششم بارداری و مسائل مربوط به آن

هفته ششم بارداری

داستان درون

در هفته ششم بارداریتان ، تعداد ضربان قلب جنین باید بین 160 -150 بار در دقیقه است که تقریبا دوبرابر ضربان قلب شماست .در این هفته ، جنیین حدود 5/1 سانتیمتر طول دارد و تا حدودی شبیه یک بچه است .

سرجنین ، بزرگتر از سایر قسمت های بدنش است ، اما دست ها و پاهایش مثل جوانه های تازه هستند که شروع به رشد می کنند و بینی وی در حال شکل گیری است .چشم های جنین در این مرحله دارای عدسی ، عنبیه ، قرنیه و رنگدانه های رنگی است . ستون فقرات وی کامل و به پاها ختم شده اند . درون ریه ها ، شاخه های نرمی از ششک ها شروع به رشد کرده و بعد از تولد به تعدادشان افزده خواهد شد که در نهایت ، این شاخه به 300 میلیون کیسه هوایی در ریه ها وصل خواهند شد .

اگرچه خون، تامین کننده مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز برای جنین است اما مستقیمأ به سوی وی جریان پیدا نمی کند .خون با عبور از بند ناف ، و از طریق ” جفت ” اندامی دایره ای شکل همراه با تعداد زیادی ( رگ های کوچک ) به سمت جنین می رود . کار جفت ، ترشح هورمون های مورد نیاز رشد جنین ، فرستادن مواد غذایی و اکسیژن و کمک به دفع مواد زائد است . جفت ، همانند فیلتری قوی از هرگونه اختلال در سیستم گردش خون جلوگیری میکند . بخاطر وجود چنین فیلتری است که می تواند گروه خونی مادر و جنین باهم متفاوت باشد .

کمبود خواب

برخی از خانم ها در هفته ششم چنان خواب آلودند که گویی از داروهای خواب آور استفاده کرده اند و از شدت خواب آلودگی در محیط کار هر چند ساعت یک بار سرشان را روی میز کار می گذارند و در حین راه رفتن گویی کفش های سیمانی به پا دارند در حالی که آنها در این هفته ، مدام از بی خوابی های شبانه خود می نالند و وقتی دراز می کشند مدام بیقرارند و چندین بار برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار می شوند .

براساس تحقیقات ، 80% خانم ها دردوران بارداری از اختلالات خواب رنج می برند . باید بگوییم با توجه به تغییرات شگرفی که در حال روی دادن در بدن شماست ، کمبود خواب مسأله چندان مهمی نیست .

خستگی و کوفتگی بیش از حد که شما در این دوره احساس می کنید ، به علت افزایش هورمون های بارداری و انتقال آن به جنین است . اگر در خانه ا فرزندان دیگر خود هستید یا بیرون از خانه کار می کنید ، برای نیم ساعت دراز بکشید و پاهای خود را بالا نگه دارید .اگر صبح ها بیشتر احساس خواب آلودگی دارید ، برنامه روزانه خود را به گونه ای تنظیم نمایید که بیشتر بتوانید استراحت کنید . اواخر هفته به خواب و استراحت خود بپردازید و اصلا اهمیتی ندهید که چه کارهایی دارید . الان فرصت مناسبی است که بازگشتی به کارهای خود کنید و خودتان را تنها محدود به انجام کارهای ضروری کنید و از همسرتان بخواهید بیشتر مسئولیت های خانه را بر عهده بگیرد مثلا خرید های خانه را انجام دهد تا شما نیز بتوانید بیشتر استراحت کنید .

اگر شب ها احساس بی خوابی دارید ، سعی کنید تا جای ممکن عوامل بر هم ریختن خوابتان را از بین ببرید . اگر اتاق خیلی روشن است ، آن را با کرکره یا پرده تاریک کنید و با دیوارهای صداگیر ، صدای محیط بیرون را از بین ببرید و تهویه ای نصب کنید تا هوای اتاقتان تازه شود .سر یک ساعت مشخص در شب به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید . ( حتی تعطیلات آخر هفته ) برای خوابیدن بهتر به یک موسیقی ملایم گوش کنید ، دوش آب گرم بگیرید یا مجله بخوانید .

ناخوشی های صبحگاهی

زمانی که تمام طول روز احساس تهوع دارید ، قبول بارداریتان و لذت از آن ، پاسخی به این مبارزه است . شما تنها کسی نیستید که در دوران بارداریتان دچار تهوع و استفراغ می شوید .اکثر بارداری ها به وبژه در سه ماهه اول همراه با تهوع است که پزشکان آن را ناخوشی های صبحگاهی می خوانند . زیرا در این دوره ممکن است بیشترین لطمه به شما وارد شود .

چرا معده پر در این دوره مشکل آفرین است ؟ علت اصلی تهوع ها ، افزایش هورمون های حاملگی همراه با تقویت حس بویایی است . احتمال دارد احساس کنید این همه ناخوشی های صبحگاهی می تواند به جنین صدمه بزند در حالیکه به ندرت تاثیرات مضری برای جنین دارد . از آنجا که جنین شما کوچکتر از آنست که نیاز به مصرف کالری زیادی داشته باشد ، مصرف مولتی ویتامین ها می تواند در ایین دوره جوابگوی نیاز های او باشد ( با توجه به اینکه ناخوشی های صبحگاهی شدت و ضعف دارند ). دانشمندان دانشگاه کورتل ، با بررسی هزاران خانم باردار به این نکته دست یافتند که ناخوشی های صبحگاهی غالبا بین هفته های 6 و 18 به اوج خود می رسند و خانم هایی که ناخوشی های صبحگاهی دارند ، احتمالا بارداری سالم تری دارند .شاید شما در این دوره به غذا خوردن بی میل باشید ، اما معده خالی ، تنها باعث می شوید حالتان بدتر شود ، زیرا ناخوش های صبحگاهی با قند خون پایین وخیم تر می شمند . قبل از بلند شدن از خواب ، بیسکوییت شور ، غذاهای حاضری نمک دار ، غذاهای کربوهیدرات دار مانند : کلوچه سبوس دار بخورید تا کمتر احساس دل آشوبی در معده تان داشته باشید . برخی از خانم ها به تجربه دریافته اند که خوردن غذاهای شور یا ترش مثل چیپس سیب زمینی و شربت آب هندوانه به کاهش تهوعشان کمک می کند .

هیچ کس نمی داند چرا برخی غذاها بهتر از سایر غذاها هستند ، از نکته های زیر در مصرف غذاها بهره بجویید .اگر به غذای خاصی حساس هستید حتی به اندازه کم از آن مصرف کنید .از غذاها و بوهایی که سبب تهوعتان می شود ، پرهیز نمایید . صرف غذا در اتاق و دور از بوهای نامطبوع ، کمتر باعث تهوع تان می شود .

کیف دستی تهوع

ممکن است در شرایطی که اصلا فکرش را نمی کنید دچار تهوع شوید در این گونه موارد بهتر است ، یک کیف دستی شامل : کیسه های پلاستیک و دستمال مرطوب ، دستمال ،آب برای پاک کردن دور دهان ، مسواک و خمیر دندان ، قرص های نعنای به همراه داشته باشید . و بخاطر بسپارید که : این نیز بگذرد ….

خطرات دود سیگار

حتما آگاه هستید مادرانی که سیگار می کشند به جنین خود آسیب می رسانند : اما آیا می دانید جنین شما با دود سیگار اطرافیانتان نیز آسیب می بیند؟! دود سیگار اطرافیانتان نیز ترکیبی بیش از 4000 نوع مواد شیمیایی دارد ( بیش از 50 نوع ماده سرطان زا ) که عامل یک سری مشکلات بر روی جنین می شود . به طور مثال بر اساس تحقیقات جدید ، زنانی که در دوران بارداری سیگار مصرف نمی کنند ، اما در معرض دود سیگار اطرافیان قرار دارند . احتمالا با مشکلاتی مثل : موجه می شوند و این کودکان ( IuGR ) وزن کم، عدم رشد کافی جنین داخل رحم بیشتر در معرض مرگ ناگهانی قرار دارند . علاوه بر این طبق مطالعاتی که به تازگی در موسسه دانشگاه کلمبیا با موضوع سلامت محیط کودکان انجام شده ، کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری در معرض دود سیگار ” مشخص شده اطرافیانشان قرار داشته اند ، در سن 3 سالگی نسبت به کودکانی که در چنین محیطی ” قرار نداشتهاند ، نمره پایین تری در تست های روانشناختی رشد دارند .

اگر سیگاری نیستید . از حضور در اتاق هایی که پر از دود سیگار است ، پرهیز نمایید . از آنجایی که در حال حاضر ، مصرف سیگار در اماکن عمومی و رستوران ها ممنوع شده است ، از همسر و سایر اعضای فامیل خود خواهش کنید در فضای آزاد سیگار بکشند . اگر دیگران به خواهشتان عمل نکردند ، خودتان محیط را ترک کنید تا خود و جنین تان در هوای تازه تنفس کنید .

جذب مایعات

شما باید روزانه 8 لیوان مایعات مصرف کنید . چناچه بیشتر اوقات استفراغ می کنید ، تعداد لیوان ها را در روز افزایش دهید . آب بهترین نوشیدنی است . مصرف آب میوه ها ، جذب مایعات را در بدن افزایش می دهند اما خودشان نیز محتوی کالری و مواد قندی غیر ضروری هستند . استفاده از مواد حاوی کافئین مثل قهوه و نوشابه اصلا مناسب نیستند ، زیرا باعث افزایش ادرار می شوند و این امر باعث از دست رفتن آب بدن می شود .

چرا باید در دوران بارداری مایعات بیشتری مصرف کنید ؟ طی دوران بارداری ، حجم خونتان تا 40 درصد افزایش خواهد یافت که حدود 4 درصد از وزن حاملگی شما را شامل می شود . این حجم از خون اضافی وظیفه انتقال و رساندن مواد غذایی به جنین را بر عهده دارد و کمک می کند تا کلیه های شما مواد زائد را دفن نماید . جذب مایعات ، خطر ابتلا به عفونت مثانه ، مجرای ادراری و کلیه ها را پایین می آورد و مانع از یبوست می شود .

زنان فعال در مقابل زنان غیرفعال

غذا سوخت بدن انسان است و زنان فعال نسبت به زنان غیرفعال ، نیاز بیشتری به سوخت و کالری دارند.اگر تا قبل از بارداریتان به طور منظم ورزش می کردید همچنان آن را ادامه دهید . اگر در سه ماهه اول بارداریتان همان میزان کالری دریافت می کردید که قبل از این مصرف می کردید اما در سه ماهه دوم 300 کالری افزایش پیدا می کند . بنابراین یا اگر قبل از بارداریتان فعال بودید و در طول سه ماهه اول از فعالیت های خود کاسته اید ، در حال حاضر نیاز کمتری به خوردن دارید تا مانع بالا رفتن وزن بیش از حدتان شود .

اگر قبل از بارداریتان ورزش نمی کردید ولی حالا پیاده روی ساده را شروع کردید ، می توانید کمی بیشتر بخورید اما نه خیلی زیاد .خانم هایی با وزن 67 کیلوگرم در هر مایل ( معادل 609/1 کیلومتر ) حدود 100 کالری می سوزانند . در حالی که نباید فکر کنید برای 20 دقیقه پیاده روی به کالری زیادی نیاز دارید . بنابراین اگر تصور می کنید برای کارهای افزایش یافته خود نیاز به کالری بیشتری دارید ، از میوه استفاده کنید .

نیاز به کلسیم

زنان باردار روزانه باید 100 میلی گرم کلسیم دریافت کنند . نباید فکر کنید با مصرف مکمل ها ، این مقدار از کلسیم را جذب می کنید، در حالیکه این مکمل ها تنها چند صد میلی گرم از کلسیم مورد نیاز بدن شما را تامین می کنند و شما باید برای تهیه مابقی این مقدار از سه وعده لبنیات کم چرب یا بدون چربی در روز استفاده نمایید .سایر مواد غذایی مثل کلم بروکلی ، کلم پیچ ، یا آب میوه های غنی شده نیز دارای کلسیم هستند .

پروتئین

پروتئین یکی از عناصر اصلی برای ساختمان بدن نوزاد است . نوزاد شما برای ساختن سلول ها و اندام هایش و شما برای داشتن ” جفت ” نیاز به یک پروتئین دارید . استفاده از 10 گرم پروتئین اضافه نسبت به قبل از بارداریتان کاملا طبیعی است . ( بدن زنان باردار به 60 گرم و زنان غیر باردار به 50 گرم پروتئین در روز نیاز دارد ) .

  • از آنجایی که منابع پروتئینی را باید در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید ، سعی کنید از غذاهای کم چرب یا بدون چربی های اشباع شده ، استفاده نمایید .به طور مثال از تکه های بدون چربی گوشت گوساله و مرغ بدون پوست استفاده کنید .چند نمونه از غذاهای سرشار از پروتئین .
  • 100 گرم مرغ بدون پوست و استخوان : 30 گرم پروتئین
  • 115 گرم همبرگر زغالی با گوشت گوساله : 30 گرم
  • 115 گرم ماهی تن : 25 گرم
  • 215 گرم ماست بدون چربی : 12 گرم
  • 215 گرم شیر بدون چربی : 8 گرم
  • 2 قاشق کره بادام زمینی : 8 گرم
  • 1 عدد تخم مرغ : 8 گرم

میوه و سبزیجات تازه بخورید

میثوه سبزیجات باید بخش مهمی از رژیم غذایی روزانه تان را تشکیل می دهند که در دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است . این ترکیبات می تواند مواد غذایی بدن شما و جنین تان را تامین کند. یک قرص ویتامین نمی تواند جایگزینی مناسب برای مواد غذایی بدن شما و جنین تان را تامین نماید . یک قرص ویتامین نمی تواند جایگزینی مناسب برای مواد غذایی گیاهی باشد زیرا میوه ها و سبزیجات دارای آنتی اکسیدان هستند که قرص ها چنین موادی را ندارند. میوه ها و سبزیجات هم چنین دارای فیبر هستند که به سیستم هاضمه شما کمک می کند. فیبر از یبوست رایج در دوران بارداری جلوگیری می کند به خصوص اگر از مکمل های آهن استفاده می کنید .

ورزش روزانه

شما می توانید در سه ماهه اول ، همانند قبل از بارداریتان ورزش کنید اما باید تحت نظر پزشک باشید ، اگر ورزشتان کمی سخت است ، آن را سبک کنید . اگر ناخوشی های صبحگاهی دارید ، لازم نیست حتما ورزش های روزانه انجام دهید .در این دوره به ندای درونتان و بدنتان گوش کنید .اگر در گذشته با کارهایی احساس نشاط و سرزندگی می کردید اما در حال حاضر احساس خستگی و کوفتگی می کنید، آنها را کنار بگذارید . نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که قبل و حین ورزش آب بنوشید . تا مانع کمبود آب در بدنتان شود .

اختلالات خوردن

نوزاد شما در هنگام تولد حدود 2500 کیلوگرم وزن خواهد داشت اما شما باید حدود چهار برابر آن را کسب کنید تا بتوانید چنین نوزادی را متولد کنید .زنانی که کمبود وزن دارند یا در دوران بارداری وزن کمی می گیرند ، بیشتر در معرض خطرهایی مثل : مرگ های جنین و نوزاد قرار دارند ، برخی از محققان می گویند زنان چاق بیشتر با خطراتی مثل : قند بارداری ، تنفس بالا و وضع حمل های طولانی مدت مواجه هستند .

طبق تحقیقات اخیر ، زنانی که دچار اختلالاتی در خون هستند ، بیشتر احتمال دارد با مشکلات بارداری ، نواقص مادرزادی در نوزاد و افسردگی پس از زایمان روبرو شوند.زنانی که از مسهل و ملین ها استفاده می کنندیا بر استفاده از داروهای ادرار آور جهت کاهش وزنشان تاکید دارند ، با ناهنجاری های جنینی بیشتری مواجه هستند زیرا آنها بدن خود و جنینشان را از مواد غذایی و مایعات محروم می کنند .

اگر از هرگونه نابهنجاری و اختلالات خوردن رنج می برید ، الان زمان آن است که به خودتان کمک کنید و درمورد مشکلاتتان با پزشک مشورت کنید .زنانی که از اختلالات خوردن در اوائل بارداریشان می گویند از شانس بیشتری برای داشتن کودکان سالم معمولی برخوردارند.

سوالات رایج

چرا من ناخوشی های صبحگاهی ندارم ؟

به شما تبریک می گوییم !زیرا یکی از خوششانس ترین افرادی هستید که ناخوش صبحگاهی ندارید .اگر از ناخوشی های صبحگاهی در دوستان یا فیلم تلویزیونی در خود سراغ ندارید ، شاید فکر می کنید مشکلی پیش می آید . باید بدانید برخی خانم ها بدون اینکه ناخوشی صبحگاهی داشته باشند ،از بارداری کاملا سالمی برخوردار هستند .در واقع 25 درصد از خانم ها دچار ناخوشی صبحگاهی نمی شوند که کسی علت این امر را نمی داند .تحقیقات حاکی از آن است :زنانی که دو یا چند قلوها حامله هستند ، افرادی که سابقه بیماری دوران بارداری در بین خانواده شان وجود دارد و زنانی که دچار حالت تهوع در حین حرکت و مسافرت می شوند ، دچار بدترین نوع ناخوشی صبحگاهی در دوران بارداری می شوند .

آیا اضافه وزن بیش از حد توصیه شده توسط پزشک خیلی بد است ؟

بله وزن بیش از حد و بالا از آن چیزی که پزشک توصیه کرده ، اصلا نشانه سلامتی نیست . این مشکل احتمال بروز خطراتی را افزایش می دهد. برای مثال زنانی که بیش از حد در دوران بارداریشان وزن اضافه می کنند . در معرض قند یا فشار خون حاملگی قرار دارند که می تواند سلامتشان را تهدید کند و وضع حمل زودتری را در پی داشته باشد .

شما دوستان عزیز می توانید جهت خرید کاندومخرید ژل و خرید اسپری به فروشگاه لوازم زناشویی مجاز بادکنک ها به آدرس www.badkonakha.com مراجعه نمائید، لازم به ذکر بوده تمامی محصولات موجود در فروشگاه مجاز بوده و دارای کد مجوز می باشند، که در قسمت توضیحات هر محصول در سایت ثبت شده و قابل مشاهده هستند، همچنین فروش این محصولات نیاز به نسخه پزشک نداشته و فروش آن کاملا مجاز بوده و به صورت OTC در دسترس همگان می باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …