خانه / بارداری / هفته نهم بارداری و مسائل مربوط به آن

هفته نهم بارداری و مسائل مربوط به آن

هفته نهم بارداری و مسائل مربوط به آن

هفته نهم بارداری

داستان درون

حالا شما ماه سوم بارداریتان را شروع کرده اید . اگرچه هنوز او را به خوبی حس نمی کنید ، اما جنین شما تقریبا حرکات کوچکی را شروع کرده است . سیستم عصبی و ماهیچه های جنین در وضعیت خوبی است و می تواند بازوهای خود را خم کند .

رشد سریع جنین هم چنان ادامه دارد ، بزودی دیگر نوزادتان نیازی به ساک حاملگی ندارد که زمانی گلبول های قرمز خود را از آنجا می گرفت . زیرا در حال حاضر ، مغز ، استخوان ، کبد و طحال او این کار را انجام می دهند ، در واقع ، در این دوره بیشتر اندام ها ، فعالیت خود را آغاز کرده اند . در حال حاضر کبد ، صفرا ترشح می کند و پانکراس ، انسولین می شازد .

این دضر ، ضربان قلب جنین بین 160_150 بار در دقیقه است که بالاترین سرعتی است که قلب انسان تا به حال به آن رسیده است . در این ماه ، جنین ، کمی بیش از 3 سانتی متر است و تا پایان این ماه رشدش دو برابر می شود .

اگر بتوانید جنین را با سونوگرافی ببینید ، متوجه می شوید ، بازوها و پاهای جنین کمی بلند تر و انگشتان دست و پاهایش بهتر مشخص شده اند . در این ماه ، سر بیشتر گرد شده و روی گردن در حال رشد ، روبه بالا و راست قرار دارد . صفحات جمجمه در حال شکل گیری هستند ، ولی هنوز چشم ها دو طرف سر قرار دارد ، همینطور که جنین رشد می کند به سمت جلو می آیند . در این مرحله نوک بینی او شکل گرفته و گوش هایش نیز در حال رشد هستند و لوله هایی از گلو تا ریه ها در حال شکل گیری هستند .

هفته نهم بارداری و مسائل مربوط به آن

بدن شما

تغییراتی در مزه و بو

در دوران بارداری ممکن است عطر های جدید باعث تهوع تان شود یا غذاهای مورد علاقه تان که در هفته های گذشته میخوردید در حال حاضر وضعیت معده تان را به هم بزند . ممکن است مزه ها و بوها در دوران بارداری تان تیزتر شوند ، ولی همه ی خانم ها چنین تجربه ای ندارند . در واقع بسیاری از دکتر ها شک دارند که چنین پدیده ای واقعی باشد . در حال حاضر اگر حس بویایی و چشایی تان تیز تر شده است ، از چیزهایی که شما را اذیت می کند ، اجتناب نمایید . و امیدوار باشید بعد از تولد نوزادتان همه چیز به وضعیت عادی باز می گردد. التهاب نوک سینه ها در این مرحله از دوران بارداری ، بخاطر عملکرد برخای از هورمون های بارداری مثل استروژن ، نوک سینه ها و سینه ها ملتهب می شوند. اجتناب از لباس های تنگ و سایر محرک ها برای تسکین درد شما مفید است . از تماس جسمی و فیزیکی نیز پرهیز نمایید . چرا که درد سینه هایتان را بیشتر می کند. به هر حال درد و التهاب سینه ها تا دو هفته بعد متوقف خواهد شد .

نفخ

هورمون هایی مانند پروژسترون ، همراه با رشد جنین باغث می شود بدنتان حجیم تر و پهن تر شود . متاسفانه وجود این هورمون ها حرکت مواد غذایی در سیستم گوارش را کندتر می کند و این خود باعث سوزش قلب ، یبوست و نفخ معده می شود . در این دوران باید طبیعی باشید و هرگز از داروهای ضد نفخ استفاده نکنید و از صرف غذاهای نفاخ مثل لوبیا و کلم برگ خودداری کنید .

بررسی وزن خود

ممکن است هر زمان که به متخصص زایمان مراجعه می کنید ، پزشک از شما بخواهد روی ترازو بایستید . در حالی که ممکن است این وزن کشی ها شمارا ناراحت کند اما باید بدانید مقدار وزن شما ، هم برای سلامت خودتان و هم برای جنین تان مهم است . دلیل این وزن کشی ها آن است که وزن بسیار بالا یا کم ممکن است ، بارداریتان را دچار مشکل کند شما با وزن بسیار کم نوزاد خیلی ریز و کوچک خواهید داشت ،اما اگر وزنتان خیلی بالا باشد مکن است نوزادتان خیلی سنگین و درشت شود که وضع حملش بسیار سخت باشد . افزایش بیش از حد وزنتان در دوران بارداری ممکن است خطر دیابت دوران بارداری ، فشار خون ، وزن حمل سخت و پیچیده و احتمال زایمان سزارین را در پی داشته باشد .زنانی که وزن بالایی در دوران بارداری دارند ، زیاد احساسا راحتی نمی کنند . لازم به ذکر است هرچه بیشتر در دوران بارداری وزنتان بالا برود ، پس از تولد نوزاد نیاز به کاهش وزن بیشتری خواهید داشت .

اولین معاینه تخصصی وقت زایمان شما ممکن است از خودتان بپرسید آیا نوزادتان اردیبهشت ماه به دنیا می آید یا خرداد ؟ شما در اولین معاینه پیش از زایمان و محاسبه موعد زایمان توسط پزشک ، متوجه می شوید نوزادتان په زمانی متولد می شود .

این معاینه که در 9 یا 10 هفتگی انجام می شود با توجه به موارد زیر محاسبه می شود : پیشینه کامل پزشکی ، پزشک احتمالا سوالاتی در مورد سلامت شما ، جزئیاتی در مورد حاملگی های قبلی ، سلامت همسر و خانواده تان سوال خواهد کرد .

در معاینه فیزیکی ، قد ، وزن و فشار خون ، اندازه گیری و ثبت مس شود و پزشک در مورد بیماری های عروقی شما که ممکن است بر سلامت جنین تاثیر بگذارد ، صحبت می کند . او یک معاینه جسمی کامل را که شامل بررسی تیروئید ، سینه ها ، گوش دادن به ضربان قلب و ریه هاست ، و هم چنین معاینه داخلی شامل بررسی گردن رحم ، تخمدان ، مهبل و رحم را انجام می دهد .

محاسبه تاریخ زایمان بر پایه اخرین دوره پریود ماهانه انجام می شود . به طور میانگین هر بارداری 40 هفته (280 روز ) از اولین روز آخرین دوره پریود محاسبه می شود ( LNMP) . به خاطر داشته باشید 40 هفته به طور میانگین است در حالی که یک بارداری طبیعی می تواند از 37 هفته تا 42 هفته نیز باشد . اگر دوره پریودتان نامنظم بود یا اولین روز اخرین پریودتان را نمی دانید ، بنابراین تاریخ زایمان بر اساس آخرین سونوگرافی مشخص می شود .

تست های آزمایشگاهی

شما باید به توصیه پزشک ، آزمایش های تشخیصی را انجام دهید که با نمونه گیری از خون و ادرار انجام می شود .

آزمایش هدف آزمایش توضیحات
آزمایش خون نوع گروه خونی شما را مشخص می کند

..

نوع گروه خونی شما در پرونده پزشکی تان ثبت می شود تا زمانی که به انتقال خون احتیاج داشته باشید ، نوع گروه خونی را بدانید .
عامل R.H خون فاکتور R.H منفی یا مثبت خون را مشخص می کند فاکتور R.H خون نیز در زمان انتقال خون مهم است
هموگلوبین میزان ویتامین B12 ، folate یا فقر آهن را مشخص می کند اگر کمبود آهن دارید ، باید از مکمل هلی آهن بیشتری در دوران بارداری استفاده نمایید . کمبود آهن در دوران بارداری غیر طبیعی نیست ، مخصوصا اگر 2 یا چند قلو حامله باشید .

بارداری در سن بالای 35 سال

سن ، نقش مهمی در حاملگی دارد . هرچه سنتان بالاتر باشد، ممکن است با مشکلات بیشتری روبرو شوید . بسیاری از خانم های بالای 35 سال ، بارداری و زایمان طبیعی دارند ، اما آمار ، حاکی از آن است ، مشکلات بیشتر زمانی روی می دهد که سنتان برای حاملگی بالا میرود . به طور مثال ، زنان سن بالا ، بیشتر احتمال دارد به بیماری های عروقی نظیر : فشارخون بالا ، قلبی ، کلیه ، بیماری های سیستم ایمنی ، مرض قند بارداری مبتلا شوند . آنها هم چنین در معرض خطر بالای سقط جنین یا اختلالات ژنتیکی در جنین قرار دارند . به علاوه خانم های سن بالا بیش از خانم های جوان خسته می شوند ، با این وجود رژیم غذایی سالم و منظم ، انرژی بخش است .

با توجه ، به این ، سن ، وضعیت متفاوتی را در اتاق زایمان به وجود می آورد ، و میزان سزارین در زنان بالای 35 سال بیشتر است . این احتمال وجود دارد که مادران مسن تر نسبت به مادران جوان تر به کمک لقاح مصنوعی باردار شوند ، زیرا احتمال بارداری طبیعی در زنان بالای 35 سال کمتر است . در حالی که باید بگوییم مادران بالای 35 سال از تجربیات بیشتری در زندگی برخوردارند و اغلب وضعیت مالی بهتری نسبت به مادران جوان تر دارند که این موارد در رشد و پرورش کودک ، مفید و موثر است .

ویتامین حیاتی C (ث )

این ویتامین که در میوه هایی مانند : مرکبات ، گوجه فرنگی ، فلفل سبز و قرمز ، توت فرنگی ، انبه ، طالبی و اسفناج یافت می شود ، برای رشد بافت های ارتباطی ( تاندوم ها ) ، التیام زخم ، سیستم ایمنی بدن و جذب آهن مفید است . ویتامین ” ث ” به مقاومت استخوان ها ، دندان ها و پوست کمک می کند و این ویتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی ، رادیکال های آزاد ( مولکول های آسیب زننده به ملکول ها ) را نابود می کند .

از آنجایی که ویتامین ” ث ” در آب حل می شود ، بدن نمی تواند آن را ذخیره کند . این بدین معناست که شما باید به طور روزانه ، ویتامین ” ث ” را جذب کنید . برای این که مطمئن شوید که ویتامین ” ث ” کافی برای خود و جنین تان مصرف می کنید ، هر روز غذاهای حاوی ویتامین ” ث ” را بخورید .

پیاده روی کنید

آیا آخرین باری که فضای داخلی یک ورزشگاه را دیده اید به دوران دبیرستانتان باز می گردد ؟ آیا معمولا دربین جمعیت تماشاچیان در حال تشویق ورزشکاران بوده اید ؟ اگر تا به حال ورزش نمی کردید ، اصلا نترسید، شما می توانید این کار را در دوران بارداری شروع کنید . منظور ما از ورزش ، ورزش های شدید نیست ، بلکه شما می توانید با نظر پزشک خود یک برنامه پیاده روی ساده را شروع کنید .

شما ممکن است به پیاده روی به عنوان یک ورزش نگاه نکنید ، اما در واقع هرگونه فعالیت برای تناسب اندام تان در دوران بارداری موثر است . اگر فوائد پیاده روی را روی کاغذ بنویسید ، فهرست بزرگی می شود .

پیاده روی ، کالری بدن را می سوزاند ، ماهیچه ها را قوی می کند . گردش خون را سرعت می بخشد و مانع از یبوست می شود . علاوه بر این خطر بیماری های قلبی ، سرطان تولــون ، افسردگی و عصبانیت را کاهش می دهد .

پیاده روی به کنترل وزن ، ساخت و ساز استخوان ها ، ماهیچه ها و مفصل ها و سلامت روان کمک می کند . اگرهمه این موارد کافی نیستند باید بدانید که پیاده روی کیفیت خواب شما را بالا می برد و افسردگی را کاهش می دهد و اعتماد به نفس را نیز بالا می برد .

چگونه باید پیاده روی را شروع کنیم ؟

آیا اولین گام در برنامه پیاده روی این است که برای 45 دقیقه یک مسیر مستقیم را راه بروید ؟ جواب : این روش اشتباه است . اولین گام این است که فقط به این نکته تمرکز کنید که باید پیاده روی را به صورت یک عادت روزانه در بیاورید .

این بدین معناست که در 5 تا 7 روز اول هفته ، پیاده روی را با 10 دقیقه شروع کنید و بعد از 10 دقیقه ورزش در هفته اول ، در دو یا سه روز هفته بعدی ، 5 دقیقه به برنامه پیاده روی خود بیفزایید و کم کم به مراحل بعدی برسید که روزی 30 دقیقه پیاده روی کنید . اگر با افزایش زمان پیاده روی ، حس خیلی بدی پیدا کردید ، به برنامه هفته قبل باز گردید . مهم این است که آرام و پیوسته ورزش کنید و اگر به خودتان فشار وارد سازید در عضلاتتان احساس درد خواهید کرد و از ورزش دلسرد می شوید .

در اینجا باید به نکاتی اشاره کنیم که در حین پیاده روی باید اجرا شود .

برنامه پیاده روی خود را با خرید یک جفت کفش مناسب شروع کنید . کفش هایی که برای پیاده روی طراحی شده اند ، نقش مهمی در عملکرد شما دارند ، زیرا حرکت پیاده روی را به گونه ای آسان می کند که سایر کفش ها چنین امکانی را ندارند . کفشی را انتخاب کنید که دارای حفاظ خوب ، ضربه گیری مناسب ، سرپنجه های پهن ، پاشنه کوتاه و زاویه دار باشد که پا به راحتی در آن حرکت کند . پاهایتان را اندازه بگیرید ، زیرا سایز پا در دوران بارداری تغییر می کند . کفش های خود را در پایان روز خرید کنید ، زیرا پا در بزرگترین اندازه خود قرار می گیرد . همواره کفش هایی را انتخاب کنید که پاشنه اش ، به خوبی با پای شما مناسب باشد . در برابر وسوسه خرید کفش های بزرگتر مقاومت کنید ، زیرا پاشنه پایتان در حین پیاده روی از کفش بیرون می آید . در پیاده روی لباس راحت بپوشید ، لباس های چند تکه بهتر هستند ، زیرا وقتی گرمتان شد ، می توانید یکی یکی آنها را در بیاورید .

هنگام پیاده روی به وضعیت بدن خود توجه کنید. عضلات شکم خود را منقبض کنید و قفسه سینه هایتان را باز و بالا نگه دارید ، اجازه دهید شانه هایتان کمی پایین باشند و نفس عمیق بکشید . سر خود را در راستای خط عمود ستون فقرات و چانه تان را موازی با زمین نگه دارید .

به صورت هماهنگ و آگاهانه نفس بکشید . اجازه دهید تنفس با گام هایتان هماهنگ شود . سعی کنید از تنفس های عمیق و پر خود لذت ببرید . در هنگام پیاده روی از آب اشباع ( هیدراته ) باشید . قبل از پیاده روی یک لیوان آب بنوشید و با خود آب بردارید .

مسیر پیاده روی خود را با در نظر گرفتن دسترسی به توالت ، طرح ریزی کنید تا در صورت نیاز در حین ورزش بتوانید از آنها استفاده کنید . از یک ” گام سنج ” استفاده کنید . این روشی ارزان برای اندازه گیری گام های شماست ، تعداد 1000 گام پیاده روی را در برنامه روزانه خود قرار دهید .

یبوست

اگرچه ممکن است صحبت کردن در این مورد چندان خوشایند نباشد ، اما مشکل حرکت مدفوع در روده ، یکی از مسائل رایج در دوران بارداری است . وجود مدفوع خشک و سفت به دو دلیل است : دلیل اول آن است که هورمون های بارداری ، حرکت مواد غذایی در دستگاه گوارش و دفع را کند می کنند و دلیل دوم ، استفاده از آهن در ویتامین های مکمل است که باعث یبوست می شوند که در اثر فشار بیش از حد به مهبل ، سبب ایجاد بواسیر یا وخیم تر شدن اوضاع می شود .

یکی از راهکار های مناسبب براس جلوگیری از یبوست ، بیرون رفتن و پیاده روی است . تمرین ورزش باعث می شود مواد غذایی در سیستم گوارش و دفع حرکت کنند . معمولا ویتامین های دوران بارداری باعث اسهال می شوند اما یبوست کمتر پیش می آید . در این وضعیت ، مصرف ویتامین های بارداری را قطع نکنید ، زیرا شما و جنین تان به این مواد نیاز دارید . اگر آهن باعث یبوستی می شود که با ورزش و تغییر رژیم غذایی از بین نمی رود ، احتمالا پزشک به شما توصیه می کند مکمل های دیگری با میزان آهن کمتر استفاده نمایید.

برای رفع و پیشگیری از یبوست ، مایعات بیشتر بنوشید . به همین منظور 8 الی 10 لیوان در روز آب بنوشید و از غذاهای با فیبر بالا استفاده نمایید .

  • سبزیجات خام بخورید . پختن سبزیجات به دلیل تجزیه مقداری از فیبر به کربوهیدرات ها ، میزان فیبر آن ها کاهش می یابد . سبزیجات را کاملا تا جایی که نرم شوند ، با ماکرویو یا بخار بپزید .
  • آب میوه و عصاره سبزیجات زیاد نخورید آنها فیبر خیلی کمتری نسبت به میوه ها و سبزیجات سالم دارند .
  • پوست میوه ها را نکنید. مقدار زیادی از فیبر میوه ها و سبزیجات در پوستشان قرار دارد ، بنابراین اگر میوه ها را پوست بکنید ، فیبر آن ها را دور می ریزید . همیشه میوه ها و سبزیجات را با آب گرم بشویید تا باکتری های آن از بین رود .

سوالات رایج

:: آیا می توانم به سونا یا داخل وان آب گرم بروم؟

در دوران بارداری از وان آب خیلی گرم یا سونا استفاده نکنید . افزایش دمای بدنتان به بیش از 39 درجه باعث آسیب به جنین تان می شود و اگر بیش از چند دقیقه در سونا یا وان آب گرم بمانید ممکن است درجه حرارتان تا این حد بالا برود . استفاده از پتوهای الکتریکی در این دوران خوب است ، زیرا باعث بالا رفتن دمای بدنتان نمی شود .

شما دوستان عزیز می توانید جهت خرید کاندومخرید ژل و خرید اسپری به فروشگاه لوازم زناشویی مجاز بادکنک ها به آدرس www.badkonakha.com مراجعه نمائید، لازم به ذکر بوده تمامی محصولات موجود در فروشگاه مجاز بوده و دارای کد مجوز می باشند، که در قسمت توضیحات هر محصول در سایت ثبت شده و قابل مشاهده هستند، همچنین فروش این محصولات نیاز به نسخه پزشک نداشته و فروش آن کاملا مجاز بوده و به صورت OTC در دسترس همگان می باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …