خانه / بارداری / هفته نوزدهم بارداری و تشخیص جنسیت

هفته نوزدهم بارداری و تشخیص جنسیت

هفته نوزدهم بارداری و تشخیص جنسیت

هفته نوزدهم
داستان درون
عضلات و سیستم های جدید و زنده جنین شروع به کار کرده اند ، با وجود این که چشمانش هنوز بسته است هنگام بیدار شدن از خواب ، به خود کش و قوس می دهد . وزن او الان به طور تقریبی 210 گرم و 20 سانتی متر طول دارد . در نهایت گوش ها و چشم های وی سر جای خود قرار دارند . اگر این هفته سونوگرافی بروید ، می توانید شباهت بینی وی را به مادربزرگش یا چانه پدرش ببینید و حتی می توانید تشخیص دهید که پسر است یا دختر .
همینطور که جنین این آمادگی را به دست می آورد ، تا بیشتر حرکات خود را کنترل کند ، بدنش مشغول ساختن میلین است ، ( ماده ای چرب که روی سیستم های عصبی وی را می پوشاند ، به طوری که ضربه ها و محرک های الکتریکی بتواند از مغز او به نوک انگشتانش برود و دوباره بازگردد . ) او حالا به اندازه یک انسان بزرگ سلول عصبی دارد .
پوشش چربی که روی بدن جنین شما را پوشانده است روز به روز ضخیم تر می شود . غدد ریز چربی در حال تولید روکش سفید و چربی است که برای محافظت از پوست ظریف وی برابر مایع کیسه آب طراحی شده است .
این روکش غالبا تا هنگام تولد از بین می رود و اگر جنین زود متولد شود ، ممکن است جنین به نظر برسد که او را از درون ماست بیرون آورده اند . زیرا او همچنان در حال تولید چربی روی پوست است . پوست او شل و چروکیده است ، اما بزودی تغییر خواهد کرد .

شستشو
شستشوی مهبل همیشه راه حل مناسبی نیست ، بلکه در دوران بارداری خیلی بد است مهبل گاهی دارای باکتری های خوب و بدی است که شستن بیش از حد با آب و سایر مایعات می تواند آن را تحریک کند . از همه مهمتر این که شستن می تواند ، تعادل باکتری ها را تغییر دهد که باعث عفونت در مهبل و مثانه می شود .

احساس سرگیجه
شاید شما تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید ، وقتی که از حالت دراز کشیده به نشستن یا ایستادن تغییر وضعیت می دهید ، ممکن است کمی احساس سرگیجه کنید . اگرچه این ممکن است هشداری برای ایستادن بیش از حدتان باشد و شما مجبور شوید ، به صورت راست بنشینید ، زیرا کمی احساس سرگیجه دارید ، اما اصلا نگران نباشید . سرگیجه در دوران بارداری به خصوص در زنان قدبلند تر یا زنانی با لیپو گلیسیا یا قند خون پایین متداول است . سرگیجه علل مختلفی دارد مثل : بی آبی بدن ، گرسنگی و قند خون پایین ، بنابراین سعی کنید در دوران بارداری آب کافی بنوشید و هر دو ساعت چیزی بخورید تا از فشار گرسنگی دور بمانید و قند خونتان ثابت بماند . در چنین مواقعی از حرکت ناگهانی پرهیز کنید و قبل از این که از تخت خواب بلند شوید ، پاهای خود را از پهلوی تخت آویزان کنید .

پسر یا دختر ؟
چنانچه در این دوران سونوگرافی انجام دهید ، پزشک شاید بتواند دختر یا پسر بودن جنین را تشخیص دهد .
سونوگرافی روش مطمئنی برای تشخیص جنسیت جنین است . سونوگرافی برخلاف نمونه برداری از کیسه آب ، در تشخیص جنسی جنین ، بدون خطا نیست . معمولا پسر بودن جنین از کیسه بیضه ها و آلت وی کاملا مشخص است . گاهی اوقات ، جنین پسر به دلیل وضعیت قرار گیری در رحم ، دختر به نظر می رسد . بعضی وقت ها ممکن است که بند ناف بین پاهای جنین دختر بوده ، و شبیه آلت تناسلی پسر ها باشد که باعث می شود یک دختر ، پسر به نظر برسد . جواب یک سونوگرافی در این مقطع تا حدودی دقیق است .
البته ، علم به قدری پیشرفت کرده است که می تواند مشخص سازد ، فرزند شما دختر است یا پسر ، بنابراین لزومی ندارد آزمایش دهید . اصلا مشکلی وجود ندارد تا روز زایمان صبر کنید که بفهمید فرزندتان پسر است یا دختر .

علائم وجود مشکل
هرزنی برای جنینش و این که آیا حاملگی اش روند طبیعی دارد یا نه ، نگران می شود . چنانچه بارداری شما تا الان ادامه داشته است ، شانس خیلی خوبی است . باید بدانید که علائم هشدار دهنده از وجود مشکلی خبر می دهد که در زیر به مواردی از آن ها اشاره می شود :
* خونریزی از مهبل : لکه کوچک خون آن هم بعد از نزدیکی در طی اولین 18 هفته چیزی نیست که درباره اش نگران نباشید . اما خونریزی زیاد شما علامت سقط جنین ( در سه ماه اول ) مشکلات جفت ( سه ماهه دوم ) یا زایمان زود رس می باشد .
* ترشحاتی از واژن : این وضعیت تقریبا نگران کننده است . بنابراین اگر ترشحات رحمی دارید سریع به پزشک اطلاع دهید. شاید این نشانه پارگی زود هنگام لایه ها یا گردن رحم باشد .
* انقباضاتی در اوایل بارداری : که به صورت منظو و قابل اندازه گیری است در حالی که انقباضات پراکنده معمولا ” براکستون هیکز ” منظم شاید به معنای زایمان باشد ، به خصوص اگر بیش از 4 انقباض در ساعت داشته باشید .
* دل پیچه و درد های شکمی : چنانچه دردهای بی وقفه ای را در شکمتان احساس می کنید به پزشک اطلاع دهید شاید وقت زایمان باشد .
*تهوع شدید : این که تا چه حد باید نگران تهوع و استفراغ خود باشید ، به علت آن بستگی دارد . اگر زخم معده دارید و چندین نفر از اعضای خانواده تان نیز دارند پس خودتان علت تهوعتان را می دانید . با وجود ترسی که دارید ، اما حالتان خوب خواهد شد . اگر میزان تهوعتان خیلی زیاد است و نمی توانید جلوی بیرون ریختن آن را بگیرید ، باید فورا به پزشک اطلاع دهید ، زیرا ممکن است بدنتان بی آب شود . اگر علت تهوع خود را نمی دانید ، حتما به پزشک اطلاع دهید ، تا وی دلیل آن را مشخص کند .
* سردرد و سرگیجه شدید و تاری دید : مشاهده هریک از این علائم ، ارزش آن را دارد که تلفنی با پزشک مشورت کنید ، زیرا این نشانه ها می تواند علامت دل پیچگی های بارداری یا بیماری های غیر مرتبط با بارداری باشند .

سوالات رایج
چرا از نوک سینه های من مایعی بیرون می آید ؟
سینه های شما در حال حاضر خودشان را برای شیردهی آماده می کنند . مجاری شیری رو به افزایش است و غدد شیری برای تولید شیر آماده می شوند و نوک سینه ها برجسته می شوند که مکیدن آن ها برای کودک آسانتر می شوند .
برخی از خانم ها در دوران بارداریشان متوجه مایع رقیق و زرد رنگی می شوند که از نوک سینه هایشان بیرون می آید. این مایع ” کلستروم ” است که اولین مایعی است که نوزاد دریافت می کند . کلستروم ، حاوی مواد غذایی و آنتی بیوتیک های محافظ سلامتی است که 1 یا 2 روز پس از زایمان تولید می شود و بعد از آن شیر وارد سینه ها می شود .
ترشح یا عدم ترشح کلستروم در دوران بارداری ، کاملا طبیعی است .
ترشح کلستروم در دوران بارداری اصلا حاکی از وجود مشکل در سینه ها یا قابلیت شیر دهی شما ندارد .
سوال: آیا با وجود بارداری می توانم بچه 2 ساله ام را بلند کنم ؟
جواب : شما می توانید هر چیزی را که تا 16 کیلوگرم وزن دارد بلند کنید . حتی اگر میخواهد یک بچه پیش دبستانی باشد . برای جلوگیری از کشیدگی یا آسیب به کمرتان ، تا جای ممکن فنون صحیح بلند کردن را رعایت کنید و برای پایین آوردن خودتان ، زانوهای خود را به جای کمرتان خم کنید . وقتی می خواهید چیزی را بلند کنید ، از ماهیچه های پاهایتان استفاده کنید و آن را به خودتان بچسبانید تا بیشترین وزن آن را روی دستتان بیندازید نه کمرتان . هنگام حمل کردن ، کمرتان را صاف نگه دارید . بدنتان را هر 10 دقیقه جابجا کنید تا از فشار به یک طرف کمرتان جلوگیری کنید .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …