خانه / بارداری / هفته هجدهم بارداری و تقویت بدن

هفته هجدهم بارداری و تقویت بدن

هفته هجدهم بارداری و تقویت بدن

هفته هجدهم
داستان درون
اگر در این هفته سونوگرافی داشته باشید ، احتمالا جنین را در حال مکیدن انگشت شستش با اخم کردن خواهید دید.
انگشتان جنین تقریبا کامل شده اند و قلبش کاملا شکل گرفته است ، به طوری که شما می توانید ساختمان متفاوت قلب وی را در سونوگرافی ببینید. حواس پنج گانه جنین به سرعت در حال رشد هستند . در این مرحله او پرز های پشایی زیادی دارد که فعلا به آنها نیازی ندارد . استخوان گوش درونی و پایه عصبی گوش که از انتهای آن به مغز متصل می شود به قدر کافی شکل گرفته است . به طوری که جنین می تواند صدای بلند محیط را بشنود و از جا بپرد .
او همچنین می تواند صدای ضربان قلب شما و خونی که از طریق بند ناف پمپاژ می شود را حس نماید . اگر حتی در این مدت نور به داخل رحم بتابد ، می تواند آن را تشخیص دهد .
از آنجایی که اندام های اصلی وی مانند قلب و کلیه ها به سرعت در حال شکل گیری هستند ، او غالبا بدون خمیدگی به حالت نشسته درون رحم شما قرار دارد تا فضای بیشتری برای آنها ایجاد کند . در حال حاضر جنین 200 استخوان دارد ، که روز به روز سخت تر می شوند ، در حالی که هنگام تولد ، 300 استخوان خواهد داشت که تعدادی از آنها تحلیل می روند و به 206 استخوان در بزرگسالی می رسد .
در حال حاضر جنین شما به اندازه جفت است که وظیفه غذا و اکسیژن رسانی را بر عهده دارد .
جفت هم چنین یک سیستم دفع مواد زائد است که زائدات جنین را وارد جریان خون شما می کند و این مواد زائد از طریق کلیه و کبد شما تصفیه می شود .

بدن شما
گرفتگی پا
گاهی اوقات جزئی ترین مشکلات و بیماری ها باعث بیشتریت آزار ها می شوند . که گرفتگی پا نمونه ای از این مشکلات است . گرفتگی پا معمولا در قسمت پایینی پا و هنگام شب روی می دهند . این نوع گرفتگی ها کاملا دردناک هستند و می تواند خواب شما را به هم بزند . شاید شنیده باشید که گرفتگی پاها به خاطر کمبود پتاسیم یا وجود فسفر زیاد در سیستم غذایی باشد ، اما همه این ها خرافات است . پزشکان هنوز علت اصلی گرفتگی را نمی دانند ، اما احتمال می دهند که به خاطر پایین آمدن گردش خون در هنگام خواب باشد .
بهترین روش درمان گرفتگی پا این است که پا برهنه ، روی کاشی خنکی بایستید و پنجه تان را بالا بیاورید .

غده های شیری
متاسفانه بارداری مانع از بروز سرطان سینه نمی شود . اگرچه این بیماری در زنانی که توانایی بارداری دارند ، نسبت به زنان دیگر کمتر است ، اما این سرطان در سن 20 تا 30 سالگی به زنان ضربه وارد می کند بسیاری از خانم ها ، خودشان این بیماری را به صورت غده هاییی در سینه می شناسند .
اگر تست های تشخیص سرطان سینه را قبل از بارداریتان انجام می دادید ، در حال حاضر آن را ادامه دهید .
اگر هرگز سینه های خود را معاینه نکرده اید ، از همین الان شروع کنید ،و چنانچه غده ای پیدا کردید ، به پزشک اطلاع دهید . زیاد نترسید ، زیرا غده های شما در حال آمادگی برای شیردهی هستند و ممکن است غده هایی وجود داشته باشند که کاملا خوش خیم باشند .

تقویت انرژی در زمان کار
الان ساعت سه بعدازظهر است و شما خسته هستید و نمی دانید چه کاری انجام دهید . حالا برای تقویت انرژیتان چه کار باید بکنید . به سراغ جوشانده ها نروید . خوردن یک تکه شکلات شاید شما را برای چند دقیقه شاد نگه دارد ، اما بعد از مدتی بی حوصله می شوید .
غذاهایی را بخورید که حاوی پروتئین هستند و ترکیبات کربوهیدراتی مثل بیسکویت های سبوس دار با کره بادام زمینی یا یک کاسه برشتوک با شیر بخورید . پروتئین باعث به راه انداختن سیستم های عصبی مغزتان می شود و ترکیبی از کربوهیدرات ها ، موج آرام ، و پیوست های از انرژی به راه می اندازد که تا بعدازظهر بتوانید کار کنید .
لیوان بزرگ چای یا نوشیدنی های کافئین را دور بریزید و بهتر است که از نوشیدنی های بدون کافئین نه در اواخر شب ، استفاده کنید . اگرچه کافئین تنها برای 2 یا 3 ساعت در بدن باقی می ماند ، اما می تواند افراد را برای 12 ساعت بیدار نگه دارد .
پیاده روی کنید ، 5 دقیقه پیاده روی باعث افزایش پمپاژ خون به قسمت های مختلف بدنتان می شود .

تپش قلب
اصلا نگران تپش قلب ناگهانی نباشید . تپش قلب در دوران بارداری خیلی رایج است زیرا حجم خون تا 40 درصد افزایش پیدا کرده است و لازم است که اکسیژن رسانی به جنین بیشتر شود .
اگر کافئین زیادی مصرف کنید ، قلبتان خیلی تند می زند ، بنابراین باید میزان کافئین دریافتی را کم یا آن را حذف کنید . معمولا تپش قلب یکی از علائم تیروئید فعال است . بنابراین ، لازم است که در معاینات پزشکی ، هرگونه علائم تیروئید را بگویید . در موارد نادری ، تپش قلب معمولا باعث تنگی نفس می شود که خود آن می تواند نشانه رماتیسم قلبی باشد . اگر مشکل تپش قلب یا تنفسی دارید به پزشک اطلاع دهید .

امنیت در سفر
بهترین راه برای جلوگیری از خطرات سفر این است که در خانه بمانید . شما با کمی برنامه ریزی می توانید سفرهای امن و مطمئنی در دوران بارداری داشته باشید .
برای سفر با هواپیما ، قطار یا اتومبیل که بیش از چند ساعت طول می کشد ، از جوراب های بارداری استفاده کنید . جوراب شلواری های بارداری ، راحت تر موثر تر از جوراب های روی زانو هستند .
مهم ترین فاکتوری که در حین مسافرت باید در نظر داشته باشید ، بستن کمربند ایمنی است . نتیجه تحقیقات بر روی بیش از 440 خانم باردار در تصادفات رانندگی نشان می دهد که میزان زنده ماندن خانم های بارداری که از کمربند استفاده می کنند ، بیش از 6 برابر و میزان نجات جنین ، 5 برابر است .
استفاده از کمربندهای معمولی باعث آسیب به جنین می شوند ، بنابراین از کمربند هایی استفاده کنید که روی شانه ها قفسه سینه را می گیرد .
اگر سفر شما طولانی و با ماشین است ، هر دوساعت یکبار ماشین را نگه دارید و دست و پاهایتان را بکشید و به دستشویی بروید . از غذاهای موجود در رستوران های مسیر راه استفاده نکنید . بنابراین از غذاهای بسته بندی مغذی مصرف کنید و آب زیادی بنوشید .
سفر با هواپیما : شما ممکن است شنیده باشد که سفر با هواپیما در اوال بارداریتان خیلی مطمئن نیست . زیرا ارتباطی بین تشعشعات خورشیدی در دوران بارداری و سرطان های دوران کودکی وجود دارد . طبق تحقیقات موسسه بارداری و ژنتیک خطر سفر با هواپیما بسیار جزئی است . برای مثال ، یک گردش و سفر طولانی با هواپیما تنها باعث می شود که در معرض 6 درصد از تشعشعات مضر خورشیدی قرار بگیرید ، که طبق تحقیقات این میزان تشعشع ، خطری برای خانم های باردار به وجود نمی آورد .
بنابراین اگر قصد خرید بلیط هواپیما را دارید ، هواپیمایی را انخاب کنید که صندلی های راحت و مناسبی داشته باشد . به دنبال رزرو صندلی در پروازهایی باشید که زیاد شلوغ نباشد و شما بتوانید پاهایتان را روی صندلی های دیگر دراز کنید ، روی صندلی هایی بنشینید که راهرو های پهن و جلو پاهای صندلی داشته باشد . لولزم خود را به آرامی و روی چرخ جابه جا کنید .
گاز ، با افزایش ارتفاع رقیقتر می شود . بنابراین از خوردن غذاهای نفاخ قبل از پرواز پرهیز نماید . در طول پرواز ، آب و مایعات بنوشید ، تا مانع از دست رفتن آب بدنتان شوید که با وجود خشکی هوای کابین اوضاع بدتر می شود . در طول پرواز ، پاهایتان متورم می شود ، به همین خاطر کفش های راحتی بپوشید که سرپنجه هایش پهن باشد .
عفونت های قارچی معمولا مشکلی است که در مسافرت ها ، مخصوصا در هوای گرم و مرطوب ایجاد می شود . در چنین شرایطی لباس های سبک و کتانی بپوشید و مایوهای خیس خود را بعد از شنا فورا عوض کنید .
از آنجایی که در مسافرت نمی توانید دستشویی های تمیزی پیدا کنید و قصد دارید زیاد خارج از خانه باشید به همراه خود یک رل دستمال کاغذی داشته باشید و لباس هایی بپوشید که به راحتی بتوانید آن را تعویض نمایید .
هنگام بیرون رفتن و خرید به همراه خود شکلات و بیسکویت داشته باشید تا در شرایط اضطراری که احساس سرگیجه یا تهوع می کنید ، بخورید .

رژیم غذایی و ورزش
نوشیدنی های جایگزین غذا
شما تا به حال متوجه نشده اید که فروشگاه های مواد غذایی پر از نوشیدنی های جایگزین غذا هستند . در حقیقت ، این نوع نوشیدنی ها ، به طور میانگین برای خانم ها احساسی به وجود نمی آورند و اصلا جایگزین مناسبی برای وعده های اصلی غذایی نیستند و معمولا مثل نوشابه های حاوی شکر می باشند .
این نوشیدنی ها برای مواقعی که وقت غذا خوردن ندارید ، خوب هستند ، اما نباید به عنوان وعده غذایی به آنها تکیه کنید . برای خوردن می توانید از ماست ، چند تکه نان ، یا سیب استفاده کنید . اگر می خواهید انرژی خود را بازیابید بهتر است از شیر یا ماستی که مخلوط با میوه های نرم مثل طالبی ، هلو ، توت فرنگی ، زردآلو ، شاه توت است استفاده کنید . شما می توانید این نوشیدنی ها را درون فلاسک بریزید و از آن ها در زمان مسافرت یا حین کار استفاده نمایید .

تقویت عضلات رحمی
در دوران بارداری اصلا لزومی ندارد که عضلات رحم خود را تقویت کنید . زیرا جنین ایین کار را برای شما انجام می دهد . از انجام ورزش های کششی پرهیز نمایید . زیرا باعث باز شدن بیش از حد شکاف ماهیچه ها می شود .
ورزش های کششی رحمی را بعد از تولد rectus abdonuins نوزاد انجام دهید .

واکنش های همسرتان نسبت به تغییر ظاهرتان
بدن شما در دوران بارداری مدام در حال تغیر است ، پاها و صورتتان ورم و پف می کند . وقتی بدنتان در حال تغییر است و روز به روز بزرگتر ، و چاق تر می شوید ، به سختی می توانید احساس جاذبه جنسی داشته باشید . چنانچه احساس می کنید ، چندان جذاب نیستید ، ممکن است نگران شوید که همسرتان درباره شما چه حسی دارد .
برخی از مردان ، فکر می کنند که همسر باردارشان کمی جذاب تر از قبل شده است ، اما همه اینطور نیستند . اگر همسرتان نسبت به ظاهر شما واکنش منفی نشان داد و انتقادی درباره اندازه تان کرد ، با او صحبت کنید . اجازه دهید تا بفهمد که نظراتش گزنده است ، حتی اگر شوخی باشد .
به او یادآوری کنید که این تغییر ظاهری تقریبا موقتی هستند و بعد از به دنیا آمدن نوزادتان ، شما دوباره به حالت اول باز می گردید . شاید برای مدتی اصرار داشته باشید که که به وضع پیش از بارداریتان بازگردید . شما با توصیه های پزشک و البته حمایت های وی به وزن قبل از بارداریتان باز می گردید .
با همسرتان راحت و ساده در مورد نیازهایتان حرف بزنید ، شاید او متوجه نشده باشد که با حرفهایش شما را اذیت می کند . با همکاری می توانید ، فراتر از ظاهر بروید و پیوند عمیق تری را ایجاد کنید .

سوالات رایج
من کار پرفشاری دارم ، اما می خواهم آرامش داشته باشم تا سلامت جنین ام حفظ شود . در مورد استرس های کار باید چه کار کنم ؟
بارداری به خودی خود استرس به همراه دارد و کارهای پرفشار ، وضعیت را بدتر می کنند . بنابراین ، به دنبال راهی باشید که آرامش پیدا کنید . زیرا این کار بسیار مهم است و روند زندگیتان بعد از تولد نوزاد استرس آورتر می شود . در طول روز ، زمان هایی را برای انجام آرامش در نظر بگیرید . ورزش هایی که در ذیل اشاره شده به شما این امکان را می دهد ، سطحی نفس کشیدن خود را تغییر دهید و در مواقعی که عصبی هستید ، نفس های عمیق و آرام بکشید . جلسات کوچکی از آرامش دهی باعث کاهش ضربان قلب و فشار خون شما می شود و به بدن شما کمک می کند که واکنش های عصبی را در شرایط استرس زا ، فروکش نمایید . شما می توانید حرکات آرامش بخش را در هر زمان و مکان دیگری انجام دهید .
نحوه انجام جلسات آرامش بخش به این صورت است که هر زمان احساس عصبانیت کردید ، کار را رها کنید و چندین نفس عمیق بکشید و تا چهار بشمارید و چندین بار بشمارید و چندبار این کار را تکرار کنید .
این تمرینات کوچک ایجاد آرامش را پشت ترافیک یا وقتی از همکاران خود ناراحت هستید ، انجام دهید .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …