خانه / بارداری / هفته هفتم بارداری و مسائل مربوط به آن

هفته هفتم بارداری و مسائل مربوط به آن

هفته هفتم بارداری و مسائل مربوط به آن

هفته هفتم بارداری

داستان درون

اگرچه جنین شما در این هفته بیش از 1 سانتیمتر طول دارد و به صورت مارپیچ است ، اما به سرعت در حال رشد است . در این هفته ، رشد ،بیشتر در قسمت مغز جنین اتفاق می افتد که سلول های جدید مغزی با سرعت 100/000 در دقیقه رشد می کنند. همچنان که سلول های مغزی تکثیر می شوند و شاخه شاخه می شوند و به هم اتصال پیدا می کنند تا اولین مسیرهای اولیه بر روی سیستم عصبی مرکزی را به وجود آورند . به طوریکه ، زمانی که نوزاد متولد می شود ، مغزش بیش از 10 میلیون سلول عصبی در هم پیچیده خواهد داشت . در حال حاضر ، ضربان قلب جنین از هفته های گذشته بیشتر است .در قلب وی برجستگی های ریزی به وجود امده است . در این هفته برای این که 40 جفت عضله و 23 جفت مهره بتوانند ستون فقرات را تشکیل دهند . سلول ها مداوم در حال تکثیر هستند . دست و پاهای جوانه زده جنین در این مرحله از رشد ، شبیه باله های ریزی هستند . گوش بیرونی شروع به شکل گیری می کند و مفاصلی در آرنجها ، مچها و زانو به وجود می آیند ، پلک ها نیز تقریبا کامل هستند .

هفته هفتم بارداری و مسائل مربوط به آن

بدن شما

رفتارهای متغیر

خنده ، گریه ، ترس ، خشم ، از رفتارهای متغیری است که خانم ها در دوران بارداری با شدت و ضعف زیادی تجربه می کنند . رفتارهای متغیر و نا آرام در سه ماهه اول بارداریتان به عملکرد هورمون های بدنتان باز می گردد بنابراین ، علاوه بر بالا رفتن مواد شیمیایی بدنتان ، عوامل و علل بسیاری منجر به نوسانات رفتار شما می شود . تولد یک بچه ، خواه اولین بچه باشد یا نه ، تغییر بزرگی در زندگیتان خواهد داشت . نگرانی هایی مثل : مسائل مالی ، سلامت کودک ، نحوه زایمان ، شما را دچار ترس و وحشت کرده است . چه کسی می تواند از شما آرامش و ثبات رفتاری انتظار داشته باشد ، هنگامی که صبح ها با تهوع از خواب بیدار می شوید و لباس هایتان دیگراندازه تان نیست و آنقدر خسته و بی حوصله هستید که نمی توانید یک غذای درست و حسابی بخورید .

رفتارهای متغیر شما زمانی از بین میرود که هورمون های شما فروکش کند و انرژی تان باز گردد و خودتان را با بارداریتان سازگار کرده باشید ، شما می توانید با آرامش با همسرتان در مورد مسائلتان حرف بزنید در مورد احساساتی که گاهی شما را خشمگین می کند ، گفتگو کنید و پیش از همه بخاطر هرگونه حرف یا عملکردی که انجام می دهید از وی عذر خواهی نمایید .

اگر درباره تولد نوزاد ، شیردهی یا مراقبت های کودک دچار نگرانی هستید ، با سایر والدین مشورت کنید و از آنها بپرسید که چطور با این شرایط کنار آمده اند .با این مشورت ها متوجه می شوید که دیگران همان راهی را رفته اند که شما در حال طی کردن آن هستید .

سرانجام هر کاری می توانید برای ایجاد آرامش یا استراحتتان انجام دهید . زیرا استرس ، دوران بارداری و زایمان را سخت تر می کند .وقتی احساس عصبانیت یا ناراحتی می کنید ، یک نفس عمیق با بینی بکشبد و تا 5 بشمارید سپس آرام آرام نفستان را تا 5 ، از دهان بیرون دهید . فکر کنید هنگام تنفس عمیق ، موجی از اب گرم از روی شما می گذرد و با خود نگرانی های شما را می برد .پاشیدن آب سرد روی صورت ، کار گذاشتن یک تهویه مناسب در ماشین یا باز کردن پنجره برای تغییر هوا نیز می تواند برای از بین بردن ناراحتی شما مفید باشد .هوای سرد شما را هوشیار می کند و باعث می شود به هر چیز با نگاهی متفاوت بنگرید . زمانی که احساس ناآرامی می کنید بر روی تراس خانه قدم بگذارید یا دوش بگیرید .

عفونت های قارچی

به دلیل وجود تغییرات هورمونی زیاد در بدن شما ، احتمالا در این دوران در معرض عفونت های قارچی قرار می گیرد . عفونت های قارچی غالبا توسط قارچ هایی ایجاد می شوند که معمولا در ترشحات بدنتان وجود دارند و اصلا برای جنین مضر نیستند . اگر در هنگام زایمان ، عفونت های قارچی داشته باشید ، احتمال دارد نوزاد یک هفته پس از تولد یک عفونت ملایم دور دهان به نام ” برفک ” بگیرد که به آسانی قابا درمان است . در عین حال ممکن است یک عفونت قارچی شما را ناراحت کند ، شاید متوجه تغییراتی در ترشحات واژنی شوید که به صورت پنیر باشد .

احتمال دارد که همراه با عفونت قارچی ، دچار سوزش ، خارش و التهاب در ناحیه واژن شوید . در چنین شرایطی از لباس های راحت و نخی به جای لباس های تنگ و نایلونی استفاده کنید و ناحیه واژن را خشک نگه دارید .

اگر در سه ماهه اول بارداری دچار عفونت های قارچی شده اید ، پزشک قادر است به وسیله آزمایش ترشحات واژن ، به تشخیص دقیق تری برسد . پزشک با نمونه گیری از ترشحات می تواند سایر عفونت های بدن را نیز تشخیص دهد و برای درمان به شما توصیه می شود تا از داروهایی مثل : مونسیتات استفاده نمایید . توصیه های بهداشتی مثل افزودن 1 فنجان گل گندم با نصف فنجان بکینگ پودر به آب حمام را انجام دهید و محل عفونت را آب سرد کمپرس کنید تا خارش و التهاب کم شود ، همچنین ماست را همراه سبزیجات تازه بخورید .

رژیم غذایی و ورزش

اگر شروع به لفزایش وزن در دوران بارداری کرده اید ، اصلأ رژیم نگیرید . رژیم غذایی بدن شما و جنین تان را از دریافت مواد غذایی مورد نیاز محروم می کند .در عوض روی رژیم غذایی سالم متمرکز شوید و از مصرف نوشیدنی های غیر لازم پرهیز نمایید و تا جای ممکن طبق توصیه پزشک ، ورزش کنید .

هدفتان این باشد که بتدریج وزنتان افزایش پیدا کند . بهترین نوع افزایش وزن این است که در فواصل مشخص ، مقدار کمی وزن اضافه کنید تا این که در هفته تقریبا 3 کیلو افزایش وزن داشته باشید و برای چند هفته هیچ گونه افزایش وزنی نداشته باشید .

به توصیه های زیر در مورد بالا رفتن وزن توجه نمایید :

  • اگر قبل از بارداریتان وزن متعادلی داشته اید ، در حال حاضر باید 35_25 پوند (11_ 15 کیلوگرم ) وزن اضافه کنید .
  • اگر قبل از بارداریتان اضافه وزن داشته اید ، حالا باید 25_ 15 پوند ( 6_11 کیلوگرم ) وزن بگیرید .
  • اگر فرد چاقی بودید ، 1_15 پوند ( 6 کیلوگرم ) اجاره اضافه وزن دارید .
  • اگر چند قلو حامله هستید میزان افزایش وزنتان به چندین عامل بستگی دارد که شامل وزن قبل از بارداریتان وتعداد بچه هایی که باردارید می شوید .به طور مثال خانمی که دوقلو باردار است باید 25_ 35 پوند ( 11_ 15 کیلوگرم ) اضافه وزن داشته باشد.

درمان مو

تراشیدن و اپیلاسیون :شما در دوران بارداری می توانید موهای زائد پاهای خود را بتراشید یا با موم بردارید . از آنجا که ممکن است رگ های خونی بیرون زده باشند . موم می تواند کاری خیلی دردناک باشد بنابراین می توانید از لوسیون های از بین برنده موهای دست و پا استفاده کنید.

بیماری های انتقالی از طریق روابط جنسی

بارداری شما را از ابتلا به بیماری های جنسی ( STP ) محافظت نمی کند . اگر دوران بارداری به بیماری های جنسی مبتلا شده اید ، یا چنین بیماری داشته و باردار شده اید ، سلامت خود و جنین تان را در معرض خطر قرار داده اید . بسیاری از بیماری های انتقال یافته از طریق روابط جنسی ، علائم و نشانه های کمی دارند . بنابراین پزشکان توصیه می کنند همه خانم های باردار ( جوان یا پیر ) در اولین مراجعه به پزشک ، همگی تست بیماری های جنسی را انجام دهند . بسیاری از این بیماری ها به آسانی درمان می شود و اصلآ آسیبی به جنین وارد نمی کند .

ایدز

حدود 16000 نفر از زنان آمریکا ناقل ویروس HIV هستند که این ویروس عامل اصلی بیماری ایدز است . این بیماری در ابتدا بسیار خفیف است و ممکن است علائم آن با بیماری آنفولانزا اشتباه گرفته شود . به همین خاطر بسیاری از خانم ها نمی دانند به بیماری ایدز مبتلا شده اند . بسیاری از پزشکان توصیه می کنند خانم های باردار در اولین مراجعه به پزشک آزمایش ایدز را انجام دهند .

اگر در مورد ابتلای خود به این بیماری شک دارید ، عاقلانه تر اینست که برای سلامت جنین و خودتان حتما آزمایشی را انجام دهید .مادران باردار مبتلا به این ویروس ف می توانند با ترکیبی از دارو مانع رسیدن ویروس به جنین شوند . داروهای جدید ، خطر رسیدن ویروس به جنین را تا 2 درصد کاهش می دهند واین خطر در مادرانی که درمان نشده اند ، تا 25 درصد افزایش پیدا می کند . زنانی که دارای ویروس پیشرفته هستند ، ممکن است جهت حفاظت بیشتر نوزاد از ابتلا به ویروس ، به سزارین نیاز داشته باشند .

اگر شما در اوائل بارداری آزمایش ایدز را انجام نداده اید ، چنانچه دوست داشته باشید ، پزشک از شما می خواهد از تست سریع استفاده کنید . اگر جواب مثبت بود ، جنین از دارو ، جهت جلوگیری از انتقال ویروس ، هنگام وضع حمل بهره مند خواهد شد .

شما دوستان عزیز می توانید جهت خرید کاندومخرید ژل و خرید اسپری به فروشگاه لوازم زناشویی مجاز بادکنک ها به آدرس www.badkonakha.com مراجعه نمائید، لازم به ذکر بوده تمامی محصولات موجود در فروشگاه مجاز بوده و دارای کد مجوز می باشند، که در قسمت توضیحات هر محصول در سایت ثبت شده و قابل مشاهده هستند، همچنین فروش این محصولات نیاز به نسخه پزشک نداشته و فروش آن کاملا مجاز بوده و به صورت OTC در دسترس همگان می باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …