خانه / بارداری / هفته هفدهم بارداری و مشکلات مربوط به آن

هفته هفدهم بارداری و مشکلات مربوط به آن

هفته هفدهم بارداری و مشکلات مربوط به آن

هفته هفدهم
داستان درون
بچه شما روز به روز قویتر می شود ، شما می توانید این را از کوچکترین حرکات دست ها و پاهای وی متوجه شوید . او می تواند صورتش را لمس کند و شاید به دنبال انگشتش برای مکیدن باشد .
جنین شما در حال حاضر 12 سانتیمتر طول دارد و سیستم های بدنش به خوبی کار می کند . سیستم گردش خون و مجرای ادرار وی در حال کار کردن هستند و همینطور که یاد می گیرد چطور نفس بکشد ، مایع کیسه آب را به داخل می برد و بیرون می دهد.
نوک سینه های صورتی وی روی قفسه سینه اش شکل می گیرند و چه دختر باشند و چه پسر ، در نوک سینه ها غدد شیری قرار دارد . اگر جنین شما دختر باشد تخمدان های وی به شدت مشغول تولید فولیکول های ریز هستند.
در حال حاضر حدود 6 میلیون تخمک در تخمدان خواهد داشت ، ولی این تعداد هنگام تولد به 1 میلیون کاهش پیدا می کند . اگر می توانستید فرزند خودتان را ببینید ، به نظرتان خیلی بلند و باریک می رسید ، اما پاهای وی بلند تر از شست شما هم نمی شود . به زودی لایه ای از چربی زیر پوستش به وجود می آید که وی را بعد از تولد گرم نگه می دارد . در واقع نوزاد تازه متولد شده با وزن تقریبی حدود 5/3 کیلوگرم ، بدنش حدود 250/2 کیلوگرم چربی دارد .

بدن شما
سرگیجه
آیا وقتی بلند می شوید ، احساس سرگیجه دارید ؟ در جواب باید گفت که این کاملا طبیعی است. وقتی می ایستید ، خون ، فرصت کمی دارد که از بخش های پایین به بالا تنه باز گردد. شما می توانید میزان سرگیجه را با برخاستن آرام کم کنید . بنابراین چنانچه سرگیجه زیادی دارید که ممکن است هوشیاری را از دست بدهید با پزشک صحبت کنید . احساس حرکات جنین برای یکی از هیجان انگیز ترین بخش های دوران بارداری خود آماده باشید .
احساس حرکات جنین ، برای اولین بار ، بسیاری از خانم ها تا موقعی که حرکات جنین را حس نمی کنند ، باور ندارند که حامله اند . حتی اگر قبلا صدای ضربان قلبش را شنیده یا او را در سونوگرافی دیده باشند . به طور عادی خانم ها تقریبا در هفته 20 ، حرکات جنین خودشان را احساس می کنند ، اگرچه این هفته در خانم ها متفاوت است . شاید شما آن را زود تر ، در هفته ی 16 یا کمی دیر تر ، در هفته 23 احساس کنید . اگر قبلا بچه داشتید ، زودتر از قبل متوجه حرکات جنین می شوید ، زیرا این حس آشنایی است که در بارداری های قبلی آن را تجربه کرده اید . اولین حرکت جنین ،تقریبا شبیه یک لرزش کوچک است که بعد از گذشت دو هفته ، به حرکات قوی تر تبدیل می شود . در حدود هفته 20 ، از حرکات جنین متعجب می شوید و در حدود هفته 25 مطمئن خواهید شد که یک زندگی درون شما شکل می گیرد . در هفته 30 ، مطمئن خواهید شد که جنین تان تقریبا یاد گرفته است که پشتک و وارو بزند . اگر در هفته های آخر به شکم خودتان نگاه کنید ، حرکات جنین را به وضوح می بینید ، باید بدانید که جنین شما در هفته ششم نیز حرکت داشته است . اما از آنجایی که خیلی کوچک بوده است ، شما نمی توانستید حرکات او را حس کنید . در حدود هفته بیستم ، جنین به قدر کافی بزرگ شده است تا بتواند حرکتی ایجاد کند که شما متوجه شوید .
اگر متوجه حرکت جنین نمی شوید ، به این خاطر است که دقت کافی به این موضوع نمی کنید . در واقع این حرکات ابتدا خیلی نامحسوس اند . برای این که بتوانید آن را حس کنید ، باید در مکان ساکتی بنشینید و روی این قضییه تمرکز کیند . گاهی اوقات باید کاملا متمرکز شوید تا بتوانید حرکات جنین را حس کنید . اگر تا هفته 22 یا 23 حرکات جنین را حس نکردید ، حتما به پزشک اطلاع دهید . در این زمان معاینه سریع ضربان قلب جنین ، از سلامت جنین خبر می دهد . در واقع محل قرار گیری جفت در میزان تشخیص حرکات جنین بسیار موثر خواهد بود . اگر جفت جلوی جنین قرار گرفته باشد ، حرکات جنین کمتر حس می شود . وزن مادر نیز در حس این حرکات موثر است ، مادران لاغر زود تر از زنان چاق حرکات جنین را حس می کنند .

سنگ های کلیه
سنگ های کلیه ، توده های سنگی هستند که در داخل کلیه شکل می گیرند و اندازه آن ها می تواند از یک دانه ذرت ، کوچکتر یا به بزرگی یک تیله باشد . بارداری علت به وجود آمدن سنگ های کلیه نیست ، اما برخی از خانم های باردار دچار این مشکل می شوند .
شما غالبا بدون این که متوجه شوید ، سنگ های کلیه را با ادرار دفع می کنید . در واقع مشکل زمانی به وجود می آید که آنها در لوله میزنای کلیه جمع می شوند و باعث درد کمر، پهلوها یا کشاله ران می شوند که می تواند همراه با تهوع یا خون در ادرار باشد . این درد ها به صورت موج می آیند و می روند .
اگر سنگ های کلیه خیلی کوچک باشند ، پزشک توصیه می کند که در هنگام درد از استامینوفن استفاده کنید و مایعات زیادی بنوشید تا آن را از کلیه ها دفع نمایید . اگر سنگ های کلیه خیلی بزرگ باشند ، غالبا از داروهای قوی تر برای تسکین درد استفاده می شود و به ندرت نیاز به جراحی دارد .
سنگ شکنی کلیه، روشی است که در آن با امواج صوتی یا لیزر سنگ های کلیه شکسته می شوند که این روش برای خانم های باردار مطمئن نیست .

کمر درد مربوط به استخوان خاجی در لگن خاصره
در دهای پایین کمر ، در دوران بارداری خیلی رایج هستند . این دردها غالبا در مفصل استخوان خاجی وجود دارد . این مفصل در قسمت تحتانی پشت است ، جایی که استخوان مثلثی خاجی به لمبر متصل می شوند . شما دوعدد از این مفصل ها را دارید که در دو طرف پهلوها قرار دارند . اگر تاندوم های این مفاصل بیش از حد کشیده و یا درجهت مخالف حرکت داده شوند ، متورم می شوند و باعث ایجاد درد در ناحیه لگن و کمر می گردند .
درد استخوان خاجی به چندین علت است ، مفاصل استخوان خاجی بخاطر رشد رحم تحت فشار قرار می گیرند و این فشار آن را تحریک می کند . همچنین وقتی شکمتان بزرگ می شود ، و در حین راه رفتن و نشستن ، شما را به سمت جلو متمایل می کند و به طور ناخواسته فشاری بر روی مفاصل خاجی وارد می کند . اگر شروع به اضافه وزن کرده اید ، یا بعد از لقاح اضافه وزن زیادی داشته اید ، بیشتر در معرض دردهای خاجی خاصره قرار دارید .
برای تسکین درد در این شرایط ، قرص استامینوفن بخورید . معمولا از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید و هر کدام را به مدت 20 دقیقه محدود سازید و با کمپرس سرد کار را پایان دهید . بعضی وقت ها ، پیاده روی به برطرف شدن درد کمک می کند و گاهی ، استراحت بهترین راه درمان است .
معمولا آن کاری را انجام دهید که احساس می کنید بهتر است . این فرایند به خودی خود بهبود می یابد . اما وقتی با زندگی شما تداخل پیدا می کند ، حتما با یک پزشک مشورت کنید .

تغییر در روند بارداری
اگر نتیجه آزمایش آمینوتیک یا سایر آزمایش های تشخیصی شما بد بود ، احتمالا باید روند بارداریتان را تغییر دهید . بسیاری از خانواده ها وقتی می فهمند که احتمال دارد جنین با ناتوانی های سخت جسمی به دنیا بیاید یا بخاطر بیماری اش تحت درمان دردناک قرار گیرد ، این تصمیم را می گیرند .
در آمریکا حدود 1 درصد سقط جنین تا قبل از هفته دوازدهم توسط روش ساکشن انجام می شود. بنابراین تا پایان سه ماهه دوم ، بیشتر پزشکان از روش کشش و انبساط برای سقط جنین استفاده می کنند . سایر روش های سقط شامل : تزریق یا سزارین است . روش های سقط جنین به چندین فاکتور از جمله سن مادر نیز بستگی دارد .

تکرر ادرار
مثانه همانند رحم ، کیسه ای عضلانی است که بسته به نیاز منبسط و منقبض می شود . وقتی باردار نیستید ، مثانه تان می تواند تا نیم لیتر ادرار را در خود نگه دارد . در دوران بارداری ، همین طور که رحم بزرگ می شود ، همه چیز فشرده می شود . از جمله مثانه تان . مثانه ای که تحت فشار قرار دارد نسبت به یک مثانه آزاد ، ادرار کمتری در خود جای می دهد . به همین دلیل هر قدر که بارداری شما پیش می رود ، بیشتر نیاز به ادرار کردن دارید . نگران نباشید ، مثانه شما بعد از زایمان به حالت طبیعی خود بر می گردد.
تکرر ادرار شاید نشان دهنده عفونت مجاری ادراری ( UTI ) باشد . وقتی در ادرار خون دیدید ، حتی به صورت کم رنگ ، اگر برای دستشویی رفتن می دوید و فقط قطراتی تخلیه می شود ، یا درحین ادرار سوزش دارید با پزشک تماس بگیرید . عفونت های ادراری می تواند به سادگی با مصرف آنتی بیوتیک ها ، درمان شود . چنانچه عفونت ادراری درمان نشود ، می تواند باعث زایمان زودرس در شما شود .

مادران تنها
شرایط بسیاری وجود دارد که منجر می شود زنان حامله ای ، تنها باشند . برخی از خانم ها به اجبار در چنین شرایطی قرار می گیرند و بعضی دیگر چنین شرایطی را برای خود بر می گزینند . به هر حال هر عاملی که باعث می شود شما مادر تنها باشید ، باید به خاطر داشته باشید هرگز تنها نیستید . افراد و امکاناتی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند . ممکن است مادرانی به شما بگویند بچه ، کار و مخارج زیادی دارد .
حتی خانم هایی که از نظر مالی استقلال دارند ، از هزینه های بچه ، لباس ، درمان ، پزشک ، پرستار و مدرک در دانشگاه شوک زده می شوند . سعی کنید درآمدی برای خودتان ایجاد سازید و ببینید که چطور هزینه های بچه ، وقتیی به دنیا می آید به کار می آید .
به دلیل وجود افت و خیزهای احساسی در دوران بارداری ، با گروهی از خانم ها ارتباط برقرار کنید که تجربه بارداری داشته باشند ، و انسان های باهوشی باشند تا بتوانند شریک روز غم و شادیتان باشند . در بسیاری از جوامع و فرهنگ ها ، گروه هایی از مادران در کلیساها ، انجمن ها و بیمارستان ها وجود دارند . از پزشک خود کمک بخواهید ، که چنین گروه هایی را برای شما پیدا کنند .
دوستان و آشنایانی را پیدا کنید که تمایل دارند همراه شما در دوره های آموزش نگه داری از کودک و زایمان شرکت نمایند . اگر پدر بچه برای شما یک دوست است از وی بخواهید که او هم در این کلاس ها شرکت کند . اگر او دوست دارد ، بیرون کلاس منتظر شما بماند ، پس می تواند در زایمان و مراقبت های بعد از آن حضور فعالی داشته باشد . از همسر ، دوستان و اقوام خود بخواهید که در چند هفته بعد از زایمان با شما همراه باشند . این کمک ها برای مادرانی که برای اولین بار صاحب فرزند می شوند بسیار مهم است . زیرا بعد از زایمان لازم است که به شرایط قبل باز گردند.
دوستانتان می توانند یاری دهندگان بسیار خوبی در مراقبت از نوزاد باشند. شما می توانید به طور موقت از کمک دوستانتان در شرایطی که مخارج نگهداری کودک بالا است ، بهره جویید . اگر خانه ای برای خودتان دارید ، یکی از اتاق های خود را به یک هم خانه اجاره دهید تا برخی از مشکلات مالی شما برطرف شود ، هم خانه ای که زود متوجه گریه کودک در نیمه شب می شود ، خیلی بهتر است.

رژیم غذایی و ورزش
ورزش های جایگزین
در این دوره ، دوی ” واراتن ” انتخاب خوبی برای تناسب اندام نیست ، به جای آنکه فعالیت هایی که شما را قوی می کند و میزان انعطاف پذیری تان را بالا می برد ، انجام دهید . به خاطر داشته باشید که انجام برخی از فعالیت ها دردوران بارداری مشکل است و نیاز به تعادل دارد . برای جلوگیری از خطر افتادن و آسیب دیدگی در زمان انجام این فعالیت ها ، به دیوار یا صندلی تکیه دهید .
یوگا : این ورزش تنفسی و حرکاتی هند باستان ، می تواند باعث کاهش ناراحتی های دوران بارداری شود و بدن شما را برای زایمان آماده کند . حرکات یوگا که ” آزاناس ” نام دارد ، بدن را به آرامی می کشد و به آن استحکام می بخشد . همچنین تنفس ، کنترل شده و تمرکز شما را آرام می کند . یوگایی که در آموزشگاه های مختلف آموزش داده می شود ، مشابه هم هستند و تنها در شدت حرکات با هم تفاوت دارند و برخی از آنها همراه با کشش است . ” هاتا ” کلمه ای کلی برای یوگا است و معمولا برای یوگاهای نرم تر به کار می رود . یوگای آرام را انجام دهید ، از یوگای ” بیکرام ” با حرکاتی که در اتاق با دمای 105 درجه فارنهایت انجام می شود ، پرهیز نمایید . این نوع یوگا ، از آنجایی که باعث بالا رفتن دمای بدنتان می شود ، اصلا مناسب نیست .
حرکات شدتی برای اغلب خانم های باردار خوب نیست . در حرکات یوگا حتی حرکات ورزشی دوران بارداری کششی را انجام ندهید و فقط حرکات کششی را انجام دهید که باعث تسکین درد می شود .
تای چی : این ورزش که خاستگاهش به چین و حدود قرن سیزده بر می گردد ، کاملا نرم و با لطافت است و باعث ایجاد مهارت های آرام بخشی ، هماهنگی جسمانی و تمرکز فکر می شود و همراه با مستحکم ساختن ساق پا و افزایش استقامت و پایداری بدن است .
تای چی ، ورزشی بسیار مناسب برای خانم های باردار است ، زیرا فعالیتی غیر ضربه ای است که احتمال آسیب دیدگی در آن بسیار کم است . از آنجایی که این ورزش به شکل بدن توجه دارد ، مانع از بروز کمر درد می شود . به این صورت که به شما آموزش می دهد چطور با بالا آمدن شکمتان از خم شدن بیش از حد کمرتان جلوگیری کنید .

دیسک های آسیب دیده
کمر شما در دوران بارداری گویی زیر دستگاه فشار قرار دارد . وزن اضافی و تغییرات شکل بدنتان می تواند فشار زیادی به مهره ها و دیسک ها ( بالشتک های غضروفی که بین مهره ها قرار دارند تا جلوی شوک حرکتی ناگهانی به ستون مهره ها را بگیرند ) وارد سازد . آسیب ها یا حرکات ناگهانی ، می تواند باعث بیرون زدگی دیسک ها شود . این بیرون زدگی را ” غر یا آسیب دیدگی دیسک ” می نامند . اگر دیسک ها به سیستم عصبی فشار وارد کنند می توانند باعث ایجاد درد خفیف یا شدید در ناحیه پشت یا کنار یکی از پاها شوند که گاهی همراه با گرفتگی است .
اگر دیسک کمرتان آسیب دیده ، برای تسکین آن قرص استامینوفن بخورید . چنانچه درد خیلی شدید بود ، پزشک احتمالا مسکن قوی تری برای شما تجویز می کند . آسیب دیدگی دیسک طی چند هفته خوب می شود ، که در این مدت باید استراحت کنید و مسکن بخورید . در ابتدای درد ، با تغییر ایستادن ، یا دراز کشیدن بهتر می شوید . برخی از افراد دریافته اند که در انجام چنین دردهایی انجام ورزش های یوگای گربه یا شتر مفید است . این ورزش ها را تنها تحت نظر پزشک انجام دهید .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …