خانه / بارداری / هفته پانزدهم بارداری (رگ های واریسی و تصویربرداری چندگانه)

هفته پانزدهم بارداری (رگ های واریسی و تصویربرداری چندگانه)

هفته پانزدهم بارداری (رگ های واریسی و تصویربرداری چندگانه)

هفته پانزدهم
داستان درون
اگر هم اکنون می توانستید جنین خود را ببینید ، از حرکات خنده آور وی ، مثل چپ کردن چشم هایش ، اخم کردن و لبخند زدن در رحم می خندیدید، و از پوست او که به نازکی کاغذ است و رگ های خونی بر روی آن همانند جاده های ریزی قرار دارند متحیر می شدید .موهای نرم و کرک مانند به نام ” لانگو ” که بدنش را می پوشاند و از پوست او محافظت می کند ، همچنان روی پوست ظاهر می شوند . لانگوها تا پیش از تولد از بین نمی رود ، اما بعضی از بچه ها به خصوص نوزادانی که زود متولد می شوند ، هنگام تولد پوششی نرم از این موها بر روی شانه ، پشت سر و پیشانی خود دارند . در حال حاضر ، استخوان بندی جنین در زیر پوست ، در حال سخت شدن است، و همین طور که به جذب کلسیم ادامه می دهد ، غضروف های اسکلت به استخوان تبدیل می شوند با این حال آنها به قدری نرم هستند که او می تواند به راحتی از مسیر زایش عبور کند . این استخوان ها زمانی که وی یک کودک نوپا شده است ، و تا آن اندازه که بتواند بایستد ، سخت نخواهد شد . گوش های جنین در جای خودشان قرار دارند و او می تواند سرش را بچرخاند . وی قادر است دستانش را مشت کند و انگشت های پاهایش را بگیرد ، گرچه تمامی این حرکات واکنشی هستند . موهای جنین کاملا رشد کرده اند و کمی رنگ در سلول های رنگدانه فولیکول مو به وجود آمده است . اندام های جنسی جنین تقریبا کامل شده اند . حالا زمانی است که تصمیم بگیرید دوست دارید که جنسیت جنین را پیش از تولد بدانید یا نه . بنابراین با یک سونوگرافی ساده ، جنسیت بچه مشخص می شود .

رگ های واریسی
نیمی از خانم های باردار ، در پاهایشان رگ های واریسی دارند . علت ایجاد این رگ های آبی رنگ متورم و طناب مانند که تنها اضافه وزن نیست . شاید به این خاطر باشد که سیستم گردش خون شما سعی دارد تا 40 درصد خون بیشتر را در رگ ها حرکت دهد . گاهی این حجم از خون اضافی به جداره رگ فشار وارد می کند که باعث می شوند آنها کشیده شوند و دریچه های آنها به درستی بسته نشوند . خون می تواند از دریچه های رگ نشت کند و زیر پوست شما جمع شود . عوامل پرخطر ایجاد کننده رگ های واریسی عبارتند از : انجام کارهایی که مستلزم آن است برای مدت طولانی بیاستید یا بنشینید ، داشتن رگ هایی با جداره نازک ، وزن بالای بدن ، معمولا رگ های واریسی بعد از تولد نوزاد به حالت طبیعی باز می گردند ، اما باز هم می توانند باعث ناراحتی شما شود . زنانی که واریس دارند معمولا از سنگینی ، خستگی ، فشار ، درد در ناحیه پا شکایت دارند . رگ های واریسی دائم ، با هر بارداری بدتر می شود ، بنابرایت تا حد ممکن از ابتلا به آن پیشگیری کنید .

نکته هایی برای سلامت پا در دوران بارداری
• هنگامی که استراحت می کنید، پاهای خود را در وضعیتی بالاتر از قلب قرار دهید تا به جای آن که خون به سمت پاها برود به سوب قلب بازگردد.
• در هنگام نشستن پاهای خود را به طور ضربدری روی هم نیندازید ، زیرا این حالت باعث کاهش گردش خون می شود.
• ار ایستادن و نشستن طولانی مدت اجتناب کنید .
• ورزش هایی را در طول روز انجام دهید تا گردش خون در بدنتان را افزایش دهد . نیم ساعت پیاده روی در روز به شما کمک زیادی می کند .
• اگر نمی توانید ورزش کنید ، روی صندلی گهواره ای بنشینید و از پاهایتان برای عقب و جلو فرستادن صندلی استفاده کنید تا جریان خون در پاهایتان به گردش بیاید .
• از جوراب های واریس استفاده کنید . آنها را قبل از بلند شدن از رختخواب بپوشید . با پوشیدن این جوراب ها ، خون ، دیگر فرصت جمع شدن در قوزک را ندارد . جوراب شلواری های بارداری ، فشار تدریجی به پاهایتان وارد می کند ، به این معنا که فشار جوراب در ناحیه قوزک بیشتر است . هرچه روی پا بالاتر می رود ، فشار کمتر می شود . این جوراب ها به حفاظت از پاهای شما کمک می کند و خون را از پاهایتان به طرف قلب باز می گرداند .

تصویربرداری با اهداف چندگانه
سه ماهه دوم ، همراه با دوره جدیدی از این آزمایش های پیش از زایمان است . طی یک سری از معاینات معمول بین هفته های 15 و 20 ، ممکن است پزشک به شما انجام آزمایش چهارگانه را توصیه کند . این آزمایش ، مشخص می کند که آیا جنین شما در معرض نابهنجاری های کروموزومی قرار دارد یا نه ، ای آزمایش در حدود 75 درصد احتمال تولد نوزادان مبتلا و 80 درصد نوزادان مبتلا به ” سندرم داون ” به نواقص لوله عصبی ، نظیر نخاع را شناسایی می کند .
این آزمایش به شما کمک می کند که تصمیم بگیرید آیا می خواهید تست کیسه جنین را که خیلی خطرناک تر است انجام دهید یا نه . بعد از این که خون از شما گرفته شد به آزمایشگاه فرستاده می شود تا پهار فاکتور آنها فتوپروتئین ( AFD ) گوفادوتروپین غشایی انسان ( hcG ) استریول ( UE3 ) و اتهیین _ آ، مشخص می شود .
نتایج آزمایشگاه چندگانه ، طی هشت روز معلوم می شود و نتیجه آن مثبت یا منفی است . چنانچه تست شما در این آزمایش مثبت باشد ، یک سونوگرافی و آزمایش کیسه آب ، جهت تشخیص بهتر به شما توصیه می شود .
نمونه بردری از کیسه آب : این تست که با عنوان ” آمینو ” شناخته می شود ، معمولا بین هفته های 15 و 20 انجام می گیرد . آزمایش کیسه آب با دقت 99 درصد ، سندرم داون یا سایر اختلالات کروموزومی و جهش های ژنتیکی از جمله تای ساکس ، فیبروز کیستی و کم خونی داسی شکل را مشخص می کند . این آزمایش معمولا برای خانم های بالای 35 سال پیشنهاد می شود زیرا این سنی است که در آن خطر نابهنجاری کروموزومی تقریبا برابر خطر انجام تست است .
چگونگی انجام آزمایش ، یکی از آن آزمایشاتی است که در اصل ترس آور است ، ولی در واقع هیچ گونه آسیبی به جنین وارد نمی کند و معمولا عوارض آنی کمی دارد . برخی از خانم ها از آزمایش آمینو می ترسند ، زیرا سوزن خیلی بزرگی به داخل شکم شان فرو می رود . آنها غالبا از سوزش سوزن ، آسیب های احتمالی به جنین ، یا وجود پیچیدگی های جدی در دوران بارداری نگران هستند . بنابراین خیلی از خانم ها از احتمال سقط جنین با انجام این آزمایش مضطرب هستند . بیشتر این ترس ها بی پایه و اساس هستند و معمولا زمانی پزشک ، انجام این آزمایش را به شما توصیه می کند که منافع آن بیش از خطراتش باشد .
باید بدانید که محدودیتی در مورد خوردن و آشامیدن قبل از انجام این تست وجود ندارد . رای انجام این آزمایش ، باید به پشت دراز بکشید ، اما قلب از هر چییز ، پزشک یک سونوگزافی انجام می دهد تا تا وضعیت قرار گیری جنین مشخص شود . سپس با محلول ضد عفونی کننده ، نقطه هایی را روی شکم ضدعفونی می کند . بسیاری از پزشکان از داروهای بی حسی استفاده نمی کنند ، زیرا خطرات این داروها به مراتب بیشتر از سوزن آزمایش آمینو است .
پزشک در این مرحله ، سوزنی بلند و خالی را جهت نمونه برداری از کیسه آب در شکم شما فرو می کند تا از آب رحم نمونه بگیرد . شما چیزی جز سوزش فرو کردن و بیرون آوردن سوزن حس نخواهید کرد .مایع جنین که حاوی سلول های جنین معلق است در آزمایش کشت داده می شود . متخصصان آزمایشگاهی ، کروموزوم یا ژن های جنین را از این سلول ها بیرون می کشند و آنها را از نظر نابهنجاری های گوناگون بررسی می کنند .
تقریبا بعد از گذشت 2 هفته نتیجه آزمایش معلوم می شود . باید بدانید که میزان مایع جنینی گرفته شده بعد از گذشت 24 ساعت دوباره جایگزین می شود .
خطرات : از آنجایی که پزشک ، سونوگرافی را انجام می دهد تا موقعیت جنین را ببینید به همین خاطر احتمال آسیب به جنین به وسیله سوزن بسیار کم است . عارضه اصلی نمونه برداری از کیسه آب در واقع سقط جنین است . اما این خطر ، برای 1 نفر در 200 نفر از خانم ها اتفاق می افتد . علاوه بر این ، احتمال دارد که 1 درصد از خانم هایی که این آزمایش را انجام می دهند ، دچار خونریزی ، دل درد و ترشح مایع دستگاه تناسلی شوند که به تدریج کم می شود بنابراین نمونه برداری از آب کیسه جنین ، خطرات کمی برای شما و جنین تان دارد . وقتی نتایج آزمایش ، وجود یک مشکل را نشان می دهد. ممکن است با وجود این که جنین شما کاملا سالم است ، اما تست چندگانه ، یک نابهنجاری را نشان می دهد . این مورد به نام ” مثبت اشتباه ” شناخته می شود . اگر جواب آزمایشات مثبت باشد ، شاید شما قبل از هرگونه تصمیمی ، با پزشک ژنتیک مشورت کنید .
شما بسته به سن ، میزان سطح رفاه یا یک سری عوامل دیگر امکان دارد بخواهید که سونوگرافی ، آزمایش مایع کیسه آب یا هردو را انجام دهید .
” مثبت اشتباه ” یک سری عوامل باعث می شوند که جواب این آزمایش مثبت باشد . ممکن است شما در اوائل یا اواخر بارداری خود متوجه شوید که دوقلو باردار هستید یا شاید سطح هورمون هایتان بالا باشد ، ولی جنین طبیعی باشد . امکان دارد پزشک جهت تشخیص نتیجه بهتر به شما انجام آزمایش چندگانه را پیشنهاد کند . شاید شما قبل از این که بخواهید تصمیم درباره ادامه بارداریتان بگیرید بهتر است نظر سایر پزشکان را جویا شوید . شاید اگر بفهمید که جنین تان دچار مشکلی شده است به شما شوک وارد شود . شما به زمان نیاز دارید تا اطلاعات کافی درباره شرایط و وضعیت جنین تان به دست آورید . نمی دانید که چه واکنشی نسبت به شرایط موجود نشان دهید . با توجه به پیشرفت علم پزشکی ، درمان هایی برای برخی شرایط وجود دارد .
بهتر است قبل و بعد از انجام تست چهارگانه و حل مسائل عاطفی و فیزیکی خود با پزشک متخصص ژنتیک ملاقات کنید . پزشک نه شما را تشویق می کند تا جنین تان را حفظ کنید نه مجبورتان می کند که اورا سقط کنید ، بلکه اگر ج.اب آزمایش چندگانه مثبت بود ، اطلاعاتی را در اختیارتان می گذارد تا شما و همسرتان بهتر بتوانید تصمیم گیری کنید . شما ممکن است به سوالاتی که به ذهنتان خطور می کند ، فکر نمایید . مثلا آیا آمادگی بزرگ کردن کودکی با ناتوانی جسمی را دارید ؟ آیا می خواهید با یک مرده زایی مواجه شوید ؟ آیا زمانی که احتمال زنده ماندن بچه ، ضعیف پیش بینی شده باشد همچنان ترجیح می دهید که به بارداریتان ادامه دهید یا همین حالا به حاملگی خاتمه می دهید ؟
آزمایش یا عدم انجام آزمایش : برخی از والدین تمایلی به انجام هیچ گونه آزمایش تشخیصی ندارند ، زیرا دوست ندارند که به یک بارداری خاتمه دهند . برخی دیگر با توجه به مخالفتی که نسبت به عمل کورتاژ دارند ، آزمایش های تشخیصی را انجام می دهند ، زیرا آنها را با نیاز های خاص یک بچه آماده می کند و در معاینات پزشکی رحم بعد از زایمان مفید است .

ناهمگونی ( ارش ) RH
شما در اوائل بارداری ، آزمایش خونی را انجام می دهید که بوسیله ان ، عامل پروتئینی به نام ارهاش RH تعیین می شود . اگر چنین پروتئینی در ، خون شما وجود داشته باشد ، ارهاش مثبت است و اگر نباشد ، ارهاش منفی است . اگر ارهاش منفی باشد زنگ خطری رای پزشک خواهد بود ، زیرا بین خون شما و جنین ناهمگونی ایجاد می شود . خانم هایی با ارهاش منفی خون ، مشکلی در دوران بارداری ندارند مگر این که ارهاش خون همسرشان مثبت باشد . چنانچه پدر ارهاش مثبت باشد ، احتمال زیادی وجود دارد که ارهاش خون جنین نیز مثبت باشد ( اگر ارهاش خون شما و جنین تان هر دو منفی باشد مشکلی وجود ندارد )
در دوران بارداری ، گلبول های خون قرمز جنین میتواند از جفت عبور کنند . ایین موضوع معمولا در اوائل بارداری مشکلی ندارد ، اما اگر ارهاش جنین مثبت و ارهاش شما منفی باشد ، موقعیتی به وجود می آید که گلبول های قرمز خون شما این ناهماهنگی را تشخیص می دهند و واکنش تدافعی در برابر جنین شما ایجاد می کنند . زیرا خون با ارهاش منفی ، ارهاش مثبت را تحمل نمی کند . پزشک شما برای حل ایین مشکل ” رگام ” تجویز می کند که یک گلوبولین ارهاش تدافعی است . اگر ارهاش شما مثبت باشد ، این تزریق معمولا در هفته بیست و هشتم بارداری و مرحله دوم آن 72 ساعت بعد از تولد انجام می شود .
اگر ارهاش خونتان منفی باشد و خونریزی داشته باشید یا طی مراحل بارداری نیاز به خون دریافتی دارید یک تزریق رگام خواهید داشت . چنانچه آمپول رگام به شما تزریق نشود ، واکنش تدافعی شما باعث می شود که گلبول های خون شما با گلبول های ارهاش مثبت جنین تان همانند یک ویروس یا یک متجاوز رفتار کند و علیه آن پادتن بسازد . پادتن هاا با عبور از جفت به جنین می رسند و سلول های خون را نابود می کنند و کم خونی شدیدی در جنین ایجاد می شود . در درصد کمی از موارد ، این مسئله باعث مرگ جنین می شود .

فنون کسب آرامش
ضرب الاجل های کاری ، ترافیک شهری ، برخوردهای شما با اعضای خانواده و دوستانتان ، عوامل تنش زایی هستند که به ناچار باید در دوران بارداری با آنها کنار بیایید . گاهی اوقات کمی استرس و فشار عصبی برای شما خوب است زیرا واکنش های ایمنی بدنتان را بالا می برد و آمادگی لازم را برای بدن شما در برابر عفونت ها و صدمات احتمالی به وجود می آورد . استرس و تنش مداوم شما را از پا می اندازد . اگر حامله هستید و استرس دارید ، تفکرات و ذهنیات منفی شما ، بر روی رشد جنین تاثیر می گذارد .
مطالعاتی که روی خانم های باردار در سه ماهه سوم بارداریشان انجام شده حاکی از آن است که مادرهای باردار که استرس و علائم استرس همچون فشارخون دارند ، احتمال داشتن نوزادانی با ضربان قلب بیشتر را دارند . محققان مشغول بررسی رابطه بین تنش و زایمان زودرس هستند . بنابراین برای سلامت جنین و متعاقبا خودتان به خودتان بیاموزید تا آرام باشید .
روش های کاهش استرس ، بدن و ذهن شما را آرام می کند . این تمرین ها شامل : یوگا ، ورزش های هوازی ، افکار تمرین داده شده هستند . همه این نرمش ها به شما کمک می کند ، روی ارتباط ذهن و جسمتان تمرکز کنید تا نگاه آرام تر و دقیق بر روی حوادث زندگی و چیزهایی که خارج از کنترل شما هستند ، داشته باشید .
راههای سریع و ساده کسب آرامش را تمرین کنید :
• برای مدت 15 دقیقه به مکان آرام و دنجی پناه ببرید که چیزی آرامشتان را به هم نزند .
• آرام و راحت بنشینید یا دراز بکشید .
• در حالی که تا ده می شمارید ، نفس عمیق و راحت بکشید و اجازه دهید آگاهی و هشیاریتان در مرکز بدنتان باقی بماند . اگر احساس گیجی می کنید ، تنفس خود را آرام تر کنید .
• در حالی که نفس عمیق می کشید ، خود را در جایی آرام و با صفا تصور کنید . جزئیات آن محل را در حالی که نوزاد خود را در آغوش دارید ، در ذهن مجسم کنید و اجازه دهید جسم و روحتان با این افکار ، آرامش یابد .
• پاها و دستان خود را بکشید و چندین نفس عمیق بکشید و بخاطر زمانی که سپری کرده اید به خودتان آفرین بگوئید .

پیاده روی آگاهانه
اگر از آن دسته آدم هایی هستید که یکجا آرام و قرار ندارند ، با یک ” پیاده روی آگاهانه ” می توانید ، آرامش بیشتری داشته باشید . یک پیاده روی آگاهانه همانند روش های تمرینی آرامش بخشی عمل می کنند و باعث می شود که بیشتر به خودتان و محیط اطراف خود توجه کنید .
برای انجام پیاده روی آگاهانه ، به فضای بیرون بروید و آرام تر از حد معمول پیاده روی انجام دهید . احساس کنید برای اولین بار است روی پاهایتان راه می روید . بوی علف و درختان را کاملا استشمام کنید ، به ساختمان های اطراف توجه کنید ، به آواز پرندگان گوش دهید . در لحظه حال زندگی نمایید . وقتی سیل افکار درگیر کننده ذهنتان به سوی شما هجوم می آورند . به آرامی آنها را درک کنید ، سپس سعی نمایید با تمرکز بر روی احساسات خود به لحظه حال بازگردید . بعد از پیاده روی ، با آرامش ، بقیه روز را به آن صداها ، بوها ، صحنه ها و طرح های جدید فکرکنید .

آماده سازی خواهر ها و برادر های نوزاد
در مقابل هر سوالی که شما در مورد نوزاد جدید دارید ، سایر فرزندان شما 10 برابر آن را دارند . آیا بچه جدید با من در یک اتاق می خوابد ؟ آیا اسباب بازی های من را بر می دارد ؟ آیا مامان و بابا او را بیشتر از من دوست دارند ؟ خواهر و برادر های خردسال معمولا نگران این موضوع هستند که با بچه جدید عوض شوند .
بسیاری از آنها ، تا موقعی که کودک به دنیا نیامده ، هیچ واکنش رفتاری ندارند . قبل از این که نوزاد جدید به دنیا بیاید خودتان را به جای بچه های بزرگتر بگذارید و از دید آنها به این قضییه نگاه کنید. بنابراین اگر کودکان بدانند ، انها همان جایگاه قبلی را در زندگی و قلب شما دارند ، بهتر نوزاد جدید را می پذیرند .

صحبت کردن
هنگامی که با بچه های بزرگتر صحبت می کنید ، ترس های آنها را با بیان این مطلب که آنها روز به روز بزرگتر می شوند و به اتاق و تخت بزرگتر ، نیاز دارند ، از بین ببرید . بچه جدید را با اسم ” خواهر یا برادر بزرگتر ” خطاب کنید تا ” بچه بابا و مامان ” .
کاهش نگرانی های کودکان : وقتی در بیمارستان یا درمانگاه هستید سعی کنید هرگونه نگرانی فرزندتان را در مورد ناشناخته ها کم کنید . آنها وقتی بدانند شما کجا هستید ، کی برمی گردید ، احساس راحتی می کنند . همه چیز را تا جای ممکن توضیح دهید .
وقتی در بیمارستان هستید علت غیبت و دور بودن خود را از خانه برای فرزندانتان توضیح دهید .
هدیه کوچکی را از طرف بچه های بزرگترتان بخرید تا به نوزاد جدید بدهند و هدیه ای از طرف نوزاد به آنها بدهید . وقتی قرار است بچه های بزرگتر اولین بار نوزاد را ببینند . سعی کنید که نوزاد در آغوشتان نباشد . اجازه دهید بچه های بزرگتر برای اولین ملاقات پیشقدم باشند ، تا رابطه بهتری داشته باشند .
اگر بچه های بزرگتر تنفر خود را نسبت به نوزاد بیان کردند ، اصلا تعجب نکنید . در واقع آنها هم مثل شما ، احساس شدیدی نسبت به این تغییر بزرگ در زندگی خود دارند . بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به حرف های آنها گوش کنید و به آنها بگوئید که درکشان می کنید . در واقع احساس خواهری و برادری در طول زمان ایجاد می شود .

رژیم غذایی و ورزش
ویار غذاهای خانگی
برخی از خانم های باردار نمی توانند برخی غذاهای خانگی مانند کوکوی گوشت ، ماکارونی ، پنیر ، سوپ جوجه ، اسپاگتی ، کوفته ریزه ، پوره سیب زمینی و شیرینی های شکلاتی خانگی بخورند . شاید به این دلیل که آنها را به یاد مادشان و غذاهایی که می پختند ، می اندازند . در حالی که برخی دیگر از خانم ها این غذاها را دوست دارند ، زیرا در شرایط سخت و دلهره آور به آنها امنیت می بخشد . بنابراین به هر دلیلی که هست ، اگر به غذاهای سنتی تمایل دارید ، آنه را به عنوان یک بخش مفید در برنامه غذایی دوران بارداری خود قرار دهید .
جایگزین کردن مواد در دستور غذایی ، پایه و اساس برای غذاهای این دوره است . اگر می خواهید کوکوی گوشت بپزید ، از گوشت لخم چرخ کرده 93 درصد با ترکیب از گوشت گوساله و بوقلمون یا سینه چرخ کرده استفاده کنید. هویج چرخ کرده ، کدوی سبزی یا سایر سبزیجات و جانه غلات را ، باهم مخلوط کنید . ماکارونی را با پنیر کم چرب تهیه نمایید . غذاها را به جای سرخ کردن ، آب پز کنید و پوره سیب زمینی را با کمی روغن زیتون و تکه های پنیر پارمیزان تهیه کنید به جای این که از کره و نمک استفاده نمایید .

تداوم انجام ورزش های سخت
اگر یک ورزشکار پرتلاش هستید ، که نمی توانید هفته ای را بدون ورزش یا پیاده روی سخت تصور کنید ، حتما خوشحال خواهید شد ، اگر بدانید که شما می توانید ورزش های سخت پیش از بارداریتان را همچنان ادامه دهید . از حافظه خود بهره گیرید و نکات زیر را به خاطر بسپارید .
• همواره تعادل بدنتان در دوران بارداری تغییر می کند ، به همین خاطر در انجام ورزش های تعادلی کاملا مراقب باشید .
• از انجام ورزش ، در گرمای شدید اجتناب نمایید اگر گرمازده شدید یا آب بدنتان کم شد ، دچار مشکل می شوید .
• کفش های محافظ بپوشید و چنانچه پیاده روی می کنید ، نیم چکمه بپوشید .
• از کرست ورزشی استفاده کنید که کاملا سینه هایتان را بپوشاند .
• در حین ورزش مقدار کافی آب بنوشید .
• میان وعده های سبک با خود داشته باشید .
• بعد از سه ماهه دوم ، از انجام ورزش هایی که نیازمند دراز کشیدن به پشت هستند ، پرهیز کنید .
• اگر مشکلاتی نظیر درد ، تورم ساق پا ، درد قفسه سینه ، کاهش حرکت جنین ، مشکلات تنفسی ، سرگیجه ، سر درد ، ترشح آب کیسه جنین ، ضعف عضلانی ، انقباضات یا خونریزی مهبلی را مشاهده کردید ، ورزش را متوقف سازید و به پزشکتان تلفن کنید .

سوالات رایج
دستم شکسته است و پزشکان می خواهند عکس رادیولوژی از دستم بیندازد . من می ترسم که اشعه ایکس به جنینم صدمه بزند ، آیا باید تا آخر حاملگی ام صبر کنم ؟
جواب : نیازی نیست که صبر کنید . طبق تحقیقات موسسه آمریکا ، عکس برداری تشخیصی ، بندرت تهدیدی برای جنین دارند . در تشعشعات زیر 5 ( راد ) ، آسیب مختصری به نسوج وارد می شود ، و مدرن ترین دستگاه های اشعه ایکس کمتر از 5 راد اشعه صادر می کنند . علاوه بر این دستگاه های خاص فقط می توانند ، پرتو را روی محل مورد نظر مثلا بازوها بتابانند . بنابراین اگر پیش بند سربی روی لباستان بپوشید ، دیگر احتمال کمی وجود دارد که جنین شما در معرض تشعشعات قرار بگیرد .
ام .آر . آی یا تصویر برداری مغناطیسی در دوران بارداری ایمن است. اما سی تی اسکن اینطور نیست ، از آنجا که در سی تی اسکن از چندین اشعه ایکس استفتده می شود تا تصویر سه بعدی تهیه کند ، بنابراین خطر بیشتری برای جنین دارد . میزان خطرناک بودن اشعه ایکس تا حدودی بستگی به ناحیه مورد نظر دارد . بهتر است هنگام عکسبرداری ، روی شکم و لگن با پوشش محافظ پوشانده شود .
سوال : من مقدار زیادی ترشح مهبلی دارم که بوی عجیبی دارد . آیا باید نگران باشم ؟
وجود ترشحات زیاد و بوی نامطبوع آنها ، کاملا طبیعی است . اگر ترشحات ، سفید رنگ و آبی و شبیه سفیده تخم مرغ کش دار است و بوی پنیر دارد ، اوضاع خوب است . در این وضعیت چنانچه شما را اذیت می کند ، بدنتان را در دفعات بیشتری بشویید ، و شورت های خشک و نخی بپوشید .
همیشه شورت های اضافی را به محل کارتان ببرید . اصلا شورت های آستردار نپوشید ، زیرا ممکن است باعث کهیر یا تحریک پوستی شود. انتظار افزایش بیشتر این ترشحات را در اواخر بارداری خود داشته باشید .
اگر ترشحات بدنتان بوی گند یا بوی ماهی مانند می دهد و زرد ، سبز یا همچون پنیر فاسد است ، احتمال دارد که عفونت مخمر داشته باشید . همچنین ممکن است یک عفونت باکتریایی مثل ” تریکومونیازیس ” یا عفونت باکتری مهبل باشد . عفونت های باکتریایی ، با داروهای ایمن درمان می شوند . بنابراین ممکن است پزشک ، آزمایشی برای تشخیص تریکومونیازیس یا باکتری مهبلی انجام دهد که نیاز کشت آزمایشگاهی برای یافتن عفونت های کلامید باشد .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …