خانه / بارداری / هفته چهاردهم بارداری و شکل ظاهری بدن

هفته چهاردهم بارداری و شکل ظاهری بدن

هفته چهاردهم بارداری و شکل ظاهری بدن

هفته چهاردهم
داستان درون
جنین شما در حال حاضر کاملا شکل گرفته است . اگرچه وزن وی زیر 60 گرم است . اما در هفته های آینده به سرعت وزن می گیرد و طول بدنش بیش از 6 تا 7 سانتیمتر می شود . حالا ، گردنی قابل تشخیص دارد و سر جنین کمی بالاتر از قفسه سینه اش قرار گرفته است . از آنجایی که سر جنین رشد کرده است ، چشمانش بالای پل بینی به هم نزدیک تر شده اند ، همچنان که دست ها و پاها رشد می کنند ، وی آنها را حرکت می دهد . جنین ممکن است داخل اتاق ایمن خود صدها بار حرکت داشته باشد . مویی نرم برای محافظت از پوست او روی بدنش رشد ” لانگو ” و کرک مانند به نام می کند و تا چند هفته پیش از تولد باقی می ماند . موهای سر جنین همزمان با رشد مژه ها و ابروها شروع شده است . چشمانش همچنان کاملا بسته اند و تا حدو هفته 23 بسته خواهند ماند .
بدن جنین شروع به ترشح هورمون های خود نیز کرده است .غده تیروئید وی کامل شده و اندام های داخلی تولید مثل به سرعت رشد می کنند ، غده پروستات در پسرها حدود هفته 14 به وجود می آیند ، و اگر جنین دختر باشد تخمدان های او پایین آمده اند . خون در مغز استخوان ها شکل گرفته است و ریه ها تمام مدت در حال فعالیت هستند ، تا خود را برای آن روز آماده کنند ، زمانی که نوزاد اولین هوای تازه را تنفس می کند .

بدن شما
برجستگی شکم
در حال حاضر ، وضعیت سرنوشت سازی وجود دارد ، شکم شما بالا آمده است و همچنین که رحم بزرگ می شود ، تا فضای بیشتری برای رشد جنین به وجود آورد ، جفت نیز بزرگ می شود و مایع ساک افزایش می یابد .
برای مشخص شدن جای رحم ، به پشت بخوابید و زیر نافتان را لمس کنید بدن شما به شکل بسیار شگفت آوری ، مکان امنی برای فرزندتان است . جنین در مایع ساک حاملگی و بین دیواره ضخیم رحم قرار دارد .
پزشک ، ارتفاع رحم را با اندازه گیری فوندوس ( بالای رحم ) تا استخوان شرمگاه انجام می دهد. از اول حاملگی تا هفته دوازدهم ، فوندوس ، رو یا در پایین استخوان شرمگاه قرار دارد . اما بعد از هفته دوازدهم ، فوندوس شروع به بالا آمدن می کند و تا آخر دوره حاملگی همچنان ادامه دارد . مقدار رشد رحم تا چه میزان است ؟ تا اواخر هفته شانزدهم ، فوندوس در وسط استخوان شرمگاه تا ناف قرار دارد ، اما بین هفته بیستم تا چهلم ، ارتفاع فوندوس به سانتیمتر برابر با هفته های حاملگی است( یعنی در هفته بیست و پنجم ارتفاع فوندوس بیست و پنج سانتیمتر است )راحتی در شب بعضی از نصایح در مورد نحوه خوابیدن ، شاید مانند قصه های ترسناک شما را از طاق باز یا به شکم خوابیدن بترساند تا به جنین تان صدمه ای وارد نشود . اما چنانچه وضعیتی در خواب برای شما و جنین تان نامناسب باشد ، به طور ناخود آگاه بدنتان تغییر وضعیت می دهد . گذشته از هر چیز ، اگر روی شکم بخوابید ، جنین بین شما و تختخواب قرار دارد و حسی مانند غلتیدن روی توپ فوتبال است که این وضعیت بیش از جنین ، برای شما ناراحت کننده است و رحم به گونه ای طراحی شده است که حفاظ مناسبی برای آسیب جنین است .
اگر به شما توصیه می شود که طاق باز نخوابید به این دلیل است که رگ های خونی اصلی در دو طرف ستون فقرات قرار دارند که وقتی به پشت می خوابید ، وزن رحم به آن ها فشار وارد می کند و گردش خون کاهش می یابد . وقتی این رگ ها تحت فشار قرار گرفته باشند خون کمتری به سمت قلب باز می گردد و این باعث می شود که فشار خونتان پایین بیاید ، به طوریکه دچار سرگیجه ، تعریق یا حتی تهوع می شوید .
اما نگران نباشید ، بدن شما به طور طبیعی از شما و جنین تان محافظت می کند .
اگر رحم تان به اندازه ای سنگین شده باشد که به رگ های کنار ستون فقرات فشار بیاورد . شما از دراز کشیدن به پشت چنان احساس ناراحتی می کنید که بدنتان به طور ناخودآگاه در خواب بر می گردد ( غلت می خورید ) ، پس چندان نگران نباشید و هرطور که دوست دارید بخوابید .با وجود این ، برای داشتن احساس بهتر ، می توانید از بالش هایی در کنار استفاده کنید تا بتوانید به پهلو بخوابید . این بهترین و راحت ترین وضعیت خواب تا آخر دوره بارداری است .
علل ترش کردن معده و درمان آن حدود 50 % از خانم های باردار در سه ماهه دوم و سوم ، بعد از صرف غذا یا هنگام خواب دچار سوزش معده می شوند . این احساس می تواند تا حدودی ناراحت کننده یا عذاب آور باشد .
ترش کردن معده که به نام سوء هاضمه اسیدی یا رفلاکس هم شناخته می شود ، باعث ایجاد احساس سوزش در پشت جناق سینه و گاهی طعم ترش و تلخی در دهان می شود . چرا شما دچار ترشی معده شده اید ؟ زیرا هورمون های دوران بارداری ، روند هضم غذا را در بدن شما کند می کند تا به جنین کمک کند که مواد مغذی و آب را در بدن شما جذب کند . غذا درون روده به کندی حرکت می کند ، به همین علت تخلیه مواد از معده به تاخیر می افتد. پروژسترون ، یکی از هورمون هایی است که باعث می شود ماهیچه هایی بین معده و مری شل شوند . همه این عوامل سبب می شوند که اسید های معده فرصت بیشتری داشته باشند تا به تلاطم در آیند و رو به بالا بیایند .
ترشی معده هیچ گونه ارتباطی با سلامت قلب شما ندارد و بعد از زایمان که جای بیشتری در شکم برای معده باز شود ، ازبین می رود .
برای جلوگیری از سوزش معده روش های زیر را به کار ببرید .
• به جای مصرف سه وعده غذا در روز ، 6 وعده غذای کوچک داشته باشید .
• چهار ساعت قبل از خواب ، شام بخورید .
• غذاهای اسیدی مثل پرتقال ، گوجه فرنگی و گریب فروت را با غذاهایی که اسید کمتری دارند ترکیب کنید . مقداری گوجه فرنگی را در ساندویچ بگذارید و تا زمانی که تمامی غذای خود را نخورده اید ، آب پرتقال ننوشید .
برخی از خانم ها متوجه شده اند که با غذاهای ادویه دار ، چرب ، قهوه ، نوشابه های کربوهیدرات دار ، غذاهای اسیدی و شکلات ، ترشی معده آن ها بیشتر می شود .
به آنچه باعث ترشی معده تان می شود ، توجه کنید و از آن اجتناب نمایید . همراه با وعده های غذایی ، حجم زیادی از مایعات ننوشید ، زیرا مایعات باعث می شوند که هوای بیشتری وارد معده تان شود . هوای معده باعث می شود که ترشی آن وخیم تر شود . اگر در هنگان صرف غذا ، احساس تشنگی می کنید ، جرعه ای کوچک بنوشید .نوشیدنی های حاوی کافئین را از وعده های غذایی خود حذف کنید ، زیرا باعث می شوند عضلات بالای معده که اسد را محبوس می کنند ، شل شوند.
بعد از صرف غذا، کمی آدامس بجوید تا میزان بزاق دهانتان افزایش پیدا کند ، زایرا این عمل ناراحتی شما را تسکین میی دهد . چرا ؟ زیرا بزاق ، اسید داخل مری را خنثی می کند .
بعد از صرف غذا دراز نکشید ، یا به پهلو خم نشوید ، در عوض ، حداقل برای یک ساعت بعد از صرف غذا صاف بنشینید . با چند بالش در کنارتان بخوابید ، زیرا باعث می شود که معده تان کمی باتر قرار بگیرد .

مصرف سدیم
مصرف سدیم را باید به 400/2 میلی گرم در روز محدود کرد . مصرف بیش از حد سدیم ، باعث می شود که آب در بدن بماند ، مخصوصا در سه ماهه سوم بارداری ، شما نباید تمام سدیم را از رژیم غذایی خود حذف کنید . بلکه بهتر است مصرف آن را کاهش دهید . با خواندن برچسب های مواد غذایی و میزان سدیم موجود در آنها شروع کنید . از خوردن غذاهایی که حاوی نمک زیادی هستند ، مثل سوپ های کنسروی خشک ، گوشت های نمک سود ( همبرگر و سوسیس ) گوشت های فرآوری شده ( هات داگ ، گوشت آماده مصرف ) ، گوجه فرنگی کنسرو شده ، پنیر ، کره بادام زمینی ، برشتوک ها ، غذاهای فریزر شده ، غذاهای آماده ، میان وعده هایی مثل ( چیپس ، پفک ، … ) پرهیز نمایید .
وقتی شروع به خواندن برچسب های مواد غذایی می کنید ، متوجه می شوید که در بعضی غذاها آنقدر سدیم وجود دارد که اصلا فکرش را نمی کردید .
راهکارهای ساده برای کاهش مصرف سدیم :
• نمکدان را از روی میز غذاخوری بردارید .
• در رستوران ، غذایی را سفارش دهید که حاوی نمک نباشند .
• برای طعم دار کردن غذا به جای نمک از آب لیمو ، سبزیجات معطر و ادویه جات استفاده کنید .
• نوع بی نمک غذای دلخواهتان را انتخاب کنید .
• هنگام چرخ کردن گوشت از پیاز و چاشنی بدون سدیم یا نمک استفاده کنید .

تامین پروتئین در گیاه خواران
اگر گوشت نمی خورید یا از فکر همبرگر دچار تهوع می شوید ، می توانید با راه های مختلفی پروتئین مورد نیاز بدنتان را بدون خوردن گوشت تامین کنید .
برخی از منابع غیرگوشی حاوی پروتئین شامل : لبنیات ( شیر ، پنیر ، ماست ) ، تخم مرغ ، حبوبات ( عدس ، لوبیا ، لوبیا چشم بلبلی ، لوبیا چیتی ، لپه ) غز ها ( بادام زمینی ، گردو ، بادام هندی ) سویا و غذاهایی مثل یک فنجان عدسی ، ساندویچ کره بادام زمینی و یا یک ظرف لوبیا می باشد .
وقتی غذاهای غیر گوشتی حاوی پروتئین را انتخاب می کنید ، به میزان کلسترول و چربی آنها توجه نمایید . غذاهای بدون گوشت لزوما غذای کم چرب نیست . لبنیات پرچرب ، حاوی مقدار فراوانی چربی اشباع شده و کالری هستند به همین منظور نوع کم چرب یا بدون چربی غذاها را انتخاب نمایید . زرده های تخم مرغ کلسترول بالایی دارند ، بنابراین بیش از 4 زرده تخم مرغ در هفته استفاده نکنید . مغز ها دارای میزان چربی متعادل و از نوع تک اشباعی مفید برای قلب می باشند ، اما کالری بالایی دارند . بنابراین هنگام مصرف آجیل ها مراقب مقدار آن ها باشید.

سوالات رایج
مدت هاست احساس خستگی و آسیب پذیری می کنم ، بنابراین چطور می توانم مراقب یک بچه باشم در حالی که به سختی می توانم بدون کمک کسی روزم را بگذرانم ؟
باید به این فکر کنید که داشتن چنین احساسی اصلا عجیب نیست . زیرا بدن شما در 9 ماه بارداری نسبت به قبل تغییر می کند و هورمون های بارداری شما را به وضعیت بحرانی می کشاند . اگرچه سه ماهه دوم بارداری به خاطر این که سطح هورمون ها به اوج رسیده اند و شما انرژی خود را بازیافته اید . تقریبا دوره آرامی است ، اما همچنان سوخت و ساز بدن زیاد است ، تا شما را برای مهم ترین دوره رشد جنین آماده کند .
همه اضطراب ها و سوالات به آینده مربوط می شود . آیا جنین من سالم خواهد بود ؟ آیا من مادر خوبی خواهم بود ؟ آیا می توانم با وجود یک کودک نوپا و یک بچه دیگر ، خانه را تمیز کنم ؟
باید بگوئیم که همسرتان باید سعی کند کارهایی برایتان انجام دهد که قبلا انجام نداده است . اکنون وظیفه اصلی شما این است که بدنتان را قوی کنید و بخاطر فرزندتان استراحت کنید .
سوال : بواسیر مرا حسابی اذیت می کند ، آیا راهی برای درمان ایمن آن وجود دارد ؟
اکثر خانم ها در دوران بارداری بواسیر دارند ، زیرا رگ های خونی بییش از گذشته متورم می شوند . بواسیر ، رگ های واریسی در منطقه مقعدی است که همراه با درد و خارش می باشد . افزایش حجم خون می تواند باعث فشار به بواسیر و بزرگ شدن آن به اندازه یک تیله شود ، همچنین بزرگ شدن رحم می تواند به قسمت های انتهایی بدن فشار وارد کند ، و موجب افزایش تورم شود .
برای رفع درد و خارش بواسیر بهتر است به جای کمپرس آب سرد از آب گرم استفاده کنید . این بدین معنا نیست که وان حمام را از آب گرم پر کنید ، بلکه می توانید یک کیسه آب گرم تهیه کنید درون آن آب گرم بریزید و روی آن بنشینید .
از دستمال کاغذی سفید و بدون عطر توالت استفاده کنید . مرطوب کردن دستمال کاغذی قبل از پاک کردن ، بهتر است . شما می توانید از دستمال های مرطوب به جای دستمال توالت استفاده کنید . اگر درد و خارش غیر قابل تحمل شد ، از پزشک بخواهید که شیاف طبی یا بی حسی موضعی برایتان تجویز کند . علاوه بر این از پزشکتان مکمل فیبر یا ملین بخواهید ، زیرا یبوست و دفع با فشار ، بواسیر را بدتر می کند .
از نشستن و ایستادن طولانی مدت و به پهلو خوابیدن هنگام تماشای تلویزیون پرهیز نمایید . تا فشار وارده به رگ های مقعدی کم شود . دکتر به من گفت وزن جنین در این هفته باید 50 گرم باشد ، چرا حالا من تقریبا 2 کیلو وزن اضافه کردم ؟
پاسخ این سوال بسیار ساده است بدن شما نیاز دارد که تغیییرات زیادی انجام دهد تا بتواند از جنین محافظت کند که گاهی این تغییرات ، اضافه وزن را برای شما به همراه دارد . به طور مثال در دوران بارداری ، میزان خون پمپاژ شده به سوی جنین تا 40 درصد افزایش پیدا می کند و این افزایش تا 1 کیلوگرم خواهد بود . همچنین جنین شما توسط مایع جنینی احاطه شده است که حدود 1 کیلوگرم وزن دارد و سینه های شما برای شیردهی بزرگتر و سنگین شده اند .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …