خانه / بارداری / هفته یازدهم بارداری و آزمایش های سه ماهه اول

هفته یازدهم بارداری و آزمایش های سه ماهه اول

هفته یازدهم بارداری و آزمایش های سه ماهه اول

هفته یازدهم

داستان درون

جنین شما در این هفته ،دارای چرخه های خواب و بیدار است که معمولا بین 5 الی 10 دقیقه طول می کشد و حتی سرفه و عطسه شما او را بیدار می کند. در این هفته بدن و دست و پاهای وی بیش از حد در حال رشد هستند و او روز به روز بیشتر شبیه یک انسان کوچولو می شود. در این مرحله اکثر فعالیت های وی در دست ها و پاهایش است و شروع به آزمایش عضلاتش می کند و حتی ممکن است با پاهایش لگد بزند.

اگر جنین دختر باشد، تخمدان های وی کاملا به وجود آمده اند و اگر پسر باشد، بیضه ها  و کیسه بیضه های او شکل گرفته اند. به هر حال در این مرحله تشخیص جنسیت جنین با سونوگرافی خیلی زود است.

در این مرحله از بارداری اندام های جنین در حال شکل گیری هستند. بافت های ریه کامل شده اند و اگر چه سیستم گردش خون شما، غذا و اکسیژن را به جنین می رسانند ، اما منبع تامین خون جنین شروع به کار کرده است .

در این زمان غده های درون پانکراس شروع به ترشح انسولین و قند گیاهی می کنند و روده ها مشغول به چین خوردگی برای روزی که غذایش را خودش هضم کند هستند.

پوست جنین که شروع به ضخیم تر شدن کرده است ، همواره لایه لایه و تیره می شود . در این مرحله فولیکول های ریز مو بر روی سطح بدن ظاهر می شوند و استخوان فک سفت تر می شود . اولین جوانه های دندان شکل می گیرند که بعد ها به صورت دندان های ریزی رشد می کنند و تارهای صوتی نیز شروع به شکل گیری می کنند .

بدن شما

درد لگن

در حدود هفته یازدهم ، ممکن است درد و مشکلی در محدوده ناف و کشاله ران شروع شود. این دردها اصلا جایی برای نگرانی به وجود نمی آورند . هنگامی که رحم بزرگ می شود . استخوان های لگن باید جابجا شوند تا جا برای رحم وجود داشته باشد. معمولا این جابجایی لگن تا حدودی باعث کمی درد می شود . اگر این مسئله ناراحتتان می کند ، با خوردن دو قرص استامینوفن درد آرام می شود ، بالا نگه داشتن پاهایتان در آخر روز نیز می تواند کمی از درد شما را بکاهد . اگر درد لگن همراه با خونریزی شدید بود ، به پزشک اطلاع دهید .

آزمایش های سه ماهه اول

 پزشک در سه ماهه اول بارداری شما پیشنهاد می کند ، چندین آزمایش انجام دهید تا از خطر تولد نوزاد با عارضه ” داون ” یا سایر اختلالات کروموزومی جلوگیری کند . تصویربرداری از جنین نشان می دهد که آیا مشکلات کروموزومی وجود دارد یا نه ، در حالی که یک آزمایش تشخیص ، اطلاع کافی در اختیار شما قرار می دهد .

تصویر برداری ها

ممکن است پزشک به شما توصیه کند که در سه ماهه اول ، بین هفته11 الی 14 آزمایش خون را انجام دهید که میزان papa  ( پروتئین ، پلاسمای مرتبط با حاملگی ) و بتای آزاد ( hcG ( ( گونا در تروپین کوریونیک انسانی ) را اندازه گیری می کند و همراه یک سونوگرافی برای اندازه گیری ضخامت پوست پشت گردن جنین است . نتیجه این آزمایشات در فرمولی پیچیده که شامل سن شماست ، قرار می گیرد که نتیجه این فرمول ، احتمال تولد نوزادانی با مشکلات کروموزومی را برای شما مشخص می کند . این رو تقریبا 80 درصد سندرم دان را در جنین تشخیص می دهد  .

آزمایشات تشخیصی : اگر جواب تصویر برداری مثبت باشد ، نمونه ذبرداری از پرز غشایی ( cvs) یا کیسه آب برای نتیجه دقیق تر انجام می شود . توجه داشته باشید ممکن است تصویر برداری حاکی از وجود یک اختلال کروموزومی باشد ، در حالی که نمونه برداری از cvs  یک کیسه آب نشان می دهد که جنین ، کروموزوم های طبیعی دارد . آزمایشات تصویری در سه ماهه اول بارداری همه جا وجود ندارد . اندازه گیری شخامت پشت گردن جنین باید توسط متخصصان ماهر سونوگرافی انجام شود وگرنه ممکن است اطلاعات غلطی دریافت کنید .

اگر آزمایشات تصویر برداری در جایی که زندگی می کنید ، وجود ندارد ، ناامید نشوید . آزمایش خون سه ماهه دوم خوب است و ضریب تشخیص بالایی دارد .

ترشح بیش از حد بزاق

ترشح بیش از حد بزاق ، یکی از بخش های غیر عادی در دوران بارداری است برخیی از خانم ها در سه ماهه اول ترشح بزاق زیادی دارند . این مساله به تهوع صبحگاهی ارتباط دارد . برای این مشکل کار زیادی نمی توان انجام داد ، بلکه باید صبر کرد و این حالت تا پایان سه ماهه اول از بین می رود .

میگرن

پزشکان معمولا علل ایجاد میگرن را می شناسند ، در حالی که ممکن است علت میگرن برای همه افراد یکسان نباشد .

علل شروع میگرن

  • رژیم غذایی : پنیر ، کهنه ، انجیر ، ماهی دودی ، شکلات ، گوشت های آماده ( هات داگ ، سالامی ، پیرونی ) پیاز ، آجیل ، کره بادام زمینی ، فرآورده های لبنی و نوشیدنی های کافئین دار .
  • محیط : چراغ های درخشان ، دود ، تغییرات آب و هوایی ، آلرژی
  • احساسات : تنش ، اضطراب
  • فعالیت : ورزش نامنظم ، تغییر الگوهای خواب
  • تغییرات هورمونی : اگر بخاطر بارداری ، قرص های ضدبارداری ، دوره های پریود دچار میگرن شدید ، در محیط تاریک و آرام دراز بکشید و با پارچه ای سرتان را ببندید . خوردن استامینوفن خوب است ، اما از خوردن ایپورپروفن ( آدویل موترین ) ، ناپروکسین ( آلبو ) و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ( NSAIP ) اجتناب کنید . زیرا این داروها ممکن است به کلیه های جنین آسیب برساند . معمولا میگرن ، ظرف دو یا سه ساعت برطرف می شود . اگرچه گاهی ممکن است تا دو یا سه روز ادامه پیدا کند .

اگر درد شدیدی دارید و فکر می کنید تا 2 ساعت دیگر دردتان آرام نمی شود ، به پزشک مراجعه کنید . چندین دارو وجود دارد که به تسکین دردتان کمک می کند . برخی از خانم ها دریافته اند که ورزش و فنون آرام بخش برای کاهش درد میگرن مفید است .

نکته : طبق تحقیقات ملی بنیان سردرد ، با ادامه بارداری بسیاری از سردرد ها کاهش پیدا می کنند که این به خاطر تغیییر و متعادل شدن سطح هورمون ها در دوران سه ماهه دوم و سوم است .

رفتار جنسی ملایم

برخی از خانم ها ، در سه ماهه اول پیش از قبل ، میل جنسی دارند برخلاف برخی از خانم ها که کاملا متضاد هستند و اصلا تمایل جنسی ندارند . اگر خسته هستید و دچار تهوع اید ، اصلا جای تعجبی وجود ندارد که احساس جنسی نمی کنید ، یا تغییرات رفتارهای جنسی تان در سه ماهه اول کم شده باشد ، اما در سه ماهه دوم ، وقتی ناخوشی های صبحگاهی تان از بین رفت و احساس بهتری داشتید ، مطمئنا میل جنسی بیشتری خواهید داشت  .

اگر عدم تمایل به رابطه جنسی ، همسرتان را رنج می دهد ، با روش دیگری با وی ارتباط برقرار کنید . باهم به تماشای تلویزیون بنشینید ، باهم بازی کنید و هر کاری که به نزدیک شدن رابطه تان کمک می کند ، انجام دهید . بخاطر داشته باشید این برهه از زمان برای همسرتان سخت می باشد ، زیرا تمام توجه شما روی خودتان و فرزندتان است ، او احساس می کند فراموشش کرده اید. از طریق حسی به زوج خود کمک کنید ، هرچند که حس کنید حالش را ندارید .

شانه هایش را بمالید ، دستانش را بگیرید و یا هنگام عبور از راهرو اورا ببوسید ، با بذل توجه به همسرتان و ابراز احساسات بیش از حد به او کمک می کنید ، که این دوره کم میلی جنسی را بگذرانید .

ویار غذا

آیا باید در بارداری به نیازهای بدنتان گوش کنید ؟ در پاسخ باید بگوییم که این بستگی به شرایط دارد . اگر میل به شیرینی دارید ، خوب است هرزگاهی شکلات بخورید به شرطی که در مصرف آن زیاده روی نکنید . ( در اینجا نکته ای برای علاقمندان به شکلات وجود دارد . به جای استفاده از کالری های بی فایده در طول روز ، چند قطعه شکلات بخورید . ) این کاملا خیالبافی است که ویار شما به غذای خاصی ، حتما حاکی از نیاز شما به آن غذا است . در واقع باید بگوییم غذاهایی که ویار می کنید معمولا غذاهای حاضری مثل : سیب زمینی سرخ کرده ، پیتزا ، بستنی ، ترشی ، شیرینی و آبنبات هستند .

اگر دوست دارید مواد غیرخوراکی مثل خاک رس ، آرد ذرت ، نشاسته ، قهوه آسیاب شده را بخورید ، حتما به پزشک اطلاع دهید . این شرایطی است که آن را ” پیکا ” می گویند وبرای شما و جنین تان خطرناک است .

اگر با خوردن گوشت و سویا دچار تهوع می شوید . بهتر است از خوردن آنها پرهیز نمایید و برای مدتی پروتئین مورد نیاز بدنتان را از منبعی دیگر تامین نمایید . اما خوب است که گاهی در برابر ویار های خود تسلیم شوید و اجازه ندهید تنفر از غذا ، مانع دریافت مواد مغذی به بدنتان شود .

توجه به MSG

 MSG (مونوسدیم کلوتامات ) یکی از افزودنی های غذایی است که باعث بیماری هایی ، از جمله : سردرد ، تهوع ، اسهال ،سرگیجه و انسداد قفسه سینه می شود . از آنجا که دلایل محکمی حاکی از تاثیر منفی این ماده بر روی جنین شما در حال حاضر وجود ندارد ، اما بهتر است از خوردن مواد غذایی دارای MSG  خودداری کنید . زیرا به علت داشتن سدیم زیاد باعث تشدید فشارخون می شود .

 

مصرف مواد غذایی طبیعی

از آنجایی که شما بهترین ها را برای خودتان و فرزندتان می خواهید . بهتر این است که از مواد غذایی طبیعی استفاده کنید . در حالی که مواد غذایی طبیعی ، گران تر از مواد غذایی پرورشی هستند . آیا پرداخت هزینه بیشتر برای خرید این مواد غذایی ارزش دارد ؟

طبق تحقیقات موسسه غذا در آمریکا ، چنین گفته ای صحیح نیست . تاکنون مدارکی مبنی بر برتری مواد غذایی طبیعی به مصنوعی و پرورشی به دست نیامد و به همین علت بیشتر آمریکایی ها تا حد ممکن از محصولات طبیعی استفاده می کنند . در واقع این موضوع به شما بستگی دارد که چه می خواهید و توان مالی شما در چه حدی است . نرمش کژل برای ماهیچه های لگن وقتی رحم بزرگتر می شود و وزن جنین بالا می رود ، به ماهیچه های کف لگن فشار وارد می کند که باعث تضعیف آن می شود . این فشار اصلا خوب نیست ، زیرا این ماهیچه ها از اندام های داخل لگن مثل : مثانه ، مجاری ادرار ، رحم و مهبل محافظت و میزان ادرار را کنترل می کنند .نرمش کژل ، بسیار مفید است ، این ورزش به نام دکتر کژل که اولین بار این نرمش را پیشنهاد داده و باعث تقویت ماهیچه های کف رحمی می شود و زایمان را راحت می کند ، نامگذاری شده است . شما می توانید نرمش کژل را در هر زمان و مکان انجام دهید حتی وقتی در اتوبوس نشسته اید یا در حال کار کردن هستید .

  • ابتدا ماهیچه های داخل لگن را منقبض کنید ، درست مثل زمانی که در وسط ادرار ، صذای تلفن را می شنوید و می خواهید کار خود را رها کنید و بروید و جواب تلفن را بدهید .
  • ماهیچه های لگن را منقبض و سپس آزاد کنید .
  • چندین روش برای انجام نرمش کژل وجود دارد . ابتدا عضلات لگن را منقبض کنید و تا 4 بشمرید ، سپس آن را آزاد کنید و تا 4 بشمارید : این کار را چندین بار انجام دهید .

سوالات رایج

من هفته گذشته ، جشن تولد بودم که کی از بچه ها آبله مرغان داشت، حالا باید چکار کنم ؟

اگر قبلا به آبله مرغان مبتلا شده اید ، یا اگر واکسن زده اید ، دیگر مبتلا نمی شوید . در چنین مواقعی از افراد مبتلا به آبله مرغان دوری کنید . اگر تا کنون به این بیماری مبتلا نشده اید ، فورا با پزشک مشورت کنید که وی به شما اینوگلوبین می دهد که از گسترش آن جلوگیری می کند . اینوگلوبین تنها زمانی مفید است که فقط 96 ساعت از زمان ارتباط شما با یک فرد مبتلا گذشته باشد .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …