خانه / بارداری / هفته ی بیست و نهم بارداری و مشکلات احتمالی

هفته ی بیست و نهم بارداری و مشکلات احتمالی

هفته ی بیست و نهم بارداری و مشکلات احتمالی

هفته ی بیست و نهم
داستان درون
شنوایی جنین شما آنقدر تکامل یافته است که با صدای بلند از جا می پرد و حتی می تواند سرش را با شنیدن صدای بیرون بچرخاند .
در حال حاضر وزن جنین شما بیش از 1200 گرم است و قد او احتمالا حدود 38 سانتی متر خواهد بود . او در حال حاضر شروع به ذخیره سازی چربی زیر پوست صورتی و دوست داشتنی خود می کند که موجب فرورفتگی هایی در پشت آرنج ها و زانوهایش می شود . اگر جنین شما دختر باشد ، احتمالا وزنش در هنگام تولد نسبت به نوزاد پسر کمتر است که وزنش بین 3/200 تا 3/400 گرم خواهد بود.

اگر این بارداری دوم یا سوم شما است ، احتمالا جنین تان نسبت به بچه ی قبلی تان وزن بیشتری خواهد داشت .
همچنان که فضای داخلی رحم تنگ تر می شود ، جنین سرش را به سمت زانو ها جمع می کند و مثل زمانی که کوچکتر بود خم می شود . جنین در حال حاضر به قدر کافی بزرگ شده است که شما به خوبی می توانید ضربه های او را حس کنید . خستگی هخا باز می گردند و شدید تر می شوند .
شما در حال حاضر اضافه وزن زیادی دارید و معمولا شب ها چندین بار به خاطر ضربات لگد و فشار به مثانه تان از خواب بیدار می شوید . گاهی شما در طول روز احساس می کنید که انرژی تان به پایان رسیده است و همانند سه ماهه ی اول بارداری تان خسته می شوید و احساس می کنید که به جای شاد و پرنشاط بودن از بارداری تان ، تنها حس پژمردگی دارید .
سعی کنید با استراحت در شب و خوابیدن طی روز با خستگی مبارزه کنید ، که این کار برای سلامت خودتان و جنین بسیار مفید خواهد بود ، مخصوصا اگر بیرون از خانه شاغل هستید . محققان بیان کرده اند مادرانی که در هنگام کار ، با تنش و خستگی زیادی روبه رو هستند ، بیشتر در معرض پاره شدن زود هنگام کیسه آب قرار دارند .
برای استراحت بهتر در این دوره ، به پهلو دراز بکشید ، پاهای تان را خم کنید و بالشی را بین آن ها قرار دهید و بالش دیگری را زیر شکم تان بگذارید . شما با قرار دادن بالش زیر شکم تان ، تکیه گاهی برای بدنتان ایجاد می کنید و به این صورت فشار بر کمرتان کمتر می شود . سعی کنید بیست دقیقه بعد از ناهار دراز بکشید . اگر در طی روز ، فرصتی برای خوابیدن ندارید ، حداقل هر ساعت ، برای 5 دقیقه استراحت کنید و پاهای تان را بالا بیاورید . شما می توانید ، نیمه شب وقتی لگد های جنین باعث بی خوابی تان می شود ، به کارهای خود بپردازید .

جنین در وضعیت بریج ( سر روبه بالا و پاها به سمت پایین )
شاید در یکی از جلسات معاینه ، پزشک به شما بگوید که جنین شما در وضعیت بریج قرار دارد ، بریج به این معناست که جنین کاملا صاف نشسته است و پاهایش را در قسمت تحتانی رحم جمع کرده است ، و در عوض سر به جای آن که به طور طبیعی رو به پایین باشد ، رو به بالا است . اجازه ندهید که این موضوع باعث ناراحتی تان شود . خیلی از جنین ها تا قبل از زمان زایمان و هفته ی سی و ششم در شکم می چرخند ورو به بالا پشتک و وارو می زنند .

تشخیص وضعیت بریج
اگر در حال حاضر جنین در وضعیت بریج قرار دارد و هنوز چند هفته تا پایان مانده است ، شما می توانید این وضعیت را در شکم و رحم خود احساس کنید ، و با سونوگرافی وضعیت جنین بهتر مشخص می شود . همه ی جنین ها تقریبا بین هفته های 34 و 37 می چرخند ، اما درصد کمی از آن ها ( تقریبا سه نفر از هر 100 نفر ) اصلا پایین نمی آیند . زنانی که سابقه دو قلویی ، زیاد یا کم بودن مایع کیسه آب ، مشکلات رحمی مثل فیبروئید های چند گانه ، زایمان زود رس و رحم داشته اند ، احتمالا بیشتری دارد که جنین شان در وضعیت بریج قرار بگیرد .

مشکلات احتمالی
در وضعیت بریج ، احتمال آسیب به جنین تان بیشتر است ،مخصوصا اگر زایمان زودرس داشته باشید . در زایمان طبیعی ، جنین اول از سر متولد می شود و چون سر بزرگترین قسمت بدن است ، باعث می شود که کانال زایمان به قدر کافی کشیده و باز شود تا بقیه ی بدن جنین به آسانی از آن خارج شود . اما جنینی که در وضعیت بریج قرار دارد ، اول با پاها یا باسن و بعد بقیه ی بدن استخوانی و لاغرش ( غیر سر ) بیرون می آید ( مخصوصا اگر نارس و کم وزن باشد ) . واضح است که در چنین شرایطی کانال و مجرای زایمان انعطاف پذیری پیدا نمی کند و برای سر نوزاد ، محلی تنگ و ناکافی است . بنابراین سر به سختی بیرون می آید .
یکی دیگر از مشکلات احتمالی ، در بارداری پایین افتادگی بند ناف در زمان پاره شدن کیسه ی آب است . در چنین شرایطی ، بند ناف ممکن است به سمت پایین رحم برود و زیر باسن و پاهای جنین قرار گیرد . در چنین شرایطی فشار وارده بر روی بند ناف ، باعث انسداد و متعاقبا مانع از عبور مواد غذایی و اکسیژن به جنین می شود . بسیاری از بیمارستان ها لازم می دانند ، جنین هایی که در وضعیت بریج قرار دارند ، به صورت سزارین به دنیا آیند.
در چنین شرایطی ، بهترین کار این است که منتظر باشید و ببینید آیا جنین به موقع می چرخد یا نه . اگر جنین ، تا قبل از هفته ی سی و هفتم نچرخد ، با پزشک حتما مشورت کنید . شاید شما به ورزش ها و ماساژ های خاصی نیاز داشته باشید تا جنین را جابه جا کند و چرخانده شود .

پارگی زود هنگام کیسه ی آب
در هنگام زایمان پوسته های غشایی که به آن ” کیسه ی آب ” می گویند ، نازک و پاره می شود و آب مایع از شکم خارج می شود . این مایع جنین را از عفونت ها و آسیب های داخل رحم محافظت می کند . اگر کیسه ی آب قبل از زایمان پاره شود ، پارگی زود هنگام کیسه ی آب ( PROM ) اتفاق افتاده است . PROM خیلی عادی ، و از بین هر 10 نفر خانم برای یک نفر روی می دهد . حدود 90 درصد خانم هایی که کیسه آب شان نزدیک تاریخ زایمان پاره می شود ، در عرض 24 ساعت ، زایمان می کنند ، ولی 50 درصد خانم ها در همان زمان زایمان می کنند . اگرچه مهم نیست که پارگی چقدر از زمان تعیین شده زایمان فاصله داشته باشد ، اما هرچه فاصله ی بین پارگی کیسه آب و زایمان بیشتر باشد شما و جنین تان بیشتر در معرض عفونت قرار می گیرید .
حال باید چه کاری انجام داد ؟ اگر احتما می دهید که کیسه ی آب تان پاره شده است ، فورا به پزشک تان زنگ بزنید شاید وی بخواهد شما را معاینه کند ، اگر مایعی در اطراف واژن وجود داشته باشد احتمالا مایع کیسه آب ، نشت ادرار یا سایر ترشحات واژن باشد . اگر کیسه ی آب پاره باشد ، شاید نشانه رشد کامل جنین یا احتمال عفونت باشد که تشخیص آن با پزشک است .
اگر هفته ی سی و ششم را پشت سر گذاشته اید ، پزشک می گوید که در 6 -12 ساعت آینده باید منتظر تولد نوزاد باشید . برخی از پزشکان بیش از این ساعت نیز منتظر می مانند . اگر جنین تان حرکت داشته باشد و هیچ علائمی از عفونت نیز وجود نداشته باشد ، در چنین شرایطی پزشک به شما توصیه می کند در خانه بمانید یا از شما می خواهد به بیمارستان بروید . اگر اصلا علائمی از زایمان وجود نداشت ، پزشک با تزریق آمپول ” پیکتوسین ” شما را برای وضع حمل نزدیک می کند تا از این طریق میزان عفونت را در شما کاهش دهد .
بین هفته های 32-36 : پزشک آب کیسه ی جنینی را مورد آزمایش قرار می دهد تا متوجه شود که ریه های جنین به قدر کافی رشد کرده اند . اگر ریه های جنین کامل شده است ، شما را ترغیب به زایمان می کند . اما اگر کامل نشده باشد ، سعی می کند با استراحت دوره ی بارداری را طولانی کند . اما اگر پزشک علائمی از عفونت ، تب و باز شدن رحم در شما مشاهده کرد به شما استروئید می دهد که رشد ریه های جنین کامل شوند . معمولا کودکانی که بعد از هفته سی و دوم به دنیا می آیند مشکلات کمتری دارند .

رژیم غذایی و ورزش
کشش قفسه ی سینه و شانه ها
همچنان که شکم تان بزرگ تر می شود ، ممکن است وزن تان ، شانه های تان را به سمت جلو بکشاند و عضلات قفسه ی سینه تان را منقبض کند . این حرکات ورزشی می تواند ، عضلات قفسه ی سینه و شانه های تان را شل کند . به خاطر داشته باشید کشش را ، تنها برای بخش هایی که در آنجا احساس انقباض می کنید ، انجام دهید و بعد از انجام حرکات کششی راحت باشید . هرگز بالا و پایین نپرید و دائم آرام نفس بکشید .

کشش قفسه سینه 1
صاف بایستید و کمرتان را صاف کنید . دست های تان را از پشت بگیرید ، بدون این که شانه های تان را جلو بدهید ، به آرامی دست تان را بکشید . این حرکات را برای 10 ثانیه ادامه دهید و برگردید .

کشش قفسه ی سینه 2
روبروی چهارچوب در بایستید . کف دست های تان را روی چهار چوب بگذارید . قفسه ی سینه های تان را به سمت چهار چوب بکشید تا کشش نرمی را در قفسه ی سینه های تان احساس کنید و برای 15 ثانیه در این وضعیت بمانید.

کشش شانه های 1

روی صندلی بنشینید یا روی زمین بایستید و دستان تان به صورت آزاد در کنارتان باشد . شانه های تان را بالا بیاورید و برای 5 ثانیه در این وضعیت بمانید ، سپس به حالت عادی برگردید .

کشش شانه های 2
در حالت ایستاده یا نشسته ، دست راست تان را روی شانه ی چپ تان بگذارید و با دست چپ تان ، آرنج دست راست تان را در طول قفسه ی سینه به سمت شانه ی چپ بکشید و برای 10 تا 15 دقیقه صبر کنید ، سپس این کار را برای طرف دیگر انجام دهید .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …