خانه / بارداری / هفته ی بیست و هشتم بارداری و دیابت حاملگی

هفته ی بیست و هشتم بارداری و دیابت حاملگی

هفته ی بیست و هشتم بارداری و دیابت حاملگی

هفته ی بیست و هشتم
داستان درون
جنین شما حالا می تواند چشم هایش را به میل خود باز کند و ببندد و اگر دوست داشته باشد ، شستش را می مکد . وزن او حدود یک کیلوگرم است . اگر جنین شما پسر باشد ، بیضه های او به زودی درون کیسه ی بیضه هایش می افتاد .
مغز جنین در حال حاضر به سرعت رشد می کند . سونوگرافی در هفته ی 28 ، نشان می دهد که سر جنین نسبت به سایر قسمت های بدنش بزرگتر است . مغز نوزاد تازه متولد شده ،حدود 12 درصد وزنش را تشکیل می دهد . نوزاد شما در هنگام تولد دارای حدود 100 میلیون ، یا کمی بیشتر یا کمتر ، سلول مغزی است . مغز جنین ، باید شبکه های ارتباطی را بسازد که بین شبکه های عصبی قرار دارد که این شبکه به وی این امکان را می دهد که همه ی کار ها ، از قدم برداشتن تا صحبت کردن را تحت کنترل خود در آورد .
طی اولین سال زندگی ، مغز نوزاد انسان سریع تر از مغز بچه هر حیوان پستاندار دیگری رشد می کند ، که این میزان رشد ، به کالری زیادی نیاز دارد . به همین علت ، جنین شما نیاز به غذایی دارد که حدود 50 درصد آن چربی باشد تا انرژی لازم برای رشدش را تامین نماید . خیلی خوب است که مراحل رشد بیشتر مغز جنین بعد از تولد وی اتفاق می افتد ، وگرنه سر نوزاد شما بزرگتر از آن می شد که در لگن خاصره ی شما جا بگیرد .
جریان خون جفت ، به طرز چشمگیری در حال افزایش است تا مراحل رشد جنین را در سه ماهه ی آخر بارداری ایجاد کند . خود جفت نیز رشد می کند . به طور مثال جفت در هفته بیستم بارداری حدود 180 گرم وزن خواهد داشت ، اما در این هفته حدود 450 گرم می باشد .

سطح مایع کیسه آب
اگر جنین شما دارای نواقص مادر زادی ، مثل انسداد معده و روده ( پیلوریک استنوزیس ، تنگ شدن مجرای ورودی معده ) باشد ، مایع آب جنینی بالا می رود. در واقع این بیماری بسیار نادر است و معمولا در هر 500 تا 1000 جنین ، یک نفر به آن مبتلا می شود . در سایر مواقع ، جنین وضعیت طبیعی دارد و میزان آب کیسه در حد طبیعی است . باید بدانید که بیشتر خانم هایی که مایع آب کیسه ی آنها زیاد است ، می توانند نوزادانی سالم به دنیا آورند. معمولا نوزادان چاق ، مایع بیشتری در کیسه نسبت به نوزادان کوچکتر دارند .
اگر میزان آب کیسه جنینی خیلی کم باشد ، احتمالا مشکلی در جفت وجود دارد و یا کیسه آب تان پاره شده است . اگر مایع جنینی کافی نباشد ، جنین در وضعیت خطر ناک نشستن روی بند ناف یا نداشتن فضای کافی برای حرکت رو به رو است که همه ی این عوامل ممکن است باعث زایمان زودرس ، رشد کم ریه ها یا پاهایی به سمت داخل شود . در حالی که این اتفاق خیلی نادر است و برای کمتر از 5 درصد خانم ها پیش می آید . اگر شکم شما کوچکتر از آن است که باید باشد ، احتمالا در معرض خطر نشت مایع آب هستید . در چنین شرایطی ممکن است پزشک ، بقیه ی دوران بارداری تان را تحت کنترل بگیرد و از شما بخواهد که آب و مایعات بیشتری بنوشید .

آزمایش های سه ماهه ی سوم

در سه ماهه ی سوم بارداری ، شما احتمالا این آزمایشات را انجام خواهید داد . آزمایش قند ، بعضی اوقات بین هفته های 28 و 34 پزشک شما ، آزمایشی را برای تان می نویسد تا بداند که آیا جنین از قند به درستی استفاده می کند یا نه . در این آزمایش شما نوشیدنی خیلی شیرینی خواهید نوشید و یک ساعت بعد از شما آزمایش خون می گیرند . لزومی ندارد که قبل از این آزمایش ناشتا باشید . اگر قند زیادی در خونتان باشد ، پزشکان آزمایش های خون بیشتری برایتان تجویز می کند تا مشخص کند آیا دیابت حاملگی دارید یا نه .
هماتوکریت : این آزمایش خون مشخص می سازد که آیا شما کم خونی ناشی از کمبود آهن را دارید یا نه .
آزمایش سفلیس : یک خانم بدون آن که بداند مبتلا به سفلیس است ، ندانسته این بیماری عفونی را به جنین خود منتقل می سازد . اگر جواب آزمایش مثبت بود برای معالجه ، آنتی بیوتیک های دوران بارداری را تجویز می کنند و نوزاد نیز بعد از تولد ، آنتی بیوتیک دریافت می کند .
اگر این خانم ها درمان نشوند ، بعضی از نوزادانی که در رحم مبتلا شده اند ، چند روز بعد از تولد می میرند و آنهایی که زنده می مانند با بیماری مثل نابینایی ، صدمات مغزی ، ناشنوایی و مشکلات استخوانی و پوست و دندان مواجه می شوند . عامل ارهاش : خون شما در اولین جلسه معاینه ، از نظر ارهاش خونی آزمایش می شود . ( RH ، پروتئینی است که در گلبول های قرمز خون وجود دارد) . بیشتر خانم ها این پروتئین را دارند ، اما خانم هایی که فاقد این فاکتور خونی هستند ، عامل RH آنها منفی است . برخی از پزشکان آزمایش ارهاش را در هفته 28-26 تکرار می کنند به خصوص اگر ارهاش خون شما در ابتدای بارداری منفی تشخیص داده شده باشد و ارهاش همسرتان مثبت باشد . مواقعی ، این احتمال وجود دارد که ارهاش خون جنین نیز مثبت باشد و بدن شما پاد تن هایی در برابر آن تولید می کند و اگر تولید این پادتن ها همچنان ادامه داشته باشد ، بارداری های بعدی شما را دچار مشکل خواهد کرد .
اگر ارهاش شما منفی باشد شما در هفته های 26 تا 28 ، کمی ” رگام ” ( گلوبولین ایمنی ارهاش ) برای احتیاط دریافت خواهید کرد . چنانچه کمی از ارهاش منفی خون جنین با خون شما مخلوط شود ، رگام با آن پادتن مقابله می کند .
اگر ارهاش شما منفی و برای جنین تان مثبت باشد ، شما آمپول رگام را طی 72 ساعت بعد از زایمان دریافت می کنید ، تا مانع واکنش سیستم ایمنی خون شما شود . اگر ارهاش خون شما نیز منفی باشد ، نیازی به این تزریق ها نیست .

دیابت حاملگی
در این مرحله از بارداری ، پزشک آزمایش قندی را برای خانم ها توصیه می کند که تقریبا 3 تا 5 درصد خانم ها به آن مبتالا می شوند .
دیابت نوعی بیماری است که در آن سطح گلوکز خون ، به دلیل عدم ترشح کافی انسولین ، بالا می رود . انسولین ماده ای است که قند ، نشاسته و دیگر غذا ها را به عنوان سوختی برای فعالیت های روزانه تبدیل می کند . گاهی ممکن است بدن شما انسولین کافی تولید کند ، اما نتواند از آن به خوبی استفاده نماید .
بیماری قندی که در دوران بارداری به وجود می آید ، را ” دیابت یا قند بارداری ” می گویند . این بیماری چه تاثیری بر روی حاملگی شما دارد ؟ خانم هایی که دیابت بارداری دارند و درمان نشوند ، جنین شان قند خیلی بالایی خواهد داشت و شاید خیلی بزرگ و چاق شود . جنین هایی که خیلی بزرگ و چاق می شوند ، معمولا به سختی به دنیا می آیند و با سزارین متولد می شوند . نوزادانی که از مادرانی با مرز قند کنترل نشده به دنیا می آیند ، با مشکلات تنفسی مواجه می شوند و قند خونشان بالا است و در هفته های اول دچار یرقان می شوند . قند بارداری ممکن است باعث افزایش فشار خون خانم ها در دوران بارداری شود .
چه افرادی بیشتر در معرض قند بارداری قرار می گیرند ؟
*افرادی که سابقه این بیماری در بین اعضای خانواده شان وجود دارد .
*سنین آن ها بالای 25 سال است .
*افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند .
*قبلا سابقه ی قند بارداری داشته اند .
*بچه هایی با بیش از 4 کیلو به دنیا آورده اند .
*اگر قبلا بیماری شبه قند در آن ها تشخیص داده شده است .
شبه قند وضعیتی است که در آن سطح گلوکز خون بالاتر از میزان طبیعی است ، اما به قدری نیست که بیماری قند در شما تشخیص داده شود . به شبه قند ” تحمل ضعیف گلوکز ” یا ” حساسیت کم در برابر گلوکز ” نیز می گویند .
اما باید بدانید تا زمانی که شما نحوه ی عادت های زندگی و غذایی خود را تغییر ندهید ، شبه قند بعد از گذشت 10 سال به بیماری قند تبدیل می شود .
قند خون را چه طور اندازه گیری می کنند ؟ با یک آزمایش خون ساده سطح گلوکز خون شما اندازه گیری می شود . راه درمان چیست ؟ گاهی تنها ، رژیم غذایی و ورزش کافی است . اگر انجام تغییراتی در روش زندگی شما کافی نباشد ، باید تزریق انسولین داشته باشید یا به شما توصیه می شود از داروهای خوراکی استفاده کنید . حتی به شما آموزش داده می شود که چطور گلوکز خونتان را با استفاده از دستگاه های کوچک اندازه گیری کنید .
آیا قند بارداری کاملا قابل درمان است ؟ در بیشتر موارد بعد از زایمان از بین می رود . اگر شما به قند بارداری مبتلا شده اید ، 50 درصد احتمال گرفتن نوع دیگر دیابت در آینده را نیز خواهید داشت . معمولا پزشک آزمایش گلوکزی را تقریبا 2 یا 6 ماه بعد از زایمان تان انجام می دهد تا مطمئن شود که به وضعیت عادی خود برگشته اید .
چه کارهایی باید انجام دهید که میزان احتمال دیابت نوع 2 بعد از تولد نوزاد ، در شما کاهش پیدا کند ؟
وزن متعادل ، ورزش و رژیم غذایی می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد .

افزایش ترشی معده
مشککل سوء هاضمه ، معمولا در سه ماهه ی سوم بارداری بدتر می شود . برخی خانم ها از اول بارداری معده شان ترش می کند ، اما بعضی دیگر در سه ماهه ی سوم دچار آن می شوند و عده ای هم اصلا گرفتار آن نمی شوند . تحمل سوء هاضمه در سه ماهه سوم که باعث می شود ، شما از خواب بیدار شوید ، بسیار سخت است و شما در این دوره با مصرف داروهای قوی آرامش پیدا می کنید . دو نوع از داروها می توانند ، باعث کاهش اسید معده و آسیب معده و مری می شوند .
*سد کننده های H2 ( پپسید ، تاگامت ، زانتاک )
*مهار کننده های پمپ پروتن ( پریلوزیک ، پروتونیکس )
*مصرف همه ی این داروها در دوران بارداری مشکلی ندارد ، اما برخی از آن ها را بدون نسخه نمی توانید تهیه نمایید بنابراین قبل از مصرف آن ها با پزشک مشورت نمایید

تصلب چند گانه ( MS ) :
چرا در کتاب های دوران بارداری ” تصلب چند گانه ” ( ام اس ) ، حرف می زنید ؟ ام اس در خانم هایی که در سن بچه دار شدن قرار دارند ، بالاتر از سایر گروه های سنی است . بارداری عامل ایجاد ام اس نیست ، اما این بیماری خانم های بین سنین 20 تا 50 را هدف قرار می دهد . گاهی ، ام اس خانم ها ، در دوران بارداری تشخیص داده می شود .
این بیماری ، مغز و نخاع را مبتلا می کند . افراد مبتلا به ام اس ، یک سری علائم خفیف ( بی حسی در انگشتان و ضعف ماهیچه ها ) و در نوع شدید ( فلج ، رعشه ، عدم بینایی ) را دارند . اگرچه این بیماری کشنده نیست ، اما مزمن است و تا آخر عمر ، همراه بیمار خواهد بود .
علائم این بیماری پنهان هستند و به سختی می توان آن ها را دوران بارداری مثل کرخی ، مشکلات مثانه و میزنای ، خستگی ، MS تشخیص داد . برخی علائم تغییرات رفتاری ، عدم تمرکز و فراموشی مانند برخی از علائم و تاثیرات بارداری است .
درمان : دانشمندان چندیین دارو برای کمک به دوره ی طبیعی MS کشف کرده اند . چنانچه این دارو ها در اوائل تشخیص بیماری مصرف شوند ، تاثیر فراوانی خواهند داشت . اگرچه هرگونه علائم از MS را در خود سراغ دارید به پزشک تلفن کنید . چگونه بیماری ام اس بر روی بارداری تاثیر می گذارد ؟ بر اساس مطالعات انجام شده خانم هایی که بارداریشان با بیماری MS شروع می شود یا در دوران بارداری به این بیماری مبتلا می شوند ، اصلا تاثیری بر روی جنین نمی گذارد . در واقع بارداری تاثیر محافظتی بر روی خانم ها دارد و احتمال حاد شدن این بیماری از سه ماهه دوم تا آخر حاملگی خیلی کم است .
خانم هایی که به MS مبتلا هستند نیاز به مراقبت خاصی در حین زایمان ندارند ، در حالی که ، احتمال بازگشت بیماری MS مخصوصا سه تا 6 ماه بعد از زایمان ، خیلی زیاد است .

سزارین برنامه ریزی شده
یکی از روش های وضع حمل در جهان ، سزارین است که در آن ، برشی در قسمت تحتانی دیواره ی شکم و رحم ایجاد می شود. پزشکان ، معمولا پس از زایمان ، به دلایل غیر منتظره یا وجود مشکلاتی در زمان زایمان به سزارین رو می کنند . گاهی اوقات به دلایل مشخصی که به وضعیت ویژه مادر یا جنین باز می گردد ، که در زیر به آن ها اشاره شده است ، عمل سزارین انجام می شود .
انسداد جفت : اگر جفت ، به صورت غیر طبیعی در قسمت تحتانی رحم قرار بگیرد ، این احتمال وجود دارد که جفت ، گردن رحم ( سرویکس ) را مسدود کند ، این اتفاق مانع از ورود جنین به کانال زایمان ، و موجب خونریزی مادر می شود .
اندازه : اگر جنین شما خیلی بزرگ باشد ، گاهی سزارین مطمئن ترین راه برای به دنیا آمدن نوزاد است .
وضعیت : جنین هایی که در وضعیت بریچ ( از پا یا باسن ظاهر می شوند ) یا تراورس ( پهلو یا شانه رو به پایین می آیند ) قرار دارند به عمل سزارین نیاز دارند .
مشکلات پزشکی در مادر : دیابت یا عفونت های دستگاه تناسلی ، زایمان طبیعی را برای مادر و جنین خطرناک می سازد .
سزارین قبلی : برخی از خانم ها با وجود سزارین قبلی می توانند زایمان طبیعی داشته باشند ، اما برای بعضی دیگر سزارین مطمئن ترین راه است . نواقص جنین ، با توجه به نواقص بزرگ برخی از جنین ها ، سزارین شاید بهترین گزینه باشد.

چند قلوها : دو قلوها یا سه قلوها معمولا یا به صورت طبیعی یا سزارین متولد می شوند ، که این بستگی به شرایط دارد . در حاملگی هایی که بیش از یک جنین وجود داشته باشد ، احتمالا پزشک به شما عمل سزارین را توصیه می کند . اتنتخاب سزارین به صورت دلخواه ، اگر خودتان سزارین را به جای زایمان طبیعی ترجیح می دهید ، چه اتفاقی می افتد ؟ در پاسخ باسد گفت که ممکن نیست پزشک با آن موافقت کند .

رژیم غذایی و ورزش
به ماست بله بگویید
ماست تقریبا غذای کاملی در دوران بارداری است ، که سرشار کلسیم ، پروتئین ، چربی کم ( سعی کنید نوع کم چرب آن را انتخاب کنید ) و مغذی است . برخی از ماست ها دارای باکتری های زنده و فعال هستند که این باکتری ها از نوع مفید می باشند و در هضم غذا ، جذب مواد مغذی ، تقویت سیستم ایمنی بدن ، جلوگیری از رشد باکتری های مضر سیستم گوارش دخیل می شوند .
ماست را می توانید به صورت ساده یا با میوه های تازه و خشکبار بخورید . ماست را با توت فرنگی مخلوط کنید و به جای شیر ، آن را همراه برشتوک استفاده کنید . یا شما می توانید آن را با خیار بدون پوست ، شوید تازه ، پودر سیر مخلوط کنید . و از آن به عنوان سس ماهی یا مرغ میل کنید . همچنین می توانید یک فنجان ماست را با نصف فنجان سس مکزیکی مخلوط و به عنوان سس تند سبزیجات استفاده نمایید .

به غذاهایی که کربوهیدرات پایین دارند نه بگویید
از رژیم غذایی که شما را تشویق می کنند گوشت زیادی بخورید و مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات را کنار بگذارید ، پرهیز نمایید زیرا برای سلامت شما و جنین تان مضر هستند .
غذاهایی حاوی کربوهیدرات مفید شامل : سبزیجات ، میوه ها ، حبوبات ، غلات و ماکارونی می باشند . غذاهای کربوهیدرات دار مضر شامل : کیک یا نان سفید ، نوشابه و هر غذای پر کربوهیدرات بدون مواد مغذی است که چیزی جز کالری ندارند .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

یک دیدگاه

  1. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی
    سپاسگزارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …