خانه / بارداری / هفته ی بیست و هفتم بارداری و هپاتیت

هفته ی بیست و هفتم بارداری و هپاتیت

هفته ی بیست و هفتم بارداری و هپاتیت

هفته ی بیست و هفتم
داستان درون
از آنجایی که لایه های چربی زیر پوست جنین شما در حال شکل گیری هستند، جنین تان به وضوح چاق می شود و رنگ پوستش صورتی به نظر می رسد ، زیرا رگ های خونی بسیاری به سطح پوستش می رسند . نوزاد بعد از تولدش برای تامین انرژی خود و محافظت در برابر سرما به این لایه های چربی متکی است . تا پایان هفته ، او احتمالا بیش از 900 گرم وزن خواهد داشت . جنین در حال حاضر ، تقریبا به طور کامل رشد کرده است .
او به قدری لگد می زند که اگر به طور ناگهانی برای مدتی آرام باشد ، شما نگران می شوید . اما ناراحت نباشید . این که یک جنین چه مقدار لگد می زند به شخصیت وروان او بر می گردد نه سلامت جسم او . شما برای کسب اطمینان مجدد از این که همه چیز خوب است می توانید میزان لگد های او را بشمارید ، روی پهلوی چپ دراز بکشید و زمان بگیرید که تا چه مدت 10 لگد می زند ، معمولا عصر ، هنگامی که غذا خورده باشید ، بهترین زمان انجام این کار است .
این کار را برای یک هفته انجام دهید سپس از تعداد لگد ها میانگین بگیرید ، به خاطر داشته باشید که به طور طبیعی وقتی وارد ماه نهم می شوید و فضای رحم برای جنین تنگ تر می شود ، طبیعتا حرکات وی نیز کم می شود .

بدن شما
درد استخوان خاصره
در اواخر بارداری ، شما دردی را زیر شکم تان و درست بالای موهای شرمگاه خود حس می کنید.
لگن خاصره شما استخوانی است که مانند حلقه ای قسمت تحتانی شکم را در بر می گیرد و دو سر آن تقریبا در وط شکم به هم می رسند . فاصله بین دو لبه ی جلویی این استخوان به وسیله ی غضروف انعطاف پذیری به نام ” رابط شرمگاهی “( ps )
به هم متصل می شوند . رابط ps همانند یک نوار لاستیکی کش می آید تا لگن ، حرکت کند و بتواند فضای کافی برای ورود جنین به کانال زایمان را ایجاد نماید . در موارد نادری ، رابط ps به قدری کشیده می شود که جدا می گردد و باعث درد می شود . زنانی که رابط ps آنها از هم جدا شده است اغلب هنگام پیاده روی و مخصوصا بالا رفتن از پله ها دچارمشکل می شوند.
استراحت ، گرم نگه داشتن کمر ، استفاده از کمر بند حاملگی ( کمر بند کشی که اطراف قسمت تحتانی شکم را محافظت می کند ) بعضی اوقات برای تسکین درد مفید هستند . اگر درد تان خیلی زیاد باشد ممکن است پزشک برای شما جلسات فیزیوتراپی بگذارد .
آرام و صبور باشید ، این درد تا چند هفته بعد از زایمان ، هنگامی که رابط به ps وضعیت قبل از بارداریتان بازگشت ، از بین خواهد رفت .

هپاتیت و بارداری
هپاتیت همان تورم کبد است که می تواند باعث تب ، یرقان ، درد شکم ، تورم و زخم کبد شود که زخم کهنه ی کبدی ممکن است باعث از کار افتادن این اندام حیاتی شود . رایج ترین عامل این بیماری یک ویروس است ، گرچه مصرف برخی داروها و مشروبات الکلی ، همچنین بیماری هایی که باعث اختلال سوخت و ساز بدن می شوند نیز می توانند علت آن باشند . این بیماری بسیار خطرناک است ، زیرا می تواند باعث بروز علایم مبهم و شبه آنفولانزا گردد یا در مجموع علائمی نداشته باشد ، بنابراین بدون این که بدانید ممکن است به این بیماری مبتلا شوید . این ویروس ها ، می تواند برای ماه ها و سال ها در خونتان باقی بماند و به کبدتان آسیب برساند . هپاتیت در عین حال می تواند بیماری گیج کننده باشد ، زیرا انواع مختلفی دارد . انواع این بیماری ، با یکی از حرف الفبا نامگذاری شده است تا مشخص شود چه ویروسی باعث ایجاد آن است . در اینجا به توضیحات مختصری راجع به الفبای هپاتیت توجه کنید .

 

هپاتیت نوع A شرح : دارای علائم شبیه آنفولانزا است که همراه با تهوع ، تب پایین ، سر درد ، کم اشتهایی است . راه انتقال این ویروس ، از آب و غذای آلوده است .
هپاتیت نوع B علائمی شبیه هپاتیت نوع A  را دارد و در مواردی اصلا علائمی ندارد . این نوع هپاتیت می تواند باعث سرطان کبد و از کار افتادگی آن می شود . که از طریق خون آلوده یا ترشحات بدن یا حتی از مادر به جنین انتقال پیدا کند . این عفونت می تواند به صورت ناگهانی یا مزمن و طولانی مدت باشد . بیش از یک میلیون آمریکایی ، ویروس HBV  در خونشن وجود دارد که بسیاری از آنها از این موضوع اطلاع ندارند .

خانم های بارداری که هپاتیت نوع B  دارند ، باید بیشتر تحت مراقبت باشند . 75 درصد خانم هایی که ویروس هپاتیت نوع B  در خونشان وجود دارد ، ممکن است این بیماری را به جنین خود انتقال دهند . بیشتر کودکانی که از مادرانشان به این بیماری مبتلا شده اند ، برای تمام عمر ، این ویروس را در خونشان حمل می کنند که باعث سرطان کبد یا سایر بیماری های کبدی در هنگام رشد می شود . پزشکان معمولا آزمایش هپاتیت را در اوایل بارداری انجام می دهند تا اگر جواب مثبت بود ، با تزریق ایموگلوبین مانع از انتقال آن  به جنین شوند .

نوع C  یا HCV خطرناک ترین نوع هپاتیت نوع C است که حدود 4 میلیون نفر از آمریکایی ها به آن مبتلا هستند . ابتلا به این بیماری از طریق خون آلوده است . این نوع هپاتیت ، بیش از سایر هپاتیت ها ، باعث بیماری خطرناک کبدی می شود و به سختی درمان می شود . این بیماری ، عامل اصلی پیوند کبد ، در آمریکا شناخته شده است . بیشتر خانم های باردار ، تحت آزمایش هپاتیت C قرار نمی گیرند . بنابراین اگر شما فکر می کنید که به این بیماری مبتلا شده اید ، از پزشکتان بخواهید که آزمایشی برایتان بنویسد . احتمال ابتلای جنین ، از مادر کمتر از 10 درصد است . مادرانی که بعد از زایمان تحت درمان قرار می گیرند نباید شیردهی داشته باشند .
نوع  D  هپاتیت دلتا خیلی رایج و متداول نیست . بیشتر بر روی افرادی تاثیر می گذارد که هپاتیت باعث صدمات جدی به کبد می شود .
نوع E  ( هپاتیت اپیدمی ) این نوع هپاتیت معمولا از طریق آب آلوده ایجاد می شود و غالبا در کشور های فقیر ، که سیستم فاضلاب ندارند ، رایج است .

 

جدول چند بیماری کبدی

چندین بیماری وجود دارد که می تواند به کبد آسیب برساند .

نوع بیماری کبدی شرح علت نشانه ها درمان
کلساز داخلی کبدی در دوران بارداری ( جمع شدن کبد و صفرا در درون بارداری ICP ) این بیماری باعث اختلالاتی در جریان صفرا می شود ، صفرا ماده ی شیمیایی گوارشی است که در کبد تولید می شود . این ناهنجاری ها به اسید های صفراوی اجازه می دهد در خون مادر تجمع یابند و در پوست رسوب کنند . ICP   ممکن است در سقط جنین دخالت کند . ناشناخته ، احتمالا ارثی یا توسط استروژن ها به وجود می آید . خارش پوست در تمام قسمت های بدن به ویژه روی کف دست ها و پاها ، یرقان
( نوعی بیماری پوست است که سفیدی چشم را زرد می کند )
ممکن است داروهایی برای کاهش اسید های صفراوی و خارش ها تجویز شوند .
مشکل HELLP نوعی تشنج شدید بارداری است که با همولیز ( شکست گلبول های قرمز خون ). افت پلاکت خون و آزمایش های کبدی شناخته می شود . شما ممکن است فشار خون بالایی داشته باشید یا نداشته باشید ، که علامت تشنج بارداری است . ناشناخته تهوع ، سر درد ، درد در قسمت بالا و راست شکم ، و به طور کلی احساس ناخوشی زایمان ، این بیماری معمولا بعد از زایمان از بین می رود .
کبد پر چرب در دوران بارداری لایه ای از چربی روی دیواره ی کبد را می گیرد که نتایجی مثل کما ، از کار افتادن اندام یا فوت مادر و جنین را در پی دارد . ناشناخته ، اگرچه در موارد نادری مربوط به بیماری LCHAD  ( فقدان زنجیره ی طولانی هیدروکسی سیل COOD  دی هیدروژنس ) جنین است که باعث اختلال در سوخت و ساز بدن می شود و هنگام تولد آزمایشی به عمل می آید . شبیه نشانه های بیماری HELLP ، یرقان احتمالی ، که چشم ها و پوست زرد رنگ می شود . مداوا به سختی امکان پذیر است . برای نجات جان نوزاد و مادر ، زایمان فوری لازم است .

 

  

رژیم غذایی و ورزش
اشباع ماندن از آب
نوشیدن آب کافی در دوران بارداری بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد . اشباع ماندن از آب مانع از ایجاد یبوست ، سر درد و سر گیجه می شود . اگر از آب اشباع باشید ، وقتی برای زایمان می روید ، نسبت به زمانی که بدن شما فاقد آب کافی باشد ، آرامش بیشتری دارید . به خاطر داشته باشید ، جنین شما برای بدنش و زنده ماندن در کیسه ، نیاز به آب دارد . اگر شما از آب اشباع باشید او هم ، چنین خواهد بود . هشت لیوان آب در روز ، شما را اشباع از آب نگه می دارد . اگر ورزش می کنید یا در آب و هوای گرم قرار دارید یا سنگین نفس می کشید ، آب بیشتری بنوشید . اگر آب کافی بنوشید ، رنگ ادرارتان روشن خواهد شد ، وگرنه رنگش زرد پر رنگ خواهد بود .
آب بهترین نوشیدنی برای سیراب شدن است ، اما سایر نوشیدنی ها مثل شیر و آبمیوه نیز مفیدند . اغلب میوه ها و سبزیجات نیز حاوی آب هستند ، برای مثال 94 درصد از وزن گوجه فرنگی را آب تشکیل داده است و سیب حدود 85 درصد آب دارد .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …