خانه / بارداری / هفته ی سی ام بارداری (تشنج _ افزایش ترشحات رحمی )

هفته ی سی ام بارداری (تشنج _ افزایش ترشحات رحمی )

هفته ی سی ام بارداری (تشنج _ افزایش ترشحات رحمی )

هفته ی سی ام

داستان درون

جنین شما در حال حاضر حدود 1400 گرم (سه پوند) وزن دارد. رشد جنین در حال حاضر آن چنان سریع است که اگر چنین روند رشدی را همچنان حفظ کند در یک سالگی نود کیلو خواهد بود! جنین برای این که بتواند به نهایت رشد خود در سه ماهه ی سوم برسد، همچنان به جذب مواد غذایی از بدن شما مانند: کلسیم برای استخوان بندی، پروتئین برای رشد عضلات، آهن برای تولید گلبول های قرمز خون ادامه می دهد. به خاطر جذب آهن است که شما احساس خستگی یا فقر آهن می کنید.

جنین شما نیز ممکن است مانند برخی بچه ها، چشمانی آبی داشته باشد، در حالی که بعد از تولد وقتی در معرض نور طبیعی خورشید قرار می گیرد، رنگ آبی چشم ها به قهوه ای بر می گردد زیرا رنگ رنگدانه های عنبیه چشم ها تکامل می یابند. در این مرحله، موهای وی شروع به رشد کرده است و آن موهای نرم و کرک مانند او از بین می روند.

اگرچه قد جنین به اندازه ی قدش در هنگام تولد است اما او همچنان به سرعت وزن می گیرد به طوری که لایه ایی از چربی زیر دست و پاهای وی قرار می گیرند. مغز او آنقدر رشد کرده است که به اندازه ی رشدش در هنگام تولد رسیده است. با این حال مغز جنین هم چنان به سرعت رشد می کند و سلول های مغزی، رابط هایی می سازند که به وی این امکان را می دهد تا صحبت کند، به خاطر بسپارد و حتی این توانایی را دارد که قضییه فیثاغورث را به یاد بیاورد .

 گزگز شدن دست ها

زمانی که فکر می کنید به درستی نمی توانید چیزی را در دست تان بگیرید، امکان دارد حس گز گز شدن را در انگشتان به ویژه شست و سه انگشت دیگر احساس کنید. حتی ممکن است هنگام در دست گرفتن بطری آب، احساس درد داشته باشید و این درد به گردن و شانه ها نیز بزند.

این درد ها شاید علامت”درد حفره ی استخوان مچ” یا تورم آن باشد. معمولا افرادی که کارهای تکراری مثل تایپ کردن را انجام می دهند دچار درد حفره ی مچ می شوند و به این خاطر آن را “درد حفره مچ” می نامند. حفره مچ دست در جایی قرار دارد که از آنجا، اعصاب و زرد پی ها به سمت انگشتان می روند. وقتی در اثر فشار ، بافت ها دست به داخل این حفره می روند، رشته های عصبی دچار درد و باعث گزگز شدن و خواب رفتن می شوند.

مشکل درد حفره دست در شب، وقتی میزان حجم خون افزایش پیدا می کند، نیز بیشتر احساس می شود. به همین خاطر، به هنگام خواب دستان تان را روی بالش قرار دهید که جریان خون را به سمت سایر قسمت های بدن براند. اگر کارتان تایپ یا کارهای تکراری دیگر است به دور و اطراف خود نگاه کنید که چطور می توانید به مچ و انگشتان تان استراحت بدهید. بین کار، به مچ دست تان استراحت بدهید یا وضعیت قرار گیری آن را تغییر دهید تا فشار کمتری روی اعصاب مچ تان باشد. برای مثال، صفحه کلید را پایین تر بیاورید که آرنج و مچ دستان تان رو به پایین باشد.

علاوه براین شما می توانید از مچ بند های پلاستیکی استفاده کنید که مچ تان را ثابت و صاف نگه دارد، یا گاه در فواصل زمانی دستان تان را تکان دهید که مانع از گز گز شدن شود.

حدود 25 درصد از خانم ها در دوران بارداری دچار درد حفره ی استخوانی می شوند. اگرچه این شرایط تا حدودی می تواند دردناک باشد. اما خبر خوشایند این است که در همه ی خانم ها به جز 2 درصد از آن ها، این احساس بعد از زایمان از بین می رود. بنابراین برای کاهش آسیب در حین کار و داشتن خواب بهتر از پزشک خود در مورد معالجه یا فیزیوتراپی در این زمینه سوال کنید.

عوامل گزگز شدن

احساس گزگز شدن در دستان خانم های باردار، گاهی به هیچ وجه ارتباطی به درد حفره ی استخوانی مچ ندارد و حتی خانم هایی آن ها را نه تنها در مچ، بلکه در پاهای شان نیز احساس می کنند. گزگز شدن ، واکنش بدن شما نسبت به عدم خون رسانی کافی و تحت فشار بودن اعصاب است .

چرا چنین اتفاقی می افتد؟ گاهی اوقات جنین در وضعیت راحتی در رحم قرار دارد که این حالت برای شما کاملا راحت نیست، زیرا رحم به رگ های خونی فشار وارد می کند و مانع از جریان خون می شود. اگر جنین به طور مستقیم روی سیستم عصبی شما بنشیند، شما حالت گزگز شدن را در باسن یا پشت ساق پایتان احساس می کنید.

گزگز شدن گاهی با تغییر وضعیت در حال نشستن، خوابیدن یا نوشیدن کمی مایعات بهتر می شود. شما می توانید با تکان دادن پاها و دستان تان یا هرگونه ورزشی مثل شنا، پیاده روی، حرکت انگشتان و شست رو به پایین میزان جریان خون را در بدن تان افزایش دهید.

اگر هنگام گز گز شدن، دست و پاهایتان یخ کرده ، آنها را گرم کنید. هنگامی که بدن سرد باشد جریان خون در دست ها و پاها کند تر می شود که این خون باعث کند شدن کار قلب می شود، با تکان دادن یا مالیدن دست و پاها یا با استفاده از کیسه ی آب گرم، آنها را گرم نگه دارید.

اگر هرگونه گزگز شدنی را احساس می کنید، این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. در موارد نادری، این مشکل می تواند نشانه ی دیابت، تیروئید، کمبود ویتامین B12  یا بیماری های قلبی باشد.

تشنج حاملگی

حدود7-10 نفر از خانم ها در اولین بارداری شان و به ویژه سه ماهه ی آخر، بیشتر دچار تشنج پیش از زایمان می شوند و علت تشنج که به نام توکسیما (TOXEIMA) معروف است، ناشناخته است .

این بیماری با نشانه هایی مثل: بالا رفتن فشار خون، (معمولا بیش از 140/90) وجود پروتئین در ادرار، گزگزشدن، خواب رفتن صورت و دست و پاها تشخیص داده می شود. بسیاری از خانم ها که مبتلا به تشنج حاملگی هستند مشکل و علائم خاصی ندارند و برخی دیگر دارای نشانه هایی مثل: سردرد، لکه بینی، تاری دید، درد شکم یا صرع هستند. خانم هایی که فشار خون بالا و مزمن، کلیوی، دیابت، چاقی و حاملگی چند قلویی دارند بیشتر در معرض تشنج حاملگی قرار دارند.

درمان: تنها درمان تشنج، زایمان است. اگر تشنج شما خیلی زیاد باشد، پزشک به شما توصیه می کند که هرچه زودتر زایمان داشته باشید، حتی اگر نوزادتان نارس باشد.

شکم درد

در حال حاضر برای دل دردهای زایمان کمی زود است. در اینجا به عوامل و راه کارهایی برای تسکین دل درد اشاره شده است.

بزرگ شدن رحم: رحم ، همراه با رشد جنین بزرگتر می شود و این خود به معنای عدم احساس راحتی در شما می باشد.

این احساس درد می تواند مثل دردهای جابه جا شدن سریع باشد، مثل دل دردی که هنگام سریع بلند شدن از رختخواب دارید. علت این دردها شاید کشش رباط در اطراف رحم باشد و شما می توانید میزان این دردها را با جابه جا شدن آرام و نفس عمیق، تسکین دهید، زیرا تنفس عمیق باعث اکسیژن رسانی بهتر به عضلات می شود یا شما می توانید با جابه جایی و حرکت باسن، آن را کاهش دهید. همچنین می توانید یکی از دستان تان را به صندلی یا چهارپایه ای تکیه دهید، یکی از زانوهای تان را خم کنید و یک پای تان را تا 5 سانتی متر بالا بیاورید. تا ده بشمارید و دوباره پا را بر زمین بگذارید. این کار را ، به مدت 10 ثانیه برای پای بعدی نیز انجام دهید.

دور شدن عضلات شکم

هنگامی که رحم شما بزرگتر می شود ماهیچه های تحتانی وسط شکم شما از هم دور می شوند تا خود را با اندازه ی جدید شکم هماهنگ کنند. کشش این عضلات می تواند باعث ناراحتی شما شود. معمولا این عضلات بعد از زایمان به حالت اول بر می گردند.

یبوست: از آنجایی که هورمون های بارداری روند هضم غذا را کاهش می دهند و بزرگ شدن رحم بر روده ی بزرگ فشار وارد می کند، به همین دلیل مواد زائد به آرامی در بدن حرکت می کنند. اگر شما یبوست داشته باشید این خود باعث دل درد می شود. بنابراین تا حد ممکن ، مایعات کافی بنوشید و غذاهای سبوس دار بخورید.

حرکات عجیب جنین: اگر جنین شما در حال حاضر در وضعیت تولد قرار دارد، یعنی سرش رو به پایین است، شما احتمالا حرکات ناگهانی را در این وضعیت احساس می کنید. در چنین مواردی، تغییر وضعیت بدهید، دستی روی شکم تان بکشید و با آواز خواندن او را آرام کنید.

اشتباه گرفتن دل درد ها با دل دردهای زایمان: گاهی اوقات ممکن است احساس کنید کمربندی دور شکم تان است و احساس می کنید، کسی طنابی را دور شکم یا کمرتان سفت می کند. این دل دردها، انقباضات براکستون هستند. اگر گاهی آن ها را احساس می کنید یا شاید فکر می کنید که در حال زایمان قرار دارید،حقیقت این طور نیست. در چنین شرایطی تشخیص تفاوت موجود بین زایمان واقعی یا غیر واقعی بسیار مشکل است. انقباضات غیر واقعی زایمان، معمولا تا حدی شدید هستند و برای مدت طولانی ادامه نمی یابد، چنانچه بیشتر احساس فشار دارید تا درد، معمولا با نوشیدن آب زیاد و بالا گرفتن پاها آرام می شوید. اگر انقباضات هم چنان ادامه دارد به پزشک اطلاع دهید. بررسی سرگردن رحم می تواند سریع ترین راه برای تشخیص زمان زایمان واقعی یا غیر واقعی باشد.

افزایش ترشحات رحمی

 افزایش ترشحات رحمی در دوران بارداری به ویژه در چند ماهه ی آخر کاملا طبیعی است. معمولا این ترشحات شیری رنگ و بدون بو هستند که به آن “لوکوریا” می گویند و ممکن است در سه ماهه ی سوم آن قدر زیاد شوند که شما مجبور شوید چندین بار لباس های زیرتان را در طی روز عوض کنید. در این دوران، از مصرف خوشبو کننده ها، صابون های عطری و دوش گرفتن اجتناب کنید، زیرا این عوامل باعث بر هم خوردن تعادل باکتری های رحم و عفونت می شود. اگر متوجه تغییراتی در رنگ و بوی ترشحات شده اید، با پزشک مشورت کنید و از وی بخواهید که از ترشحات مهبل  نمونه برداری کند. شفاف بودن رنگ ترشحات رحمی معمولا کاملا طبیعی نیست، زیرا ممکن است علامت نشت مایع کیسه ی آب باشد.

رژیم غذایی و ورزش

  پرخوری عصبی

گرسنگی، تنها یکی از هزاران دلیل غذاخوردن است. سرزنش، افسردگی،استرس، تنهایی، تنش و ترس می تواند شما را برای چندین بار به سوی یخچال بفرستد. اگر خوردن شما، دلیل عصبی و عاطفی داشته باشد، بنابراین ممکن است زیاد از حد بخورید، مخصوصا در سه ماهه ی سوم بارداری که تنش های روحی شما بیشتر می شود. شما با داشتن میزان افزایش وزن توصیه شده و نه بیشتر،حاملگی سالم تری خواهید داشت.

گرسنگی عصبی شما را وارد حلقه ای می کند که عامل خوردن بیش از حد شما، احساسات و عواطف می شود. اگر هنگامی که استرس و نگرانی دارید، غذا بخورید، وزنتان خیلی بالا می رود و بعدا استرس می گیرید که چرا وزن تان در حال بالا رفتن است و دوباره غذایی می خورید و این چرخه همین طور ادامه دارد. چه طور می توانید حرکت این چرخه را متوقف سازید؟ رژیم اصلا فایده ایی ندارد، تنها راه حل این است که علت پرخوری خود را کشف کنید. هنگامی که بدانید چه عوامل و احساساتی باعث ورود شما به چرخه ی غذا خوردن بیش از حد می شود، می توانید با آرام کردن احساس تان جلوی پرخوری تان را بگیرید.

هرچیزی را که می خورید بنویسید، نسبت به خودتان صادق باشید و هر چیزی را که در طول هفته می خورید و زمان آن را و این که بعد از خوردن چه احساسی دارید دقیقا بنویسید، بعد از یک هفته به سراغ دفترچه تان بروید و به دنبال علائم باشید. شاید شما مواقعی که  همسرتان دیر به خانه می آید یا روز پرکاری دارید، غذا زیاد می خورید.

هنگامی که علل خوردن بیش ازحد خود را کشف کردید، به این فکر کنید که چه کاری را می توانید جایگزین آن کنید. اگر در زمان احساس تنهایی، شروع به خوردن می کنید، لیستی از کارهایی تهیه نمایید که به جای خوردن می توانید انجام دهید.

به طور مشال به دوستان تان تلفن بزنید، پیاده روی بروید، جدول حل کنید، بازی های فکری و هرکاری که سرگرم تان می کند، انجام دهید.

 

ورزش و میزان ضربان قلب

باید بدانید حتی زمانی که شما استراحت می کنید، قلب شما سخت کار می کند تا خون را به سراسر بدن تان برساند. در دوران بارداری وزن اضافی و نیاز به اکسیژن برای جنین تان باعث می شود قلب شما سخت تر کار کند. ورزش بارداری، نیز به نوبه ی خود از قلب شما کار بیشتری می کشد، زیرا هنگامی که عضلات کار می کنند، نیاز به اکسیژن بیشتری دارند.

باید بدانید همین طور که وارد سه ماهه ی سوم بارداری تان می شوید، از قلب تان کار بیشتری می کشید. تا زمانی که قلب تان مشکل یا بیماری خاصی نداشته باشد، همه چیز خوب پیش می رود و روبه راه است. اگر ضربان قلب تان در حین ورزش بالا می رود، اصلا لزومی ندارد، ورزش را کنار بگذارید، زیرا این کار کاملا طبیعی است که ضربان قلب تان با افزایش کار، بالا برود.

ورزش پر تحرک برای افراد مختلف، معنای متفاوتی دارد. برای خانم های پشت میز نشین و بی تحرک،ورزش های پر تحرک یک نوع گرم کردن برای دوی ماراتن حرفه ای است. هنگام ورزش مهم این است که نباید به خودتان فشار بیاورید. فشار بیش از حد در هنگام ورزش، در واقع وضعیتی است که در آن احساس ناراحتی می کنید. ورزش تا حدی خوب است که میزان تنفس تان سریع تر شود نه این که دیگر نتوانید صحبت کنید. در حین ورزش، به ندای بدن تان گوش کنید، هرگونه حرکتی که به آرامی و بدون شدت انجام شود در دوران بارداری مناسب است .

سوالات رایج

سوال: من در مورد تولد فرزندم نگرانم، مخصوصا از مرگ نوزاد بعد از تولد می ترسم. شنیده ام که برخی از نوزادان در خواب بدون هیچ علت مشخصی، فوت می کنند. چرا چنین اتفاقی می افتد؟ آیا راه هایی برای جلوگیری از این مشکل وجود دارد؟

پاسخ: شرایطی که شما توصیف کرده اید مرگ ناگهانی نوزادان (SIDS) است که یکی از دلایل مرگ و میر در نوزادان 1 تا 2 ماهه است. در واقع این شرایط بسیار تاسف بار و دردناک است که هنوز پزشکان علت این نوع مرگ را در نوزادان تشخیص نداده اند. آنها فقط می دانند که تنفس نوزاد، به دلایلی در خواب قطع می شود. برای این که میزان مرگ و میر را در نوزادان کاهش دهید، پزشکان اطفال توصیه های زیر را برای شما لازم می دانند .

*همیشه نوزاد را به پشت بخوابانید. تحقیقات نشان می دهد، نوزادانی که رو به صورت خوابانده می شود، بازدم شان که حاوی دی اکسید کربن است ، باعث مرگ شان می شوند. پزشکان معتقدند، کودکانی که دچار SIDS  می شوند. احتمالا قسمتی از مغزشان که کنترل بیدار شدن و تنفس نوزاد را بر عهده دارد کاملا رشد نکرده است. به همین دلیل این نوزادان نمی توانند از خواب بیدار شوند و هوای تازه را تنفس کنند و در نهایت خفه می شوند.

* هرگز با نوزادانتان در یک تختخواب نخوابید، زیرا ممکن است با افتادن، گیر افتادن بین لبه ی تخت یا تشک، یا در نتیجه با افتادن وزن شما، که به خاطر مصرف داروهای خواب آور بیش از قبل گیج شده اید، خفه شود.

*  فضا و محیط خواب نوزاد را تا جای ممکن ایمن سازید. فضای تختخواب نوزاد باید دارای تشک سفت، بدون بالش و پتو باشد. در هنگام خواب لباس های زیادی تن نوزاد نکنید، و هوای اتاق را خیلی گرم نکنید، زیرا هوای سنگین تنفس نوزاد را سخت می سازد.

*  نوزاد را از قرار گیری در معرض دود سیگار دور نگه دارید. پزشکان معتقدند یکی از مواد سمی دود سیگار احتمالا باعث عدم رشد بخشی از مغز می شود و اگر نوزاد دچار مشکل تنفسی است، قادر نیست از خواب بیدار شود. این گفته ی پزشکان بر پایه ی این تئوری است که نوزادان مادرانی که در دوران بارداری سیگار مصرف می کردند، دو برابر بیشتر دچار ( SIDS) می شوند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …