خانه / بارداری / هفته ی سی و ششم بارداری

هفته ی سی و ششم بارداری

هفته ی سی و ششم بارداری

هفته ی سی و ششم
داستان درون
در این هفته جنین مرحله ی رشد سریع خود را طی می کند حالا قد او 48 سانتی متر و وزنش 2700 گرم می باشد و همچنان به این رشد صعودی و جذب چربی تا موعد زایمان ادامه خواهد داد.
ناخن های وی آنقدر بلند شده که حتی خود را چنگ می زند. تنها اندامی که هنوز رشد کامل نیافته شش ها هستند، که به این خاطر هنوز کاملا آماده ورود به این دنیا نیست با وجود این که طی این هفته وارد کانال تواد می شود.
شما در حال حاضر تقریبا 5/11 تا 5/13 کیلو وزن اضافه کرده اید. شاید دیگر تا پایان بارداری بیش از این چاق نشوید. طی این هفته های پایانی نقش جفت، در تامین هورمون های مورد نیاز جنین، کمتر می شود، زیرا حالا بدن وی توانایی لازم در تولید و ترشح این هورمون ها را به دست آورده است، همچنین هر دو کلیه هایش مثل ساعت کار می کند و کبد وی کار دفع زائدات بدنش را به خوبی انجام می دهد.
بدن شما هنوز از طریق جریان خون تان پادتن مورد نیاز بدن بچه را تامین می کند. پادتن ها، بدن نوزاد را در مقابل ابتلا به بیماری هایی همچون سیاه سرفه، اوریون، سرخک و حتی سرفه های معمولی و آنفولانزا محافظت می نماید.
همچنان که جنین در بدن شما در حال رشد است عمل مکیدن را نیز می آموزد حتی این عمل را روی شست و انگشتانش امتحان می کند. حالا او آماده ی مکیدن شیر از سینه مادر است. لثه هایش آن قدر برجسته و سفت شده که گویی دندان هایش بیرون زده است و به وی در به دهان گرفتن سر سینه ی مادر و مکیدن، در زمان لزوم کمک خواهد کرد.

رژیم غذایی و ورزش
ذخیره ی انرژی
همچنان که به پایان بارداری نزدیک می شوید، خستگی بیشتر در شما به چشم می خورد. سعی نمایید حتما به اندازه ی کافی استراحت نمایید. در این دوان از خواب راحت شبانه فعلا خبری نیست، زیرا در طول شب چندین بار مجبورید به دستشویی بروید، چون حالا مثانه ی شما باید زود به زود تخلیه شود. اما شما می توانید با خواب های سبک و چرت های کوتاه در طول روز، بی خوابی شبانه را جبران کنید.
اگر در روز هشت لیوان آب بنوشید، احساس خستگی کمتری خواهید داشت. البته باید سختی دستشویی رفتن های مکرر را به جان بخرید و در برابر وسوسه ی نوشیدن آب کمتر، مقاومت کنید. وعده های غذایی زیاد با حجم کم را جایگزین وعده های غذایی سنگین کنید. غذاهای شیرین باعث افزایش قند خون و انرژی و قوای جسمانی در شما می شود، اما پس از این که تحلیل رفت، احساس خستگی در شما بیشتر خواهد شد.

سوالات رایج
سوال: اگر مشکلی برای کیسه ی آبم به وجود بیاید، چطور متوجه شوم؟
جواب: مایع حیاتی کیسه ی آب که جنین 9 ماه در آن شناور است نقشی اساسی در سلامت او ایفا می کند. تنها میزان معینی از این مایع ضامن سلامتی جنین می باشد. حجم زیاد از حد این مایع یا کمتر از آن، سلامتی جنین را به خطر می اندازد.
کمبود این مایع حیاتی، موجب بروز بیماری (نقصان میزان مایع آمنیوتیک) می گردد. همچنین تجمع حجم زیاد این مایع نیز خود باعث ایجاد مشکل می شود. حدود 8 درصد از مادران باردار با نقصان این مایع و حدود 2 درصد با تجمع بیش از حد این مایع روبه رو می شوند که با انجام سونوگرافی می توان این مشکل را تشخیص داد و از بروز خطر احتمالی جلوگیری کرد.

سوال: پزشک به من آزمایش جنینی را توصیه کرد، زیرا فشار خونم بالاست، به نظر شما این آزمایش برای جنین، عواقب مغزی ندارد؟
جواب: آزمایشات جنینی بسیاری وجود دارند که برایسنجش سلامت بچه انجام می شوند و معمولا برای مادرانی که سابقه ی تولد یک بچه ی مرده دارند، توصیه می شود. این آزمایشات شامل: شمارش تعداد لگدها و تکان های جنین، آزمایشات بدون تنش، آزمایشات زیست بدنی، انقباضات تنشی رحم یا تست اوکسی توسین و سونوگرافی داپلر از سرعت جریان خون در رگ های بندناف، می باشند. این آزمایش ها ممکن است به صورت جداگانه و یا ترکیبی با هم، یک یا دوبار در هفته انجام شود که این امر به شرایط فیزیکی و سلامت بچه و عوامل خطرپذیر بستگی دارد. با وجود این که هیچ کدام از آزمایشات مذکور برای شما و جنین تان مضر نمی باشد. اما زمانی که بچه ی شما در سلامت کامل است این کارا چندان ضرورتی ندارد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …