خانه / بارداری / هفته ی سی و هشتم بارداری (سردرد مزمن _ اختلال در بینایی)

هفته ی سی و هشتم بارداری (سردرد مزمن _ اختلال در بینایی)

هفته ی سی و هشتم بارداری (سردرد مزمن _ اختلال در بینایی)

هفته ی سی و هشتم
داستان درون
درون شکم شما با وجود بچه ای با بیش از 2700 گرم و قد تقریبا 50 سانتی متر شلوغ و تنگ شده است، زیرا جفت به حداکثر اندازه ی خود رسیده است و حدودا 15-20 سانتی متر قطر و 5/2 سانتی متر ضخامت دارد. البته جفت تا جایی رشد خواهد کرد که شما قادر نباشید خم شده و بند کفش خود را بندید.
جنین آنقدر بزرگ شده که همواره مجبور است زانوهای خود را تا کرده و آرنج خود را خم نماید تا در محیط داخل شکم جا شود. بنابراین برای جابه جا شدن و تکان خوردن به شما ضربه می زند و شکم شما را تکان می دهد، پس حالا کاملا متوجه حرکت های وی می شوید. به هنگام تولد ضربان قلب او به 120 تا 160 ضربه در دقیقه خواهد رسید. حالا حتی سکسکه های او را نیز حس می کنید، دلیل سکسکه ها این است که بچه به منظور تمرین تنفس، مقداری از مایع جنینی را می بلعد.
بنابران در این زمان های وی به اندازه ی کافی رشد کرده و کامل شده اند.
این سکسکه ها آنقدر قوی است که همسرتان متوجه تکان خوردن شکم شما می شود. بندناف جنین بین 30 تا 98 سانتی متر طول دارد و معمولا حدود 53 سانتی متر خواهد بود، بندناف، شبیه سیم تلفن مرطوب، سفید و تابدارست که جفت را به بچه متصل می سازد.

بدن شما
سردرد مزمن
زنان باردار نیز مثل سایر افراد به دلایلی همچون، خستگی، اضطراب، مشکلات سینوسی و سابقه ی میگرن به سردرد دچار می شوند.
بسیار از مادران باردار بر این باورند که دلیل شدید شدن درد هایشان در این 9 ماه افزایش ترشحات هورمونی بدن بر اثر حاملگی می باشد، همچنین این سر دردها در سه ماهه ی پایانی بارداری به اوج خود می رسند.
تکرر ادرار که شما را مجبور می سازد زیاد به دستشویی بروید در حالی که برای شما بسیار مشکل است، یکی از عوامل سخت و ناراحت کننده برای شما می باشد، سعی کنید با آن کنار بیایید .
برای سر دردهای خود جدول درست کنید، روی کاغذ ساده، زمان شروع، مدت زمانی که سردرد شما طول می کشد و زمان شدت یافتن آن را یادداشت نمایید و مهم تر از همه این که علت سر درد خود را دربابید و آنچه در رفع آن به شما کمک می نماید را مورد توجه قرار دهید.
برای مثال: هر دلیلی که احساس تشویق و اضطراب را در شما زیاد می کند و از آنجایی که ممکن است شاغل باشید و هنوز، به مرخصی نرفته اید و زمان بیشتری را صرف انجام وظایف خویش می کنید تا برای مرخصی آماده شوید، با این نگران بچه ی بزرگتر خود هستید و با هر نگرانی دیگر، سعی کنید از هجوم افکار تنش زا به ذهن تان جلوگیری کنید و با تدبیر و برنامه وارد عمل شوید. امور خود را به ترتیب ساماندهی کنید، از دیگران درخوست کمک کنید و بیشتر برای استراحت خود، زمان صرف کنید.
در طول روز، اتاق یا فضایی خنک و تاریک را برای استراحت و تنفس عمیق و رفع خستگی بیابید، تنفس عمیق در هوای تازه برای آرامش شما بسیار مفید است.
گذاشتن یخ بر روی پیشانی یا پس سر، جهت کاهش هجوم جریان خون به سر، و تسکین سر درد شما بسیار موثر است. همچنین قرار دادن بطری آب داغ یا کیسه ی آب گرم روی پاها نیز تاثیر مثبتی در تسکین دردهای شما دارد. چنانچه سر درد شما ناشی از عفونی شدن سینوس ها باشد یا حساسیت فصلی و یا احساس سنگینی در سر خود می کنید، اتاق خواب خود را خنک کرده و از یک دستگاه بخور، در منزل استفاده نمایید. در صورتی که حساسیت های فصلی علت سردردهای شما هستند با پزشک خود مشورت کنید.
خوردن یک قرص استامینوفن، در سه ماهه ی پایانی بارداری ضرر چندانی ندارد. چنانچه از میگرن رنج می برید، لامپ های خانه را خاموش کرده و دمای محیط را کاهش داده و از کمپرس سرد، استفاده نمایید در آرامش بخوابید.
در صورتی که سردرد شما مجددا بازگشت، یا شدت گرفت و با درمان های پیشنهادی پزشک، رفع نشد، با پزشک خود تماس بگیرید. سردردهای مداوم و شدید، یکی از علائم بروز تشنج بارداری می باشند و هرچه سریع تر باید معاینه شوید.

شیردهی عامل ضد بارداری نیست
با وجود این که شیردهی به نوزادان، احتمال بسته شدن نطفه را در رحم کاهش می دهد، اما زمانی که شیردهی را متوقف کرده و حتی هنوز پریود نشده اید، امکان بارداری وجود دارد. بنابراین هورمون های شیردهی شما را از بارداری ایمن نمی سازد.

اختلال در بینایی
همان هورمون های بارداری که به رشد جنین کمک می کردند، در سه ماهه ی پایانی بارداری قادرند باعث اختلال بینایی در چشمان شما شوند، زیرا این هورمون ها سبب می شوند بافت های چشمی، مایع بیشتری را جذب کنند و به این صورت شکل کروی چشم شما تا حدی تغییر پیدا می کند و اگر چشم شما نزدیک بین باشد، نزدیک بین تر ودر صورت دوربینی، دوربین تر از قبل می شود تا جایی که با عینکی که تا کنون استفاده می کردید، دیگر نمی توانید به خوبی ببینید.
افزایش هورمون استروژن، موجب کاهش تولید اشک از غدد اشکی چشم می گردد و خود باعث خشکی چشم خواهد شد، در نتیجه موجب سرخی چشم، حساسیت و بروز عارضه ی خشکی چشم می شود که شما را تار کرده و به قرنیه چشم تان آسیب می رساند و گاهی چشم شما را در مقابل نور خورشید آسیب پذیر و حساس می سازد. به زودی، شاید قادر نباشید لنز سخت خود را تحمل کنید و مجبور شوید از لنز نرم یا عینک استفاده نمایید. ولی می توانید با تهیه ی اشک مصنوعی از داروخانه، خود را از خشکی و ناراحتی چشم خلاص سازید، همچنین با استفاده از عینک آفتابی چشم خود را در مقابل نور های شدید و قوی محافظت کنید، حتما به چشم پزشک مراجعه نموده و لنز جدید تهیه نمایید. اما اگر زیاد اذیت نمی شوید یه تهیه ی لنز جدید برای شما هزینه زیادی به همراه دارد، از خرید آن صرف نظر کنید. بعد از وضع حمل، دید شما به حالت طبیعی باز خواهد گشت.
بنابراین بهتر است که تا زمانی که هورمون های شما به حالت طبیعی باز می گردند (6 ماه پس از زایمان) صبر کرده و بعد، چراحی لیزر کنید.
در صورت بروز مشکل از قبیل: تاری دید، کم سویی، دوبینی، یا لکه هایی که وقتی به سرعت از جا بر می خیزید به طور موقت ظاهر می شوند، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. چنین تغییرات بینایی که در طول بارداری در شما رخ می دهد، می تواند از علائم تشنج بارداری باشد به ویژه اگر با سردرد همراه باشد.

رژیم غذایی و ورزش
میان وعده های غذایی در طول زایمان
قبل از رفتن به بیمارستان برای وضع حمل سعی کنید با آوردن تنقلات سبک، مثل: میوه، نان تست، بیسکوییت یا سوپ، انرژی کسب کنید. زمانی که به بیمارستان بروید، خوردن غذا ممنوع خواهد بود. در آن وضعیت، به دلیل تهوع، خودتان هم میلی به خوردن ندارید، حتی ممکن است بالا بیاورید و این خود دلیلی محکم برای دوری از میان وعده ها در بیمارستان است. زمان شروع درد، نوشیدن مایعات مفید است به خوردن آن ادامه دهید.

آخرین ورزش های شما در دوران بارداری:
اگر در آخرین روزهای بارداری هنوز هم به نرمش ادامه می دهید به شما تبریک می گوییم!
طی آخرین هفته های بارداری تا زمانی که دکتر به شما اجازه می دهد به تمرینات ورزشی خود ادامه دهید. اگر بارداری سالمی دارید، دلیلی ندارد ورزش نکنید. نوشیدنی زیاد مصرف کنید، هرگاه احساس خستگی کردید استراحت کنید، انرژی بگیرید و به تمرینات خود ادامه دهید. چندین بار ورزش کردن با زمان کوتاه مفید تر و ارزشمند تر از یکبار ورزش طولانی در طی روز است. فراموش نکنید که هرگاه با علائم یا احساس نگران کننده ای مواجه شدید، فورا ورزش را متوقف سازید.

سوالات رایج
سوال: چگونه واژن خود را برای زایمان آماده کنم؟
جواب: نگران این جزئیات نباشید چون ممکن است هرنوع بریدگی یا خراشی حاصل از تراشیدن موهای شرمگاهی عاملی برای انتقال عفونت هنگام تولد به بچه باشد. بنابراین اگر موهای تان را نتراشید، در بیمارستان با شست و شو و ضد عفونی کردن واژن، هرگونه احتمال وجود باکتری یا انتقال آن به بچه از بین می رود، در ضمن اگر نیاز به بردگی یا پاره کردن واژن شما باشد، پزشک شما محل بخیه یا پارگی را خود، اصلاح می کند.
سوال: آیا تنقیه کردن، قبل از زایمان اجباری است یا اختیاری؟
جواب: امروزه تنقیه کردن در بیمارستان ها رایج نمی باشد، در گذشته پزشکان تنقیه کردن را به منظور تخلیه ی روده های خانم های در حال زایمان پیش از ورود بچه به درون مجرای تولد مفید می دانستند و انجام می دادند. آن ها معتقد بودند با این شرایط تولد بچه در محیطی تمیزتر انجام خواهد شد و مادران نیز اعتراضی نداشتند، زیرا تولد بچه با دفع مدفوع مادر همراه است، اما این دفع مدفوع ناخوشایند، پیش از شروع درد رخ خواهد داد و حین تولد، روده ها تخلیه شده خواهند بود. در نتیجه، باعث تولد بچه در محیط تمیزتر با سهولت بیشتر را تضمین نمی کند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …