خانه / بارداری / هفته ی سی و پنجم بارداری (زمان زایمان _ چرخش بچه )

هفته ی سی و پنجم بارداری (زمان زایمان _ چرخش بچه )

هفته ی سی و پنجم بارداری (زمان زایمان _ چرخش بچه )

هفته ی سی و پنجم
داستان درون
هم اکنون وزن بچه ی شما بیشتر از 2200 گرم و قد او بلند تر از 45 سانتی متر است. تلاش بچه با اندام های شکمی شما بر سر اشغال جای بیشتر در بالا تنه ی تان آغاز شده است. حالا شکم شما روز به روز بزرگتر می شود و ممکن است با خود فکر کنید که بچه ی من بیش از حد و غیر عادی رشد می کند. در صورتی که میزان رشد متناسب با اندام مادر صورت گیرد، وزن اضافه شده در این مدت تنها به بچه اختصاص ندارد، بلکه بخش زیادی از این وزن مربوط به افزایش حجم مایع آمینیومی کیسه ی آب و رشد جفت می باشد. در طول این هفته شما متوجه می شوید در حرکات بچه تغییراتی رخ داده که چرخه ی خواب و بیداری را نیز شامل می شود و حرکت های وی حدودا 20 دقیقه زمان می برد.
در طول این هفته پزشک شما حتی بدون سونوگرافی هم موقعیت بچه را در شکم شما تشخیص می دهد که آیا بچه با سر قرار گرفته است، یعنی به هنگام زایمان ابتدا از سر خارج می شود یا در وضعیت بریچ است.

بدن شما
مدت زمان زایمان
در حقیقت زایمان اول بیشتر از زایمان های بعدی طول می کشد. به طور میانگین مدت زمان زایمان اول حدودا 24-12 ساعت به طول می انجامد و زایمان های بعدی حدودا نصف این زمان طول می کشد، البته در مورد همه ی خانم ها این موضوع صادق نیست. پس خیلی تعجب نکنید اگر زایمان دوم شما طولانی تر زایمان اول باشد.
به طور طبیعی معمولا همه ی بچه ها با سر به دنیا می آیند (وضعیت سر) اغلب بچه ها در طول ماه های نخست و میانی بارداری در رحم به حالت های مختلف شناورند، اما با نزدیک شدن به هفته ی سی و هفتم سرشان رو به پایین فضای رحم تنزیل می کند. بنابراین چنانچه در هفته ی سی و هفتم بچه با پا یا باسن به دهانه ی رحم نزدیک شود، اصطلاحا می گویند بچه با پا در رحم قرار گرفته است و آن را بریچ می نامند. که این وضعیت تنها در 3 درصد بچه ها رخ می دهد.

بچه های بریچ و چرخش آن ها
پزشکان ترجیح می دهند بچه هایی که با پا وارد لگن شده اند را با سزارین به دنیا آورند، زیرا در چنین شرایطی مادر و جنین با خطراتی در طی زایمان طبیعی مواجه می شوند. در این شرایط ممکن است بند ناف، دور بچه بپیچد. درصد بسیار کمی از بچه هایی که با پا داخل لگن قرار دارند، چنانچه بدن لاغر و ضعیفی داشته اند، ممکن است در هنگام زایمان سر آن ها گیر کند و مشکل ایجاد کند. البته این اتفاق بسیار به ندرت اتفاق می افتد، اما پزشک باید برای دوری از بروز مشکل به سرعت عمل کند.
چنانچه پزشک شما در هفته ی 37 تشخیص دهد که بچه با پا قرار گرفته است و سونوگرافی هم تشخیص وی را تایید کند، روش چرخاندن بچه را به شما توصیه می کند. چرخاندن و حرکت دادن بچه از حالت پا به حالت سر: پزشک تنها باید در طی یک یا دو روز عمل چرخش جنین را انجام دهد. با این شرایط، وی نمی تواند این کار را به تعویق بیندازد. زیرا ممکن است یک یا دو هفته ی دیگر پایین تنه ی بچه بیش از حد داخل رحم پایین بیاید و روش چرخش فایده ای به همراه نداشته باشد.

چرخش با تزریق وریدی: با استفاده از یک داروی شل کننده ی رحم و یک آزمایش بدون استرس، شرح بیوفیزیکی از بچه، می توان عمل چرخش را انجام داد. اگر بچه، حالتی طبیعی داشته باشد، پزشک می تواند چرخش را انجام دهد. پزشک با سونوگرافی همه ی حرکات و تغییرات را به دقت بدون هیچ مشکلی زیر نظر می گیرد. سپس، ابتدا دست های جنین را به طرف شکم هدایت کرده و با اعمال فشار به باسن وی، او را به بالا سوق می دهد و سر وی را به پایین هدایت می کند تا پشتک زند. در واقع وی در تلاش است تا سر بچه را به سمت پایین رحم جای دهد. بعد از اتمام چرخش، دکتر شما مجددا از بچه آزمایش ضد تنش یا شرح حال بیوفیزیکی می گیرد تا مطمئن شود بچه ی شما در کمال صحت و سلامت این چرخش و حرکت را انجام داده است.
چرخاندن بچه ممکن است سخت و ناخوشایند باشد زیرا ممکن است خطرات بسیار کمی مثل پاره شدن بندناف، خطر سقط جفت، گره خوردن بند ناف یا زایمان پیش از موعد را در پی داشته باشد. چرخش باید در بیمارستان یا زایشگاه با وجود امکانات سزارین اضطراری انجام شود.
در صورتی که چرخش با موفقیت انجام شود، موقعیت بچه از حالت پا به سر تغییر خواهد کرد، اما در مواردی جنین دوباره به حالت پا بر می گردد. هدف پزشک شما تغییر وضعیت بچه از پا به سر است، زیرا شرط داشتن یک زایمان طبیعی آسان این است که بچه با سر در لگن قرار بگیرد، بنابراین اگر بچه با پا در لگن قرار بگیرد، امکان سزارین شدن شما بسیار بیشتر می شود. در شرایطی که مادر زایمان قبلی داشته باشد، چرخش با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

چرخش به خانم هایی پیشنهاد می شود که هیچ یک از معذلات ذیل را نداشته باشند:
خونریزی واژینال، قرار گیری جفت در دهانه ی رحم، سابقه ی حاملگی یا کمبود مایع کیسه جنینی، ضربان قلب نامنظم جنین، پارگی پیش از موعد غشاء یا بچه های دوقلو یا چندقلو.

بهبود کاهش ورم بارداری
ورم بارداری مشکلی است که معمولا در تمام خانم ها به طور طبیعی رخ می دهد. این تغییر که از ابتدای هفته ی 34 یا 35 آغاز می شود حتی در خانم هایی که هیچ مشکل فیزیکی در طول بارداری نداشته اند اتفاق می افتد. در این شرایط شما متوجه می شوید که انگشتر و حلقه تان در انگشتان تان به راحتی قبل در دست نمی چرخند و کفش شما برای پای تان تنگ شده است (الان زمان آن است که انگشتر را در آورید چون ممکن است دو هفته ی دیگر نتوانید آن را از انگشت خود خارج کنید) ورم در طول روز افزایش می یابد و در انتهای شب به اوج خود می رسد. برای کاهش ورم شب ها بنشینید و پاهای خود را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید، صبح روز بعد متوجه کاهش ورمتان خواهید شد. در طول هفته های پایانی بارداری از پوشیدن لباس های تنگ و انداختن پاها روی هم به هنگام نشستن اجتناب نمایید. اگر این ورم به شدت در حال افزایش بود و صورت شما را هم در بر گرفت، با دکتر خود مشورت کنید، زیرا ممکن است این تورم شدید، نشانه ی فشار خون بالا یا بروز بیماری تشنج بارداری باشد.

عشق ورزیدن به بچه ی دوم
اغلب مادرانی که در انتظار کودک دوم خود هستند، به این می اندیشند که آیا می توانند کودک دوم خود را به اندازه ی بچه ی اول دوست داشته باشند. آن ها به قدری به کودک اول خود عشق می ورزند که حتی نمی توانند تصور کنند این احساس دوباره به هنگام تولد فرزند دوم شان در آن ها تداعی شود. خوشبختانه، مادران منبع عشق ورزی به نوزادان هستند، پس مطمئن باشید شما همه ی فرزندان تان را عاشقانه دوست خواهید داشت.
شاید شما نتوانید بلافاصله بعد از تولد، نوزاد خود را در آغوش بگیرید، اما نگران نباشید شما و فرزند اول تان زمان زیادی را در کنار هم گذرانده اید و فرزند دوم تان برای شما همچون غریبه ای تازه وارد به نظر می رسد. اما حالا وقت آن رسیده که شما پیوند عاشقانه ی دیگری به گرمی همان انس و الفتی که با کودک اول خود داشته اید با این تازه وارد معصوم و دوست داشتنی داشته باشید.

رژیم غذایی و ورزش
رسیدن به اندام قبل از بارداری
این رویای هر زن بارداری است که پس از بارداری به وزن قبلی خود بازگردد. با وجود آن که هنوز چند هفته ای از بارداری را در پیش دارید، به فکر برنامه ی کاهش وزن خود بعد از تولد بچه تان باشید. اگر به باشگاه می روید و نرمش می کنید، بدانید که این گونه فعالیت ها را بعد از زایمان باید افزایش دهید. پس به دنبال یک باشگاه خوب باشید که محلی برای نگهداری نوزادان در کنار مادران ورزشکار داشته باشد. به جمع کسانی که پیاده روی می کنند، بپیوندید.
در صورتی که شما در طول بارداری 5/13 کیلوگرم اضافه وزن داشته اید، 5/3 کیلوگرم از آن چربی خواهد بود که در دوران شیردهی لازم است و مابقی در پایین کفل و بازوها و پاهای شما قرار دارد، که زیبایی اندام شما را از بین برده است و در این میان پاهای شما کمتر از بقیه ی اعضا چربی در خود اندوخته است.
اگر در حال شیردهی هستید، کاهش سریع وزن پس از زایمان به شما توصیه نمی شود، زیرا مانعی برای تولید شیر در بدنتان می شود. درچنین شرایطی کاهش وزن را تا زمانی که از تامین شیر مورد نیاز نوزاد خود مطمئن نشده اید، کنار بگذارید.
اما باید بدانید که ممکن است خود شیردهی به کاهش وزن شما کمک کند، تا جایی که بعضی از خانم ها معتقدند شیردهی و مراقبت از نوزادشان، به آن ها کمک کرده تا وزن خود را چند کیلوگرم کتهش دهند، برعکس عده ی دیگری از مادران اظهار کرده اند که دوران شیردهی حتی گرمی وزن کم نکرده اند. کاهش چربی، ناشی از بارداری ورسیدن به اندام پیش از بارداری مستلزم داشتن برنامه ی ورزشی و رعایت رژیم غذایی صحیح پس از زایمان است.
عضله سازی، چربی سوزی و تقویت قوای جسمی، از جمله دست آوردهای تمرین و ورزش مداوم است. شما نیز می توانید با تلاش و پشتکار زیاد بدن خود را به شکل سابق یا حتی زیباتر از گذشته در آورید.

سؤالات رایج
سؤال: آیا می توان با وجود نوزاد، سفر هوایی داشته باشم؟
جواب: مسافرت با هواپیما برای نوزاد مناسب نیست زیرا هوای داخل هواپیما با استفاده از دستگاه های تهویه تامین می شود و این بدین معناست که اگر شخصی سرماخورده در این فضا باشد، میکروب سرماخوردگی از طریق تنفس وی وارد هوا شده و از طریق دستگاه های تهویه، در محیط پخش می شود. این امر برای بزرگسالان و افراد سالم مشکل ساز نخواهد بود، اما برای نوزادانی که سیستم ایمنی ضعیف و آسیب پذیری در مقابل این ویروس ها دارند، دردسرساز خواهد بود. اگر می توانید سفر خود را تا 2 ماهگی نوزاد به تاخیر بیاندازید، البته کودکان 4 تا 6 ماهه بدنی مقاوم تر در مقابل فضاهای بسته همچون هواپیما دارند، پس صبر بیشتری داشته باشید.
سوال: اگر مبتلا به استرپتوکوک باشم، چه کاری باید بکنم؟
جواب: بیماری استرپتوکوک، (استر پ ب) نوعی باکتری است که برای بزرگسالان بی ضرر است اما احتمالا سلامتی نوزاد شما را به خطر می اندازد.
ممکن است هر کسی حامل این باکتری باشد، اما در حقیقت، بیش از 30 درصد زنان باردار به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری عفونی نشانه ای ندارد که شما را نسبت به وجود آن در بدن آگاه سازد، عفونی شدن مثانه یا ابتلا به عفونت پس از زایمان می تواند از بیماری های حاصل از این باکتری باشند. “استر پ ب” با “استرپ نوع آ” که موجب گلودرد و سرفه می شود فرق دارد. استر پ ب، موجب عفونی شدن خون نوزاد (سپسیس) یا عفونی شدن شش ها (نومونیا) و نیز عفونت مایع اطراف مغز (مننژیت) می شود.
خوشبختانه، در اغلب موارد، این باکتری قادر خواهد بود به بدن بچه ی شما نفوذ کند، زیرا با تزریق آنتی بیوتیک توسط پزشک، درصد ابتلا به این بیماری از طریق مادر به جنین کاهش می یابد. در ضمن، این تزریق حتما باید در حین زایمان باشد نه در طول بارداری. در مادرانی که قبلا سابقه ی ابتلا یا انتقال این بیماری را در زایمان های قبلی خود داشته اند، تزریق و پیشگیری با آنتی بیوتیک لازم است. در صورت تزریق آنتی بیوتیک به مادر، در یک درصد موارد، ممکن است نوزاد به آن مبتلا شود همچنین تعدادی در اثر مصرف این آنتی بیوتیک دچار آسیب مغزی میشوند و می میرند، در صورتی که مصرف آنتی بیوتیک در بیشتر موارد از این مشکلات جلوگیری می کند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی

تاثیر استرس زیاد در زنان باردار از دیدگاه روان شناسی روان شناسان و متخصصین علوم …