خانه / روابط زناشویی / پیشگیری از بارداری / انواع روش های طبیعی پیشگیری از بارداری

انواع روش های طبیعی پیشگیری از بارداری

انواع روش های طبیعی پیشگیری از بارداری

در روش پیشگیری از بارداری طبیعی، زوجین بدون استفاده از روش های مصنوعی (خوراکی، تزریق، جراحی)، از بارداری پیشگیری می نمایند.

روش های طبیعی پیشگیری از بارداری شامل سه روش است:

  • پرهیز دوره ای از نزدیکی در زمان تخمک گذاری
  • نزدیکی منقطع
  • شیردهی

مزایای روش طبیعی جلوگیری از بارداری:

1- در دسترس بودن

2- بدون هزینه بودن

3- عدم استفاده از دارو

4- زن و مرد در استفاده از این روش با یکدیگر همکاری می کنند و روشی فقط مختص مردان یا مختص زنان نیست.

معایب روش های طبیعی پیشگیری از بارداری

  • این روش ها درصد شکست بالایی دارند و مطمئن نیستند.
  • این روش ها (البته غیر از شیردهی) روی عملکرد جنسی طبیعی زن و مرد تاثیر می گذارند. به همین علت ممکن است موجب نارضایتی جنس زن یا مرد شوند.

پیشگیری از بارداری به کمک شیردهی

شیردهی روش مناسبی برای پیشگیری از بارداری نیست. البته شیردهی می تواند احتمال بارداری را کم کند ولی آن را صفر نمی کند. هر چه تعداد دفعات شیردهی در شبانه روز بیشتر باشد احتمال بارداری کمتر می شود.

پیشگیری از بارداری با نزدیکی منقطع

این روش یکی از شایعترین روش های جلوگیری است که در ایران به نام طبیعی معروف است. در این روش مرد آلت تناسلی خود را قبل از انزال از واژن خارج می کند و مایع انزال را بیرون از واژن و بدور از دستگاه تناسلی خارجی زن می ریزد. روش منقطع، روش موثری برای پیشگیری از بارداری نیست، علت آن هم این موضوع است که حتی پیش از خارج شدن منی، تعدادی اسپرم در ترشحات خارج شده از آلت وجود دارد که ممکن است برای حاملگی کافی باشد. مساله دیگر این است که برای بسیاری از مردان، پیش بینی زمان انزال مقدور نیست و ممکن است به صورت ناخواسته قبل از توانایی توقف فعالیت جنسی و خارج کردن آلت، انزال در داخل واژن اتفاق دهد. این روش همچنین می تواند با ایجاد وقفه در فعالیت جنسی، لذت جنسی را تحت تاثیر قرار دهد.

در بعضی موارد، استفاده طولانی از روش نزدیکی منقطع، سبب عدم رضایت جنسی و تحریک عصبی در زن و مرد می شود. میزان موفقیت بستگی به استفاده کننده دارد. بالاترین خطر بارداری وقتی است که مرد نتواند آلت خود را قبل از انزال از واژن زن خارج نماید. در صورت استفاده از این روش احتمال بارداری بسیار بالا است. انجام این روش می تواند از لحاظ روحی به روی زوجین تاثیر منفی بگذارد و موجب عصبانیت های بی دلیل در زندگی روزانه شود. از این روش در دوران شیر دهی نیز می توان استفاده کرد.

معایب روش منقطع:

  • برای کاربرد موفقیت آمیز آن، شخص باید بتواند کاملا خود را کنترل کند.
  • این روش برای افرادی که انزال زودرس دارند، رضایت بخش نیست.
  • این روش از بیماری های منتقله از راه جنسی پیشگیری نمی کند.
  • قابل اعتماد بودن این روش و قدرت اثر آن، به توانایی مرد در خارج کردن به موقع آلت قبل از انزال، بستگی دارد.
  • میزان شکست در این روش بالا است.

پیشگیری از بارداری به روش پرهیز دوره ای

همانطور که می دانید نقطه زنان (تخمک) فقط چند روز در ماه در دستگاه تولید مثل زنان وجود دارد و فقط در این چند روز امکان بارداری وجود دارد. در روش پرهیز دوره ای، این چند روز را مشخص می کنند و زنان جهت پیشگیری از بارداری، نباید در این روزها نزدیکی داشته باشند. در روزهای دیگر ماه حتی در صورت نزدیکی، امکان بارداری وجود ندارد و خانم می تواند نزدیکی داشته باشد. البته این روش برای پیشگیری از بارداری قابل اطمینان نیست و حتی در صورت انجام دقیق آن، احتمال بارداری وجود دارد.

این روش نمی تواند در زمان شیردهی استفاده شود زیرا نیاز به برنامه ریزی از روی عادت ماهیانه دارد و در زمان شیردهی، نظم عادت ماهیانه بهم می خورد. همچنین در زنانی که سیکل عادت ماهیانه منظمی ندارند، روش مناسبی نیست. همچنی جهت آشنایی با شیوه های یافتن زمان تقریبی تخمک گذاری می توانید پست (روش های مشخص کردن زمان تقریبی تخمک گذاری) مطالعه کنید.

شما دوستان عزیز می توانید جهت خرید کاندومخرید ژل و خرید اسپری به فروشگاه لوازم زناشویی مجاز بادکنک ها به آدرس www.badkonakha.com مراجعه نمائید، لازم به ذکر بوده تمامی محصولات موجود در فروشگاه مجاز بوده و دارای کد مجوز می باشند، که در قسمت توضیحات هر محصول در سایت ثبت شده و قابل مشاهده هستند، همچنین فروش این محصولات نیاز به نسخه پزشک نداشته و فروش آن کاملا مجاز بوده و به صورت OTC در دسترس همگان می باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مطلب پیشنهادی

قرص های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری تجویز به جا و درست دارو های ضد بارداری خوراکی از …