خانه / روابط زناشویی / فیزیولوژی و رفتار جنسی / فیزیولوژی مرد / آیا ختنه کردن مردان کاری مفید است

آیا ختنه کردن مردان کاری مفید است

آیا ختنه کردن مردان کاری مفید است

ختنه کردن شامل برداشتن پوست اضافه ای که روی قسمت برجسته نوک پنیس را می پوشاند، می باشد. این عمل از قدیمی ترین اعمال جراحی بوده که پیشینه آن حتی به دوران ماقبل تاریخ برمی گردد. می دانیم که آلت تناسلی مرد از یک بخش طویل بنام تنه و بخش برجسته نوک آن به نام حشفه تشکیل شده است. روی آلت را پوستی شل و ارتجاعی می پوشاند که در بخش جلویی آلت به صورت چینی درآمده و روی حشفه قرار می گیرد که آن را غلفه می نامند. در ختنه کردن این چین پوستی، یعنی غلفه را برمی دارند.

 در حال حاضر بیش از 80 درصد مردم دنیا بنا به دلایل بهداشتی و فرامین مذهبی ختنه می کنند.در آمریکا ختنه نوزادان پسر به صورت امری سنتی درآمده است. از مزایای شناخته شده این جراحی کوچک موارد ذیل می باشد:

1 – از بیماری ((فیموزیس)) که در آن پوست سرآلت به حشفه می چسبد، پیشگیری میکند.

2 – از میزان بروز بیماری ((بالانیتیس)) که در آن حشفه دچار عفونت و التهاب می شود، می کاهد.

 معمولا غلفه یا همان پوست سر آلت دارای مجرای تنگی برای خروج ادرار استکه موجب میشود ادرار از آن به سختی خارج شود. از همین رو باقی ماندن قطرات ادرار و ترشحات در این محل موجب تجمع ماده سفید رنگ و خمیر مانندی به نام ((سمگما)) می شود که خود بر احتمال بروز عفونت پوستی این ناحیه می افزاید. پیداش عفونت و التهاب در غلفه ون حشفه، نعوظ و آمیزش را برای مردان مبتلا دردناک می کند. به این دلیل برداشتن غلفه مانع از تجمع ترشحات و عفونت شده و از امکان بروز عفونت و التهاب این منطقه می کاهد. از سوی دیگر به این ترتیب ترشحات غددی و ادرار آسانتر از نوک آلت پاک می شوند و بهداشت جنسی بیشتر رعایت می گردد. به این دلیل برخی از پژوهشگران معتقدند که ختنه کردن موجب ارتقای سطح بهداشت جنسی و در نتیجه پیشگیری از بروز سرطان آلت در مرد و سرطان رحم در زن می شود.

 انزال زودرس نوعی حالت هیجانی است که معمولا مردان جوانو کم تجربه به آن دچار می شوند و در نتیجه تحریک جزیی پیش از مرحله دخول و یا در شروع آن به مرحله انزال می رسند. این حالت موجب می شود که مرد لذت جنسی دست نیابد. گرچه سرتاسر آلت مرد دارای اعصاب حسابی است، اما تعداد این اعصاب در نوک آن (حشفه) و خصوصا در محل اتصال حشفه به پوست روی آن (غلفه) بیشتر است.

 از این رو حین نعوظ غلاف روی حشفه کنار رفته و سطح داخلی آن آشکار شده و تحریک پذیر میشود. حال آنکه توسط ختنه بخشبیشتر غلفه برداشته شده و پوست کمی از آن به نام تاج در محل اتصال حشفه و تنه آلت باقی می ماند که برای تحریک مرد و رسیدن او به انزال کافی است. با این توضیح در می یابیم که ختنه کردن برای انزال زودرس نوعی درمان نیز به شمار می آید.

امروزه پزشکان معتقد هستند که بهتر است عمل ختنه در نوزادان پسر 1 تا 2 روز پس از تولد انجام شود و اقدام به آن را بلافاصله پس از تولد صحیح نمی دانند. در مورد نوزادان نارسی که بیش از موعد متولد شدنه اند، آنهایی که دارای وزن کمتر از حد مطلوب در زمان تولد هستند،نوزادان بیمار، کودکانی که دچار ناهنجاری های مادرزادی در آلت تناسلی خود هستند و نوزادانی که به علت اختلالات انعقادی خون مبتلا می باشند عمل ختنه می تواند به حدود دوسالگی موکول گردد.

 در شرع مقدس اسلام ختنه کردن از واجبات شمرده می شود و با آن توضیحاتی که داده شد، مشخص می گردد که قرنها پیش از آن که علم پزشکی دلایل علمی و بهداشتی بسیاری از امور را دریابد. چگونه دانش بهزیستی مورد توجه روشنگرانه دین اسلام قرار داشته است.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

عوامل افزایش دهنده ی نیروی جنسی

عوامل افزایش دهنده ی نیروی جنسی  ایا می دانید چه مواد غذایی و چه فعالیت …