استمناء

استمناء

استمناء به معنای بازی با خود و ایجاد حالت انزال یا ارگاسم است بدون ان که امیزشی صورت گرفته باشد. اکثر افراد با دست زدن به این کار احساس گناه نموده و الفاظ انتخابی در توصیف این عمل که همگی دم از نامیمون بودن ان می زنند، این احساس را تشدید می نمایند. اساسا عمل استمناء با احساسی از گناه همراه است که بدین وسیله در ضمیر ناخوداگاه جای گرفته است. خیلی از والدین فرزندان خود را این طور تهدد کرده که استمناء می تواند باعث کوری شود. که البته این عمل نه به این حد ولی تا حدودی می تواند بینایی چشمان را تضعیف نماید.

عقب کاسه چشم پرده ای وجود دارد به نام رتینا که دارای هزاران سلول استوانه ای و مخروطی است. سلول های استوانه ای دید چشم در نور کم را باعث شده و سلول های مخروطی مسوول تشخیص رنگ هستند. سلول های استوانه ای دارای رنگدانه بینایی خاصی هستند که به نام رودوپسین است. این ماده ترکیبی از ویتامین A یا رتینال و پروتئینی به نام اوپسین است. زمانی که نور با چشم برخورد می کند رودوپسین به دو ماده تشکیل دهنده خود تجزیه می شود. این تجزیه باعث ایجاد ضربانی عصبی شده که به مرکز بینایی در مغز مخابره می گردد و در ان جا کنار یکدیگر گذاشته شده و تصویر را به وجود می اورد. لوله های مخروطی شکل نیز از چندین رنگدانه متفاوت پرشده که تمامی انان حاوی رتینال و انواع مختلف اوپسین هستند. از ان جا که پروتئین یکی از ترکیبات عمده در ساخت منی محسوب می شود لذا هر بار استمناء مقادیر قابل توجهی پروتئین را از بدن دفع می کند.

 بدن از دو منبع پروتئینی استفاده می کند:
1) منبع خارجی یا اکسوژن
2) منبع داخلی یا اندوژن.
از ان جا که بچه به خصوص در سنین رشد و در زمان بلوغ استعداد زیادی دارند تا در موقعیت تعادل منفی نیتروژنی قرار گیرند، و چون متاسفانه نوع رژیم غذایی انان اکثرا تابعی از سنت های غذایی است. لذا پروتئین کافی به علت، عدم اطلاع والدین، فقر، تنش های موجود در خانواده و یا بازیگوشی و امتناع خود بچه از خوردن پروتئین کافی به بدن ان ها نمی رسد. در نتیجه استمناء پروتئین موجود و فعال در بدن را دفع می نماید و از ان جا که نیاز پروتئینی در ان دوران فوق العاده زیاد است، لذا متابولیسم طفل در وضعیت تعادلی منفی نیتروژنی قرار می گیرد و پروتئین کافی برای ساخت پروتئین جدید در اختیار بدن قرار نمی گیرد. به عبارت دیگر می توان عنوان نمود که استمناء سبب این شده تا اطفال وضعیت تعادلی منفی نیتروژنی را در متابولیسم خود تشدید نمایند. لذا همه افراد در سنین کودکی و یا بعد از ان دست به این کار زده همگی نیز خود را در ان زمینه گناه کار احساس می کنند و در عین حال به این کار نیز ادامه داده اند.
استمناء

استمناء باعث ایجاد ضعف عمومی شدید، صورت پر جوش، تضعیف قوای مردانه، و قوای روحی و ایجاد حالتی ضد اخلاقی که در لفافه ای از احساس گناه پیچیده شده است می نماید. اکثر انان دارای لرزش دست، حالتی عصبی، ورم زیر چشم و صورتی کسل هستند. اینان از امدن در جمع وحشت داشته و در کل وای بدنی خود را در سنینی که از هر زمان بیشتر بدان نیاز دارند از دست می دهند، استمناء سبب تورم غده پروستات نیز می گردد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

تغذیه و قوای جنسی

چه رابطه ای بین تغذیه و قوای جنسی وجود دارد؟ خوراکی ها، قوای شهوانی را …