خانه / روابط زناشویی / فیزیولوژی و رفتار جنسی / فیزیولوژی زن / اعضای تولید مثل (دستگاه تولید مثل زنانه)

اعضای تولید مثل (دستگاه تولید مثل زنانه)

اعضای تولید مثل (دستگاه تولید مثل زنانه)

1_ مونس پوبیس
2_ لبهای بزرگ 
3_ لبهای کوچک 
4_ کلیتوریس
5_ وستیبول
6_ دهانه پیشابراه 
7_ دهانه واژن و پرده بکارت
8_ واژن 
دستگاه تناسلی زنانه
1_ مونس پوبیس 
مونس پوبیس یا همان مونس ونریس (mons vernis) یک برجستگی پر از چربی است که در روی سمفیز پوبیس (محل اتصال استخوان های لگن) قرار دارد. پس از بلوغ پوست این ناحیه با موهای مجعدی پر می شود که نحوه ی توزیع ان به شکل سپر (scutcheon) و به شکل مثلث می باشد.

2_ لب های بزرگ 
در افراد مختلف ظاهر لب های بزرگ به درجاتی متفاوت است و این تفاوت به مقدار چربی موجود در ان بستگی دارد. در کودکان و زنان نولی پار ( زایمان نکرده) لب های بزرگ در موقعیت نزدیک هم قرار دارند ولی در زنان مولتی پار (زایمان کرده) لب های بزرگ ممکن است از هم باز شوند. قبل از بلوغ سطح خارجی لب ها به پوست مجاور ان شباهت دارد اما پس از بلوغ لب ها با مو پوشیده می شوند. در زنان نولی پار سطح داخلی لب ها مرطوب و شبیه غشاهای مخاطی است در حالی که مولتی پار سطح داخلی لب ها به پوست شباهت دارد.

3_ لب های کوچک 
لب های کوچک نیز از نظر اندازه و شکل متفاوتند. در زنان نولی پار در صورت باز شدن لب های بزرگ قابل مشاهده هستند. ولی در زنان مولتی پار بیرون زدگی لب های کوچک از میان لب های بزرگ شایع است. فاقد مو بوده و دارای فولیکول سبابه غدد عرق می باشد.

4_ کلیتوریس
عضو شهوانی اصلی زنان می باشد و همتای پنیس (الت تناسلی مردان) می باشد. طول کلیتوریس بندرت از 2 سانتی متر فراتر می رود. انتهای ازاد کلیتوریس به سمت پاین و داخل سوراخ واژن قرار دارد.

5_ وستیبول 
ناحیه بادامی شکل می باشد که در طرفین توسط لب های کوچک محصور شده است. شش سوراخ به داخل وستبول باز می شود. پیشابراه _واژن_ دو مجرای غدد بارتولن (bartholin) و دو مجرای غدد بارا اورترال که به ان ها مجاری غدد اسکن (sken) می گویند.

6_ دهانه پیشابراه 
درست در بالای دیواره قدامی واژن قرار دارد. دهانه با معاتوس پیشابراه اندکی بالاتر از دهانه واژن قرار دارد. مجاری غدد اسکن با پارا اورترال در طرفین پیشابراه قرار دارند.

7_ دهانه واژن و پرده بکارت
در زنان باکره لب های کوچک روی هم خوابیده و دهانه واژن را مخفی می کنند و ورودی واژن را پرده بکارت پوشانده است.
پرده بکارت8_ واژن
واژن ساختمانی عضلانی_ غشایی است که از ولو (دهانه ورودی) تا سرویکس گسترش دارد. به طور طبیعی دیواره قدامی خلفی واژن با هم در تماس هستند و فضای کوچکی بین ان ها وجود دارد. طول واژن در افراد مختلف متفاوت می باشد. طول دیواره خلفی ان 10-7 سانتی متر و طول دواره قدامی ان 8-6 سانتی متر می باشد. دهانه ورودی وازن را پرده بکارت و در سرویکس (انتهای رحم) وارد انتهای ان می شود. در واژن هیچ غده ای وجود ندارد و تا چیزی ترشح شود و منشا ترشحات ان سرویکس می باشد که به دال واژن می ریزد. وازن محل خروج ترشحات قاعدگی _ خروج جفت و جنین _ محل نزدیکی های جنسی می باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی در زنان چگونه است؟

سرد مزاجی در زنان چگونه است؟ انزال پیش رس در زنان یعنی در زمان کمتر …