خانه / روابط زناشویی / مراحل مختلف تحریک جنسی و اثرات آن در کلیتوریس

مراحل مختلف تحریک جنسی و اثرات آن در کلیتوریس

مراحل مختلف تحریک جنسی و اثرات آن در کلیتوریس

دستگاه تناسلی خارجی زن (Famel External Genital) شامل قسمت های ذیل می باشد:

1- لب های بزرگ (Labia Majora)

2- لب های کوچک (Labia Minora)

3- کلیتوریس (Clitoris)

از نظر فیزیولوژی اعمال جنسی لب های بزرگ در مرحله ثبوت و مرحله اورگاسم هیچ نوع تغییری نمی کنند. در مرحله هیجان ممکن است حجم آن ها قدری بزرگ شود و بعدا در مرحله تمایل به حجم طبیعی تقلیل یابد. لب های کوچک، در مرحله هیجان از نظر قطر ضخیم می گردد بطوریکه موقعیکه زن به مرحله ثبوت رسید قطر آن ها دو تا سه برابر می گردد و رنگ آن نیز تغییر می کند. غدد بارتولن (Bartholin) که در داخل لب های کوچک قرار گرفته است، در اواخر مرحله هیجان و اوائل مرحله ثبوت شروع به ترشح می کند.

کلیتوریس :

کلیتوریس، اورگانی است که از نظر آناتومی و فیزیولوژی اعمالش جالب توجه است. این اورگان تحریکات جنسی را دریافت و به سایر نقاط بدن منتقل می سازد و به نظر میرسد که وظیفه آن بالا بردن کشش جنسی است. از نظر تشریحی کلیتوریس مرکب از دو جسم غاری شکل (Corpora Cavernosa) است که یک توده غشاء فیبری دور تا دور آنرا گرفته است. خود این غشاء فیبری، اخیرا ثابت شده است که شامل رشته های الاستیکی و عضلات صاف می باشد.

عصب کلیتوریس، عصب کوچکی است از شاخه عمقی عصب تناسلی خارجی (Pudendal) که به یک شبکه عصبی در اجسام غاری شکل کلیتوریس ختم می شود. در کلیتوریس اجسام پاسینی (Pacinian Corpuscles) که در دریافت محرکات عمقی که از نسوج بدن سرچشمه می گیرد و بنام پروپریوسپتیو (Proprioceptive) معروف است، دخالت دارد. شریان کلیتوریس شاخه ای از شریان تناسلی خارجی می باشد.

در مرحله هیجان (Excitement) بعلت احتقان، حجم کلیتوریس بزرگ می شود. اگر تحریک کلیتوریس با دست و یا مستقیم انجام شود بزرگی زودتر پدید می آید و اگر تحریکات غیر مستقیم باشد کلیتوریس آهسته و به تدریج بزرگ می گردد، مطالعات اخیر ماسترز و جانسون (Masters and Johnson) نشان داده است که از نظر کلینیکی در 50% از موارد، کلیتوریس بطور مشهود بزرگ نمی شود.

در مرحله ثبوت (Plateau) کلیتوریس یک حالت کشیدگی (Retraction) پیدا می کند و مادام که تحریکات ادامه دارد، به همین حالت باقی می ماند. در مرحله اورگاسم نیز مانند مرحله ثبوت کشیدگی ادامه دارد و بالاخره در مرحله تحلیل یعنی حدود 5 تا 10 ثانیه، پس از اینکه اورگاسم حاصل شد، کلیتوریس به وضع طبیعی خود بر می گردد.

اهمیت کلینیکی کلیتوریس :

روانکاوان کلاسیک معتقد بودند که تکامل جنسی در زن موقعی پدید می آید که فقط از راه مقاربت واژن به اورگاسم برسد، گواینکه خود فروید مکررا تذکر داده بود که نظریات وی موقعی واقعیت خواهد یافت که از نظر بیولوژی به اثبات برسد، ولی به هیچ وجه چه خود فروید و چه کسانیکه مکتب وی را تبعیت می کردند نمی توانستند قبول کنند که اورگاسم چه از راه کلیتوریس و چه از راه مقاربت از نظر بیولوژی یکی است. کارهای ماسترز و جانسون این مطلب را کاملا روشن نموده. این دو محقق دریافتند که:

1- تفاوتی بین اورگاسم از راه واژن و یا از طریق تحریک کلیتوریس وجود ندارد، طبیعت واقعی هر دو اورگاسم یکی است و مرکب است از انقباضات پی در پی (ریتمی) عضلات خارجی وازن و فشار این انقباضات بر روی شبکه وریدی و حفره های دهلیزی که در یک سوم تختان واژن وجود دارد.

2- کلیتوریس و لب های کوچک، و یک سوم قسمت تحتانی واژن در واقع مثل یک واحد معینی در عمل اورگاسم دخالت دارند.

3- موقعیکه زن کاملا از نظر جنسی تحریک شده و آمادگی پیدا کرد، قادر است که 5 الی 6 اورگاسم پی در پی هنگام مقاربت از راه واژن، و گاهی اوقات تا 50 اورگاسم در ظرف یکساعت هنگام تحریک مستقیم کلیتوریس بدست آورد.

4- خاصیت تحریک پذیری برآمدگی انتهائی (Clitoral Glans) بیشتر و شدیتر از قسمت تحتانی واژن می باشد.

5- در زن اورگاسم با احتقان عروقی و تورم نسوج لگن همراه است. با هر اورگاسم این احتقاق شدیدتر می شود تا اینکه خستگی جسمانی از پیدایش اورگاسم های بعدی جلوگیری کند.

شما دوستان عزیز می توانید جهت خرید کاندومخرید ژل و خرید اسپری به فروشگاه لوازم زناشویی مجاز بادکنک ها به آدرس www.badkonakha.com مراجعه نمائید، لازم به ذکر بوده تمامی محصولات موجود در فروشگاه مجاز بوده و دارای کد مجوز می باشند، که در قسمت توضیحات هر محصول در سایت ثبت شده و قابل مشاهده هستند، همچنین فروش این محصولات نیاز به نسخه پزشک نداشته و فروش آن کاملا مجاز بوده و به صورت OTC در دسترس همگان می باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

واکسنی برای خودارضایی

واکسنی برای خودارضایی در علم کشاورزی می خوانیم که اگر اولین برداشت پیش از رسیدن …