مراحل تحریک جنسی

مراحل تحریک جنسی در مردان و زنان

مرحله اول: پیدایش میل و اشتهای جنسی

مرحله دوم: انگیزش

مرحله سوم: ارگاسم

مرحله چهارم: فرونشینی

مرحله اول: پیدایش میل و اشتهای جنسی

این مرحله با مراحلی که منحصرا با فیزیولوژی شناخته می شوند مشخص است و با تخیلات جنسی و میل به برقراری رابطه جنسی تعیین می شود.

مرحله دوم: انگیزش

این مرحله در نتیجه تحریکاتی مانند نوازش، بوسه و یا ترکیب هر دو ظاهر می شود و این مرحله با احساس ذهنی لذت مشخص است. احتقان الت مردانه که به نعوظ منجر می شود و احتقان الت زنانه که به لیزشدگی مهبل می انجامد از خصوصیات این مرحله است. نوک پستان در هر دو جنس برامدگی پیدا می کند هر چند این حالت در مردها بارز تر است. کلیتوریس زن سفت و متورم شده و لب های کوچک در نتیجه پرخونی کلفت می گردد. انگیزش ابتدایی ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. با ادامه تحریک بیضه های مرد تا 50 درصد بزرگتر می شود و لوله مهبلی زن در ثلث خارجی انقباض مشخصی پیدا می کند که به سکوی ارگاسمی معروف است. کلیتوریس بالا امده و به اسانی قابل لمس نیست، حجم پستان ها در زن 25 درصد افزایش پیدا می کند. تورم در الت مرد ادامه پیدا کرده و مهبل تغییر رنگ خاصی ایجاد می کند که بیش از همه در لب های کوچک مشخص است، به طوری که لب های کوچک پهن تر شده و رنگ بنفش و قرمزی پیدا می کنند. انقباض های ارادی در گروه وسیعی از عضلات صورت می گیرد و مرحله انگیزش 30 ثانیه تا چند دقیقه به طول می انجامد.

مرحله سوم: ارگاسم

این مرحله با اوج گیری لذت جنسی و یا رفع تنش جنسی و انقباض های موزون عضلات میانه و اعضا تناسلی داخل لگنی مشخص است. پس از برقراری یک رابطه جنسی موفق خروج پر زور منی روی می دهد. ارگاسم مرد با 4 تا 5 اسپاسم موزون پروستات، کیسه های منی و مجرای ترشحی بیضه ها و پیشابراه همراه است. اما در زن ارگاسم 3 تا 15 انقباض غیرارادی در ثلث تحتانی مهبل و انقباض های قوی و مستمر رحم از عمق به طرف گردن رحم مشخص می باشد. در هر دو جنس انقباض های داخلی و خارجی رخ می دهد. این انقباض ها و سایر انقباض های عضلانی در جریان ارگاسم با فواصل 0/8 ثانیه پدید می اید.

مرحله چهارم فرونشینی

ali12

 این مرحله با رفع احتقان الت تناسلی همراه است که بدن را به حالت سکون قبلی باز می گرداند. اگر ارگاسم روی بدهد مرحله رفع احتقان سریع است. و اگر روی ندهد ممکن است فرونشینی 2 تا 6 ساعت طول کشیده و با تحریک پذیری و ناراحتی همراه گردد. فرونشینی از طریق ارگاسم با احساس ذهنی خوشی ارامش کلی و تمدد ماهیچه ای مشخص است پس از ارگاسم مرد یک دوره موقت ناتوانی دارد که ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد در طول این دوره مرد قدرت ارگاسم دیگری را ندارد. اما در زن ها دوره ناتوانی وجود ندارد و یک زن می تواند ارگاسم های متعدد و متوالی داشته باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

استمناء

استمناء استمناء به معنای بازی با خود و ایجاد حالت انزال یا ارگاسم است بدون …