واکسنی برای خودارضایی

واکسنی برای خودارضایی

در علم کشاورزی می خوانیم که اگر اولین برداشت پیش از رسیدن کامل میوه ها باشد، و کشاورز میوه های نارس را از درخت بچیند، عمر درخت کم شده و توانایی باروری ان نیز به شدت کاهش پیدا می کند. این امر در مورد حیوانات نیز صدق می کند به همین دلیل هم هست که دامپزشکان اهمیت بسیار زیادی برای این امر قائل هستند. باید بدانید که مطلب فوق در مورد انسان ها نیز صحت پیدا می کند.
اگر اقایان پیش از رسیدن به 21 سالگی شروع به برقراری روابط زیاد جنسی نمایند و یا خودارضایی را تجربه کرده باشند _ یعنی زمانی که اسپرم ها به بلوغ کامل نرسیده اند _ این امر خلل جبران ناپذیری را به قوای جنسی شان وارد می کند و بعدها عواقبی را در زندگی جنسی شان به وجود خواهد اورد. زمانی که مرکز فعالیت های جنسی به دلیل وجود مزاحمت هایی نظیر خودارضایی و یا ازار و اذیت های جنسی نتواند به درستی رشد پیدا کند اندوخته قوای جنسی از سن 35 سالگی به بعد رو به تحلیل می رود و این مورد نه تنها تاثیر نامطلوبی بر روی دستگاه تناسلی می گذارد بلکه عملکرد کلیه سیستم های بدن را نیز تحت الشعاع قرار می دهد: دستگاه هاضمه، گردش خون، عملکرد غدد مترشحه، سیستم عصبی و …

این افراد به سرعت از سن 35 سالگی به بعد شاهد فرایند سالخورده شدن خواهند بود. خیلی زودتر از حالت طبیعی توانایی هایشان را از دست می دهند. در چنین شرایطی ارگان های جنسی شان نیز دچار اختلالات مختلفی شده و انواع بیمار های گوناگون جنسی به همراه بیماری هایی نظیر اختلال سیستم عصبی و دگرگونی سیستم سمپاتیک و پاراسماتیک  و غدد درون ریز می شوند.

از سوی دیگر نباید از این امر غافل شد که “ملاتونین” هورمون بی چون و چرای جوانی است. خود ارضایی به ویژه در زمان جوانی باعث از دست رفتن میزان زیادی ملاتونین در بدن می شود. این امر غده ی کاجی شکلی که در بدن ملاتونین ترشح می کند را ضعیف کرده، خاصیت مغناطیسی موجود در این غده را کاهش می دهد و به طور کلی سبب کاهش طول عمر ان می گردد.

نوجوانانی که مبتلا به این انحراف بوده اند متناسب به جنس و سن، مدت ابتلا و برخی موارد دیگر اثار نامطلوبی را بر جسم و روح خود احساس کرده اند.

ناراحتی های ناشی از ابتلا به استمناء 

: ضعیف شدن چشم
: لاغر شدن صورت
: ضعف اعصاب
: لاغر شدن بدن
: سرگیجه
: زود به زود زکام شدن
: کم خونی
: سست شدن زانو
: سیاه شدن دور چشم
ضعف بینایی

: ضعیف شدن حافظه
: زرد شدن صورت
: ضعیف شدن حس شنوایی
: جوش زدن صورت
: شنیدن صدای زنگ در گوش
: گوشه گیری
: ظاهر نشدن در اجتماع
: ضعف ایمان
: بیمار شدن از نظر جسمی و روحی
: ناراحتی های بسیار دیگر

گوشه گیری

موارد عمده در اختلال سلامتی افراد به ترتیب عبارتند از: ضعیف شدن چشم، لاغر شدن صورت، ضعف اعصاب (افزایش تحریک پذیری) ضعیف شدن بدن، ضعف حافظه و گوشه گیری.
پدر و مادر وظایف مشابهی نسبت به فرزندان همجنس خود دارند. در این زمینه والدین می توانند در فضایی دوستانه و اکنده از اعتماد متقابل، پیرامون برخی از علایم بلوغ، اهمیت دوستان در سلامت و یا انحراف اخلاقی، پیامدهای معاشرت های الوده و مسایلی از این دست با فرزندان نوجوان خویش به گفت و شنود بپردازند.

اثار دیگر خودارضایی

این کار، جوان را بسیار خسته می کند و در طبایع حساس تولید و وسواس و تردید عجیبی می نماید، به طوری که همواره خجل و شرمسار است و خود را مجرم می پندارد. ابتلا به استمناء به سلامت روانی فرد ضربه ی شدیدی می زند. ضعف اراده در ترک استمناء که فرد، خود را اسیر و ناتوان در برابر ترک ان می بیند، ضربه ی مهم دیگر است. این ضعف اراده باعث می شود که شخص خود را مریض روحی بداند، دایم ناراحت باشد و گوشه گیری کند، خود را نسبت به جامعه عقب مانده احساس کند و عصبی یا تحریک پذیر باشد و اعتماد به نفس خود را از دست بدهد.

روش های پیشگیری از انحرافات جنسی ( به ویژه خودارضایی)
با شرح عواملی که گذشت، اینک سوالی که مطرح می شود این است که چگونه می توان از ابتلای نوجوانان به انحرافات جنسی و به ویژه خودارضایی پیشگیری نمود؟

:: اموزش کافی به والدین
والدین بالاترین نقش را در پرورش احساسات جنسی فرزندان خود دارند. ضروری است که با والدین در سه زمینه گفتگو و اموزش های منظم و سودمندی به انان ارائه شود:

:: ایجاد روابط گرم و محکم
ابتدا به والدین باید بیاموزیم که با فرزندان و به ویژه نوجوانان خود، روابط صمیمانه و ثمربخشی از حیث عاطفی برقرار کنند و همدلی با نوجوانان را به هر قیمتی فراهم اورند و رشته ی الفت را محکم کنند. در اثر این برخورد سازنده پل عاطفی بین انان برقرار شود و اعتماد و اطمینان بر این روابط حاکم می گردد.
خانواده

:: حفاظت امور زناشویی
والدین باید به خوبی نسبت به روابط جنسی خود با یکدیگر و چگونگی برقراری ان توجیه شوند و به خصوص در زمینه ی حفاظت مسایل خاصی که فقط بین انان برقرار می شود دقت و رعایت کامل بنمایند.

::تکریم شخصیت
همان گونه که تضعیف نوجوانان ان ها را در مواردی به عقب نشینی وادار کرده و منزوی می سازد، در مقابل، تکریم شخصیت، ایشان را به میدان گسترده ی روابط اجتماعی و حضور موثر و فعالانه در صحنه های جامعه سوق می دهد. نوجوان، اگر احترام ببیند و مورد تکریم واقع شود، اعتماد می کند و نیروها و انرژی هایش را در مسیر سالم و سازنده ای به کار می اندازد. اما اگر از صحنه های فعال جامعه عقب رانده شود، نیرویش را در خود مصرف می کند.

:: کار مداوم، زندگی سالم
اگر نوجوانان را به کار مداوم و زندگی سالم عادت دهیم و جوهر زندگی را در کار به انان بنمایانیم، موفق شده ایم که از ابتلای خودارضایی انان جلوگیری کنیم.
Work-Life

:: تنظیم خواب
نوجوانان را باید عادت دهیم که شب ها زمانی به رختخواب بروند که کاملا خسته و اماده ی خواب هستند. طبیعی است اگر نوجوان با خستگی به خواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب روند و چون افکار و اندیشه های شهوانی و تحریک امیز معمولا در این مواقع به سراغ نوجوان می ایند، نوعی تنظیم ساعات خواب برای نوجوان، ضرورت خاصی پیدا می کند. از سوی دیگر می توان نوجوانان را ترغیب نمود که هر بامداد، به محض بیدار شدن، از بستر برخیزد و این لحظات را در بستر نمانند.

اسیب زدایی از محیط

همزمان با سلامت اخلاقی محیط خانواده، در ابعاد اجتماعی نیز دقت عمل وجود داشته باشد. مسائلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و ازادانه ی دختر و پسر در برخی از محیط های عمومی (از قبل پارک ها، سینماها و سایر اماکن مشابه). سریال های تلویزیونی و فیلم های خارجی و همچنین عرضه و فروش عکس های هنرپیشه ها و خوانندگان خارجی به گونه های مختلف در تحریک زایی نوجوانان موثر است.

تغذیه ی صحیح

کیفیت تغذیه در دوران بلوغ، در شکل گیری مسائل انحرافی می تواند موثر باشد، به طور طبیعی غذای مناسب نوجوان، غذایی است که توان لازم و مورد نیاز بدن او را تامین کند. به خصوص که نوجوانان در حال رشد سریع و چشمگیری هستند. لذا مواد غذایی محرک و حاره اگر مکرر استفاده شود برای این سنین به هیچ وجه مطلوب نیست. چون شهوات و تمایلات خاص نوجوان را تحریک می کند. همچنین احتلام بیشترین هنگام نزد کسانی دیده می شود که با معده سنگین می خوابند. بهترین روش جلوگیری از این امر و خواب سنگین بامداد ان است که شب، معده را از خوراکی های گوناگون دیر هضم پر نکنند و به همان اندازه که به کیفیت غذا اهمیت می دهید به کمیت ان نیز دقت کنید.

اوقات فراغت

مسئله اوقات فراغت گرچه به لحاظ طرح مکرر ان در جامعه، چندان تازگی ندارد، ولی همچنان مسئله افرین است. دستگاه تعلیم و تربیت ما یکی از طولانی ترین تعطیلات را اعم از تابستان و تعطیلات نوروز، داراست. این تعطیلات در ازای کمترین امکانات برای پر کردن و اوقات فراغت نوجوانان و جوانان به شدت مسئله افرین است. نوجوانان را می توان به فنرهای فشرده ای که اماده پرتاب هستند تشبیه کرد. اگر خانواده ها  بتوانند با برنامه ریزی های مناسبی این انرژی متراکم را در قالب های جامعه پسند، مطلوب و خلاق بریزند، بخشی از انحرافات و مشکلات اخلاقی، کاهش خواهد یافت.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

استمناء

استمناء استمناء به معنای بازی با خود و ایجاد حالت انزال یا ارگاسم است بدون …