هراس یا بیزاری جنسی

هراس یا بیزاری جنسی

هراس یا بیزاری جنسی

این اختلال بیشتر مربوط به زنان می باشد و زنانی هستند که نسبت به موقعیت های متفاوت جنسی هراس و بیزاری غیرارادی و روانی دارند. اموزش اصول دستیابی به ارامش (یا ارامش یابی) می توانند راهگشای مناسبی برای این گونه از بیماران باشد. چون بسیاری از این ناتوانی ها از باورهای موهوم و افسانه ناشی می گردند شیوه درمانی شناختی بسیار مناسب خواهد بود. یک شیوه درمان برای افرادی که دچار هراس یا بیزاری جنسی هستند استفاده از شیوه حساسیت زدایی سیستماتیک می باشد. (در معرض قرار دادن فرد در موقعیتی که به ان حساسیت دارد) به گفته دکتر “استون” اگر قدرت جنسی مرد ناکافی یا میل جنسی او کم باشد، اگر انزال زود یا به سرعت واقع شود و مرد خود را عقب بکشد، ان وقت است که در زن تنفر و اکراهی در مقابل روابط جنسی به وجود می اید  یعنی یا تحریک نشده و یا محرومیت های متوالی به تدریج سبب از بین رفتن احساس لذت و میل جنسی او می شود.

افسردگی چیست ؟

افسردگی نوعی اختلال روانی است که در ان شخص اشفته می گردد هر خلق متمایز از خلق های دیگر اوست ولی هرکدام با دیگری ترکیب می شود. افسردگی به قدری متداول است که پزشکان از تعداد واقعی افراد افسرده امار دقیقی ندارند و تمامی افراد زمانی دچار غم و غضه می شوند اما افرادی که افسردگی عمده دارند را افسرده بالینی می نامند. به هنگام افسردگی ممکن است علاقه شما به روابط جنسی کاهش یابد. در برخی از افراد کاهش امیزش جنسی اولین مشخصه هشدار دهنده افسردگی است رابطه جنسی خیلی ناخوشایند به نظر خواهد امد یا ممکن است جهت امیزش و رابطه جنسی تلاش شود ولی برای رسیدن به نعوظ و اوج لذت جنسی دچار مشکل گردد.
NO happy
راه های گوناگونی برای مقابله و علاج افسردگی وجود دارد که عبارتند از:
دارودرمانی، روان درمانی با کمک روان درمانگر، روان شناس، روان کار و یا مشاوره یا ترکیب از این ها به طور کلی عوامل ایجاد کننده عصبی افسردگی یا جنبه محیطی دارد مانند شکست در موفقیت، از دست دادن عزیزان، یا از کشمکش های فرد با خودش (جدال با انگیزه ها و معارهای اخلاقی) سرچشمه می گیرد.

خستگی عمومی و کوفتگی اعصاب

بیشتر ناتوانی های جنسی موقتی و دستخوش فشارهای روحی _ روانی و استرس های محیط کار و زندگی اجتماعی می باشد اغلب ناخوشی ها و مصائب ضعف عمومی اعصاب و بدن شده که رابطه مستقیم با ضعف قواء جنسی دارد. این نوع ناتوانی بیشتر در افرادی مشاهده می گردد که کارهای فکری دارند خستگی از ویژگی های بارز افسردگی است. فردی که دچار خستگی است به دشواری در برابر تحریکات جنسی از خود واکنش نشان داده و هوس امیزشی در او به حداقل خواهد رسید در بسیاری از موارد خستگی جنسی و اختلالات جسمی در مردان درست مثل زنان در اثر عوامل روان شناختی و روحی حادث می شود. القائات اولیه کودکی، دلبستگی شدید به مادر، انواع و اقسام ترس ها و اضطرابات جنسی، گرایشات پنهانی، هم جنس خواهی و بسیاری از فاکتورهای روان شناختی دیگر، در کاستی های جنسی مرد دخیل می باشد.
بسیاری از کارشناسان دلیل عمده انزال پیش رس را ترس پنهان می دانند. عدم محبت و یکنواخت شدن زندگی مشکلات روانی عصبی انتقاد و شکایت بیش از حد زن و شوهر همه این ها باعث خستگی جنسی در مردان و زنان می شود.

ترس

:: یکی از عوامل مهم ناتوانی ترس است نه تنها ترس جسمانی که خوف روانی و اخلاقی که هر کس در طول زندگی و معاشقه دچار ان شده است. ترس یا ناشی از خاطرات تلخ ابتدایی است و یا ناشی از تعلیمات و اموزش های اخلاقی _ اجتماعی و یا باورهای دینی است. به عنوان مثال فرد جوانی تحت تاثیر باورهای اکتسابی به این نتیجه رسیده که امر امیزش خجالت اور بوده و یا باید تحت شرایط خاصی انجام بگیرد و این باور به اندازه ای در او تسلط یافته که جنبه اخلاقی پیدا کرده تا حدی که پس از زناشویی هم با زن رسمی خود قادر به اجراء رابطه جنسی ازاد نمی باشد.
ra

:: یکی از برجسته ترین اشکال عدم توانایی جنسی، نوعی است که ان را ناتوانی خیالی می نامند که ناشی از هیجاناتی  از قبیل خشم یا ترس و یا تنفر است. در زندگی پیچیده امروزی این نوع ناتوانی جنسی خیلی شایع شده است. زیرا بیشتر گریبان گیر افرادی می شود که دچار ضعف عصبی هستند. بر هیچ کس پوشیده نیست که تعداد بیماران عصبی که به علت فشار و جبر زندگی و تحریکات زیاد که به سلسله اعصاب ان ها وارد می شود سال به سال رو به تایید است.

:: تقریبا هیچ فردی را که علاقمند به امور جنسی باشد نمی توان یافت که عواملی نظیر خستگی، ناخشنودی و یا ترس او را به نارسایی موقتی جنسی مبتلا نکرده باشد. اکثر این افراد اگر فورا به علت حقیقی نارسایی موقتی خود پی برده و از این بابت نگرانی به خود راه ندهند در محیط و شرایط دیگر منتهای قدرت جنس را از خود نشان خواهند داد. در صورتی که افراد ترسو و انهایی که اعصاب فوق االعاده ضعیفی دارند تصور می کنند که دچار نقص جنسی شده و به مرور زمان تصویر سیاه و مبهمی در مغزشان نقش می بندد و احساس می کنند که هیچ چیز در دنیا باعث درمان ان ها نمی باشد. این احساس ترس زندگی شخص را در تمام مدت عمر به خطر انداخته و بعضی اوقات منجر به خود کشی وی می گردد.

:: قدیمی ترین روش موفقیت امیز در درمان این نوع ناتوانی عبارت از تجویز داروهای بی ضرر می باشد. باید بیمار را مطمئن نمود که داروهای تقویتی دستگاه تناسلی کاملا نیروی مردانگی را به او باز خواهد گردانید چنان که تا کنون تاکید شد این نوع ناتوانی اغلب منشاء روانی دارد ولی اگرچه ترس از ناتوان جنسی به طور نادر سبب از کار افتادن دستگاه توالید و تناسل می شود ولی اصولا این دستگاه در دنباله عصبانیت هیجانات مختلف از کار افتاده و علائم ناتوانی جنسی پیدا می کند. از نظر درمان این نکته لازم به تذکر است که باید از داروها و رژیم مناسب ان هم تحت نظر پزشک و برای مدتی کوتاه استفاده نمود. همزمان با ان برای جلب اطمینان بیمار به نیروی مردانگی خود روان درمانی مفید می باشد زیرا به این ترتیب حس اطمینان مریض به خود افزایش می یابد. وقتی که ترس از ناتوانی جنسی چند سال به طول انجامد لازم است که بیمار شریک شایسته ای را برای خود انتخاب نماید برای درمان ناتوانی بیمار که باید تمام قدرت مراکز روحی و فکری و احساسات  بیمار را تحت تسلط خود در اوریم.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

بیماری های جنسی

بیماری های جنسی 1_ هموسکسوالیته که در نتیجه پیشرفت بیماری، سرد مزاجی یا Impotence نسبت …