خانه / روابط زناشویی / مسائل جنسی و زناشویی / بلوغ و هویت جنسی / غده های داخلی و تاثیر آن بر بلوغ جنسی

غده های داخلی و تاثیر آن بر بلوغ جنسی

غده های داخلی و تاثیر آن بر بلوغ جنسی

ارتباط غده های داخلی با مراکز عصبی و تاثیر ان بر بلوغ جنسی

هیپوتالاموس با کنترلی که بر غده هیپوفیز اعمال می کند، باعث فعالیت این غده و ترشحات مختلف ان می شود. برداشته شدن منع از هیپوفیز، فعالیت غده ی اخیر و به جریان افتادن هورمون های گونادوترپ ان را موجب می شود. این هورمون ها به علت اثری که بر گیرنده های غده های جنسی دارند رشد ان ها را موجب می شوند. از سوی دیگر غدد فوق کلیوی نیز که با ترشح محرکه های ویزه هیپوفیز بر ان ها فعالیت بیشتری پیدا کرده اند در ازدیاد هورمون های جنسی دخالت می کنند. هورمون های که با این ترتیب در خون به گردش در امده اند، بر گیرنده های مخصوص اثر می گذارند و تظاهرات مربوط به شکل بدن و کنش های خاص بلوغ جنسی را موجب می شوند. همچنین پدیده های جسمانی غیر جنسی بلوغ نیز با عوامل هورمونی ارتباط دارند. به این صورت که غده های تیروئید و فوق کلیوی به طور مستقیم (به علت هورمون های خاص) و غده هیپوفیز هم مستقیما به وسیله ی هورمون رشد و هم غیرمستقیم به وسیله ترشح محرکات ویژه برگیرنده های سایر غدد، در جریان رشد و نمو بدن دخالت دارند و اثر می گذارند.

در خصوص رابطه هورمون های جنسی با ازدیاد نسبی سرعت رشد، که پیش از بلوغ جنسی به وقوع می پیوندند، نیز چنین تصور می شود که ازاد شدن مقدار کمی از هورمون های جنسی در خون باعث می شود اثر ان ها بر بافت های غضروفی مفاصل زیاد باشد بنابراین رشد طولی سرعت یابد، زیرا کمیت ان ها برای ان که بتوانند تاثیر انابولیکی قاطع داشته باشند ناچیز است. به هنگام بلوغ کمیت هورمون های جنسی خون بالا می رود، این ازدیاد از یک سو بر هیپوفیز اثر گذاشته باعث کم شدن ترشحات مستقیم این غده بر روی بافت ها و بدین ترتیب کندی و توقف رشد می شود و از سوی دیگر، هنگامی که کمیت هورمون های جنسی خون بالا رفت تاثیر ان ها بر مفاصل اتصال کمتر و بر بافت های استخوانی و عضلانی، برعکس بیشتر می شود. به همین جهت رشد استخوانی به صورت عرضی ادامه می یابد و به صورت استخوان بندی بزرگسال در می اید.

در مسیر رشد جنسی کودکان دو مرحله اساسی دیده می شود:
1::
 مرحله خود دوستی که تقریبا سراسر دوران کودکی او را در بر می گیرد. 
2:: مرحله دیگر دوستی که کمی قبل از اغاز نوجوانی اغاز شده و همچنان ادامه پیدا می کند و سرانجام به ازدواج و تشکیل خانواده می انجامد.
%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86

بدیهی است که اگر این غریزه تربیت و هدایت شود خود می تواند راه انحرافی پیموده و سبب لغزش ها و انحرافات جنسی در فرد گردد. کلید این انحراف ان جاست که فعالیت جنسی برای ان ها که کشفش کرده اند از لذت بخش ترین فعالیت هاست. نتیجه ای که از بررسی بلوغ جنسی و جسمانی و بازتاب ان در شخصیت فرد استنباط می شود این است که به طور قطع این تغییرات به  همان دلیل که فیزیولوژیک و جسمانی اند، از مسائل کلی بلوغ می باشند و به اصطلاح زمینه همگانی و عام ان را تشکیل می دهند.

اما با این وجود خود به تنهایی نمی توانند کلیه تحولات این دوره را توجه کنند. زیرا ارزش های فرهنگی، مسائل اجتماعی، حوادث گوناگون زندگی و تجربیات هر فرد، رشد عقلانی، زمینه های دیگر بازتاب تغییرات بلوغ جنسی در زندگی روانی و شخصیت فرد می باشند، تحولات معنوی با بلوغ جنسی اغاز می شوند اما پس از ان نیز ادامه می یابند و به استقلال، خودنامی و ورود نوجوان به اجتماع منجر می شوند. از سوی دیگر تحول معنوی و عاطفی همگام با سرعت رشد و جنسی نیست و بالاعکس رشد عاطفی برخی از نوجوانان دچار وقفه و اشکال شده دیرپایی اخلاق و صفات کودکانه نسبت به گذشته  محسوس تر است. چنین ناهماهنگی میان سرعت رشد جنس و جسمانی و کندی رشد عاطفی، عدم تعادل خطرناکی را به وجود اورده است که تعارض ها، کردارهای خلاف اجتماعی و به طور کلی واکنش های انحرافی فرد در اجتماع را می توان از پیامدهای ان دانست.

به طور کلی می توان گفت تغییرات جسمانی اغاز بلوغ را بشارت داده و ورود نوجوان به اجتماع و پذیرش مسئولیت اجتماعی نشانگر حد نهایی و پایان ان می باشد. در میان این دو مرحله یک دگرگونی ژرف در شخصیت به وجود می اید. که هم در رابطه شخص با خودش و هم در رابطه با دیگران و اجتماع بازتاب می یابد. هریک از این مراحل از سرگیری و تولد دوباره مرحله پیشین است اما در هر مرحله خصوصیت جدید و تازه ای به زندگی جنسی انسان افزوده می شود.

بدین ترتیب بلوغ جنسی، اولین تکرار مرحله جنسی کودکان است که طی ان، به علت رشد فیزیولوژیکی، فعالیت جنسی و تناسلی بزرگسال جانشین تمایلات پیش از این دوره یعنی تمایلات جنسی کودکی می شود. جوشش غریزه بلوغ جنسی ناشی از علل زیستی است که تاثیر ان از لحاظ کمی و کیفی بر روی نیازهای غریزی منعکس می شود در پایان فعالیت زندگی جنسی نیز خاموشی اعمال جنسی باعث می شود تا تمایلات جنسی برای اخرین بار جهش و فوران کنند و تحولات جنسی دوره های پیش یک بار دیگر امکان تکرار شدن بیابند. بنابراین در مراحل مختلف غرایز از لحاظ کمی و کیفی تغییر می پذیرند و می توان ان ها را از لحاظ موارد شباهت و اختلاف بررسی کرد .

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

غریزه جنسی چیست؟

غریزه جنسی چیست؟  کلیه هیجاناتی را که هدف طبیعی آن ها تولید نسل است غریزه …