خانه / روابط زناشویی / مسائل جنسی و زناشویی / بیماری های امیزشی (سوزاک _ سیفلیس)

بیماری های امیزشی (سوزاک _ سیفلیس)

بیماری های امیزشی

زگیل امیزشی  Veneral Warts
زگیل های ناحیه تناسلی به علت یک الودگی موضعی با ویروس ایجاد می شود و همیشه امیزشی نیست. در محیط مربوط به سرعت رشد می کند ولی خشکی مانع گسترش ان ها می شود. بهترین و اغلب ساده ترین راه درمان این است که در محیط ضایعه، پروکائین 1 درصد تزریق نموده ریشه زگیل را با الکتروکوتر خراب کرد. ناحیه ای که به کوتر خراب شده به وسیله پودر تالک خشک نگهداری می شود. اگر زگیل ها به ناحیه پیشاب راه، مهبل یا مقعد گسترش یابند ممکن است لازم شوند با بیهوشی عمومی ان ها را به وسیله کوتر سوزاند. این نکته شایان توجه است که تمام زگیل های کوچک را نیز همانند انواع بزرگ ان منهدم کرد.
پوست اطراف ضایعه را باید با پارافین نرم محافظت نمود و روی ضایعه را سوسپانسیون ابی 20 درصد رزین پود و فیل مالید، این عمل را می توان با میله یا چوب کبریتی که سر ان پنبه پیچیده شده است انجام داد. باید ده دقیقه صبر کرد تا پارافین خشک شود و سپس ان را با گاز خشک پوشاند. پود و فیل را پس از 4 ساعت باید شست. یک ماده کم اثر تر ولی مطمئن تر عصاره 20 درصد پود و فیلین در الکل است.

سوزاک Gonorhea
مشی طبیعی بیماری سوزاک در 30 سال اخیر تغییر کرده است. سابقا در ظرف چند روز علائم و نشانه های مشخص بیماری ظاهر می شد، ولی امروزه اکثر بیماران ناراحتی مختصری حس می نمایند و ممکن است حتی از این که به بیمار مبتلا شده اند اگاه نکرده اند، از ان رو تمام بیمارانی که در معرض عفونت بوده اند باید به دقت معاینه شود.
موارد بسیار زیادی نیز وجود دارند که سبب استعمال نادرست فراورده های اختصاصی، اشکال مخفی بیماری ایجاد شده است . به این معنی که بیمار فاقد هرگونه علامتی است ولی سبب سرایت بیماری به دیگران می گردد. چنین بیماری بر حسب شرایط، خطراتی برای شخص خودش فامیل و اجتماعی که در ان زندگی می کند به وجود می اورد.

در درمان یک بیمار مبتلا به سوزاک اقدامات زیر غیرقابل اجتناب است:

1_ ازمایش میکروب شناسی به منظور اثبات تشخیص
2_ درمان صحیح و کامل با فراورده های اختصاصی
3_ مورد علاقه مداقه قرار دادن بیمار از نظر عود بیماری، چه به صورت درمانگاهی و یا استفاده از روش های میکروب شناسی.

4_ امارگیری صحیح
تشخیص بر نتیجه ازمایش حاصل از نمونه ها و کشتهائی که از ترشحات مجرا، دهانه رحم و سایر نقاطی که انتظار می رود الوده شده باشند، استوار است. در تمام مواردی که ممکن است اثبات عفونت در دادگاه لازم باشد، به کار بردن محیط مخصوص برای کشت ضرورت اساسی دارد. اگر روشی که برای جمع اوری نمونه ها به کار می رود مطمئن باشد نتیجه کشت ها بسیار رضایت بخش تر خواهد بود تا امتحان ساده فروتی های تهیه شده. کشت در بیماران زن هم به عنوان تشخیص و هم برای کنترل درمان بایستی انجام شود.
باید خاطر نشان ساخت که میکروب های بی ازار دیگری نیز به میکرب سوزاک شباهت دارند و ممکن است در دستگاه ادراری تناسلی زنان مشاهده گردد. با به کار بردن محیط استوارت Stwart می توان نمونه را تا ازمایش گاه های دور نیز فرستاد، زیرا اگر 48 ساعت نیز بماند خراب نخواهد شد.

سوزاک حاد در مردان
در اکثر موارد یافتن دیپلوکوکهای گرم منفی داخل سلولی در ترشح مجرای ادرار تشخیص را مسجل می کند. اما کشت نمونه که سبب افزایش میکروبها می گردد و تعیین انتی بیوتیک انتخابی کمک بیشتری به درمان می کند. اگر بیمار به پنی سیلین حساس نباشد باید فورا به او تزریق شود مقداری که در اغلب بیمارستان ها به کار می رود 600000 واحد پنی سیلین پروکائین است ولی توصیه می شود که علاوه بر ان 500000 واحد پنی سیلین کریستال نیز داخل عضلانی تزریق گردد، و بعد از 24 ساعت تکرار شود. اگر هنوز هم در ترشح کونوکوک وجود داشته باشد یا میکروب ها به پنی سیلین مقاوم باشند باید از داروهای دسته تتراسیکلین استفاده نمود، مثلا کلراتتراسیکلین را به میزان 0/1 گرم تزریق نموده و پس از ان 0/25 گرم چهاربار در روز به مدت 4 روز تجوز می کنند. سابقا از استرپتومایسین تزریق استفاده می کردند اما میکروب سوزاک غالبا به این دارو مقاوم است و از طرفی اثرات سمی دارد که ممکن است مانع استعمال ان گردد.

chinese-penicillin
گونوکوک به اغلب انتی بیوتیک های جاری حساس است ول پنی سیلین از همه ان ها ارزان تر بوده اگر به مقدار کافی مصرف شود بیش از همه موثر است. فراورده های شامل پنی سیلین ساده همراه با پنی سیلن پروکائین تهیه شده که اگر روزانه 1/25 میلیون واحد تزریق شود نتایج رضایت بخش حاصل می گردد. گاه موش هائ از گونوکوک یافت می شود که باید با غلظت بیشتر پنی سیلین مثلا 2 میلیون واحد سه بار در روز منهدم گردد.

درمان با پنی سیلین خوراکی روی مکروب سوزاک موثر است. اما توصیه نمی شود مگر در مواردی که اطمینان داشته باشیم که بیمار به طور مرتب و تا مدت تعیین شده دارو را مصرف می نماید. به کار بردن فنوکسی متیل پن سیلین به مزان 0/25 گرم چهاربار در روز و به مدت سه روز در 90 درصد از موارد موثر به نظر می رسد که به کار بستن پنی سیلن ها صناعی جدید مزیتی بر ان داشته باشند.
گاهی نشانه ها بازگشت می نمایند که اغلب به علت ابتلای دوباره است اما گاه نیز کانون های مقاومتی وجود دارند. در این صورت باید همان دارو را به کار برد و یا از انتی بیوتیک های دیگری نظیر تتراسیکلین و اریترومایسیون به میزان روزانه 1 گرم و به مدت 5 روز استفاده نمود.
اگر با وجود باقی ماندن نشانه ها، میکروبی نیابیم باید به تریکوموناواژنالیس مشکوک شد که با انجام ازمایش های مکرر شناخته می شود.

مادام که بهبود حاصل نشده است نباید روابط جنسی داشته باشد. هیچ گونه محدودیتی در رژیم لازم نیست. چون ترشحات خیلی به سرعت کاسته می گردد. لذا به ندرت رعایت احتیاط در مورد لباس و ملافه ها ضرورت دارد. ساده ترین راه حفاظت عبارتست از سنجاق کردن یک تکه کتان چهارگوش در داخل البسه و ملافه هائی که به ترشحات الوده شده اند اگر به مدت چند ساعت در محلول رقیق کلراکسی لنول  قرار داده شود وسپس به طریق معمولی خشک شوند کاملا عاری از میکروب می گردد. بایست بیمار را تشویق نمود که روزانه یکبار دوش بگیرد بعد از ان حمام را با کلراکسی لنول بشویند و بگذارند تا محیط حمام ( یا به خصوص وان) خشک شود کاملا برای افراد سالم قابل استفاده خواهد بود. توجه خاصی باید مبذول گردد که حوله دیگران به خصوص دختران جوان الوده نشود.

سیفلیس syphlis
سیفلیس یک بیماری عفونی اختصاصی است که از نظر بالینی دارای ضایعات پوستی، تناسلی، مخاطی و احشائی است. علت سیفلیس Treponema Pallidum است که یک اسپیروکت می باشد.
عفونت با ترپونم پالدوم ایجاد انتی کر در بدن می کند و از روی راکسیون انتی کور با انتی ژن های ترپونم یا انتی ژن ها شبیه ان می توان به وجود بیماری پی برد. باد دانست که اگر واسرمن منفی باشد به طور قطع می توان گفت که سیفلیس وجود ندارد و اگر تست مثبت باشد ممکن است به علت سفلیس باشد یا علل دیگر.

images

راه های عفونت
تنها راه اکتساب سیفلیس تماس مستقیم با ضایعه سیفلیسی است. چون ارگانیسم حشره ناقلی ندارد، در هوا به زودی می میرد و حیوانات هم به بیماری حساس نیستند، تنها راه الودگی تماس جلد یا مخاط با زخم سیفلیسی و یا از راه ترانسفوزیون خون شخص مبتلا است. سرایت به جنین از راه جفت صورت می گیرد. تقریبا در 95 درصد موارد راه سرایت تماس جنسی است و اولین ضایعه بر روی اعضاء تناسلی و یا اطراف اعضاء تناسلی است. گاه به علت تمرین های جنسی غیرعادی ضایعه اولیه بر روی مخاط دهان یا لب ها دیده می شود.
وقتی که ترپونم بر روی پوست جایگزین شد حتی بدون وجود زخم یا خراشی می تواند انفیلتره شده باکترمی به وجود اورد. این باکترمی حتی قبل از بروز ضایعه موضعی (شانکر) وجود داشته و در تمام مدتی که مراحل اول و دوم بیماری طی می شود ادامه دارد. ولی در مرحله سوم سیفلیس Teriary stage باکترمی نادر است.

نکاتی در باره ضایعه سیفلیس:

الف_ مرحله اول primary stage یا مرحله شانکر
زخم اول سیفلیس یا Chancre 2 تا 6 هفته بعد از تلقیح Inoculation اسپیروکت سیفلیس و در محل تلقیح شروع می شود. ضایعه در اول به شکل یک پاپول است و بعد تبدیل به زخم می گردد_ قرمز رنگ و بدون درد می شود. این زخم تکمه مانند بوده و قاعده ای سفت دارد.
چنانچه سطح زخم را خراش داده و ترشح ان را با میکروسکوپ ازمایش کنیم ترپونم را خواهید دید.

ب) مرحله دوم Secondary Stage 
 مهمترین ضایعات مرحله دوم سیفلیس عبارتند از: ضایعات پوستی و مخاطی که معمولا 2 تا 6 ماه خوب شدن شانکر ظاهر می شود ( به ندرت همراه شانکر یا یکی دو ماه بعد ) 
ضایعات پوستی گاه به صورت Macular یا Maculopapaular و بعضی اوقات به صورت Pustular دیده می شوند. این ضایعات بیشتر در روی پشت و یا بازوها دیده می شوند. گاه ریزش مو به طور ناحیه ای Alopecia ظاهر می شود. ضایعات مخاطی مهم عبارتند از لکه های مخاطی ، زخم های سطحی دهان و حلق که دردناکند.

ج) مرحله سوم سیفلیس Teiary stage
نکروز سفلیسی که به نام گوم  خوانده می شود و مهم ترین ضایعات دوره سوم سیفلیس می باشند این ضایعات بین شش ماه تا چندین سال بعد از ضایعه اولیه تظاهر می کنند. در هر دو نوع ضایعه نامبرده راکسیون انقلاماتوار در دیواره عروق دیده می شود. این ازردگی دیواره عروق باعث تنگی ایسکمی بافت ها و فیبروز می شود و در نتیجه عمل عضو دچار اختلال می گردد. این نوع ضایعه بیشتر در ائورت و مراکز عصبی دیده می شود و لیکن کبد، پوست چشم، بیضه ها و یا هر عضو دیگر نیز ممکن است دچار شود. 

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

بهداشت (جسمانی _ روانی _ جنسی)

بهداشت جسمانی حین درمان توجه به بهداشت ناتوانان جنسی نیز مهم است که: از یک …