تعریف بلوغ جنسی چیست؟

تعریف بلوغ جنسی چیست؟

تحقیقات انجام شده درباره ی بلوغ جنسی نشانگر این واقعیت است که اگر چه این تغییرات معمولا در عام وجود دارد اما مسائل گوناگون اجتماعی، ارزشهای فرهنگی، حوادث زندگی، رشد عقلی، تجربیات فردی آن را تحت تاثیر قرار می دهند. بلوغ با ازدیاد همرمون ها و تظاهرات آن آغاز می شود. ظهور بلوغ جنسی نقش مهمی در زندگی ایفا می کند. دگرگونی های فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی ، وضعیت جدید وبارزی را ایجاد می کند. بلوغ جنسی غالبا با رشد سریع قد و وزن همراه بوده واز لحاظ شدت، مدت و سن شروع از فردی با فرد دیگر تفاوت دارد. با اینکه در توالی رشد، تفاوتهای فردی دیده میشود ولی در رشد جسمانی دوران بلوغ، پیشرفت منظمی وجود دارد.

هنجار بلوغ جنسی در اکثر پسران بین 15-11 ودر دختران 14-9 سالگی است.

دگرگونی های ایجاد شده در این دوران گاهی موجب نگرانی وتشویش نوجوان می گردد ورفتار های مختلفی را موجب می شود. در پسران هر چند که رشد سلول بیضه ای وترشح هورمون مردانه معمولا در 11 سالگی آغاز می شود، اما اولین علامت بیرونی بلوغ جنسی در مردها، معمولا ازدیاد رشد بیضه ها وکیسه ی بیضه است واحتمال دارد با رشد موی زهاری همراه باشد. حدود یکسال بعد تسریع رشد آلت جنسی مردانه با شروع جهش در قد همراه است و موی زیر بغل وصورت حدودا دو سال بعد از رشد موی زهاری ظاهر می شود صدای نوجوان معمولا در اواخر دوران بلوغ بم و دو رگه می شود.

این تغییر صدا در پسرا قابل تشخیص است. پستان پسر ها در دوران بلوغ دستخوش تغییراتی می شود ونوک پستان حالت برآمدگی پیدا می کند ، وقطر حاله دور نوک پستان بطور چشمگیری افزایش میابد در پستان بعضی از پسر ها برآمدگی ایجاد شده وبزرگ می شود.

رشد جنسی در دختران با ظاهر گشتن موهای زهاری ، اولین نشانه ی بیرونی بلوغ جنسی ، همراه است، رشر پستان ها با ظهور موهای صاف وکمرنگ زیر بغل و ازدیاد ترشح استروژن همراه است و در سال بعد رحم و واژن به سرعت رشد میکند.

فرج وکلیتوریس نیز بزرگتر میشود. قاعدگی دیر آغاز می شود وشروع آن معمولا بعد از کند شدن آهنگ جهش نموی است. اغلب تا 2 سال بعد از قاعدگی دخترها قادر به باروری نیستند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

بلوغ زودرس جنسی در پسران

بلوغ زودرس جنسی در پسران عواملی باعث بلوغ می شوند که کاملا و به درستی …