مکانیسم رابطه جنسی

مکانیسم رابطه جنسی

مکانیسم رابطه جنسی 

برای این که بدانیم قدرت جنسی عبارت از چیست، نخست باید چهار عنصر اصلی آنرا بشناسیم. وجود قدرت جنسی مربوط به چهار عنصر زیر می باشد:

1_ میل و خواهش جنسی
2_ آمادگی و سخت شدن قضیب
3_ انزال
4_ اورگاسم
عدم وجود هریک از این چهار عنصر، ناتوانی شمرده می شود. میل جنسی، تمایل بسیار پیچیده ایست. با این که به اشکال مختلفی تعریف و تصویر شده است، برای ما درباره آن فقط تعریف زیر کافی است:

میل جنسی: عبارت از آرزوی نوازش، تماس نزدیک و بالاخره انجام اعمال جنسی با جنس مخالف است.
میل جنسی به طور طبیعی در هرکسی از زمان تولد وجود دارد و در تمام مدت زندگی ادامه پیدا می کند. اگر به خوبی کنترل گردد و عاقلانه اداره شود وضع طبیعی آن ادامه پیدا می کند. اما اگر پیشرفت آن در یکی از مراحل متوقف بماند، نقائص جسمی یا روحی تولید می کند. عدم موازنه و اداره غلط میل جنسی، روح و جسم را مستعد بروز اختلالات و امراض گوناگونی می سازد، هر عضوی باید نه بیشتر و نه کمتر از حدی که لازم است تحریک شود. درجه قوت میل جنسی در اشخاص مختلف فرق می کند. در بعضی به قدری قویست که مایه تحریک دائمی می شود و در بعضی نیز به اندازه ای ضعیف است که هیچگونه هیجانی احساس نمی کند.

اهمیت میل جنسی: و رابطه آن را با سایر عناصر تشکیل دهنده ی قدرت جنسی، می توان با تشریح مکانیسم روابط جنسی در مراحل مختلف ان نشان داد برای امکان داشتن رابطه جنسی پیش از هر چیز باید میل و خواهش جنسی وجود داشته باشد. وجود این میل وابسته به عوامل مختلفی است. مثلا اگر غدد تولید کننده ی ترشحات داخلی خوب کار نکنند، مرکز میل جنسی در مغز نیز وظیفه خود را انجام نمی دهد و یا اعضاء تناسلی به تحریک این مرکز عصبی جوابی نمی دهد.

 مرکز مغزی سالم و طبیعی: بر اساس احساس های مختلف و یا به وسیله سیستم اعصاب سمپاتیک،  تحریک می شود و به این ترتیب میل جنسی را بیدار می سازد. دیدن یک زن، خواندن یک نوشته شهوت انگیز، دیدن یک نمایش یا فیلم تحریک کننده، دست زدن به بدن یک زن، تماس و معاشقه، تخیل، پر شدن کیسه های منی، پر شدن لوله های بیضه، پر شدن غده ی پروستات از خون یا خراشیده شدن آن، پر شدن مثانه، همه این ها مرکز عصبی مغز را به فعالیت می اندازند و هوس و میل جنسی تولید می کنند.

این تحریک از مرکز مغزی، به مرکز تحریکی که در زیر آلات جنسی قرار دارد منتقل می شود. این مرکز نیز همان تحریک را به رگ های بزرگی که به آلت تناسلی می رود و با نساج عضله ای آلت می فرستد. در حالت آرامش رگ ها منقبض می شود و نسوج اسفنجی را از خون خالی می کند.
تحریکاتی که از مرکز تحریک می آید رگ ها را گشاد و پر از خون می کند. همین تحریکات، عضلات قضیب را هم می کشد و باعث می شود که انساج اسفنجی از خون پر شوند. در این اثناء عضلات اطراف قضیب  نیز منبسط می شوند و رگ ها را تحت فشار می گذارند و خونی را که به انساج پر می شود بیشتر می سازد و این فصل و انفعالات باعث می شود که قضیب تغییر حالت داده بزرگ و سخت شود. و در عین حال، بیضه ها به طرف شکم کشیده می شود.
پر شدن قضیب از خون باعث می شود که غدد مجرای ادرار شروع به ترشح کند. این ترشحات به سلول های تخم کمک می کند که به طور زنده بیرون بیایند.

دراین اثناء سلول های تخم نیز از بیضه ها بیرون می آیند و به وسیله “داس دفرنس” به انساج انزال می آیند و در آنجا با ترشحی که از کیسه منی می آید مخلوط می شوند، این تزشح مخلوط، از انساج انزال به مجرای ادرار وارد می شوند و در آنجا به ترشحی که از غده ی پروستات می آید آمیخته می شود این نخستین مرحله انزال است و با شروع این مرحله، اورگاسم نیز شروع می شود. سپس اورگاسم چند ثانیه دیگر ادامه پیدا می کند و با بیرون آمدن منی از قضیب پایان می یابد.

 یک رابطه جنسی کامل: باید هیچ یک از تحریکاتی که به مرکز تحریک می رسند ناقص نباشد و برای این کار، باید بین تمام عناصر به وجود آورنده ی رابطه جنسی باید همکار نزدیک وجود داشته باشد و مدت ادامه یافتن این فعالیت و همکاری، اهمیت زیادی دارد. برای این که هم تحریک تا درجه ای برسد که قضیب موفق به انجام عمل جنسی گردد و هم عضلات و غده های مختلف بتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند، باید روح و جسم به قدر کافی تحت کنترل قرار گیرد.
قدرت جنسی در عین حال به وضع عصبی و روحی محکم و ثابت و به اعضاء سالم و غده های منظم و فعال وابسته است، حتی فقط وجود اختلالات در غده ها کافی است که تولید ناتوانی جنسی نماید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

بیماری های امیزشی (سوزاک _ سیفلیس)

بیماری های امیزشی زگیل امیزشی  Veneral Warts زگیل های ناحیه تناسلی به علت یک الودگی …