عوامل روحی ناتوانی جنسی

عوامل روحی ناتوانی جنسی

عوامل روحی ناتوانی جنسی 

 ناتوانی روحی: عبارت از اشغال بودن مرکز مغزی است.
 ناتوانی عضوی: عارضه در اعضاء جنسی پایین، و در ناتوانی های اساسی ، عارضه در مرکز تحریک جنسی است.
 ناتوانی روحی: در عین حال که اعضاء جنسی و مرکز تحریک سالم است علل و عواملی مانع فعالیت آن ها می شود. بعضی در عین حال که تحریک آلت تناسلی شروع شده است تاثیراتی که از مغز می آید مانع کامل گشتن این تحریک می شود.

مثلا بچه ای که در کودکی به او تلقین شده باشد که عمل جنسی نتایج فجیعی دارد، این تلقین در روح او چنان جایگزین می شود که در سنین بزرگی هم نمی تواند از قید آن رها شود.
گاهی خود او هم متوجه این تاثیر نمی شود ولی همین تلقینات به طور لاشعور مانع این می شود که تحریکات جنسی از مغز به اعضاء تناسلی منتقل می شود. یکی از متخصصین معروف شاهد چنین حادثه ای بوده است. زنی از یک خانواده برجسته، با این طرز تفکر بزرگ شده بود که عمل جنسی کاری عادی و مبتذل است. پس از ازدواج در اثنای عمل جنسی حرفهائی به شوهرش می زد دال بر این که کاری بسیار عادی و بی اهمیت است.
شوهرش که میل جنسی او کاملا بیدار شده و آلت تناسلی برای عمل جنسی آماده گشته بود با شنیدن این حرف ها ناگهان سرد می شد و آلتش فرو می نشست. پس از این که چند بار این حادثه تکرار شد بعدها دیگر شوهر پیش از شروع عمل جنسی پیش خود فکر می کرد که حتما زنش باز آن حرف ها را شروع خواهد کرد. از این رو دیگر به هیچ وجه آلتش تحریک نمی شد.

حادثه مشهوری که در این مورد وجود دارد این است که یک دانشمند بزرگ ریاضی با زنش شروع به عمل جنسی می کرد هیجانش هر لحظه بیشتر می شد، اما ناگهان یک مساله ریاضی به یادش می آمد و به مغزش فشار می آورد که آن را حل کند و قضیب او نیز بلافاصله می خوابید، زیرا افکار شهوی از مرکز عصبی مغز او کنار زده می شد و جای آن را فکر مساله ریاضی اشغال می کرد.

 عوامل دیگری که می توانند در میل جنسی موثر باشند:

1_ عدم احساس و علاقه 
2_ ترس از ابتلا به بیماری   
3_ ترس از حامله کردن 
4_ ترس از ناتوانی و غیره

بعضی از متخصصین هنگام بحث از بی علاقگی ادعا کرده اند که کارهای فکری و مشغول کننده مایه ناتوانی جنسی می شوند. برای مثال: زندگانی دانشمندان بحث و مناقشه درباره معاملات بزرگ، حل مسائل مشکل ریاضی و کوشش برای ایجاد اثر هنری، را ذکر کرده اند. اما این ادعا درست نیست. زیرا اغلب دانشمندان گذشته از این که دچار ناتوانی نیستند بلکه قدرت جنسی آن ها نیز بسیار قوی می باشد، با این تفاوت که توجه خود را از میل جنسی به مسائل علمی و کارهای تحقیقاتی معطوف کرده اند و هر وقت هم که کارشان را تعطیل می نمایند و یا چندان فعالیتی نمی کنند، به زندگانی جنسی طبیعی خودشان برمی گردند. بعضی دانشمندان چنین به نظر می رسند که اصلا دارای میل جنسی نیستند، علت این وضعیت اینست که زنان این اشخاص آن استعداد و قابلیت را ندارند که توجه همسرانشان را به سوی خود جلب کنند و از انرو است که آنان به قدری سرگرم کارهایشان می شوند که هیچگونه وقتی برای توجه به مل جنسی برای خودشان نمی گذارند.

موارد دیگری هم هست که گناه ناتوانی را به گردن را به گردن فعالیت های خارجی و شغل مردان می اندازند و حال آن که حقیقت خلاف انست. و علت اصلی انست که چنین اشخاصی چون خود را از لحاظ جنسی ناتوان تصور می کنند، ناچار خویشتن را در کارهای دیگر غرق می سازند. چنین مردانی از لحاظ جنسی دچار هیچ گونه عارضه ای نیستند ولی عده شان نیز بسیار کم است.

حس محافظت خود در انسان یکی از حس های ضروری است که از همان روز تولد وجود دارد. اگر این حس در انسان نباشد او در کوچه و خیابان زیر اتومبیل می رود. یا در اثر عوارض دیگری از بین می رود. اما این حس محافظت مخصوصا در شرایط زندگانی امروزه اهمیت بسیاری کسب کرده است وقتی که این ترس از حد خود بیشتر می گردد باعث می شود که گاهی از چیزهائی هم که هیچ گونه ترسی ندارند بترسیم. اغلب انواع ناتوان حاصل چنین ترس هایی است که زائیده مخیله می باشد اما انسانی که دچار چنین فلاکت هایی شده است آن ها را عین حقیقت می شمارد.

ترس از عدم موفقیت در شب زفاف، به وفور دیده می شود و همین ترس، اغلب خود ناتوانی تولید می کند. یعنی مردی که مدت ها آرزوئی را در دل می پرورانده بالاخره به آن می رسد اما درهمان شبی که به آرزوی خود رسیده است در خود احساس ناتوانی می کند گرچه ممکن است این ضعف نتیجه تماس های ناقص و تسلیم های نیمه کاره دوره نامزدی و عشقبازی باشد ولی علت اصلی آن تردید و نگرانی مرد در هنگام ورود به حجله است.
کسی که گام می کند قدرت جنسی او از میان رفته است رفته رفته واقعا قدرت خود  را ازدست می دهد. اما اگر بتواند بخود تلقین کند که این شبهه و اعتقاد بی مورد بوده است، رفته رفته نیروی خود را به دست می آورد. چیزی که او را به این روز انداخته فقط نگرانی و ترس است. اگر این عامل روحی از میان برداشته شود نیروی جسمی دوباره به جا خود بر می گردد.

در کسانی که میل جنسی شان ضعیف ست قدرت جنسی به زودی از میان می رود. این کسانی که محروم از تمایل و هوس هستند به پاکی و تقوی شهرت دارند و چون در تمام مدت زندگی خودشان احساس هوس و تمایل جنسی نمی کنند خیلی زودتر از دیگران دچار ناتوانی می شوند . زیرا قدرت جنسی پول نیست که آن را پس انداز کنند و زیاد شود در صورتیکه مصرف نشود ضعیف می گردد و رفته رفته کار به ناتوانی می کشد.

استمناء و افراط در عمل جنسی نیز در اغلب موارد مایه ناتوان شده است. اغلب خیال می کنند که ناراحتی هایشان نتیجه استمنائی است که در دوره جوانی کرده اند . این ترس اغلب بر اثر تلقین اشخاص بی اطلاعی که در دوروبر آن ها هستند به وجود می آید. این اشخاص گویا برا این که نیکی کنند،  پشت سر هم درباره ضررهای استمناء داد سخن می دهند.

در چنین حالاتی اغلب دچار سرعت انزال می گردد. قضیب سخت می شود ولی خیلی زود نرم می شود. ناتوانی ممکن است علل مختلفی داشته باشد ولی اغلب مردها آن را به استمنائی که در جوانی کرده اند حمل کنند. و حال آن که اگر استمناء باعث ناتوانی می شد لازم بود که حالا عده اشخاصی که دارای قدرت جنسی کافی هستند خیلی کم باشد. زیرا صدی نود و نه مردها در ادوار مختلفه زندگی شان دچار استمناء بوده اند. و نکته جالب در این جاست که بدترین حالات ناتوانی در مرد ها دیده می شود که در عمر خود دست به استمناء نزده اند حتی مردهائی دیده می شود که در عمر خود دست به استمناء برنداشته اند و قدرت جنسی شان نیز به جا خود باقی است.

 استمناء: آن است که مرد با خود یا به وسیله دیگری بدون جماع کاری کند که منی از او بیرون آید. همانطور که در گرسنگی باید از غذاهای حرام و مضر دوری کرد، در ارضاء غریزه جنسی نیز باید رعایت محدوده شرعی را نمود و از زناء و لواط و استمناء و … دوری کرد.

مهمترین نتیجه روحی استمناء مداوم و پی در پی: تولید حس پستی در انسان می کند زیرا مردی که زنی را نوازش می کند و یا با او عمل جنسی انجام می دهد غروری در خود حس می کند ولی در مردی که دچار است و هوس جنسی خود را پیش خود اقناع می کند، چنین غروری وجود ندارد. می توان گفت که اگر استمناء در شرایط بسیار ضروری انجام گیرد و هوس شدید جنسی را تسکین دهد بی ضرر است. اما اگر به وسیله کسی که دچار تخیل است انجام گردد و بر عمل جنسی ترجیح داده شود هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی دارای  ضررهایی است.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

درمان ناتوانی جنسی چیست؟

الف – روان درمانی:  در ناتوانی جنسی اولیه این روش به ندرت موثر است، ولی …