خانه / روابط زناشویی / پیشگیری از بارداری / روش های مشخص کردن زمان تقریبی تخمک گذاری

روش های مشخص کردن زمان تقریبی تخمک گذاری

روش های مشخص کردن زمان تقریبی تخمک گذاری

در زیر 5 روشی را که به وسیله آن ها می توان زمان تقریبی تخمک گذاری را مشخص کرد، آوارده شده است:

تشخیص زمان تقریبی تخمک گذاری به روش تقویمی

در این روش خانم باید طول دوره های عادت ماهیانه اش را در یک سال یادداشت کند. (طول دوره عادت ماهیانه از اولین روز شروع عادت تا اولین روز شروع عادت ماهیانه بعدی می باشد). سپس از کوتاه ترین دوره عادت ماهیانه اش عدد 11 و از بلند ترین دوره عادت ماهیانه اش عدد 18 را کم کند. دو عددی که به دست می آید نشان دهنده روزهایی است که احتمال وجود نطفه در دستگاه تناسلی خانم و احتمال باردار شدن وجود دارد و در این روزها نباید نزدیکی داشته باشد.

برای مثال اگر خانمی طول دوره های عادت ماهیانه اش را در یک سال یادداشت کرده و کوتاهترین دوره عادت ماهیانه 31 روزه و بلندترین دوره عادت ماهیانه 35 روز طول کشیده، باید عدد 31 را از 11 و عدد 35 را از 18 کم کند. دو عدد بدست آمده 7 و 20 است و خانم برای جلوگیری از بارداری باید از 7 روز پس از اولین روز عادت ماهیانه تا 20 روز پس از اولین روز عادت ماهیانه نزدیکی نداشته باشد زیرا احتمال بارداری وجود دارد.

تشخیص زمان تقریبی تخمک گذاری به روش اندازه گیری درجه حرارت بدن

در این روش خانم ها با توجه به افزایش درجه حرارت بدن خود، از زمان وجود نطفه در دستگاه تناسلیشان اطلاع پیدا می کنند. به طور کلی پس از تخمک گذاری، درجه حرارت بدن خانم ها کمی بالا می رود (حدود 0.2 تا 0.4 درجه سانتی گراد). این افزایش دما تا شروع عادت ماهیانه ادامه می یابد. در این روش، خانم برای پیشگیری از بارداری باید از اولین روز عادت ماهیانه تا 3 روز پس از افزایش دمای بدن از نزدیکی خودداری کند. از 3 روز پس از افزایش درجه حرارت تا زمان شروع عادت ماهیانه بعدی، نزدیکی مانعی ندارد و منجر به حاملگی نمی شود. در این روش باید به نکات زیر توجه نمود:

1- درجه حرارت بدن باید هر روز بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب و قبل از خواب و قبل از هرگونه فعالیتی اندازه گیری شود.

2- درجه حرارت باید در یک برگه ثبت شود تا افزایش دما کاملا مشخص باشد.

تشخیص زمان تقریبی تخمک گذاری به روش بررسی ترشحات رحمی

به طور کلی پس از تخمک گذاری، ترشحات رحمی زیادتر و رقیقتر می شوند و از این طریق می توان به زمان تخمک گذاری پی برد. اکثر زنان در چند روز اول پس از قاعدگی در واژن خود احساس خشکی می کنند سپس ترشحات چسبناکی بوجود می آید که به تدریج رقیقتر می شود و زن احساس خیسی مدام می کند. زمانی که مقدار ترشحات رحمی بیشترین مقدار شد، زمان تخمک گذاری است. پس از تخمک گذاری، ترشحات سریعا تغییر حالت می دهند و چسبنده و کم می شوند یا به کلی از بین می روند و زن احساس خشکی در واژن می کند. در این روش برای پیشگیری از بارداری باید از شروع قاعدگی تا 3 روز بعد از اوج ترشحات رقیق رحمی، از نزدیکی خودداری شود.

تشخیص زمان تقریبی تخمک گذاری به روش علامتی – حرارتی

در این روش برای شناسایی زمان تخمک گذاری، همزمان از دو روش اندازه گیری درجه حرارت بدن و بررسی ترشحات رحمی استفاده می شود تا دقیقتر بتوان زمان تخمک گذاری را تشخیص داد و از نزدیکی در این زمان ها پرهیز کرد. البته تخمک گذاری در زنان علائم دیگری نیز دارد مثل درد شکمی، حساسیت پستان ها، ورم، تغییرات خلق و خو و… اما از طریق این علائم نمی توان به طور دقیق به زمان تخمک گذاری پی برد.

تشخیص زمان تقریبی تخمک گذاری به کمک کیت تشخیصی

این کیت ها مشابه نوارهای تست بارداری هستند. چند ساعت قبل از تخمک گذاری، سطح یکی از هورمون های جنسی به طور ناگهانی افزایش می یابد و این افزایش توسط این تست تشخیص داده می شود. البته این تست کمک کننده است اما درصد خطای آن صفر نیست. این تست در داروخانه ها موجود بوده و بدون نسخه نیز به فروش می رسند. برای به دست آوردن حداکثر دقت، راهنما و دستورالعمل تست را به دقت مطالعه و مطابق آن عمل کنید.

نشانه های دیگر تخمک گذاری

بعضی زنان در زمان تخمک گذاری درد مختصری در پهلو احساس می کنند. بعضی زنان نیز در زمان تخمک گذاری لکه بینی پیدا می کنند که البته این علائم چندان مورد اطمینان نیست.

شما دوستان عزیز می توانید جهت خرید کاندومخرید ژل و خرید اسپری به فروشگاه لوازم زناشویی مجاز بادکنک ها به آدرس www.badkonakha.com مراجعه نمائید، لازم به ذکر بوده تمامی محصولات موجود در فروشگاه مجاز بوده و دارای کد مجوز می باشند، که در قسمت توضیحات هر محصول در سایت ثبت شده و قابل مشاهده هستند، همچنین فروش این محصولات نیاز به نسخه پزشک نداشته و فروش آن کاملا مجاز بوده و به صورت OTC در دسترس همگان می باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مطلب پیشنهادی

قرص های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری تجویز به جا و درست دارو های ضد بارداری خوراکی از …