خانه / روابط زناشویی / پیشگیری از بارداری / نحوه مصرف قرص های پیشگیری از بارداری

نحوه مصرف قرص های پیشگیری از بارداری

نحوه مصرف قرص های پیشگیری از بارداری

قرص های ال دی و اچ دی

اگر بسته قرص پیشگیری از بارداری، 21 قرص داشته باشد، مصرف اولین قرص را باید از روز 5 قاعدگی شروع کرد. قرص باید هر شب در ساعت معینی خورده شود و وقتی یک بسته 21 تایی قرص تمام شد باید 7 روز هیچ قرصی مصرف نشود و روز هشتم، بسته 21 تایی بعدی شروع شود. بعد از تمام شدن این بسته نیز، باید 7 روز هیچ قرصی مصرف نشود و روز هشتم، بسته 21 تایی بعدی آغاز شود و به این ترتیب هر ماه قرص ها مصرف شود.

ممکن است که بسته های قرص 28 تایی باشد. در این صورت 7 قرص آن از لحاظ جلوگیری از بارداری بی اثر هستند و فقط جهت عدم فراموشی مصرف قرص ها به بسته قرص اضافه شده اند. (رنگ این 7 قرص معمولا با سایر قرص ها متفاوت هستند.) مصرف بسته های 28 روزه کمک می کند که فرد عادت مصرف روزانه قرص را همیشه داشته باشد. هنگامی که بسته های 28 روزه مصرف می شود خوردن قرص نباید قطع شود و جای قطع مصرف قرص، به مدت 7 روز از قرص هایی که از لحاظ هورمونی خنثی هستند استفاده می شود.

قرص ها تری فازیک

قرص ها تری فازیک دارای بسته های 21 عددی می باشند اولین بسته باید از روز اول عادت ماهیانه شروع شود. (ابتدا قرص های نارنجی رنگ، سپس زرد رنگ و بعد سفید رنگ).  قرص در ساعت خاصی از شبانه روز (حتی الامکان در شب) میل شود. مصرف بسته های بعدی یک هفته پس از تمام شدن بسته قبلی شروع شود. (21 روز مصرف قرص و 7 روز هیچ قرصی مصرف نشود)

زمان مصرف قرص های پیشگیری از بارداری پس از سقط و زایمان

اگر مادر در هنگام سقط، کمتر از 3 ماه باردار باشد، بلافاصله بعد از سقط می تواند مصرف قرص ها را آغاز کند. اگر مادر در هنگام سقط، بیشتر از 3 ماه باردار باشد، 7 تا 10 روز بعد از سقط می تواند مصرف قرص ها را آغاز کند.

اگر مادر پس از زایمان به نوزاد شیر خود را نمی دهد یا گاهی شیر خود را داده و گاه از شیر خشک استفاده می کند، می تواند 3 هفته پس از زایمان مصرف قرص پیشگیری از بارداری را آغاز کند. اگر مادر بعد از زایمان به نوزاد فقط شیر خود را می دهد، نباید از قرص های پیشگیری از بارداری استفاده کند زیرا مقدار و کیفیت شیر مادر کم می شود.

نکاتی که باید در هنگام مصرف قرص های پیشگیری از بارداری رعایت شود:

 • در دو هفته اول مصرف قرص های پیشگیری از بارداری، باید علاوه بر قرص، از روش دیگیری مانند کاندوم نیز برای پیشگیری از بارداری استفاده شود زیرا قرص در دو هفته اول مصرف به تنهایی نمی تواند از بارداری پیشگیری کند. از هفته دوم مصرف به بعد، قرص به تنهایی می تواند از بارداری پیشگیری کند. (بعضی محققین توصیه می کنند جهت اطمینان، تا یک ماه اول مصرف قرص های پیشگیری از بارداری از روش پیشگیری دیگیری مانند کاندوم استفاده شود). بهتر است قرص های پیشگیری پس از شام و قبل از خواب خورده شود تا عوارض گوارشی ایجاد نکند.
 • قرص ها باید به صورت مدام مصرف شوند و یک ماه در میان و یا دو ماه در میان و غیره مصرف نشوند تا بتوانند از بارداری پیشگیری کنند. همچنان اگر خانم در حین مصرف قرص از دارویی استفاده کرد که اثر قرص را کم می کرد، باید از کاندوم یا وسیله دیگری نیز (همزمان با قرص) برای پیشگیری از بارداری استفاده کند.
 • اگر خانم پس از تمام کردن اولین بسته قرص و طی 7 روزی که قرص مصرف نمی کند عادت ماهیانه نشود، برای بار اول اشکال ندارد و از روز هشتم بسته بندی باید آغاز شود. اما اگر بعد از اتمام بسته دوم عادت ماهیانه نشود، باید با پزشک یا ماما مشورت کند زیرا امکان دارد باردار شده باشد.
 • اگر خانم در طی 3 ساعت پس از خوردن قرص دچار اسهال و یا استفراغ شدید شود، باید خوردن قرص را مانند همیشه ادامه دهد و از یک روش دیگری مانند کاندوم نیز به مدت 7 روز استفاده کند.
 • بعضی پزشکان معتقدند بهتر است بعد از 2 تا 3 سال مصرف مدام قرص، 4 تا 8 هفته استفاده از قرص قطع شود تا تخمدانها استراحت کنند و در این مدت از وسیله دیگری مثل کاندوم جهت پیشگیری از بارداری استفاده شود.
 • اگر خانمی که قرص پیشگیری از بارداری مصرف می کند نیاز به عمل جراحی داشته باشد، باید پزشک را از مصرف قرص پیشگیری از بارداری مطلع کند زیرا قرص پیشگیری از بارداری موجب می شود خون سریعتر لخته شود.
 • بسته بعدی قرص پیشگیری از بارداری 21 عددی باید بعد از 7 روز استراحت آغاز شود و اگر دیرتر آغاز شود، امکان بارداری وجود دارد.
 • خانم ها در صورت سالم بودن می توانند تا 45 سالگی از قرص استفاده کنند. فقط خانم های سیگاری با مصرف روزانه بیش از 15 سیگار بهتر است بعد از 35 سالگی قرص مصرف نکنند.
 • خانم ها باید 3 ماه پس از اینکه مصرف قرص پیشگیری از بارداری را آغاز کردند، برای کنترل وزن و فشار خون و قند و کلسترول و تری گلیسرید خون و معاینه پستان و آزمایش ادرار به پزشک مراجعه کنند و در صورت سالم بودن، سالی یکبار کنترل شوند. در این کنترل ها بهتر است معاینه پستان و لگن انجام شود و پاپ اسمیر گرفته شود.
 • برخی پزشکان توصیه می کنند بهتر است خانم تا 3 ماه پس از قطع قرص جلوگیری از بارداری، حامله نشود زیرا تا مدت ها بعد از قطع قرص، ترکیبات هورمونی قرص ها در خون وجود دارد که ممکن است برای جنین مشکل ساز شود.
 • نکته : قرص های پیشگیری از بارداری موجب افزایش اندازه میومها نمی شوند.

فراموش کردن قرص های پیشگیری از بارداری

اگر قرص های پیشگیری از بارداری فراموش شود چه باید کرد؟

در قرص های ال دی در صورتی که خانم خوردن قرص در یک شب را فراموش کند باید شب بعد 2 قرص مصرف کند و اگر 2 شب پشت سر هم مصرف قرص را فراموش کند، باید در دو شب بعد هر شب 2 قرص مصرف کند و تا آخر بسته از روش کمکی دیگری (مثل کاندوم) برای جلوگیری استفاده کند. اگر 3 شب پشت سر هم و یا بیشتر مصرف قرص را فراموش کند، باید تا آخر ماه از مصرف قرص ها خودداری کند و از روش دیگری (مثل کاندوم) برای جلوگیری استفاده کند.

در قرص های تری فازیک (سه مرحله ای) اگر مصرف یک قرص فراموش شود و کمتر از 12 ساعت از زمان مصرف قرص فراموش شده گذشته باشد، باید بلافاصله یک قرص میل شود. اگر مصرف یک قرص فراموش شود و بیشتر از 12 ساعت از زمان مصرف قرص فراموش شده گذشته باشد بقیه قرص ها را طبق روال قبل ادامه داده و قرص های فراموش شده مصرف نشود و برای پیشگیری از بارداری های ناخواسته تا آخر سیکل از روش کاندوم استفاده شود.

نکته مهم : در هنگام مصرف قرص های پیشگیری از بارداری ال دی اگر قرص های اول یا آخر بسته فراموش شود، احتمال بارداری بیشتر از مواقعی است که قرص های میانی بسته فراموش شود.

شما دوستان عزیز می توانید جهت خرید کاندومخرید ژل و خرید اسپری به فروشگاه لوازم زناشویی مجاز بادکنک ها به آدرس www.badkonakha.com مراجعه نمائید، لازم به ذکر بوده تمامی محصولات موجود در فروشگاه مجاز بوده و دارای کد مجوز می باشند، که در قسمت توضیحات هر محصول در سایت ثبت شده و قابل مشاهده هستند، همچنین فروش این محصولات نیاز به نسخه پزشک نداشته و فروش آن کاملا مجاز بوده و به صورت OTC در دسترس همگان می باشد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مطلب پیشنهادی

قرص های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری تجویز به جا و درست دارو های ضد بارداری خوراکی از …