خانه / روابط زناشویی / پیشگیری از بارداری / IUD آی یو دی / روش های مختلف جلوگیری از حاملگی

روش های مختلف جلوگیری از حاملگی

روش های مختلف جلوگیری از حاملگی

روش فیزیولوژیک
عبارت است از تعیین روزهای بی خطر در دوره قاعدگی، یعنی اگر روز تخمک گذاری در دوره قاعدگی مشخص شود می توان با خودداری در ان روزها از حاملگی جلوگیری نمود. برای تعیین روزهای تخمک گذاری لازم است هر زنی تاریخ دقیق قاعدگی خود را بداند و با روش های زیر روزهای تخمک گذاری را تعیین نماید:

1_ تعیین درجه حرارت بازال
باید همه روزه صبح قبل از فعالیت بدنی قبل از بلند شدن از رختخواب و شستن دست و رو، و خوردن صبحانه درجه حرارت بدن از راه مقعد گرفته شود. حرارت بدن در روزهای قبل از تخمک گذاری از 37 درجه کمتر است و در روزهای پس از تخمک گذاری حرارت بدن از 37 درجه کمی بالاتر می رود با این روش تخمک گذاری مشخص و با در نظر گرفتن طول مدت زندگی اسپرماتوزوئید و اول روزهای بی خطر  حاملگی تعیین می شود. و بر عکس از این فرمول می توان برای خانم هایی که دچار نازایی هستند استفاده کرد و راهنمایی نمود که در موقعی که حداکثر احتمال باروری موجود است نزدیکی نمایند.

2_ محاسبه روزهای بی خطر
این روش نزد زنانی مورد استفاده قرار می گیرد که قاعدگی مرتب داشته باشند و تاریخ قاعدگی بعدی خود را با تقریب یکی دو روز بدانند، تخمک گذاری بین 16 تا 12 روز قبل از قاعدگی بعدی انجام می گیرد و اگر مدت پایداری نطفه مرد (اسپرماتوزوئید) را 24 ساعت و مدت عبور تخمک زن را حداکثر 48 ساعت به حساب اوریم، روزهای باروری از 8 روز تجاوز نمی کند که از وز 17 تا 10 روز قبل از قاعدگی بعدی خواهد بود و در خارج از این 8 روز امکان باروری و حامله شدن وجود نخواهد داشت.

مقاربت ناقص_ منقطع
یکی از قدیمی ترین روش های جلوگیری از حاملگی در دنیا است. در این روش مرد قبل از انزال خود را پس می کشد و از ریختن نطفه در داخل مهبل جلوگیری می کند. ولی باید دانست که اندکی از منی حامل میلیون ها اسپرم است و یک اسپرم کافی است که زن حامله شود، از این روش در مواقع ضروری که هیچ وسیله ای در دسترس نیست استفاده می شود و روش مطمئنی نیست.

رابطه-جنسی

تامپون
وسیله ایست که مانع ورود اسپرم به داخل رحم می شود. تامپون از پنبه یا اسفنج تهیه می گردد و قبل از نزدیکی در ته مهبل گذارده می شود. تامپون اغلب با مواد شیمیایی نطفه کش (اسپرمیسید) اغشته می گردد.

کلاهک
کلاهک بر روی سر رحم جا داده می شود و با خاصیت خلا به سر رحم می چسبد و مانع عبور اسپرم می گردد، کلاهک فقط موقع قاعدگی برداشته می شود و بقیه روزها روی سر رحم باقی می ماند.

مواردی که نباید از کلاهک استفاده کرد عبارتند از:
1_ عفونت های حاد و مزمن لگن
2_ زخم ها و عفونت های سر رحم
3_ هنگامی که سر رحم طول یا مخروطی شکل باشد.

دوش گرفتن
منظور از دوش گرفتن شست شوی داخل واژن بلافاصله بعد از مقاربت با محلول رقیق سرکه در اب یا ابلیمو در اب و غیره می باشد. این روش غیرقابل اطمینان بوده است و فقط در موارد ضروری و به حکم اجبار انجام می گیرد. یعنی موقعی باید به این روش متوسل شد که امکانات دیگر در دسترس نباشد.

دیافراگم
دیافراگم عبارت است از پوشش پلاستیکی که حلقه دور ان خاصیت فنری داشته با مختصر فشار روی خود جمع می شود و به راحتی داخل واژن می گردد. دیافراگم باید در مهبل طوری قرار گیرد که یک سر ان زیر قوس استخوانی عانه بماند و سر دیگر ان در بن بست خلفی مهبل باشد و به این ترتیب مانند سدی دهانه رحم را پوشانده و مانع عبور اسپرماتوزوئید به داخل رحم می گردد.

طریقه به کار بردن
دیافراگم به اندازه های مختلف می باشد. در مورد زنانی که می خواهند از این وسیله استفاده نمایند اول باید به وسیله پزشک یا ماما اندازه گیری لازم به عمل اید و پس از تعیین اندازه ان را خریداری و برای بار اول چند مرتبه نحوه گذاردن و بیرون اوردن ان را تمرین نمایند، در ضمن طرز نظافت ان را بیاموزند. معمولا داخل و اطراف دیافراگم با کرم های اسپرم کش (اسپرمیسید) اغشته می شود. استفاده از این روش برای زنهایی که مبتلا به پایین افتادگی رحم می باشند مناسب نیست.

توجه!! بعد از هر استعمال باید دیافراگم را با اب و صابون شسته خوب خشک کرد و قبل از هر استعمال نیز باید ان را در مقابل نور امتحان کرد تا مطمئن شد که سوراخ نشده است.

کاندوم
کاندوم یا حفاظ پلاستیکی که به وسیله مردان استفاده می شود هنگام نزدیکی روی الت مرد کشیده می شود.

دستورالعمل

1_ باید کنترل شود که سوراخ نباشد و معمولا برای یکبار مصرف ساخته شده است.
2_ باید حتی الامکان روی ان را با کرم ضد حاملگی اغشته کرد.
3_ جلوی کاندوم باید 2 تا 3 سانتی متر خالی گذاشته شود.
4_ باید قبل از هرگونه تماس به کار برده شود.

کرم، ژله، قرص های کف کننده، شیافها
کرم، ژله، قرص های کف کننده و شیاف ها موا شیمیایی مصرفی برای جلوگیری از حاملگی بوده و دو عمل را انجام  می دهند یکی اینکه باعث بسته شدن دهانه رحم شده و دیگر این که اسپرم کش می باشند.
شیافطرز استفاده
کرم با به وسیله دستگاه به نام اپلیکاتور در نزدیکی دهانه رحم قبل از مقاربت خالی می کنند و حداقلق تا 8 ساعت بعد از مقاربت از شست و شوی واژن باید خودداری کرد. قرص ها و شیافها را قبل از مقاربت کمی مرطوب نموده و در انتهای واژن نزدیک کردن رحم می گذارند.

قرص های خوراکی
قرص خوراکی از پدیده های جلوگیری از حاملگی می باشد که امروزه ملیون ها زن در دنیا از ان استفاده می نمایند. قرص ها دارای هورمون هایی است که در موقع حاملگی از جفت ترشح می شود ( استروژن و پروژسترون) و عمل تخمک گذاری را متوقف می سازد در نتیجه وقتی تخمی نباشد نطفه بسته نخواهد شد قرص های جلوگیری از حاملگی انواع مختلف دارد که باید با دستور پزشک مصرف شود.

طرز مصرف
بسته های قرص های ضد حاملگی که در هر دوره باید مصرف شود شامل 20 تا 21 عدد است که از روز پنجم قاعدگی شروع کرده و روزی یک قرص مرتبا می خورند تا 21 روز. خوردن قرص روزانه هرگز نباید فراموش شود هر اینه روزی فراموش شد باید روز بعد یک قرص صبح و یک قرص شب میل شودو بهتر است قرص ها را کنار تختخواب یا رختخواب گذاشت و هر شب موقع خوابیدن یک دانه مصرف نمود تا اگر شبی فراموش شد صبح روز بعد استفاده شود.

مواردی که از خوردن قرص جلوگیری از حاملگی باید خودداری کرد عبارتند از:

1_ نابهنجاری های مادرزادی کبد
2_ زنانی که در حاملگی قبلی دچار یرقان شده باشند.
3_ سرطان های دستگاه تناسلی و پستان
4_ سابقه بیماری کبدی و نارسائی های کبدی
5_ بیماری های قلبی پیشرفته
6_ بیماری های کلیوی پیشرفته
7_ سل پیشرفته
8_ ناراحتی های غده ی تیروئید
9_ مبتلایان به انفاکتوس

مواردی که باید با احتیاط قرص به کار برده شود عبارت است از:

1_ واریس
2_ سکته مغزی
3_ عوارض روحی توام با دپرستون
4_ بیماری های ترومبوامبولیک
5_ در بیماری هایی که بر پایه الرژی استوارند مانند: آسم، اگزما، میگرن

آ_ یو _ دی Intra _ Uterine _ Device

این وسیله انواع مختلف دارد ولی متداولترین ان ها لوپ می باشد که در سه اندازه مختلف کوچک و متوسط و بزرگ بوده و با نخ های سیاه و سفید و زرد مشخص می گردد. فرم ان مارپیچ و دارای دنباله باریک به شکل نخ بوده و در ساختمان ان باریم به کار برده شده تا در صورت ناپدیدشدن دنباله ان در مهبل بتوان به وسیله عکس برداری موقعیت و مکان ان را در زهدان تعیین کرد.
لوپ را به اسانی می توان در اپلیکاتور جا داده و به وسیله ان داخل رحم گذاشت . وقتی داخل زهدان قرار گرفت مجددا شکل مارپیچی به خود خواهد گرفت، رشته نخ مانند ان از دهانه کل بیرون و در مهبل قرار می گیرد، در موقع کنترل با دیده نخ از بودن ان مطمئن می شوند و در موفع لزوم می توان با کشیدن نخ ان را خارج کرد، به کار بردن ان ایجاد ناراحتی مهمی نمی کند در صورتی که زن تصمیم به حامله شدن داشته باشد با برداشتن ان به مدت کوتاهی حامله خواهد شد.
ای یو دی

عوارض آی _ یو _ دی
از شایع ترین این عوارض خونریزی و درد و گاهی هم عفونت لگن است. سوراخ شدن زهدان که سابقا به علت وجود ای _ یو _ دی های فلزی دیده می شد امروزه خوشبختانه دیده نمی شود. مگر نزد زنی که زایمان های متعدد و پشت سر هم و رحمی فرسوده و ملتهب و عفونی داشته باشد.

خونریزی: تا چند بعد از گذاردن ای_ یو_دی خونریزی ا لکه بینی وجود دارد که با استراحت و دادن داروهایی از قبیل ویتامین ث، کلسیم، ویتامین کا، و ترکیبات اهن برطرف می شود ولی گاهی اتفاق می افتد که خونریزی بسیار شدید بوده و ناچار به بیرون اوردن ای _یو_ دی می شویم. که خوشبختانه نه تنها خونریزی قطع می گردد بلکه باگذاردن مجدد ای _ یو_ دی و تغییر مکان ان خونریزی حادث نمی شود.

درد: دردهای زیر دل و کمر گاهی شدید است با استراحت و کیف گرم و داروهای ضد اسپاسم از بین می رود.

ترشح: استعمال ای_ یو_ دی ترشحات را زیاد می کند . این ترشح در اثر تحریک غشای داخلی زهدان در مقابل جسم خارجی است که به ان اشک ریزی غشاء داخلی گویند و بعد از چند مرتبه رگل شدن از بین می رود و اگر ترشح عفونی باشد با انتی بیوتیک معالجه می شود و احتیاجی به برداشتن آی _ یو _ دی نیست.

عوارض قرص های جلوگیری
قرص های جلوگیری

1_ حالت تهوع که گاهی با استفراغ و سردرد و رخوت و سستی و طپش قلب همراه می شود.

2_ کم شدن خون قاعدگی که پس از مدتی طبیعی می شود. در صورت ادامه ممکن است با تعویض قرص از بین برود.

3_ زیاد شدن خون قاعدگی و ندرتا لکه بینی که از عوارض موقتی بوده و نگرانی ندارد.

4_ بزرگ یا کوچک شدن پستان ها: در نزد بعضی غالبا پستان های بزرگ و کمی سفت و گاهی دردناک می گردند. به ندرت استفاده از قرص باعث کوچک شدن پستان و کاهش شیر شده است.

5_ چاق شدن _ بعضی از خانم ها با شروع استفاده از قرص اضافه وزن مختصر پیدا می کنند عده ای هم برعکس ممکن است اندکی لاغر شوند.

6_ پاره ای اختلالات عصبی و روانی را ذکر کرده اند که چندان صحیح به نظر نمی رسد.

7_ مطالعات اخیر اثر سوء قرص های ضد حاملگی را بر روی عروق نشان داده است به همین جهتکسانی که مبتلا به واریس هستند با سابقه قلبی (التهاب ورید) دارند و یا ارتریت (التهاب و انسداد شرایین) داشته و به انفارکتوس یا دردهای قلبی ( آنژین دوپواترین) مبتلا شده اند نباید قرص های ضد حاملگی تجویز کرد.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

همه چیز در رابطه با IUD آی یو دی

IUD آی یو دی یک روش سالم و موثر، مطمئن و برگشت پذیر جهت جلوگیری …