قرص های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری
تجویز به جا و درست دارو های ضد بارداری خوراکی از موثرترین روش های جلوگیری از بارداری و حاملگی است. آمار نشان می دهد که تا کنون میلیون ها زن از قرص های ضد بارداری استفاده کرده اند و این تعداد روز به روز در حال افزایش است. تاثیر زیاد قرص های ضد بارداری در جلوگیری از بارداری به لحاظ آسان بودن این روش می باشد. انواع مختلف قرص های کنترل بارداری مانع آزاد شدن تخمک از تخمدان ها می شود، البته قرص ها تنها در زمانی این عمل را انجام می دهند که به طور مرتب و کامل در بسته های ماهیانه مصرف شوند و چنانچه مصرف یک یا چند قرص فراموش شود ممکن است حاملگی روی دهد.

باید متذکر شد که قرص ها علاوه بر جلوگیری از آزاد شدن تخمک، اثراتی هم بر روی جایگزینی تخمک بارور شده در رحم و روی جسم زرد دهانه رحم دارند. از هر صد مورد خامی که قرص ها را به مدت یک سال مصرف نموده اند در کمتر از سه مورد حاملگی دیده شده است.خانم هایی که هیچگاه مصرف قرص را فراموش نمی کنند، شانس کمتری برای حاملگی ناخواسته دارند. استفاده از قرص های خوراکی روشی ساده و در عین حال موثر است. این قرص ها دوره های قاعدگی را منظم تر می کند و درد کمتری احساس می شود و در نتیجه میزان خونریزی هم کمتر می شود. مصرف قرص های ضد حاملگی از به وجود آمدن تومورهای سرطانی سینه و کیست های تخمدانی و سرطان های تخمدان و آندومتر رحم پیشگیری می کند. بانوان جهت مصرف کردن قرص های ضد بارداری نیاز به توصیه پزشک دارند. ضمن اینکه رایج ترین شیوه مصرف روزانه یک قرص از روز پنجم قاعدگی و به مدت 21 روز است که 21 قرص هورمونی و 7 عدد غیر فعال در یک بسته وجود دارد. به طوری که بعد از تمام شدن یک بسته بدون وقفه بسته بعدی را شروع می کنید و حدودا 3 روز بعد از دریافت آخرین قرص قرار داده شده که در پایان بیست و یکمین روز به مدت 7 روز مصرف قرص قطع می گردد و بعد از آن بسته جدید آغاز می شود.

در هنگام مصرف قرص اگر بعد از آنها قاعدگی رخ نداد اصلا نگران نباشید و اگر برای بار دوم مشکل ایجاد شد به پزشک مراجعه کنید، ولی نباید مصرف قرص را قطع نمایید. مصرف قرص های ضد حاملگی خوراکی در زنان که سابقه سرطان پستان، دیابت شدید، سکته مغزی و لخته های خونی داشته اند نباید به کار گرفته شود. ضمن اینکه مصرف دخانیات اثرات سوء ناشی از مصرف دارو های ضد بارداری خوراکی را افزایش می دهد. عوارض جانبی این قرص ها عبارتند از: عصبی شدن، کاهش میل جنسی، جمع شدن مایعات در بدن، احساس افسردگی، حساسیت پستانها و همچنین وزن زیاد.

بزرگترین مشکلی که مصرف این گونه قرص ها ایجاد می کنند، لخته های خونی می باشد که در صورت هدایت آنها به ریه حتی می تواند کشنده باشد. مقدار به وجود آمدن لخته خونی در زنانی که از قرص ها ی ضد بارداری استفاده می کنند بسیار بیشتر از زنانی است که از این قرص ها مصرف نمی کنند.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : مدیر سایت

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

همه چیز در رابطه با IUD آی یو دی

IUD آی یو دی یک روش سالم و موثر، مطمئن و برگشت پذیر جهت جلوگیری …