خانه / لاغری و تناسب اندام / افزایش قوس کمر (هایپرلوردوز) و راه های درمان آن

افزایش قوس کمر (هایپرلوردوز) و راه های درمان آن

افزایش قوس کمر (هایپرلوردوز) و راه های درمان آن

افزایش قوس کمر (هایپرلوردوز) و راه های درمان آن

برای درمان هایپرلوردوز چه باید کرد؟

در افرادی که دارای افزایش قوس کمر هستند به دلیل شل شدن و یا سفت شدن برخی عضلات وضعیت قرارگیری لگن تغییر می یابد. یعنی در این افراد قسمت فوقانی لگن به قدام تیلت پیدا کرده و پایین لگن به عقب می رود همین امر موجب می شود اجبارا ران پا به سمت جلو بیاید و نهایتا افراد دچار مشکلات مربوطه می گردند.

لوردوز چیست؟

لوردوز عبارت است از انحنای بیش از حد ستون فقرات در ناحیه ی کمر. به عبارت دیگر انحنای کمری تقعر یا گودی بیشتری پیدا می کند. لذا به علل و راه های درمان آن توجه می کنیم:
ستون فقرات انسان برای انجام عملکرد صحیح به انحنا نیازمند است. این امر ناشی از شکل منحصر به فرد ستون فقرات یا مهره ها می باشد. در صورت افزایش انحنا، فشار بر نقاط دیگری از ستون فقرات بیشتر شده و درد در این نواحی را به دنبال خواهد داشت.

علل افزایش لوردوز

برخی از عضلات اطراف لگن سفت می شوند و برخی از آن ها ضعیف و کشیده می شوند. در نتیجه ایمبالانس یا عدم توازن در بین عضلات این ناحیه رخ می دهد که به عنوان سندرم ضربدری تحتانی شناخته می شود. این امر ناشی از حالت و وضعیت سفتی یا شل شدن برخی عضلات است. به دیاگرام بالا توجه کنید اگر از ناحیه ی سفت کمر به ناحیه ی سفت خم کننده های مفصل ران خطی رسم کنید و سپس خطی از منطقه ی شکمی به عضلات شل همسترینگ و باسن رسم کنید دو خط از یک مثلث را شکل دهید.

درمان های فیزیکی هایپرلوردوز

تمرین 1: چرخش کمر

بایستید و پاها را به اندازه ی عرضه شانه باز کنید و دست ها را روی کمر بگذارید. تصور کنید حلقه ی هولاهوپ را دور کمر انداخته اید لذا با سست کردن عضلات شکم 5 بار در جهت عقربه های ساعت کمرتان را بچرخانید. در حین انجام این تمرین باید ریلکس باشید و لبخند بزنید و به طور طبیعی تنفس کنید.

تمرین 2: پیچ و تاب کمر

بایستید و پاها را به عرض شانه باز کنید و دست ها را شل کرده و بیندازید. حال شروع کنید به پیچ کمر به چپ و راست به نحوی که دست ها به طرفین تاب خورده و به پشت برخورد کنند.

این تمرین را به آرامی و ملایمت 10 بار انجام دهید و به آرامی تنفس کنید و سپس خود را برای تمرین بعدی آماده کنید.

تمرین 3: خم کردن زانو

به آرامی و ملایمت زانوهای خود را خم کنید. در صورتی که در ناحیه ی زانو و یا کمر احساس درد دارید سعی کنید این حرکت را با کمک یک صندلی یا میز یا هر چیز دیگری انجام دهید.

برای این تمرین بایستید و به عرض شانه پاها را باز کنید و برای ساپورت دست ها را از جایی بگیرید. شکم خود را منقبض کنید و توام با انجام بازدم زانوها را خم کنید تا جایی که کاملا خم شود. حال با انجام دم به حالت اول باز گردید.

این تمرین را 10 بار تکرار کنید.این سری تمرینات تقریبا 2 دقیقه به طول می انجامد. برای حصول نتیجه باید در هر روز، هر سری از این تمرینات را 3 نوبت انجام دهید. ( صبح_ ظهر_ شب)

تمرین 4: کشش خم کننده های ران

بایستید و یک پا را جلوتر قرار دهید. حال با خم کردن پای جلویی و قرار دادن دو دست بر روی زانوی جلویی پای عقبی را بکشید تا زانوها به زمین برسد. در صورتی که این حرکت برای شما سخت است می توانید زانوی عقبی را روی زمین بگذارید.

تمرین 5: کشش عضلات کمر

روش های متعددی برای کشش عضلات کمر وجود دارد. تمرین زیر یکی از ساده ترین راه های این کشش است. دو زانو بنشینید و بر روی ران پاها خم شوید و دست ها را بکشید و در مقابل خود روی زمین بگذارید . 10 ثانیه در این شرایط قرار گیرید.

تمرین 6: دراز و نشست

این تمرین همان تمرین دراز و نشست می باشد که در حال خم بودن زانوها انجام می شود و دست ها پشت گردن قرار می گیرد به نحوی که به گردن فشار وارد نشود. 10 بار این تمرین را انجام دهید.

لازم به ذکر است که کف پا روی زمین قرار دارد و بلند نمی شود.

تمرین 7: دراز و نشست متقاطع

این تمرین همان تمرین دراز و نشست است با این تفاوت که هنگام بالا آمدن باید به سمت راست و چپ بالا بیایید. یعنی یک بار آرنج راست را به زانوی چپ برسانید و بار دیگر آرنج چپ را به زانوی راست.

این تمرین نیز باید 10 بار انجام شود.

تمرین 8: پل زدن

حتما با این تمرین آشنایی کامل دارید. به نحوه ی قرار گرفتن دست ها روی زمین در کنار بدن توجه کنید.

در هنگام پل 10 ثانیه توقف نمایید.

 موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 نویسنده : آرزو رضوانی

 تاریخ انتشار :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.
مطلب پیشنهادی

چگونه می توان سایز دور سینه را کاهش داد؟

چگونه می توان سایز دور سینه را کاهش داد؟  برای کاهش سایز دور سینه، باید …